Fatma'ya....

kronick

bize her yer TRABZON:)
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
1.807
29
44
fatmayı tanıyalı 6 sene oldu.
evlenip geldiğim mahalledeydi oda.eşimin kuzeniyle evliydi fatma.ben 22 idim o zaman.oda 28 di sanırım.o zamanlar 3 yaşında olan dünya tatlısı bir oğlu vardı.
murat....
3 yıl önce fatmanın hasta olduğunu öğrendik.ama inanmadık.zira kanser diyorlardı ama fatma öyle neşeli öyle hayat doluydu ki,inanamadık.:1no2:
zaten zaman içinde fatmada gayretiyle ve inancıyla bizi iyileşeceğine inandırdı.
her kemoterapi sonrası yıkılmasını beklediğimiz fatma,sanki bir kat daha güçlenerek çıkıyordu karşımıza.
"çok ağladım ama artık ağlamıycam.murat için savaşıcam" diyordu bana.hastalığından girp gibi,nezle gibi bahsediyordu.rol yapmıyordu ama çok samimiydi.cidden korkmuyordu.
ölmekten her korktuğumda murata sarılıyorum diyordu.
lakin bize ne kadar belli etmemeye çalışsada tedaviler onu son aylarda çok yormaya başlamıştı.
saçları dökülmüş,iyice zayıflamıştı.
gel görki aynı güler yüz vardı gene fatmada.ziyarete eve gittiğimizde "niye yoruldunuz geldiniz.ben geliverirdim" diyecek kadar saf ve temizdi.
kısacası bu 3 yılda artık fatma ve kemoterapiler ayrılmaz bir ikili olmuştu bizim için.alışmıştık.fatma kanser değil şeker hastasıydı sanki.
2 ay kadar önce bir sabah fatma aniden fenalaştı:çok üzgünüm:
hemen hastaneye götürdük tabi.yatırdı doktorlar ve eylülde vermeleri gereken kemoterapiyi vermeleri gerektiğini söylediler.
ama bizim eylüldeki kemoterapiden haberimiz yoktu.
hatta 15 gün önce hastaneye çağırıldığından,doktorun tam 3 kez fatmayı aradığındanda haberimiz yoktu.
gizlemişti fatma bizden.evdeki herkesten,eşinden çocuğundanda gizlemişti.
demekki kemoterapiler aslında fatmayı öldürüyordu yavaş yavaş ki fatma kendini iyileştiğine inandırmış,bir daha aynı acıları yaşamamak için tedavisini yarım bırakmıştı.kimseyede bişey dememişti.
ne diyebilirsinki o anda.derin bir ahhhh fatma deyip doktorların eline teslim ettik.
6 haziran.
sık sık ziyaretine gittik.her seferinde biraz daha çökmüş oluyordu ama gülen gözleri aynen durduğu için kemaoterapi sonrası normaldir deyip dönüyorduk eve.
hatta iyileşeceğinden o kadar emindiki ailesi,oğlunu getirmediler hastaneye.çıkınca görüceksin,koklayacaksın nasıl olsa diye.
ama temmuzda görmek istemiş ısrarla oğlunu.getirdik gösterdik.ne var ki camekanın arkasından ancak.doktorlar fazlasına izin vermedi.
en son geçen pazar gittim.
beni görünce çok sevindi ve güçlüklede olsa doğrulup iyiki geldin dedi.
biraz konuştuktan sonrada beni affet dedi.anlamadım afalladım ama ben sana kırgın değilim fatma,hiç bişey için.bildiğim bilmediğim her şey helal olsun dedim.gülümsedi ve köye gidecekmisin dedi.
inşallah bayramda fatma dedim.beraber gideriz hatta.
yok ben o kadar bekleyemem.10 güne kalmaz giderim köye dedi.
inşallah dedim.
güçlükle konuşuyordu.seri konuşmaya çalışıyor ama sanki her ağzını açışında göğsünün üstünde bir kuş kanat çırpıyordu.elleri ve bacakları ilaçlardan dolayı şişmiş,gözlerinin altı morarmıştı hafiften.
muratı öpün benim için dedi ve bizi uğurladı.
dün gece fenalaştığını öğrenince tekrar gittik.
ben 1 hafta önce görüğümde çok kötü demiştimya..meğer ne kadar iyiymiş o zaman fatma .senağlama
odaya girdiğimde fatma öne eğlmiş vaziyette başının altında bi yastık yarımıyla ağzında maskeyle güçlükle nefes alıyordu.
o sürekli gülen gözlerine kan oturmuş,artık göremiyordu.
baş ucundaki eşi "seni seviyorum fatma. sende seviyorsan hıh de" deyince hafiften bi inlemişti.bu kadar.
o gülen gözleri şişmiş,dışarı çıkmıştı neredeyse ytuvalarından.hemen oğlunu aradık.fatma konuşamayacaktı ama en azından oğlu konuşsun,belki duyar hisseder fatma dedik.
konuştu murat.
"anne ben çok iyiyim.seni çok seviyorum anne.ben köye gidicem anne.sende gelecekmisin?bi daha ne zaman beraber gidicez köye anne.ne zaman öpücem seni." dedi ve bizimle beraber fatmanında gözünden bir damla yaş geldi.
o kadar kötüydüki odadan çıktığımızda artık Allah'a ona çok çektirmemesi için dua etmeye başlamıştık.
ve bu sabah saat 06:00 da son nefesini verdi fatma .senağlama

nur içinde yat fatma...Allah senin ömrünü oğluna versin,sen yattıkça onun yüzü gülsün inşallah...senağlama

