Evlilikte Sevgiyi Neler Öldürür?

vicdan

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
20 Kasım 2006
1.098
26
Bitti, seninle aramızdaki sevgi öldü. Sanırım boşanmaktan başka çaremiz yok." Eveeet!.. Şimdilerde pek sık duyar olduk böyle cümleleri. Peki ama neden? İşte nedenlerden birkaçı:​

Saygısızlık

Kimi eşler, evlenir evlenmez "Karı-koca arasında resmiyet mi olur?" düşüncesiyle saygıyı rafa kaldırıyorlar. Halbuki saygı sevgiyi besler. Her kaba söz ve davranış, sevgi duvarından koparılan tuğladır.

Sevgisizlik

Kimileriyse evlendikten sonra "seni seviyorum" demeyi angarya görerek, "Ona devamlı sevdiğimi hatırlatmama ne gerek var?" diyorlar. Sevgiyi açığa vurmamak odun atılmayan ateş gibi, sevgi ateşini söndürmektir.

İlgisizlik

Saksıdaki menekşenizin gelişip çiçek açması için su neyse, sevgi çiçeğinizin büyüyüp gelişmesi için ilgi de odur. İlgi sevgi çeşmesinin musluğu, ilgisizlik kör tapasıdır.

İletişimsizlik

"İnsanın ihtiyacını en fazla tatmin eden kalbine karşı bir kalbin bulunmasıdır ki, her iki taraf sevgilerini, aşklarını, şevklerini karşılıklı değiştirsinler. Lezzetlerde ortak, kederli şeylerde birbirine yardımcı olsunlar. Evet bir işte hayrette kalan bir adam, birinin gelip kendisiyle o hayreti paylaşmasını ister." Bu paylaşım olmadığı zaman eşler, kendilerini yalnız hisseder. Çünkü iletişim, sevginin dilidir. İletişimsizlik sevgi dilinin katilidir.

Bencillik

Şefkat, merhamet ve fedakârlık duygusundan yoksun olarak erkeğin "yuvayı dişi kuş yapar" mantığıyla her şeyi kadından beklemesi; kadının da aşırı beklenti içinde olması sevginin ölümüdür. Çünkü, bencillik sevgiyi öğüten değirmendir.

Negatif düşünce

Bazı eşler, sürekli "Neden bana öyle söyledin?" diye her şeyi yanlış değerlendirerek eşinin kendisini sevmediğini düşünür. Sürekli yanlış anlaşılan eş, kendisini savcı karşısında yargılanan suçlu gibi hissetmeye başlar. Negatif düşünce, sevginin ölüm fermanına atılan imzadır.

Alkol, kumar gibi alışkanlıklar

Alkol, sevgi çeşmesine atılan zehir, kumar sevgi yumağını mahveden bomba, kötü alışkanlıklar sevgiyi yutan canavardır.

Kin, nefret, öfke...

Kin sevginin buzdolabı, öfke sevginin barut fıçısı, nefret sevginin celladıdır.

Kültür boşluğu

Kitap okuma hastası olan birisiyle kitaptan nefret eden birisinin arasında uçurumdan başka ne olur?

Huy ve mizaç uyumsuzluğu

Birbirlerini sevseler de farklı huy ve mizaçta olan zıtlaşmalar, pişmiş sevgi aşına katılan soğuk sudur.

Aile yakınlarının araya girmesi

Kayınvalide, görümce, hala, teyze vb. yakınların eşlerin arasına girmesi, eşler arası sevginin idam kararını veren aile mahkemesidir.

Eşini değiştirmeye çalışmak

Sürekli "şöyle hareket et, şöyle davran, şöyle konuş" diyerek eşi çocuk eğitir gibi eğitmeye kalkışmak, sevginin ölüm tuzağıdır.

