Evlendikten sonra gebelik planlarken SMA testi yaptıranlar var mı?

Bierfi

Üye
Kayıtlı Üye
25 Mart 2024
293
613
27
Merhaba kızlar. Ben 3 sene önce evlendim ve o zamanlar evlilik için yapılan tahlillerde sma yoktu. Yanlış hatırlamıyorsam yalnızca Ankara'da uygulanıyordu. Sonrasında şu an evlenen herkesten aile hekimliğinde sma testi yaptırdığı bilgisini aldık. Ben şu an aile hekimliğini aradığımda yeni evlenmediğim için yaptıramazsın gibi bir cevap aldım. Araştırdığımda hep aile hekimliğine yönlendiriyor. Zaten test sonuc süreleri de uzun o nedenle henüz planlamıyorken yaptıralım da sonrasında sıkıntı olmasın istedik. Aranızda evlendikten sonra benimle aynı durumda testi sonradan yaptıran oldu mu? Nerelerde yaptırdınız?

Biz evlenirken de zorunlu değildi, çocuk düşününce gittik sağlık ocağına biz çocuk düşünüyoruz sma yaptırıcaz dedik yaptırdık. Yeni evlenmediğin için yaptıramazsın ne demekmiş değişik

Ben de anlayamadım ilçe sağlığı aradım onlar da emin değil, garip bir durum.

Bizimde evlenirken bakılmıyordu. Sonrasında aile hekimine gittik ve söyledik hemen yaptılar. Evendikten 2 sene sonra gittik hatta. Sonuçlar üç ile altı ay arası çıakr diye okumuştum hep buradan tecrübe eden arkadaşlardan.
Şanslıydık sanırım iki haftada çıktı.

Biz evlenirken zorunlu olmadığını bildiğimiz halde yine de yaptırdık çünkü diğer testleri isterlerken zaten gidip geliyorduk o da arada çıksın dedik. Sağlık olacağından yaptırdık diye hatırlıyorum biraz geç çıkmıştı sadece , 1 ayı bulmuştu ücretsizdi

Zorunluluktan ziyade boyle bir uygulama yoktu yapılmıyordu yani. Yoksa zaten sırf zorunlu değil amaaaan diye geçiştirmiş olsak bugun de yaptırmaz direk cocuk yapardık

Zorunluluktan ziyade boyle bir uygulama yoktu yapılmıyordu yani. Yoksa zaten sırf zorunlu değil amaaaan diye geçiştirmiş olsak bugun de yaptırmaz direk cocuk yapardık
Tamam da neden bana böyle bi cevap verdiniz ki , ben sadece kendi sürecimde nasıl bi yol izlediğimden sağlık ocağından yararlandığımdan bunun 1 ay sürdüğünden bahsedip size bilgi vermek istedim yoksa sizin erken ya da geç düşünmenizle ilgilenmiyorum , zaten bilinçli davranmışsınız ki bu başlığı açmışsınız acaba beni yanlış mı anladınız , ben böyle yaptım sen niye geç kaldın demiyorum ki size

1 senedir evliyim. Biz evlenirken sma testi yapılıyordu doktorla konuştuk sma içi tahlil alıcaz dedi. Eşimden kan aldılar bizde test yapıldığını sandık ama bi karışıklık olmuş doktor istemeyi unutmuş hemşire hanım almamış ve bizede sonuç çok geç çıkacak dedikleri için fark etmedik. Tabi aylar geçti biz alınmadığını fark ettik o süreçte farklı bir sağlık ocağına geçmiştik taşınma sürecimiz oldu. 2-3 ay öncede buradaki doktora durumumuzu anlattık ve hiç sorgulamadan testi aldı zaten sadece ilk etapta eşinden bi kan alıyorlar. Bizim doktorumuz çok önemsiyordu bu testi. Biz söyler söylemez öneminden bahsetti ve kesinlikle yapılmasını tavsiye etti. Bence siz de bi gidip özel olarak aile hekiminizle yüz yüze konuşun.

