Fikir Verin Lütfen.. Ne yapabilirim?

Sebze neden hiç yok beslenme tarzınızda?
Hem kolay hem lezzetli hem de tüketilmesi gereken besinler sebzeler. Kış mevsiminde de bir sürü seçenek var

Bakliyat da önemli, fasulye, nohut, barbunya...

Bu şekilde beslenirseniz kuruyup kalacaksınız yakında.
Evlendiğimde 63 kiloydum doğum yapalı 4.5 ay oldu şu an 56 kiloyum kurudum gerçekten boyumda 1.67 :silah:

Burada yemek bölümünde güzel ve pratik tarifler , bir bak istersen :hamarat:
Merhaba kk hatunları,
Dün akşam eşimle konuşurken bana "Quenn'cim neden hep aynı yemekleri yiyoruz ben çok sıkıldım başka yemeklerde yap dedi."
Gerçekten adam haklı. Ben hiç yemek yapmayı bilmiyordum ilk yemeğimi evlendikten 1.5 ay sonra yaptım.
Hala bazen yemek yapmıyorum bol bol dışardan yiyoruz.
Neler mi yapıyorum mesela; makarna, bulgur pilavı, tavuk sote, et sote, arada çorba, düdüklüde et kavurma pirinç pilavı, tavuk kızartma, patates kızartması, börek, köfte patates... bunları dönüp dönüp yapıyorum artık gerçekten bende sıkılmışım değişik ve pratik yemekler yapmak yemek istiyorum ama çokta bir şey bilmiyorum bana fikir verir misiniz lütfen.

Bebek de sizin gibi beslenmeye alisacak bu gidişle. Sonra çocuğum yemek seçiyor diye konu açacaksınız. Çok sağlıksız gerçekten beslenme şekliniz.
Haklısın gerçkten ama okuldan geliyorum koşa koşa kızımı bakıcıdan alıp eve geliyorum onla uğraş ders çalış evi toparla falan derken yemek yapmıyorum eşimde et falan çıkartıp sote yapıyor saolsun .
Bebeğim büyümeden biraz geliştirmek hamarat bir anne olmak istiyorum

Haklısın gerçkten ama okuldan geliyorum koşa koşa kızımı bakıcıdan alıp eve geliyorum onla uğraş ders çalış evi toparla falan derken yemek yapmıyorum eşimde et falan çıkartıp sote yapıyor saolsun .
Bebeğim büyümeden biraz geliştirmek hamarat bir anne olmak istiyorum

Bir birbuçuk aya ek gıdaya geçmen gerek. Sebzeler sebze çorbaları yapman gerekecek zaten o zaman.

Çeşit konusuna birşey demeyeyim ama sebze ve bakliyat eklemelisiniz muhakkak bunlara.
Çok sağlıklı değil yani şu andaki durum.
Kendimden örnek verecek olursam,
Et pişirirsem yanına muhakkak sebzeli birşey yapar dengelerim(ya salata çeşitlerindrn yaparım,bazen buharda pişirilmiş sebzeleri baharatlı sarmısaklı yağ ile ısıtır koyarım bazen,bazende havuç tarator,kereviz salatası,mantar sote vb eşlikçiler hem hafif hemde sağlıklı olur)
Sebze yemeği yapacaksam mevsimine uygun olanı alır pişiririm ki zaten tarifler standart inanın. Hiç zor değil sebze pişirmek. Netten açıp bakarsınız bilmediğiniz tarife,ölçülere uyarsanız gayette olur yani lezzetli.
Bakliyat haftada 1 pişiririm muhakkak,onun eşlikçiside genelde esmer bulgurla yaptığım pilav olur,bazen mercimekli,bazen sarmısaklı,bazen patlıcanlı,bazende domatesli yaparım,haliyle farklı olur.
Siz bence ufak ufak sebze ve bakliyatı ekleyin menülerinize.

Çocuğunuz olursa onunda beslenme şeklini etkiler şu anki haliniz. Onun dengeli beslenmesi gerek,dışardan yediremezsiniz her zaman,ette yiyemez ilk zamanlar ,haliyle çorba çesitlerini hatmetmeniz gerekecek.