Şiddet

Eşe atılan her tokat, sevgi bağını kesen bir makastır.​

Saygı öldükten sonra hiç bir duygudan hayır kalmaz be arkadaşım. O kocaman sandığımız kara sevda bile püfff diye uçar gider bir anda maalesef..!senağlama
Saygı=eşini değiştirmeye çalışmak,ihanet,şiddet,hakaret,küfür:kızgın:

Son düzenleme:
Bence bunların hepsi çok önemli ama en kötüsüde iletişimzilik ve eşini değiştirmeye çalışmak.
Eşler arasında iletişim kopukluğu o kadar çok sorunuda beraberinde getirir. Eşlerimizi oldukları
gibi sevdiğimiz için evlenmedik mi? Öyleyse neden farklı olmalarını bekler, birşeylerini değiştirebilmek
için çaba sarfederiz. Küçücük çocuklarımızın bile pekçok huyunu değiştiremediğimizi bildiğimiz halde???
:uhm:

Evlilikde saygi birinci kuraldir bence,iki insan evli bile olsalar sonucta farkli iki kisilerdir,ne kadarda birlikte yasiyor olsalar aralarinda ufacik bir cizgi kalmalidir...

Öncelikle tabiki saygı bu olursa diğerlerinin üstesinden öyle yada böyle geliniyor zaten

eşler arasında saygı varsa yüz gözde olunmuyor tartışırken bile seviyeyi koruyabiliyorsunuz en güzelide bu bence

Bence bunların hepsi çok önemli ama en kötüsüde iletişimzilik ve eşini değiştirmeye çalışmak.
Eşler arasında iletişim kopukluğu o kadar çok sorunuda beraberinde getirir. Eşlerimizi oldukları
gibi sevdiğimiz için evlenmedik mi? Öyleyse neden farklı olmalarını bekler, birşeylerini değiştirebilmek
için çaba sarfederiz. Küçücük çocuklarımızın bile pekçok huyunu değiştiremediğimizi bildiğimiz halde???
:uhm:

Affina siginarak burada bir duzeltme yapmak istiyorum,evet eslerimizi olduklari gibi kabul ederek evleniriz bu cok dogru,ama onlar evlenmeden once kendilerini olduklari gibimi gosterdiler bu tartisilir,bircok erkek(hepsini kastetmiyorum)nisanli olduklari donemde esleri olacak insana cok farkli bir insan profili ciziyorlar,evlendikten sonra bambaska bir erkekle karsi karsiya kalan kadin bocaliyor haliyle,birseyleri degistirmek tabiiki mumkun degil ama sonucta onlar evlilik oncesi durust olurlarsa evlilkde yasanacak sorunlar dahada hafifler bence...

evlilikte guven ve kıskançlık duygusuda önemlidir sevdiği ama guvenmediği insanla evlenen guvenmediği zamanda sebebini kıskançlığa vuran insanlarda var buda zor bi durum bence..arkadasımın esiyle sorunuda bu arkadasım msnde yakınlarıyla konusuyo ve eside bunları kaydediyor ve bunu 1 senedir yapıyomus arkadasım bunu farkedince yıkıldıresmen...saygısızlık bu resmen baskalarının hayatınada...ne yapcagını biemiyor..allah herkesi kendi vicdanıyla yargılasın diyorum...

sevgiyi öldüren başlıca husus;eşini önemsememek,ilgisizlik,hakaret dolu konuşmalar ve sürekli tartışma..yasakkelime
bunu nasıl bir başlık altında toplayabilriz bilemiyorum ama böyle bir evlilikte saygının 's'si kalmaz..
CADIARZU

Affina siginarak burada bir duzeltme yapmak istiyorum,evet eslerimizi olduklari gibi kabul ederek evleniriz bu cok dogru,ama onlar evlenmeden once kendilerini olduklari gibimi gosterdiler bu tartisilir,bircok erkek(hepsini kastetmiyorum)nisanli olduklari donemde esleri olacak insana cok farkli bir insan profili ciziyorlar,evlendikten sonra bambaska bir erkekle karsi karsiya kalan kadin bocaliyor haliyle,birseyleri degistirmek tabiiki mumkun degil ama sonucta onlar evlilik oncesi durust olurlarsa evlilkde yasanacak sorunlar dahada hafifler bence...