Son düzenleme:
çok üzüldüm başınız sağolsun allah oğluna uzun ömür versin.:Saruboceq:

kronick naptın sen ya, nasıl mahvoldum burada biliyormusun. ablamda yaşadıklarımızı tekrar tekrar yaşadım. Allahım kimseye bu acıları yaşatma. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun, sizlerede sabır diliyorum .....

Allah rahmet eylesin, nur icinde yatsin,
basiniz sagolsun...senağlama

kronick naptın sen ya, nasıl mahvoldum burada biliyormusun. ablamda yaşadıklarımızı tekrar tekrar yaşadım. Allahım kimseye bu acıları yaşatma. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun, sizlerede sabır diliyorum .....

saol dhilek..
seninde başın sağolsun bu arada.senin canın dahada çok hemde çok yanmıştır..
normalde böyle yazamam.ama yazmassam birilerine anlatamassam kötü olmaktan korktum
ilk defa birinin son anlarına bu kadar yakından tanıklık ettim dhilek.
bi insan bi anda nasıl çökebilirmiş gördüm.
hakkaten bu dünya dedikleri kadar yalanmış...:1no2:

başınız sağolsun allah rahmet eylesin .... offf çok üzüldüm yaa allah sabır versin ailesine

saol dhilek..
seninde başın sağolsun bu arada.senin canın dahada çok hemde çok yanmıştır..
normalde böyle yazamam.ama yazmassam birilerine anlatamassam kötü olmaktan korktum
ilk defa birinin son anlarına bu kadar yakından tanıklık ettim dhilek.
bi insan bi anda nasıl çökebilirmiş gördüm.
hakkaten bu dünya dedikleri kadar yalanmış...:1no2:

sağol arkadaşım,benimde ilk tanık oluşumdu hemde canımın içine. şu anlattıklarını harfi harfine yaşadık. hep bir umudu vardı, çıkacağım buradan derdi...yaza kadar çıkarım buradan değil mi dilek derdi. işyerinden beklerler işe dönmem lazım derdi. sonra bir gün aniden fenalaştı diyorum ya fatmayla aynı kaderi birebir yaşadı. isyan etmedik, Allahın takdiri dedik. buraya kadarmış dedik. ama biliyorum ki onlar bu dünyada kefaretlerini ödediler bu hastalıkla savaşırken, ateşse ateşler içinde yandılar, acıysa fazlasıyla çektiler...nur içinde yatsınlar...

ve krocum bu dünyanın yalan olduğunu işte o zaman bende anladım...

Allah mekanını cennet etsin geride kalanlara sabır versin. Şu kanser illetinin tıp üstesinden gelemedi gitti hala. Allah kimseye böyle acılar yaşatmasın.

Kro başınız sağolsun.

Mekanı cennet olsun inşallah. Ne diyeceğimi bilemedim zira ağlattın beni.

lanet olsun bu kansere
lanet olsun kemoterapiye
ve bilinçsiz doktorlara...

annemi mahvettiler

fatmayı da mahvetmişler...

ne diyim ki...

o kadar içten yazmışsın ki fatma'yı tanıyormuş gibi hissettim..
diyecek söz bulamıyorum:çok üzgünüm:
mekanı cennet olsun kro'cum

Allah günahlarını affetsin
canım murat ya küçücük daha sanırım 9 10 yaşlarında
Allah fatmanın ömrünü oğluna versin
O kötü illeti uzak tut Rabbim herkesten
Sen koru Allah'ım kronick başın saolsun senağlama

1 seneden fazladır aynı olayları yaşıyoruz
Anlattıklarını kendim yaşamışım gibi okudum Allah kimseye vermeisn
Başında olanlara acil şifalar versin
Allah kalanlarına sabır versin
Ona da rahmet etsin Bu hastalıktan vefat edenlerin şehit (hükmen) olduklarını duymuştum

başınız sağolsun arkadaşım Allah günahlarını affetsin mekanı cennet olsun inşallah o yavrunun sağlıgı talihi açık olsun rabbim onu korusun inşallah

Başınız sağolsun.
Allah mekanını cennet etsin çektiği acıların bedeli cennet olsun inşallah...
Ailesine de sabır versin rabbim genç ölüm çok acı hele birde arkada bekleyen çocuğu varsa. senağlama

X