Çeşit konusuna birşey demeyeyim ama sebze ve bakliyat eklemelisiniz muhakkak bunlara.
Çok sağlıklı değil yani şu andaki durum.
Kendimden örnek verecek olursam,
Et pişirirsem yanına muhakkak sebzeli birşey yapar dengelerim(ya salata çeşitlerindrn yaparım,bazen buharda pişirilmiş sebzeleri baharatlı sarmısaklı yağ ile ısıtır koyarım bazen,bazende havuç tarator,kereviz salatası,mantar sote vb eşlikçiler hem hafif hemde sağlıklı olur)
Sebze yemeği yapacaksam mevsimine uygun olanı alır pişiririm ki zaten tarifler standart inanın. Hiç zor değil sebze pişirmek. Netten açıp bakarsınız bilmediğiniz tarife,ölçülere uyarsanız gayette olur yani lezzetli.
Bakliyat haftada 1 pişiririm muhakkak,onun eşlikçiside genelde esmer bulgurla yaptığım pilav olur,bazen mercimekli,bazen sarmısaklı,bazen patlıcanlı,bazende domatesli yaparım,haliyle farklı olur.
Siz bence ufak ufak sebze ve bakliyatı ekleyin menülerinize.

Çocuğunuz olursa onunda beslenme şeklini etkiler şu anki haliniz. Onun dengeli beslenmesi gerek,dışardan yediremezsiniz her zaman,ette yiyemez ilk zamanlar ,haliyle çorba çesitlerini hatmetmeniz gerekecek.

Gerçekten çok açıklayıcı yazmışsın teşekkür ederim canım.
Bebeğim var zaten ve çorbaları cidden hatmetme aşamasına yavaş yavaş geliyorum.

Gerçekten çok açıklayıcı yazmışsın teşekkür ederim canım.
Bebeğim var zaten ve çorbaları cidden hatmetme aşamasına yavaş yavaş geliyorum.
Allah bağışlasın ,sağlıkla büyüt bebeğini.
Yapmak istersen yaparsın,inan zor değil yemek yapmak. Alışınca gözün kapalı yaparsın. Biraz vakit ayırman yeterli.
Kolaylıklar dilerim

Mercimek çorbası yapıyorum, tavuk sulu şehriye çorbası ya da tarhana
kuru fasulye,etli nohut,taze fasulye,pırasa bunları yapın.Mesela tavugu kızartma olarak değilde sebze ile karışık fırında pişirin.Biraz tavuk-patates-karnabahar yeşil ve kırmızı biber-havuç-sarımsak-soğan ve kullandığınız baharatlar bunları karıştırıp fırında pişirin.

yine pırasa-patates-tavuk-soğan-yeşil ve kırmızı biber-sarımsak-baharatlar-yağ ve salça ile karıştırıp fırında pişirin çok lezetteli olur.

karnabaharı ocaktada yapabilirsiniz sulu yemek olur içine patates-havuç-karnabahar-sarımsak olarak pişirebilirsiniz ve isterseniz tavukta atarsınız.yağı ve salçayı kavurup malzemeleri ekleyebilirsiniz.

pırasayı börek olarak yapabilirsiniz hatta X xDerinMavix eklediği pırasalı börek vardı.
kabak dolması yapabilirsiniz yada kabak kavurması sadece yada kıymalı olabilir.

sulu yemek çeşitlerini arttırabilirsiniz.
arada yemek yerine kısır,sarımsaklı köfte-mercimek köftesi yapabilirsiniz turşu ve ayranla beraber.

bulgur pilavını sebzeli yapabilirsin mesela içine her türlü sebzeyi katabilirsin.domates-soğan-sarımsak-patlıcan-biber-kabak bile çok lezzettli olur.

karnıyarık yapabilirsin mesela kıymalı arada sırada da yeşil mercimekli yapabilirsin karnıyarığı çok güzel olur kıyma yerine yeşil mercimek.

ismek de ev yemekrleri bölümü var haftasonlarıda var
ya da ismek de günü birlik hobi kursu adında kurslar var onlara bakabilirsin
oraya gelen bayanlara da danış gerçekten çok güzel fikirleri oluyor (çoğunluğu yemeğe meraklı olduğu için)

X