Gardasil (HPV aşısı)

hellotheworld

Üye
Kayıtlı Üye
5 Kasım 2023
141
141
24
Merhaba gardasil 4 ya da 9'u olan ve yan etki yaşayan var mı? Bu forumda birçok kadının aşı olduğunu görüyorum. Her aşıda riskler vardır ancak gerçekten de internette gördüğümüz abartılı nörolojik problemlerle karşılaşmış olan var mı? Ya da başka bir yan etkisiyle?

Benim iyi bir doktordan öğrendiğim kadarıyla kayda geçmiş öyle abartıldığı gibi yan etki yok. Kol ağrısı oluyor yan etki olarak üç dozu da tamamladım ben. Zaten bu aşıyı diğer ülkelerde çocuklara yapıyorlar

Benim iyi bir doktordan öğrendiğim kadarıyla kayda geçmiş öyle abartıldığı gibi yan etki yok. Kol ağrısı oluyor yan etki olarak üç dozu da tamamladım ben. Zaten bu aşıyı diğer ülkelerde çocuklara yapıyorlar
Teşekkürler cevapladığınız için bahsettiğiniz doktor kadın doğum uzmanı mıydı? Ben de güvenli olduğunu düşünüyorum yine de sorayım dedim burada aşıyı olan çok kadın var

Jinekolog. Ben hangi kadın doğum ya da jinekoloji doktorunu dinlesem hepsi %100 yaptırın diyor
Siz aşıyı yaptırdınızmı? Benim jinekoloji onkoloji bölümündeki Prof. Doktorumda gardasil 9 aşısını tavsiye etti. En baştan yüksek riskli HPV tipleri(hangisi olduğu belli değil) positiv çıktı. Smear ascus çıktı, kolposkopi kronik servisit ve Endoservikal glandüler hiperplazi çıktı en son leep oldum oda cin1/lsil ve cerrahi sınırlar negatif çıktı. Kimisi aşıyı ol diyor kafam karıştı tanesi 3250 tl üçlü aşı bazıları da zaten virüsü kaptın gerek yok diyor

Siz aşıyı yaptırdınızmı? Benim jinekoloji onkoloji bölümündeki Prof. Doktorumda gardasil 9 aşısını tavsiye etti. En baştan yüksek riskli HPV tipleri(hangisi olduğu belli değil) positiv çıktı. Smear ascus çıktı, kolposkopi kronik servisit ve Endoservikal glandüler hiperplazi çıktı en son leep oldum oda cin1/lsil ve cerrahi sınırlar negatif çıktı. Kimisi aşıyı ol diyor kafam karıştı tanesi 3250 tl üçlü aşı bazıları da zaten virüsü kaptın gerek yok diyor
Evet ben çoktan tamamladım üç doz gardasil. Bence mutlaka olun aşı olursanız tekrar virüs bulaşmasını ciddi oranda engeller, siğil oluşumunu engeller/geriletir ve tekrar cin oluşumunu engellediğine dair veriler yayınlanacak yakında diyordu doktor. Yani alınan virüsü atlatmaya yardımcı olabilir diye tartışmalar varmış tıp dünyasında. Evet virüsü aldınız ama iyileştikten sonra tekrar almayacağınız ne malum o yüzden aşıları olmalısınız. İkinci dozdan sonra koruma sağlıyor üçüncü doz booster dozu

X