gebelik

t_u_b_a

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
16 Ocak 2009
14
0
37
merhaba ben tuba
ben 6 aylık evliyim,hiç korunmadık ama hamile kalamadım yumurtlama günü ile çok mu ilgisi var gebe kalmanın hiç ağır kaldımamam mı gerekiyo bu dönemde,4 gündür belimde bi ağrı var ğöğüslerimde çok ağrıyo ama şişkinlik yok ne yapam gerekiyo :çok üzgünüm:

Merhaba t_u_b_a,

Öncelikle, eşinize ait sayı-hareket-morfoloji incelemelerinin Kruger kriterlerine göre yapıldığı bir sperm analizi, sizin adetinizin üçüncü gününde hormonlarınızın (FSH, LH,E2) ve yumurtalıklarınızın USG ile değerlendirilmesi, ve tüplerinizin açıklığının ortaya konmasını sağlayacak HSG (rahim filmi) yapılması, sonuçlarının doğru yorumlanarak tedavi planınızın belirlenmesi gerekmektedir.

Ağır kaldırma ve benzeri etkenler sanıldığı kadar etkili olmamaktadır.

Sağlıklı günler ve doğru tedavilerle buluşmanız dileği ile…

Doktor bey, 3. dene ayımızdayız. henüz bir netice alamadık.

bu ay, adetimin 8. gününden sonra pembe-kahverengi lekelenmelerle başlayan ve bugün 14. günolmasına rağmen hala devam eden çok hafif kanamam var.
konu hakkında doktora gittim, muayene ve ultrason neticesinde, herhangi bir sorun olmadığını söyledi. psikolojik olabileceğini ve birkaç gün devam edebileceğini söyledi.

Adet aralığım genelde 28-29 gün civarındadır. Daha önceki 2 ayda yumurta kontrolü yaptık, sorun yok. olgunlaşıyor, çatlıyor ve atılıyor. Regl dönemimim 3. gününde kanda yapılması gereken birkaç araştırma varmış, onları yaptık bu ay. her şey yolunda. 21. gün testini henüz yapmadık, günü gelmedi.

Normal koşullarda, bugün veya yarın (14-15. günlerde) yumurtamın çatlamasını bekliyorum. Ancak stres yaptığı iin, bu ay gitmedim kontrol için.

Bu bahsettiğim birkaç gündür sürmekte olan kanamalarımın, bu ay yumurtamın çatlamadan atılmasına sebep olması durumu sözkonusu olabilir mi? Sizce bu ay şansımız yok mudur?

Bize ne gibi tavsiyeleriniz olacaktır?
teşekkürler.

Merhaba yalel,

Muhtemelen çatlatma olayı gerçekleşiyor gibi görünüyor. Gebeliği elde edebilme için, yumurtanızın büyüyor ve çatlıyor olabilmesinin yanı sıra, tüplerinizin açık olduğunu (rahim filmi ile) ve eşinizin sperm sayı-hareket-morfoloji değerlerinin normal olduğunu (Kruger kriterlerine göre incelenmiş spermiogram ile) biliyor olmamız gerekiyor. Bu sonuçları da paylaşırsanız daha sağlıklı yönlendirebilirim. Sağlıklı günler geçirmenizi ve doğru-etkili tedavilerle buluşmanızı dilerim.

Op. Dr. Osman Denizhan Özgün
Maya Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi

Merhaba doktor bey,
Hamilelik planliyoruz adetlerim 28-29 gun suruyor tahminime gore 2-3 gun icinde yumurtlama olacak. Ancak yarin gogus rontgeni cektirmek zorundayim sorum su acaba bu ayki yumurtalarim radyasyondan etkilenebilir mi? Olasi bi gebelikte bu durum hamileligimi ya da dogacak olan bebegimi olumsuz etkiler mi? Yoksa bir ay ertelememizi mi tavsiye edersiniz? Simdiden cok tesekkurler.

Merhaba sofistik,

Şimdiden hayırlı olsun, iyi haberlerinizi de buradan benimle paylaşırsınız umarım. Bahsettiğiniz tetkik nedeni ile planlarınızı ertelemenize gerek olmadığını düşünüyorum. Sağlıklı günler geçirmenizi ve doğru-etkili tedavilerle buluşmanızı dilerim.