Ben de 5 sene önce evlendim, doğal olarak bizde de bakılmamıştı, aile hekimine gittik gebelik düşündüğümüzü ve sma için tahlil yaptırmak istediğimizi söyledik. Eşimden kan aldılar yaklaşık 3 ay sonra sonucun çıkacağı söylendi, öyle de oldu. Eğer erkekte bir terslik çıkarsa kadında da kan alıp tahilil yapılıyormuş, aile hekimimiz öyle söylemişti.

Yok hani zorunlu değildi yaptırmadık gibi anlaşılmasını istemem o nedenle :) boyle bir test yoktu hiç o yuzden zorunlulukla alakalı değildi demek istedim. teşekkür ederim bilgi için. :)

Ya gerçekten biraz garip yürüyor herhalde süreçler. Biz de sağlık ocağında evlilik için tahlil yaptırırken eşimin kanını kaybedip hiç kan alınmadığını idda etmişlerdi Biraz doktorla alakalı sanırım ben de hiç gitmediğim için doktoru tanımıyorum, bilgim yok diyerek geçiştirdi resmen. Biraz da sasırdım açıkcası gercekten cok onemli bir test bir doktor olarak bu konuya bu kadar ilgilsiz olması da şaşırttı beni. Yüzyüze de görüşeceğim, olmadı baska bir hekime geçicem. Cunku doktora bagladım bu durumu ben biraz

İlçe sağlık da bana süreci bu sekilde anlattı ama kimse emin değil. muhtemelen aile hekimliğiyle ve ilçeyle alakalı. Değiştirip doktoru ve aile hekimliğini öyle deneyeceğim. İşin kötüsü özellerde de bulamadım, bulsam hiç uğraşmadan gidip yaptıracağım.

Muhtemelen doktor kaynaklı çünkü halk sağlığı genel müdürlüğünün internet sitesinde açıkça belirtilmiş.

Sma sadece yeni evlilerde mi oluyormuş ne demek yeni evli değilsiniz çok saçmalamışlar. Bence tekrar arayıp gebelik planlıyorum o yüzden yaptırmak istiyoruz diyin yeni evli olduğunuzu hiç karıştırmadan bakalım ne diyecekler. Ya da aile hekimliğinizi değiştirin e nabızdan. Biz Ankara'da yaşıyoruz 2021'de evlendik aynı yıl çıktı Ankara'da bu test yapılıyor diye ama bu kadar bilinçli değildik. Aslında herkesin yaptırması gerekiyor.

Evet baya saçmaladılar. Şimdi eşim aile hekimliğini değiştirecek. Kayınvalidemin kendi aile hekimiyle arası cok iyi oraya aldıracağız. Evet gercekten çok önemli çocuğu olmayan insanların devlet kapısını çalıp zorunlu tutmalı hatta bence. Her gün goruyoruz cok büyük paralar tedaviler kücücük cocuklar içim gidiyor..

Kesinlikle çok çok üzücü yaşadıkları acı. Ne zaman görsem kanalı değiştirince vicdan azabı çekiyorum. yargılamak da büyük konuşmak da haddimize değil ama 3 çocuğu birden sma hastası bir çift vardı, ilk çocukları vefat etmişti. Anne baba bunu bilerek neden yapar anlamış değilim cahillik mi nedir. Allah kimseye vermesin tabii ama önlem almak da bizim elimizde.

Ah bende bazen aynı seyi dusunuyorum. Bu sene bir arkadasım çocuğunu kaybetti sma'dan. Cok zor bir durum. insallah tedavisi konusunda da alınan kararlarla bu cocukların tedavilerine kolaylık saglanır..

Ah bende bazen aynı seyi dusunuyorum. Bu sene bir arkadasım çocuğunu kaybetti sma'dan. Cok zor bir durum. insallah tedavisi konusunda da alınan kararlarla bu cocukların tedavilerine kolaylık saglanır..
Evet testler yapılıyor artık ama hâli hazırda bulunan hasta çocuklarımız var onların da tedaviye ve ilaçlara kolayca eşit şartlarda ulaşması için adımlar atılır inşallah.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…