Gebelikle ilgili sorular

Kanda bHCG yaptırmanızı öneririm...

prolaktın yüksekliği sebebbiyle doktor dostinex verdi 8 tane hap kullanırken de korunmana gerek yok dedi ama endişeliyim forumlarda okuduğum kadarıyla dostinex kullananlar düşük yaptıklarını yazmış acaba bu düşükler ilaçtan mı kaynaklanıyor?teşekkür ederim

Gebe kaldığınızda kesilecektir. Endişelenmeyin ve tabii ki gebe kalın...

merhaba bora bey;

ben 14,5 günlük hamileyim
11,hafta 3 gülük hamile iken 2li tarama yaptırdım
sonuçlarım şu şekilde idi ,
ultrason sonuçları
crl 4,84
ense kalınlığı:1,1 mm

2li taram sonuçları ise

crl ölçümü :48
nuchal translucency Mom :0,84
absent nasal bone : bilinmiyor

BİYOKİMYASAL SONUÇLAR

parametre SONUÇ DÜZELTİLMİŞ MoM
PAPP-A : 7,97 mlU/ml 2,98
FB-HCG : 277 ng/ml 5,23

RİSKLER

Yaş riski : 1:643
biyokimyasal trisomy 21 riski : 1:424
Kombine trisomy 21 riski : 1:2060
##Trisomie 18+NT : <1:10000
doktorum baktığında tedirgin bir şekilde risk var dedi biraz başka bir doktora sonuçlarımı gösterdiğimde ise akrabalık varmı diye sordu doktor ve sonra ekledi bu değerler böyle çıkıpta çok sağlıklı bebek dünyaya getiren var dedi.
ben çok tedirginim Bora Bey sizde bir değerlendirebilirmisiniz ne kadar riskli

merhaba doktor bey
ben yakın arkadaşımın sorusu için sizden yardım istiyorum
arkadaşım henüz 4 haftalık hamile
her sabah yataktan kalkarken gerinerek uyandığını ve gece uyurkende son anda farkettiği gerinmeler yaptığını söylüyor
bu yüzden biraz tedirgin olmuş
gerinme bebeğe bir zarar verirmi
düşük riskine yol açarmı merak ediyor
şimdiden cevap için teşekkürler

Sizin düşüncelerinizi öğrenebilir miyim?

Sayin Bora Bey email kutumda soyle bir uyari gordum yeni ´´Op.Dr. Bora CENGİZ isimli üyemiz Size Özel Mesaj göndermek istemistir. Maalesef Kadınlar Kulübü undaki Posta girisiniz doludur´´ yani bana cevap gonderdigseniz ben almadim. Sizin de mesaj kutunuz dolu oldugu icin ozelden de size yollaymadim

tekrar ilginize tesekkurler..

mehaba doktor bey.benim de birkaç sorum olacaktı.düzenli adet görüyorum.1ay önce yine de evde test yaptım negatifti fakat nedense ben bi kuşku yaşıyorum.bu aralar ağzımda acımsı uyuşuk metalimsi bi tat var ve arar arada karnımda kasıklarımda ağrı.bu belirtiler hamilelik belirtisi olabilir mi yinede??kasık ağrılarımdan 1ay önce dr.a gittim ve sistit denildi ve ultrasona bakldı.herhangi bi hamilelik 1.ayında ultrasonda öğreilir mi??

hiç gebelik yaşamadım ben
bu yüzden konuyla ilgili bilgim yok

Gerinmek, uzanmak, eğilmek bir şey kaldırmak, merdiven çıkmak gibi eylemler bebeğe ve hamileliğe bir zarar vermez. Hastalarımız bu eylemlerin düşüğe neden olacağaını düşünüp endişeleniyorlar. Öyle olsa kürtaj yapmaz, gebeliğin devamını istemeyen hastalarımıza bu eylemleri yapmalarını önerirdik... Arkadaşınıza sağlıklı bir gebelik dilerim...

Hamileliğin ilk bulgusu "ADET GECİKMESİ" dir. Bahsettiğiniz şikayetler gebeliğin 6. haftası civarında başlamaktadır. Gebe olmanız dileğiyle...

bora bey merhaba 5 aydır çocuk düşünüyoruz bu süreçte 2 kez kimyasal gebelik yaşadım sağlıklı bir gebelik yaşayamayacağımı düşünmeye başladım her hangi bir test yaptırmam gerekir mi sebebini öğrenmek için trombofili gibi aklım çok karışık

Biyokimyasal gebelikler için bir öneri yok. 1 yıl denemenizi öneririm. Sonrasında kromozom analizi ile tetkiklere başlanabilir. Gebe kalacak ve doğum yapacaksınız.

