Gebelik öncesi dikkat edilmesi gerekenler?

mirinn

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
12 Ekim 2024
49
34
31
Merhabalar herkese,
2 senedir evliyiz ve hamilelik planlamaya başladık. Ama tabii süreç pek tahmin edilebilir görünmüyor.
Asıl merak ettiğim bu süreçte hamileymiş gibi hamilelikte zararlı şeyleri kesmemiz mi gerekiyor?

Örneğin ayın 15inde son lazer randevum var gitmek sakıncalı mı olur her ihtimale karşı? Alkol kullanmak ya da yüze c vitamini sürmek ay bilemiyorum işte belki bir ay belki bir sene sürecek bir süreç ama kısıtlamalara önden mi başlıyoruz🤣🙈

Sağlıklı beslenmek önemli.
Folik asit içeren besinler-meyveler tüketebilirsiniz.
Kilonuza dikkat edebilirsiniz.
Alkol sigarayı 3 ay önceden bırakmak gerektiğini söyler doktorlar.
Lazere gebelik varken gitmeniz sakıncalı, doktor onayıyla yapar çoğu yer. Ki onay istemese de doktora danışıp yaptırmanız gerekir.

Sağlıklı beslenmek, egzersiz yapmak, alkol ve sigara tüketimini minimumda tutmak hatta mümkünse tamamen kesmek faydalı olabilir. Çünkü bunlar yumurtlamayı ve yumurta kalitesini etkiliyor. Aynı şekilde sperm kalitesi açısından eşinizin de bunlara dikkat etmesi gerekiyor. Fakat lazer epilasyon veya kozmetik ürünlere mevcutta gebelik varsa dikkat edilir. Henüz hamilelik yokken bir sakınca yoktur diye düşünüyorum

Şahsen o niyete girdiğimde dikkat etmeye de başlamıştım. Hatta denemeye başlayacağımız tarih olarak Ocak ayını belirtmiştik ve ben önceki Ekim ayında önce doktora gittim hem muayene oldum hem hormon değerlerime baktırdım. Doktorun da önerisiyle o ay itibariyle folik asit kullanmaya başladım. Sağlıksız besinleri direk hayatımdan çıkarmadım ama sağlıklı besinlere ağırlık verdim. Sigaram yok ama normalde nerdeyse her gün nargile içen bir insandım (evimizde var) en son 31 Aralık'ta içtik ve kendisiyle vedalaştık 😂 aynı gün son kez alkol de aldım onla da vedalaştık 😂 Ocak ayında hamile kalamadım ama Şubat'ta kaldım. Lazer için şunu söyleyebilirim hamile değilsiniz sonuçta gidebilirsiniz ama nadir sanslilardan değilseniz muhtemelen paranız çöp olacak çünkü hamilelik hormonlariyla lazer etkisini yitiriyor. Benim genital ve kol altı hiç lazer görmemiş gibi şu an mesela🤷

Sağlıklı beslenmek, egzersiz yapmak, alkol ve sigara tüketimini minimumda tutmak hatta mümkünse tamamen kesmek faydalı olabilir. Çünkü bunlar yumurtlamayı ve yumurta kalitesini etkiliyor. Aynı şekilde sperm kalitesi açısından eşinizin de bunlara dikkat etmesi gerekiyor. Fakat lazer epilasyon veya kozmetik ürünlere mevcutta gebelik varsa dikkat edilir. Henüz hamilelik yokken bir sakınca yoktur diye düşünüyorum
Ben kontrole gittim bir sıkıntı yok eşim de testlerini verdi bir tarafta varis varmış.sperm analiz raporundan çok anlamadık ama galiba normal pazartesi gidicek göstermeye umarım sorun çıkmaz.
Alkolü arkadaşlarımızla haftada bir iki haftada bir dışarı çıkınca alıyoruz çok kullanmıyoruz ama yine de dikkat dikkat edelim o zaman. Şey bir de benim reglim bittikten sonra ilk denedik yumurtlama tarihim 18i yani bir hafta içinde olaki hamile kalsam 15indeki randevum risk teşkil eder mi düne kadar hep korunduk. Aklım başıma sonradan geldi doktora böyle şeyleri sormak hiç aklıma gelmedi sadece rutin kontrolleri yaptı takviye önerdi.

alkol sigara bırakın. pakeyli gıdalardan uzak durun. balık tüketin. kan değerlerinize bakın eksik vitamin mineral var mı diye. varsa takviye kullanın. stresten uzak durun. düzenli ilişki 😂 doktorların reçetesi bu 😂

ben sigarayı gebeliğimi öğrenince bıraktım. gebeliğimi öğrenmeden önceki gece de alkol almistim. çok sükür bir sorun olmadı ama o süreçte beni çok strese soktu bebeğe zararı olacak diye. bir de bol boş hareket yapın. ben pilatese gitmistim

Hepinize çok teşekkür ederim ben de o zaman bişey olur mu diye bebekle strest olmaktansa şimdi kendi başıma strest olayım bari🤣

X