Gebelikle ilgili sorular

merhabalar hocam,sorum biraz uzun;umarım çok vaktinizi almam.yardımınıza çok ihtiyacım var.vaktinizi aldığım için özür dilerim.31 yaşındayım 1;5 yıllık evliyim.hamileliğimin.5.haftasında lekelenmem oldu . 11 haftada çok yoğun bir kanama geçirdim ve hastanede yattım.ve nohuttan biraz küçük servikal polip alındı.ama uyuşturma yakma olmadı (ki uygulama böyle midir) kanamam 1 haftadır hala sürüyor.ayrıca doktorum ultrasonla baktı ve rahmin üstten çökük olduğunu, bikornuat uterus olduğunu söyledi.düşük tehlikem ve erken doğum riskim olduğunu bu kanamanın plesantadan da olabileceğini söyledi .başka sebepten çekildiğim 1 yıl önceki mr raporuna baktı.”burda bikornuat uterus tanısı yok” dedi .raporda yazılanları aktarıyorum;
uterus homojen yapıda ve normal büyüklükte izlenmektedir,uterus sola deviye izlenmektedir.endometrial çapı normal boyutlardadır.
Her iki over normal boyut ve konumda olup her ikisi içinde foliküllere ait kistik yapılar izlenmiştir.postkontras incelemede tarif edilen dominant folikül kontras tutulumu izlenmiştir.
Douglasta minimal serbest sıvı izlenmiştir
mesane düzgün konturlu olup ,intrarüminal patoloji izlenmemiştir
fakat raporun sonuna el yazısıyla “uterus arka duvarı konturları düzensiz” notu düşülmüştü.
Yine daha önceki bir ultrason sonucumda ise “ uterus 18x28x49mm boyutlarında olup,parankim ekojenitesi normaldir.endometrium çift duvar kalınlığı 4mm dir.her iki over boyut ve görünümü normaldir” yazıyor.
1 yıl önceki mr raporu ve ultrason fikir verebilir mi?ayrıca doktorum bu zaten riskli bir gebeliğimin olduğunu bu haftalarda böyle bir kanamanın ilerde daha fazla olacağını söyledi gebeliğin devamı için yüzde 50 şanş verdi.ilaçlar önerdi. Siz bu sonuçlardan nasıl bir çıkarımda bulunuyorsunuz?,bikornuat uterus olsa mrda çıkmaz mıydı,ultrasonda bikornuat uterus kesin farkedilir mi?böyle durumda olup da bebek dünyaya getiren örnekler var mı?gebeliğin devam şansı nedir,belirttiğim gibi kanamam hala leke leke var,içerde aktif kanama yok dedi doktorum ;bu kanama sadece polip alınması kaynaklı olabilir mi kanamam ne zaman sonlanır. Ben bu aşamada ne yapmalıyım ;işi şansa mı bırakmalıyım doktorumu mu değiştirmeliyim .kanama varken işime devam etmeli miyim?vaktinizi aldığım için çok özür dilerim.şimdiden çok teşekkür ederim.

tanıları ne olursa olsun tüm kanaması olan gebelerime aynı şeyi sölüyorum. "bebeğin iyi, kalp atımları var" "endişelenme".... Sorduğunuz sorunun yanıtını ancak medyum veya falcı bilebilir. Bana göre diğer hastalarım gibi siz de zamanında sağlıklı doğum yapacaksınız. Benim dileğim bu...

Merhaba Bora bey,2 düşükten sonra yaptırdığım trombofili paneli sonuçlarım şu şekilde
Pıhtılaşma var mı?

F-V geni G1691A mutasyonu: Homozigot Normal
F-II geni G20210A mutasyonu: Homozigot Normal
MTHFR geni C677T mutasyonu: Heterozigot Taşıyıcı
MTHRF geni A1298C mutasyonu: Heterozigot Taşıyıcı

kROMOZOM ANALİZİ SONUCUNUZU DA ÖĞRENEBİLİR MİYİM

Ben 1 senedir korunmuyorum ve benım cocugum olmuyor .. eşimde hıc bı problem yok cok saglıklı benımde yaptırdıgım testler sonucunda yumurta çatlamam yanı ovulasyon bulgusuna rastlanamadı.. iltihaplanmam vardı onun ıcın antıbıyotık ıgne kullandım gecen ay 10 tane sabah aksam .. sonra tarlusal verdı 1 ay kullandım Bugun tekrar baska bı doktora cıktım ulturasyonda 15 mm yumurta oldugunu ve catlayabılecegını ve hamıle kalabılecegımı söledı. ancak ıltıhaplanmam bıtmedıgı ıcın bana neo panotran forte l ve Cleocın Vajınal krem verdı.. daha yumurtam catlamamıs ve hamıle kalmamı engellermı bu ılaclar bılmıyorum. doktorum ılıskıde bulunabılırsın bunları kullanırken dedı. peki bu tedavi sizce dogrumu ve gebelıgı engellermı ?

tanıları ne olursa olsun tüm kanaması olan gebelerime aynı şeyi sölüyorum. "bebeğin iyi, kalp atımları var" "endişelenme".... Sorduğunuz sorunun yanıtını ancak medyum veya falcı bilebilir. Bana göre diğer hastalarım gibi siz de zamanında sağlıklı doğum yapacaksınız. Benim dileğim bu...