Bu konuda çok haklısın canım. Evet tanımaya çalışıyoruz ama herşeyiyle tanımak malesef
mümkün olmuyor. Ama benim demek istediğim gördüğümüz küçük ipuçlarını anlamak ve
kabul edip etmediğimize doğru zamanda karar vermekte önemli.
Olsun evlenince bende söylerim böyle yapmaz,olmaz gibi düşüncelerden arınmalı aşk, sevgi
gözüyle değil birey olarak tanımaya çalışsak belki yanılma payımız daha az olur.
Yine de ne dersek diyelim önceden tanımak tam anlamıyla olmuyor.
Allah herkesi doğru, hayırlı insanlarla karşılaştırsın.

ben iki yıllık evliyim orda yazanlardan birkacını esim yaptı maalesef...

ve ayrıca cok degisti.....

biz saygıyı son zamanlarda cok kaybettik...hatta artık benim de duygularım oldugunu unuttu kendisi...

beni cok güclü sanıyor oysa ben her darbede icime atıyorum görmüyor bunu , görmek istemiyor....

iletisim yok,sevgiyi söylemek yok,saygı yarı yarıya azaldı..daha ne olsun dimi....

gecen ay asılama yaptırdık daha birkac ay önce bebek icin ugrasıyorduk tedaviler falan..simdi bakıyorum evliligim tehlikede...

burdan bekar arkadaslara ve henüz evlenmis olanlara söylüyorum; evlilik bıcak sırtı birsey.bazen tek bir cümle sizi olmadık noktalara götürür ve olmadık bir anda karsınıza cıkar...

allah herkeze yuvasında mutlu günler versin ama evlilikte yasanan sorunlar mutsuzluklar hicbirseye benzemiyor gercekten...

insan bazen kendini dört duvar arasında yapayalnız hissedebiliyor...bazen en sevdigine yabancı oluyor...ne bileyim ya cok zor gercekten...

gerçekden gülşehri sana katılıorm nişanlıyken çok farklı olanlr war benimkisi ya bi insan bu kadar değişir yeminle sölüorm hergün dışardaydık hergün ama bıkmışdım artık gesmekden ama adam ilerde nasılsa ewde hapis olcan demeye getiriomuş da ben anlamamışım 180 derece dönüşünün en güzel örneğiydi kendileri

ben 5 yıllık evliyim ve 3 aylık bir oğlum var. son zamanlarda eşimle sorunlar yaşamaya başladık. Ona evde yapması için söylediğim hiçbirşeyi yapmıyor, yapmadığı gibi özellikle tersini yapmaya çalışıyor. Bana saygı duymadığını düşünüyorum. İşten geldikten sonra çoğu zaman sohbet bile etmeden uyuyoruz. Geçenlerde oğlumuzla ilgili birşey anlatıyordum. Konuşmamın sonunda anladım ki ben duvara konuşmuşum. Bu işin sonu nereye varacak bilmiyorum???

Evlilik nedir??? Iki insanin birbirne duydugu sevgiden dolayi hayatlarini acisiyla tatlisiyla paylasmalaridir öyle degilmi??

Evlilik nasil iki tarafli oluyorsa yani iki tarafta buna karar veriyorsa evliligi sürdürmek ilgi sevgi saygi sefkat fedakarlik emek vermekte iki tarafli olur.

Bence sevgiyi öldüren en büyük sebeb cogunlukla erkeklerin evlendikten sonra olan ilgisizligi ve duyarsizligi hani bir laf varya köprüyü gecene kadar ayiya dayi demek o misali bizleri elde edene kadar bütün hünerlerini sergileyip etrafimizda pervane gibi dolasan o deli divane asik adam bir bakiyorsunki evlendikten 3 - 5 ay sonra koltukta uzanan elinde kumanda iki cift laf bile söyleme tenezülünde bulunmuyor, yemek getir camasirimi yika aradabirde yatakta tatmin et beni iste bu.....

Tabiki biz kadinlarada cok is düsüyor bizlerde kendimizi salmamamiz kendimze bakmamiz lazim ama iste tek tarafli olmuyor bu isler, ben elimden geldigi kadar özen gösteriyorsam onun icin fedakarlik yapiyorsam illaki birgünde ondan beklerim bu cok dogal bence.

