Farklı doktorla tedaviyi devam ettirsem daha mı iyi olur?

EloraViolet

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
15 Eylül 2022
4.011
16.894
Konuyu hiçbir şekilde doktor linçlemek için açmadım, bunu en başta belirtmek istiyorum. Koyduğu tanıyla ilgili de sorunum yok. Sonuçta kan sonuçlarına göre tanı koymuş.

Ben devlet hastanesinde randevu bulamadığım için ve daha fazla hastaya zaman ayrılıyor diye özel hastaneden randevu aldım. İlk randevuda doktor kan testleri istedi, 10 dakika bile sürmedi görüşme. İkinci randevu aynı şekilde 10 dakika bile sürmedi.

Doktor, kan sonuçlarıma baktıktan sonra " tiroit yavaş çalışıyor, ilaç yazıyorum, ilaç bitince test yaptırın yine gel" dedi. Doktora soru sormaya kalktım, sorumu bitirmeme müsade etmeden geçiştirerek yarım yamalak cevap verdi. Tanı olarak hipotiroid yazmış bilgilere bana bunu yanındayken söylemedi. Eczaneye ilacı almaya gittiğimde öğrendimbu tanıyı koyduğunu. Tam olarak nedir, bana etkisi nedir bilmiyorum.

İlaca bugün başladım ama yarın devam etmeyip, farklı bir doktorla bu tedaviye devam etsem daha mı doğru olur? Doktorun tanısından, verdiği ilaçtan şüphem ve eleştirim yok. Ama bu şekilde beni konuşturmaması, tanı ve ilaçla ilgili bir şey dememesi beni rahatsız etti. Birde anladığım öyle bir kutuyla bu tedaviyi bitmeyecek. Devlet hastanelerinde gittiğim doktorlar sağolsunlar 10 dakikada ellerinden geldikçe hastayla iyice ilgilenmeye çalışıyorlar. Özelde bunu göremeyince şaşırdım. Kulak burun boğaz doktoru bile hep var olan alerjim için sağolsun daha fazla bilgi vermişti.

Acaba tedavinin başındayken başka bir doktorla mı devam etsem?

Gelen saçma tepki üzerine şunu eklemek istiyorum.
Ben en az 1.5 yıldır nerdeyse 2 senedir nedensiz kilo alıyorum. 1.5 yıldır doktor doktor gezip, kan sonucu veriyorum neyim olduğunu öğrenmek için. Bu sürecin başında bir tiroit sorunum yoktu. Gittiğim doktor bunu sürecimi biliyor. 1 sene önce verdiğim kan testi sonucuma göre tsh değerim normal aralıktaydı. Bu nedenle daha ayrıntılı takip bekliyorum.

Son düzenleme:

Geçmiş olsun. "Acaba"larla devam etmek yerine; başka bir doktorla görüşün bence.

Bu beni üzdü. en iyisi yeni doktor bulmak olacak. Daha önce tiroitle ilgili sorun yaşamadığım için durumu tam kavrayamadım.

Tiroit yavaş çalışıyor diye demiş zaten size, bu anlama gelen hipotiroid dememesi mi sorun oldu yani sizin için?? Açıklamasından hipotiroid in tiroidin az çalışmasına verilen isim olduğunu anlayamıyor musunuz yani, sorununuz nedir?

Tam olarak nedir demişsiniz, " tirodin yavaş çalışması"

Hayatımda bu kadar net bir cümleyi bu kadar anlamamak için direnen başka birini görmemiştim. İyi ki bir de doktor linçlemek için açmadım demissiniz. Doktorun linçlenecek bir tarafı yok zaten, demek hastalar da asıl doktorları böyle çıldırtıyor onu görmüş olduk.

Yani ikinci bir doktordan görüş almak normal bence. İlki yanlış biliyor demek değil ki bu.
Yani özelde veya devlette olmasıyla ilgili değil doktorun. Ben geçen gün devlet hastanesinde muayene oldum. İletişimi kuvvetliydi, soru sordum cevapladı, hatta destekleyici tedavilerim var, onları sordu. Kullandığım ürünün içeriğine internetten baktı vs. Yani zaman ayırdı bildiğiniz. Bana da birkaç değerimin yüksek olduğunu, ilaç kullanıp ileri bir tarihte tekrar gelmemi söyledi. Ben de neyin yüksek olduğunu hatırlamıyorum, söyledi de unuttum. Ama anında 3 ay sonrasına randevu oluşturdular. Yani haritam daha net. O yüzden ikinci bir görüşe ihtiyacım yok.
Yani siz de görüşün başka bir doktorla.
Not: Herhangi bir doktor garezim yoktur, en yakınım doktor.

Her doktorun muayene süresindeki tavrı farklı oluyor. İyi kötü diyemem. Ben iletişimi güzel kurabildiğim, tüm sorularımı sorabildiğim doktoru tercih ederdim. Netice itibariyle vatandaş olarak tiroidlerin yavaş çalışırsa ne olur bilmek zorunda değilim, doktor açıklamalı. Zaten bunun için özele gitmişsin Begüm, bence başka doktora git.

Bu beni üzdü. en iyisi yeni doktor bulmak olacak. Daha önce tiroitle ilgili sorun yaşamadığım için durumu tam kavrayamadım.
Yaklaşık sanırım 18 yıl olmuştur, tiroid rahatsızligim var,yavaş çalışıyor sabahları aç karnına hap kullanıyorum degerler değişiyor tabi 3 aydan aya gidiyorum en son gittiğimde biraz yükselmiş çıktı hapimi 150 ml yükseltti ömür boyu kullanılıyor

Büyük ihtimalle değerleriniz iyi çıkmamıştır ve ilacı vermistir siz de kullanın derim tabi içinize sinmediyse farklı bir doktora gidin,hatta sonuclariniz elinizde varsa aile hekimine bile gösterebilirsiniz.