Hocam öncelikle mesajımı dikkate alıp cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.Haklısınız geleceğe dair endişelerim sağlıklı düşünmemi engelliyor bazen:).Ümit verici cümleleriniz ve güzel dileğiniz için tekrar çok teşekkür ederim.iyi çalışmalar dilerim..

Merhaba Bora Hocam,
Genel bir tetkik amacıyla doktor ziyaretimde adetin 3. gününde yapılan testler sonucu ilerde çocuk sahibi olmak istediğinde bakarız denilmişti. O dönemde evli değildim. Bu söylemin üzerine konuya daha hassasiyetle eğilmek istedim ve bir kez daha kan tahlili verdim.
Adetimin 3. gününde verdiğim kanda FSH 7.5 LH 4.02 E2 35.7 değerleri çıktı. Bunun üzerine birde 21. gün test yaptır denildi. Siklusun 21. günü cumartesiye denk geldiği için mecburen 20. günümde kan verdim Prolaktin 12.97 Progesteron 3.14 çıktı. Malesef görüştüğüm doktor uzak bir tanıdığım olduğundan telefonda daha detaylı bir bilgi alamadım. Üst üste tahlil istendiği için durumumu merak ediyorum. Kısa bir zaman içinde çocuk planım yoktu fakat her geçen yıl bebek sahibi olma ihtimalim düşecek ise daha planlı olmak istiyorum. (Yaşım 28). Bu konuda sizin görüşünüzü almak istiyorum.
İlginiz için şimdiden teşekkürler.

Merhaba Bora Hocam,
Genel bir tetkik amacıyla doktor ziyaretimde adetin 3. gününde yapılan testler sonucu ilerde çocuk sahibi olmak istediğinde bakarız denilmişti. O dönemde evli değildim. Bu söylemin üzerine konuya daha hassasiyetle eğilmek istedim ve bir kez daha kan tahlili verdim.
Adetimin 3. gününde verdiğim kanda FSH 7.5 LH 4.02 E2 35.7 değerleri çıktı. Bunun üzerine birde 21. gün test yaptır denildi. Siklusun 21. günü cumartesiye denk geldiği için mecburen 20. günümde kan verdim Prolaktin 12.97 Progesteron 3.14 çıktı. Malesef görüştüğüm doktor uzak bir tanıdığım olduğundan telefonda daha detaylı bir bilgi alamadım. Üst üste tahlil istendiği için durumumu merak ediyorum. Kısa bir zaman içinde çocuk planım yoktu fakat her geçen yıl bebek sahibi olma ihtimalim düşecek ise daha planlı olmak istiyorum. (Yaşım 28). Bu konuda sizin görüşünüzü almak istiyorum.
İlginiz için şimdiden teşekkürler.

Gebe kalmayı düşünen (tüp bebek tedavisi uygulayacaklarım dışında) hiçbir hastamdan gebelik öncesinde bahsettiğiniz testleri istemiyorum. Hayatın basit bir felsefesi var; Bugün güzel bir gün. Bugün sağlıklıyım. Bugün gebelik ve bebek sahibi olmak için de güzel bir gün (çünkü bugün sağlıklıyım). Gebe kalmanız dileğiyle...

20+6 haftalık ikiz anne adayıyım iki gündür boğaz ağrım ve hafif hafif öksürüğüm var ilaç kullanmka istemiyorum öneriniz ne olur ?? şimdiden tşkrlr

iyi günler doktor bey günü sağlık ocağında idrar tahlili yaptırdım idrarda protein çıktı sağlık ocağındaki ebe hemen doktoruma göstermem gerektiğini gebelik zehirlenmesiyle alakalı olduğunu söyledi beni bu konuda aydınlatabilirmisiniz 36 haftalık hamileyim

20+6 haftalık ikiz anne adayıyım iki gündür boğaz ağrım ve hafif hafif öksürüğüm var ilaç kullanmka istemiyorum öneriniz ne olur ?? şimdiden tşkrlr

Bol limonlu tavuk suyuna çorba, nane limon zencefil bal limon tarçın karanfil karışımı çay, bol sıvı. Geçmiş olsun...

iyi günler doktor bey günü sağlık ocağında idrar tahlili yaptırdım idrarda protein çıktı sağlık ocağındaki ebe hemen doktoruma göstermem gerektiğini gebelik zehirlenmesiyle alakalı olduğunu söyledi beni bu konuda aydınlatabilirmisiniz 36 haftalık hamileyim