Sevginin ölmemesi icin alsinda gerekli olan tek sey bunun icin emek veren bir esin olmasi

Evlilik nedir??? Iki insanin birbirne duydugu sevgiden dolayi hayatlarini acisiyla tatlisiyla paylasmalaridir öyle degilmi??

Evlilik nasil iki tarafli oluyorsa yani iki tarafta buna karar veriyorsa evliligi sürdürmek ilgi sevgi saygi sefkat fedakarlik emek vermekte iki tarafli olur.

Bence sevgiyi öldüren en büyük sebeb cogunlukla erkeklerin evlendikten sonra olan ilgisizligi ve duyarsizligi hani bir laf varya köprüyü gecene kadar ayiya dayi demek o misali bizleri elde edene kadar bütün hünerlerini sergileyip etrafimizda pervane gibi dolasan o deli divane asik adam bir bakiyorsunki evlendikten 3 - 5 ay sonra koltukta uzanan elinde kumanda iki cift laf bile söyleme tenezülünde bulunmuyor, yemek getir camasirimi yika aradabirde yatakta tatmin et beni iste bu.....

Tabiki biz kadinlarada cok is düsüyor bizlerde kendimizi salmamamiz kendimze bakmamiz lazim ama iste tek tarafli olmuyor bu isler, ben elimden geldigi kadar özen gösteriyorsam onun icin fedakarlik yapiyorsam illaki birgünde ondan beklerim bu cok dogal bence.

Sevginin ölmemesi icin alsinda gerekli olan tek sey bunun icin emek veren bir esin olmasi

canım aynen öyle harfi harfine katılıyorum ama benim esim bunun farkında degil artık

nasıl olsa evlendik zihniyetine girdi

eskiden böyle degildi..herkez imrenirdi bize öyle harikaydıkki....

artık cabalamıyor kendi dünyasında.....

off cok zor ya evlendigime cok pismanım cokkkk....

evlilik dedigin kumarmıs...evlenene kadar tanıyamıyormussun meger.......

bende üç yıllık evliyim; bence sevgiyi evliliğe adapte olamamak bitirir, düzensiz hayat , sorumsuzluk gerektiğinde tek kişi olamamak olduğunu gözlemledim. Herkese mutlu beraberlikler diliyorum.

canım aynen öyle harfi harfine katılıyorum ama benim esim bunun farkında degil artık

nasıl olsa evlendik zihniyetine girdi

eskiden böyle degildi..herkez imrenirdi bize öyle harikaydıkki....

artık cabalamıyor kendi dünyasında.....

off cok zor ya evlendigime cok pismanım cokkkk....

evlilik dedigin kumarmıs...evlenene kadar tanıyamıyormussun meger.......

evet gelincik evlilik baslibasina bir kumar ve 10 senede beraber olsan nisanli kalsan yinede ayni cati altinda yasamadan ev halini görmeden o insanin tam anlamiyla huyunu suyunu anlayamiyorsun.

Bence aslinda evlendigmize pisman degiliz bu durumlara geldigmize üzüldügmüz icin pismanlik yasiyoruz kendinde diyorsun ya eskiden herkez bize imrenirdi öyle harikaydi hersey, sen bunun özlemini yasadigin icin üzülüyorsun pismanlik degil.

Kendi acimdan sunu söyleyebilirim 10 senelik evliyim esimle severek evlendim tabikide eskisi gibi el ele diz dize degiliz herseyden önce anne babayiz iki tane kizimiz var ve büyük sorumluluklarimiz, bende bazen eskiden nasildik simdi nasiliz diye dalip gidiyorum ama suda varki bende artik eski ben degilim esimde.
Önemli olan tek sey esinle muhabbetini kesme konusmayan bir cift bitmis bir cifttir biz hic birsey yapmasakta bir demlik cayla oturup ordan burdan konusmamiz evliligmizin yinede herseye ragmen güzel gitmesini sagliyor.

Konusmak havadan sudan eskilerden ordan burdan ne olursa olsun sohbetinizi kesmeyin.

