Evde Hijyen Sağlamanın Püf Noktaları

Ariel Fairy Marka Elcisi

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
20 Şubat 2017
49
39
34
Sevdiklerimizin sağlığını korumak için kuşkusuz evdeki hijyenin özenle yapılması gerekiyor. Peki ya evde hijyen sağlamanın püf noktalarını biliyor muyuz? İşte sizlere evde hijyeni süper konuma getiren püf noktaları..

Yaşam alanımızın düzenli ve temiz görünmesi nasıl da mutlu eder değil mi? Evet dediğinizi duyar gibiyiz. Evdeki temizlik için elimizden ne gelirse yapmaya çalışırız. Başta mutfak, tuvalet ve banyo olmak üzere evimizi sağlığımıza zarar verecek mikroorganizmalardan korumak için bazı önlemler almak durumundayız.
evde-hijyen-saglama-yollari.jpg

Evde hijyen sağlamanın püf noktaları

-Mutfak ve banyo yerlerini, tezgah üstlerini temizlemek için antibakteriyel temizlik malzemeleri kullanmalıyız veya buraları tuza batırılmış limonla silmeliyiz.

-Odalarımızı her gün elektrik süpürgesiyle süpürmeli, sık aralıklarla antibakteriyel ürünler katılmış suyla yerleri, camları, kapıları silmeliyiz.

-Bebek oyun odalarını haftada bir kez çamaşır suyuyla temizlemeliyiz. Sonrasında da odayı iyice havalandırmalıyız.

-Toz bezlerini kullandıktan sonra sıcak deterjanlı suyla yıkamalıyız, durulamalıyız ve açık havada kurutmalıyız.

-Aile üyelerinin ortak kullandığı havlu ve mutfak bezlerini, çarşaf ve nevresimleri, bunların yanı sıra iç çamaşırı ve çorap kişi kişisel ürünleri hijyen önceliği olan çamaşırlar olarak sıralayabiliriz.

Çocuklarımıza el yıkama alışkanlığını küçük yaşta kazandırmalıyız. Yemek yemeden önce ve tuvalet sonrasında mutlaka sabunla ellerini iyice yıkamalarını sağlamalıyız.

-Evimizi bol bol havalandırmalı, güneş ışığının günde birkaç saat evimize girmesini sağlamalıyız.

Bunları biliyor muyduk bakalım? Bu konuda sizin önerileriniz neler?

Tek kurtarıcım beyaz kalıp sabun ne başka kimyasal ne hipo nede cif... el yıkamada , Yerde, deri kılıflarda , lavobolarda, klozet temizliginde, halı temizlemede ...:halay:

amanınn yeni gördüm burayııı:halay:
evim de 3 er tane çamaşır suyu 3 er tane cif biri mutfak diğerleri banyolar için) 2 şer şişe sirke bir kavanoz karbonat mutlaka bulunur 1 er tane de yedekte .. hem kimyasal hem doğal her şeyi kullanmayı seviyorum temiz olsun yeter ki
ortak kullandığım sadece yatakta ki çarşaf :) el havlusu da bence cımbız saç fırçası yada tırnak makası gibi kişiye özeldir eş yada çocukla paylaşılmaz herkesin el havlusu ayrıdır hatta onları da arada makinaya sirke ve tuz atarak yıkıyorum
titiz değilim kapıları fazla silmiyorum:KK43: her türlü pratik temizlik önerisini severim bol paylaşım olsun biz de faydalanalım inşallah

amanınn yeni gördüm burayııı:halay:
evim de 3 er tane çamaşır suyu 3 er tane cif biri mutfak diğerleri banyolar için) 2 şer şişe sirke bir kavanoz karbonat mutlaka bulunur 1 er tane de yedekte .. hem kimyasal hem doğal her şeyi kullanmayı seviyorum temiz olsun yeter ki
ortak kullandığım sadece yatakta ki çarşaf :) el havlusu da bence cımbız saç fırçası yada tırnak makası gibi kişiye özeldir eş yada çocukla paylaşılmaz herkesin el havlusu ayrıdır hatta onları da arada makinaya sirke ve tuz atarak yıkıyorum
titiz değilim kapıları fazla silmiyorum:KK43: her türlü pratik temizlik önerisini severim bol paylaşım olsun biz de faydalanalım inşallah
Karbonat ve sirkeyle buz dolabını siliyorum siz karbonatı nerde kullanıyorsunuz

Karbonat ve sirkeyle buz dolabını siliyorum siz karbonatı nerde kullanıyorsunuz
buzdolabın da ben de kullanıyorum en çok mutfak ve ara holün yerin de derzler sararıyor özellikle de ocağın olduğu yerde önce biraz karbonat üzerine sirke döküp foşurdatıyorum sonra eski diş fırçasıyla hafif ovuyorum tertemiz yeni gibi oluyor
cam silme suyuna ekliyorum camlar parıl parıl oluyor, halı silerken de azıcık sirke ekliyorum o da parıldıyor

buzdolabın da ben de kullanıyorum en çok mutfak ve ara holün yerin de derzler sararıyor özellikle de ocağın olduğu yerde önce biraz karbonat üzerine sirke döküp foşurdatıyorum sonra eski diş fırçasıyla hafif ovuyorum tertemiz yeni gibi oluyor
cam silme suyuna ekliyorum camlar parıl parıl oluyor, halı silerken de azıcık sirke ekliyorum o da parıldıyor
Sirke mobilyaları silmede kullanılabilir mi?