merhaba doktor bey ben nisanda 5 haftalık düşük yaptım nedenini bilmiyorum ilk düşükler araştırılmıyomuş genel olarak bi problemim yok ama bu düşük piskolojimi çok bozdu ve ben 4 korundum düşükten sonra ondan sonraki 4 ayda korunmadım ama olmadı 2 aydırda panik atak yani anlkasiye bozuklugu teşhisi konuldu bu hastalık öyle bişeki geldimi gitmiyo ve ben bebegim olsun çok istiyorum sizce ne yapmalıyım şuanda sadece lustural adında bi antidepresan alıyorum buda uzun süre sonra etki eden bi ilaç rahatsızlıklarımı tam anlamıyla geçirdini söyleyemem terapide alıyorum yanı sıraa bana ne tavsiye edersiniz

merhaba doktor bey;
ben genelde 30 veya 35 günde bir adet gören biriyim ancak şu son 2 aydır adetim çok düznsiz
hatta geçen ay 1 hafta gecikti..ayrıca 1,5 aydır çocuk istiyoruz....ayrı olarak yumurtlama günlerimi hesaplayamıyorum..
adet düzensizlğimin sebebi nedir?ilaç olarak hangisini önerirsiniz?bu süreçte kullanmam doğru mu?yumurtlama günlerimi nasıl hesaplayabilirim?
şimdiden çok teşkkürler......

Merhaba zeytohnm,

Geçmiş olsun, zor bir dönem geçiriyorsunuz, dolayısıyla kendinize biraz anlayışlı davranınız. Kendinize zaman veriniz, herşeyin bir zamanı ve bir yöntemi mutlaka vardır. Sabırsızca ve kendinize zorlayıcı davranmanız, depresif durumunuzu da derinleştirebilir. Bir de, gebeliğin oluşumu için ve gebelik oluştuğunda sağlıkla devamı için, bir jinekologdan ziyade kabul görmüş bir tüp bebek merkezinin kontrolüne girmenizde yarar var. Sağlıklı günler geçirmenizi ve doğru-etkili tedavilerle buluşmanızı dilerim.

Merhaba doktor bey, ben 11 haftalık gebeyim. Gebeliğimin 6. haftasında kanamam oldu (az miktarda). Doktorum düşük tehlikesi olduğunu söyledi ve progestron verdi. 1 hafta sonra yine kanamam oldu doktorum bu sefer "istirahat" dedi. Dün yine kanamam oldu ve doktorum bebeğin gelişiminin normal olduğunu,bebeğin kenarında kan olduğunu ve yine kanamam olabileceğini söyledi. Sizce düşük olur mu? Yani bebeğin kenarında kan var demesi biraz tuhafıma gitti. Teşekkür ederim.

Merhaba armeda,

Anlattıklarınızdan anlaşıldığı üzere, sizde düşük tehdidinin mevcut olduğu ortada. ılaçlarınızı kullanmaya devam ederek ve istirahat ederek bu dönemi geçirmenizi öneririm. Sağlıklı günler geçirmenizi ve doğru-etkili tedavilerle buluşmanızı dilerim.

Merhaba armeda,
Bebeğin kenarında derken, rahim ile bebeğin beslendiği eşi arasında olduğundan bahsedilmiş olabilir. Bahsettiğiniz durum bir düşük durumu olabilir. Size önerim istirahat halinde olmanızdır. Sağlıklı günler geçirmenizi ve doğru-etkili tedavilerle buluşmanızı dilerim.

merhaba doktor bey;

bu ay adetimden 2 gün sonra kahverengi yoğun bir akıntım oldu.ve kesildi.hayatımdan ilk defa böyle birşey yaşıyorum..
bunun sebebi ne olabilir?
cevabınızı bekliyorum
şimdiden teşekkürler....

Merhaba gulde,

Bahsettiğiniz durumun yumurtlamanın olup olmaması ile ilgisi elbette çok büyük. Ancak, aynı zamanda gebeliğin yakalanamamış olmasının açıklaması yapılırken şu iki durumun da bilinmesi gereklidir: Sizin tüplerinizin açık olup olmadığını ve rahminizde yer kaplayan herhangi bir kitle olup olmadığını ortaya koyan rahim filmi ile eşinizin bir tüp bebek merkezinin androloji laboratuarında Kruger kriterlerine göre sperm sayı, hareket ve morfolojisinin incelenmesi çok önemlidir. Sağlıklı günler geçirmenizi ve doğru-etkili tedavilerle buluşmanızı dilerim.

hocam bende herşey çok güzel olmasına rağmen 3 tane 1 kalite embriyo yerleştirildi ama tutmadı karnım su topladı hastanede yattım ordamı bi zarar geldi serumdan falan yoksa başka sebebimi var aceba çok ümitlenmiştim

Merhaba serpilyurt,

Nedenlerin ortaya konabilmesi için sizin immunolojik yapınızın detaylı incelenerek ortaya konması gerektiğini düşünüyorum. Su toplamadan kaynaklanmasını beklemiyorum.

Sağlıklı günler geçirmenizi ve doğru-etkili tedavilerle buluşmanızı dilerim.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…