Allah yar ve yardimcin olsun.a.s.

evet arkadaşım dediklerin çok doğru ama bi şeyi unutmuşsun YALAN I.YALAN da evliliği bitiren nedenler arasında ...

evet gelincik evlilik baslibasina bir kumar ve 10 senede beraber olsan nisanli kalsan yinede ayni cati altinda yasamadan ev halini görmeden o insanin tam anlamiyla huyunu suyunu anlayamiyorsun.

Bence aslinda evlendigmize pisman degiliz bu durumlara geldigmize üzüldügmüz icin pismanlik yasiyoruz kendinde diyorsun ya eskiden herkez bize imrenirdi öyle harikaydi hersey, sen bunun özlemini yasadigin icin üzülüyorsun pismanlik degil.

Kendi acimdan sunu söyleyebilirim 10 senelik evliyim esimle severek evlendim tabikide eskisi gibi el ele diz dize degiliz herseyden önce anne babayiz iki tane kizimiz var ve büyük sorumluluklarimiz, bende bazen eskiden nasildik simdi nasiliz diye dalip gidiyorum ama suda varki bende artik eski ben degilim esimde.
Önemli olan tek sey esinle muhabbetini kesme konusmayan bir cift bitmis bir cifttir biz hic birsey yapmasakta bir demlik cayla oturup ordan burdan konusmamiz evliligmizin yinede herseye ragmen güzel gitmesini sagliyor.

Konusmak havadan sudan eskilerden ordan burdan ne olursa olsun sohbetinizi kesmeyin.

Allah yar ve yardimcin olsun.a.s.

evet canım haklısın

evet bugünlere geldigimiz icin cok pismanım aslında...

eskiden herkezin evlenmesi gerektigini düsünüyordum..evlilik cok güzel birseydi cünkü o zaman benim icin....

ama hayat insanı nerden alıp nereye götürüyor...

biz simdi konusmayan bir ciftiz ..yani bitmis bir cift....

galiba ayrılacagım....

esim evlilige uygun biri dgilmis bunu cok iyi anladım....

neyse hayırlısı olsun...

allah hepimizin yardımcısı olsun...

bazen öyle yalnız oluyoruzki.......

Üzülmedim diyemem kızlar.... Neden böyle olur anlamış değilim, neden evlilikler sevgi ve saygı çerçevesinde yürümez. Erkekler sadece eve geldiğimde bir karım olsun yemek yapsın, vs. vs olsun diye mi evleniyorlar kiii... Bence evlilik bir paylaşımdır, öyle olması gereklidir. Hayatı paylaşıyorsunuz çünkü... Bir filmi izlemeyi paylaşmak, yemek yemeyi paylaşmak, sorunları paylaşmak, müzik dinlemeyi paytlaşmak, vs. kısaca ömrü paylaşmak... Tek başına bir şeyler yaparken haz almamak ah keşke eşim de yanımda olsaydı demek. Çok mu zor bunu başarmak bilmiyorum bunun için hoşgörülü, aynı fikirleri paylaşan, genellikle aynı şeyleri hobileri yapmaktan hoşlanan kişiler mi evlenmeli acaba diye düşünmüyor değilim... Gerçekten bir kumar bu. 3 ay sonra evleniyorum, onu iyi tanıdığımı düşünüyorum ama inşallah bu kumarda şans benim ve nişanlımın yüzüne güler. AMİN.

Herkese mutlu ömür diliyorum. a.s.

evet canım haklısın

evet bugünlere geldigimiz icin cok pismanım aslında...

eskiden herkezin evlenmesi gerektigini düsünüyordum..evlilik cok güzel birseydi cünkü o zaman benim icin....

ama hayat insanı nerden alıp nereye götürüyor...

biz simdi konusmayan bir ciftiz ..yani bitmis bir cift....

galiba ayrılacagım....

esim evlilige uygun biri dgilmis bunu cok iyi anladım....

neyse hayırlısı olsun...

allah hepimizin yardımcısı olsun...

bazen öyle yalnız oluyoruzki.......

insallah esin aklini basina toplar canim insallah ayrilmasin ama sen esini herkezden iyi tanirsin, dedimya evlilik tek tarafli yürümüyor iste iki tarafta emek vermesi lazim umarim rabbim yardimcin olur ve su karanlik günlerinde sana bir isik tutar.

Sevgiyle...a.s.

X