Sirke mobilyaları silmede kullanılabilir mi?
direk kullanılacağını sanmıyorum
ama ben toz almak için bazen cam sil şişeleri var ya fıs fıslı onun boşuna suyu doldurup biraz sirke bir kaç damla bulaşık deterjanı ekleyip toz alıyorum evin iç kapıları mobilya ahşabından onları da siliyorum
eşim ve oğlum alerjik astım onlar evdeyken kullanıyorum hafta sonları, hafta içi diğer normal ürünlerle toz alıyorum

direk kullanılacağını sanmıyorum
ama ben toz almak için bazen cam sil şişeleri var ya fıs fıslı onun boşuna suyu doldurup biraz sirke bir kaç damla bulaşık deterjanı ekleyip toz alıyorum evin iç kapıları mobilya ahşabından onları da siliyorum
eşim ve oğlum alerjik astım onlar evdeyken kullanıyorum hafta sonları, hafta içi diğer normal ürünlerle toz alıyorum
Suyla karıstırıp kullansam zarar vermez herhalde

Bir şeyi daha merak ediyorum aslında. Elma sirkesiyle yüzümünü temizleyebiliyoruz ya tamamen doğal mı olmalı aldığımız sirke? Temizlikte kullanılanla aynı olmaz herhalde bilginiz var mı?
oturupta kendi sirkemi yapmıyorum ne yalan diyim uğraşamadım şimdiye kadar
hazır elma sirkesini yarı yarıya suyla sulandırıp arada yüz temizliği yapılıyor hassas ciltlerde sızlama kızarıklık yapabilir o zaman suyu biraz daha fazla konulmalı , ben bir kaç ayda bir aklıma gelirse karbonat+elma sirkesiyle dişlerimi fırçalıyorum
elma sirkesini bulaşık makinesinin parlatıcı gözüne de koyuyorum ara ara aynı işi görüyor

oturupta kendi sirkemi yapmıyorum ne yalan diyim uğraşamadım şimdiye kadar
hazır elma sirkesini yarı yarıya suyla sulandırıp arada yüz temizliği yapılıyor hassas ciltlerde sızlama kızarıklık yapabilir o zaman suyu biraz daha fazla konulmalı , ben bir kaç ayda bir aklıma gelirse karbonat+elma sirkesiyle dişlerimi fırçalıyorum
elma sirkesini bulaşık makinesinin parlatıcı gözüne de koyuyorum ara ara aynı işi görüyor
Tamam canım bilgi için çok teşekkürler:KK54:

A101 de temizlik sirkesi vardı

Yer suyuna sirke dokup yerleri oyle siliyorum tozu normal aliyorum aymalara sirkeli su sikiyorum bende siseyr koydum fisfis yapiyorum:) mutfak tezgahina sikiyorum. Wc kapisini silerim mesela yansirkeli suyla yada basa bisiyle wc de camasir suyu kullaniyorum herzman ama malesef vc taslarini birtek o beyazlatiyor cunku, lavabolari ciflerim. Elimden geldigince kimyasal kulanmiyorum yani. Bulasik makinasinda biobelinda jel kullaniyorum mutfakta ,cif yerine yine biobelida kullaniyorum agizla temas halimde oldgu icin, ama lavabolarda israf gibi goruyorum nedense. bide butceyle alakali tabi ,camasir deterjaninda etimatige basladim bor madeninden uretiliyor simdilik memnunum. Iccamasirlarini utulerim ki kimyasal kalmasin, vucutla temas halinde cunku. Evi surekli havalandiririm ev kokusu onmli bnm icin, mutfak kapisi kapali yemek yaparim ki icerlere koku gtmesin. Ve ayetel kursu felak nas okuya okuya temizlik yaparim yada kurani kerim acarim bunlar ruhuma iyi gelir ve de sirkenin cokiyi geldigini dusunurum enerjimize.. banyoda da rafimda sirke bulunur mutlaka ,son durulama suyuna kullanirim basimdan asagi dokerim saclarimda yumusacik olur sac kremine gerek kalmaz bunun gibi seyler :)))

Son düzenleme:
X