Tanıyı doktorlar ilacı devlet ödesin diye de yazabiliyor, bana astım yazıldı ama astımım yoktu sadece o fısfısı alabileyim diye yazmıştı, belki sizde de öyledir bilemiyorum.

Ama onlar dışında sorunuz illaki olacak, bu sorularınızı sorabileceğiniz bir doktor olmadığında hep kafanız karışık karışacak. Başka bi doktora da bakın isterseniz

Merhaba, doktor musunuz?

Ne alakası var benim yazdığımla senin yazdığının?

Ben bugün doktora 3 sayfalık kan testi sonucu götürdüm. Bu sonuçlar arasında sadece tiroit değil, insülin kolesterol gibi birkaç değer daha normal değerlerin dışındaydı. Ben 1,5-2 senedir benzer şikayetlerle doktora gidiyorum, bu gittiğim doktor bunu biliyordu konuştuk. Ben artık kendi sağlığımda ne olduğunu anlamak ve tedavi olmak için özellikle özel hastaneye gittim.

Devlet hastanesinde kulak burun boğaz doktoru, kadın hastalıkları, içhastalıkları doktorlarında bile daha ayrıntılı ilgi görüyorum 10 dakikadan daha kısa sürede hastayı çok daha iyi bilgilendiriyorlar.

Tiroit tedavisi uzun bir süreçmiş, nasıl süreceğini ne kadar süreceğini bilmediğim bir tedavide aklıma takılan şeyler olması çok normal. Hormon tedavisi bu, parmaktaki bıçak kesiğinin tedavisi değil.

Çok geçmiş olsun. Gittiğim eczacı bu ilacı 10 sene kullananlar var dediğinde çok şaşırdım. böyle uzun süreli bir tedavi süreci olduğunu bilmiyordum.

Ben sadece bu tek kutu hap bitince tedavi biter sanmıştım.

Teşekkür ederim sizede geçmiş olsun .

3 aydan aya kan tahliline ek olarak belirli aralıklarla ultrason çekiliyor boğazdan nodül olusumu var mı diye ,ve tedavisi ömür boyu devam eden bir süreç keşke bir kutuda bitse.

Gerçekten bu kadar zorlu bir süreç mi?

Peki ya ilacı yarıda bırakırsanız, tiroit tedavisinde en başa mı dönüyorsunuz?

geçmiş olsun öncelikle. hipotiroidi bende de var aynı zamanda annem emekli dahiliye uzmanı oradan az çok bilgim var. ilaçlar ömür boyu kullanılıyor diye biliyorum fakat yılda 2 kere tsh ve t4 ölçümleri yapılıp ona göre dozaj ayarlamak gerekiyor. örneğin hamilelikte ilaç dozajları duruma göre 2 katına kadar çıkarılıyor. bunun yanında alternatif bir tedavi olarak bazı doktorlar iyot (lugol) ile tedavi önerebiliyor.

ben annemin kontrolüyle lugol solüsyon kullanmıştım birkaç sene. tsh ım normale dönmüştü bu sefer de selenyum ve demir eksikliğinin önüne geçememiştik. kısacası ilaçlar iyileştirmese de kısa yoldan destek sağlıyor o yüzden ilaçlardan kopmayın derim. bu arada hipotiroidi tanısı koymak basit bir işlemdir birkaç doktora birden gitmenize gerek yok tabi yine içiniz rahat etsin siz bilirsiniz.

ilaçları içmezseniz anımda kanda değişim olmuyor. 2-3 hafta sonra etkilerini görmeye başlıyorsunuz ilacınızı aksatmak hayat kalitesini berbat ediyor. saç dökülmesi, depresyon belirtileri, kilo almada artış, halsizlik yaşamaya başlıyorsunuz ama bırakmadığınız sürece her şey iyi ilerliyor o yüzden korkmaya gerek yok benim bu hastalığı taşıdığım çoğu zaman aklıma bile gelmiyor.

Öncelikle geçmiş olsun. Şikayetleriniz nelerdi?
Gerçekten çok kısa bir muayene olmuş. Ömür boyu bir ilaç kullanacaksanız öncelikle sizi bunu alıştıra alıştıra söylemeliydi. Dahası hastalıktan bahsedip neden kaynaklandığını yada be gibi bir süreçten geçeceğinizi vs. Benim en azından bu şekilde beklentim olurdu.

Gerçekten bu kadar zorlu bir süreç mi?

Peki ya ilacı yarıda bırakırsanız, tiroit tedavisinde en başa mı dönüyorsunuz?
İlaçlarınızı düzenli kullandıktan sonra ve düzenli kontrole gittikten sonra hiçbir sıkıntı olmaz.

İlaçlarınızı bırakırsanız maalesef tekrar başa donersiniz,ben de en son kontrele gittiğimde biraz yükselmis çıktı mesela ama tahmin ediyordum ben biraz yuksek çıkacağını artık biliyorum birde b12 başladım o çok düşük çıktı .

Bu kadar abartmanıza gerek yok yalnız. Mahalleye çıkın yoldan geçenlere sorun, kadınların yarısında ya da mutlaka bir tanıdığında vardır. Başka bir doktora daha gidin tabii ki, aklınızdakileri sorun ama nadir rastlanan bir hastalıktan muzdarip gibi hissetmeyin kendinizi

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…