Tansiyon ölçümünüzü öğrenebilir miyim?

merhabalar doktor bey,
1 buçuk yıldır evliyim. kontrol amaçlı doktora gittiğimde fsh ve e2 değerlerimin yüksek olduğunu öğrendim. ultrasonla da bakıldı yumurtalarım az ve küçük. üst üste üç tahlil yaptırdım ve en son fsh yi 9 e2 yi 97 gördüm. doktorum hemen çocuk sahibi ol dedi. bir kez klomen kullandım adetin 11. günü yumurtalarım büyüdü. sol da 17mm (5 tane) sağ da 13mm(3 tane) yumurtanın olduğunu öğrendim fakat hamile kalamadım. bu ay yine adetin üçüncü günü tahlilde fsh 7 e2 ise 45 e düşmüştü. doktorum bu değerleri bir kez yüksek görmek yeterli dedi sizce de öyle mi? bu ay da hamile kalamazsam adetin 5. günü klomen alıp kullanmalı mıyım? yoksa değerler düşmüşken beklemeli doğal yollardan hamile kalmalı mıyım?
kolay gelsin

merhabalar doktor bey,
1 buçuk yıldır evliyim. kontrol amaçlı doktora gittiğimde fsh ve e2 değerlerimin yüksek olduğunu öğrendim. ultrasonla da bakıldı yumurtalarım az ve küçük. üst üste üç tahlil yaptırdım ve en son fsh yi 9 e2 yi 97 gördüm. doktorum hemen çocuk sahibi ol dedi. bir kez klomen kullandım adetin 11. günü yumurtalarım büyüdü. sol da 17mm (5 tane) sağ da 13mm(3 tane) yumurtanın olduğunu öğrendim fakat hamile kalamadım. bu ay yine adetin üçüncü günü tahlilde fsh 7 e2 ise 45 e düşmüştü. doktorum bu değerleri bir kez yüksek görmek yeterli dedi sizce de öyle mi? bu ay da hamile kalamazsam adetin 5. günü klomen alıp kullanmalı mıyım? yoksa değerler düşmüşken beklemeli doğal yollardan hamile kalmalı mıyım?
kolay gelsin

Kaç yaşında olduğunuzu öğrenebilir miyim?

doktor bey 2,5 yıldır hamile kalmak için ugraşıyorum hiç gebelik yaşamadım 3,5 yıldır evliyim hormon değerlerim ve yumurtlamamda bi problem olmadıgı söyleniyor gittiğim doktorlar tarafından... hsg de çekildim sol tüp tıkalı çıktı laporoskopi ile açıldı. eşimin morfolojisi %2-%4 arasında değişiyor.alternatif tıp bilindiği üzere başvurdugumuz bi yöntem sogan suyu kürünü denemek istiyorum yalnız normal olan hormon değerlerimde denge bozuklugu olur diye bir yandan korkuyorum bi bilgi verebilirmisiniz bu konuda tereddütteyim :S

Son düzenleme:
doktor bey 2,5 yıldır hamile kalmak için ugraşıyorum hiç gebelik yaşamadım 3,5 yıldır evliyim hormon değerlerim ve yumurtlamamda bi problem olmadıgı söyleniyor gittiğim doktorlar tarafından... hsg de çekildim sol tüp tıkalı çıktı laporoskopi ile açıldı. eşimin morfolojisi %2-%4 arasında değişiyor.alternatif tıp bilindiği üzere başvurdugumuz bi yöntem sogan suyu kürünü denemek istiyorum yalnız normal olan hormon değerlerimde denge bozuklugu olur diye bir yandan korkuyorum bi bilgi verebilirmisiniz bu konuda tereddütteyim :S

Soğan suyu kürü hakkında bilgim yok, dozu nedir bilmiyorum. Bu morfoloji ile tüp bebek en iyi yöntemdir. Gebe kalmanız ve bebeğinize kavuşmanız dileğiyle

25 yaşındayım doktor bey

kLOMEN KULLANIMI İÇİN UYGUN DEĞİLSİNİZ TOPLAM 12 YUMURTA GELİŞMİŞ 2-4 ÜZ GEBELİK OLUŞABİLİR. ÇOK YUMURTA ELDE EDİLEN TEDAVİLERDE DURUMLARDA DOKTORUNUZUN TEDAVİYİ DURDURMASI GEREKİYOR. SAĞLIK BAKANLIĞI TARAFINDAN BU UYGULAMA ÇOĞUL GEBELİKLERE YOL AÇTIĞI İÇİN YASAKLANMIŞTIR. DOĞAL SİKLUS TAKİBİ, UYGUN GÜNDE İLİŞKİ YA DA AŞILAMA İLE TEK GEBELİK ELDE EDŞLEBİLİR. GEBE KALMANIZ DİLEĞİYLE...

X