çok teşekkür ederim cevabınız için

Merhaba Doktor Bey...
Nolur bana yardım edin...12 haftalık hamileyim. dün sabaha karşı bacağımda müthiş bir ağrı ile uyandım. kalktım zor zahmet üstüne basamıyorum o derece! telaşlandım tabi,kendi doktoruma gittik hemen bi bebeğe bakalım dedi. maşallah bebeğim gayet iyiydi... sonra bana ağrı kesici iğne yaptı ismi dikloron... o an aklıma gelmedi ve yaptırdım... akşamdan beride acaba iğnenin bebeğime zararı olmuşmudur diye üzülüyorum. sizce bi zararı olurmu?

Olmaz merak etmeyin. Derin ven trombozu (bacak damarlarında tıkanıklık) la ilgili alt ekstremite Doppler yapılmasını öneririm..

Merhabalar hocam,sorum biraz uzun;umarım çok vaktinizi almam.Yardımınıza çok ihtiyacım var.Vaktinizi aldığım için özür dilerim.31 yaşındayım 1;5 yıllık evliyim.Hamileliğimin.5.haftasında lekelenmem oldu . 11 haftada çok yoğun bir kanama geçirdim ve hastanede yattım.Ve nohuttan biraz küçük servikal polip alındı.Ama uyuşturma yakma olmadı (ki uygulama böyle midir) Kanamam 1 haftadır hala sürüyor.Ayrıca doktorum ultrasonla baktı ve rahmin üstten çökük olduğunu, bikornuat uterus olduğunu söyledi.Düşük tehlikem ve erken doğum riskim olduğunu bu kanamanın plesantadan da olabileceğini söyledi .Başka sebepten çekildiğim 1 yıl önceki MR raporuna baktı.&#8221;Burda bikornuat uterus tanısı yok&#8221; dedi .Raporda yazılanları aktarıyorum;
Uterus homojen yapıda ve normal büyüklükte izlenmektedir,uterus sola deviye izlenmektedir.Endometrial çapı normal boyutlardadır.
Her iki over normal boyut ve konumda olup her ikisi içinde foliküllere ait kistik yapılar izlenmiştir.postkontras incelemede tarif edilen dominant folikül kontras tutulumu izlenmiştir.
Douglasta minimal serbest sıvı izlenmiştir
Mesane düzgün konturlu olup ,intrarüminal patoloji izlenmemiştir
Fakat raporun sonuna el yazısıyla &#8220;uterus arka duvarı konturları düzensiz&#8221; notu düşülmüştü.
Yine daha önceki bir ultrason sonucumda ise &#8220; uterus 18x28x49mm boyutlarında olup,parankim ekojenitesi normaldir.Endometrium çift duvar kalınlığı 4mm dir.Her iki over boyut ve görünümü normaldir&#8221; yazıyor.
1 yıl önceki mr raporu ve ultrason fikir verebilir mi?Ayrıca doktorum bu zaten riskli bir gebeliğimin olduğunu bu haftalarda böyle bir kanamanın ilerde daha fazla olacağını söyledi gebeliğin devamı için yüzde 50 şanş verdi.İlaçlar önerdi. Siz bu sonuçlardan nasıl bir çıkarımda bulunuyorsunuz?,Bikornuat uterus olsa mrda çıkmaz mıydı,ultrasonda bikornuat uterus kesin farkedilir mi?Böyle durumda olup da bebek dünyaya getiren örnekler var mı?Gebeliğin devam şansı nedir,belirttiğim gibi kanamam hala leke leke var,içerde aktif kanama yok dedi doktorum ;bu kanama sadece polip alınması kaynaklı olabilir mi kanamam ne zaman sonlanır. Ben bu aşamada ne yapmalıyım ;işi şansa mı bırakmalıyım doktorumu mu değiştirmeliyim .Kanama varken işime devam etmeli miyim?vaktinizi aldığım için çok özür dilerim.Şimdiden çok teşekkür ederim.

Merhaba Bora bey,2 düşükten sonra yaptırdığım trombofili paneli sonuçlarım şu şekilde
Pıhtılaşma var mı?

F-V geni G1691A mutasyonu: Homozigot Normal
F-II geni G20210A mutasyonu: Homozigot Normal
MTHFR geni C677T mutasyonu: Heterozigot Taşıyıcı
MTHRF geni A1298C mutasyonu: Heterozigot Taşıyıcı

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…