Evde etkinlik, oyun fikirleri

Barta kulesi

Çok cahilsin, keşke ölsen
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
21 Aralık 2022
4.507
19.726
Kızlar merhaba. Tıkanmış durumdayım.

2,5 yaş olmanın verdiği ergenlik mi, biri kız biri erkek cinsiyet çatışması mı hiçbir şey anlamadım. Yetişemiyorum.

“Bugün ne pişirsem?” Sorusundan daha çok bunaltıyor beni “şimdi ne oynasak?” Diye düşünmek.

Boyama, oyun hamuru, kitap okuma, bebe sallama, araba yarıştırma, kek yapma, balon oynama, babaanneye gitme dışında bana etkinlik fikirleri verir misiniz? Siz neler yapıyorsunuz?

Bitmeyen stickerlardan almayı düşünüyorum ama hepsinin yorumlarında çok dandik gibi yorumlar olunca kararsız aldım öncelikle sticker önerisi isteyeceğim.

Mesela boncuk makarna alıp ip geçirme fikri var aklımda. başka bir halt gelmiyor.

Park maalesef çok uzun süre bahara kadar hayatımızdan çıktı, mahalle parkımız aşırı rüzgarlı bir yerde, çocukları çıkarsam yüz felci olurlar Allah korusun, öyle bir rüzgar yani.

Ben de kreşe başlayana kadar kafayı bozmuştum. Sürekli yeni oyunlar, materyaller sunmaya çalışıyordum kızıma. Sonra ne oldu, kendi kendine oyun kuramıyor şu an. Çocukların sıkılmasına izin verin, yaratıcılıklarını öldürüyorsunuz dedi birisi bana. Hak verdim. Saldım şimdi biraz, anne ne oynayalım diye gelip sorunca kendin bul bir oyun hadi diyorum. İtiraz ediyor başta ama sonra deniyor bir şeyler.
Ben de yaptım aynısını ama ne oynasak diye düşünmesi gereken anne olmamalı ya. Bizimkiler sanmıyorum ki şimdi ne oynasın çocuğum diye düşünmüş olsun.

Ya kendileri oynasın diye çok fazla vakit bırakıyorum aslında. Hatta 1 aydır salmıştım, eşim hatırlattı dnfmf

Şimdi oğlan araba oynuyor, kız bebek oynuyor ortak noktada maalesef buluşamıyorlar sürekli birbirlerinin oyunlarını sabote ediyorlar. Birlikte güzelce oynanabileceğini göstermek için hemde birlikte keyifli vakit geçirmek için etkinlik arayışındayım.

Mesela yemek yaparken, temizlik yaparken onlar hep kendileri takılıyor. Bu da günde 3-4 saat falan kendilerine vakit kalıyor demek. Hani kalan zamanda atıyorum o gün boya yapmayız onun yerine x yaparız, ertesi gün başka bir şey gibi gibi

Ben de benzer bir çıkmaza girmiştim. Oyuncaklarını da kaldırır bir kısmını bırakırdım filan. Şimdi odası olunca hepsini çıkardım kovalara koydum iki kulplu bi şey kolay ulasabileceği gibi . Değişik değişik şeyler bulup onlardan kendi oynuyodu. Evde değilim.biliyosun dönünce de bir sure devam eder. Ama ufak tefek oyuncak almaya devam tabi ki.

En baba etkinlik bile 5 dk zaten. Eylül sürekli yanımda sıkılırsa gider oynar oyuncaklarla. Yemek yapıyosam pirinçle oynar mesela şehriyeyi kavurana kadar su dolu leğende gibi... Çamaşırı beraber asarız. Cizgifilm de açıyorum ben sabahları niloya ve bi kaç şey daha. Ama genelde dibimde ben ne yapıyosam o da onla ilgilenir.

Puzzle seviyorlarsa puzzle olabilir. Benim kız deli gibi yapıyordu bir ara, 73738282 tane almıştık ahşap olanlardan
Lego seviyordu bir de o dönem. Her gün döküp oynuyorduk.

Onların birlikte oynayabileceği lego tarzı birleştirme oyuncakları mı alsanız. Ben de kızımla oynuyorum ama sürekli de olmuyor yani. İki kardeş birlikte oynamayı ve oyun kurmayı öğrenmeliler. Kızım şuanda kendi kendine oyun kuruyor, oyununa bizi de dahil ediyor. Jimnastik hareketleri yaptırabilirsiniz çocuklar için. Ben bazen kızımla youtube dan bam bam tam diye bir kanal var, onun videolarındaki gibi dans ediyoruz, hareketler yapıyoruz. Kendinizi 7 24 etkinlik yaptırmalıyım diye zorlamayın.

Abim Parkour diye büyükler için zar atmalı bir oyun getirmişti. Yaşına uygun değil ama sayı sayması öğrensin diye onunla birlikte oynuyoruz çok eğlenceli oluyor

Yükselen zeka markasının stiker kitapları çok güzel. Diğer etkinlikleri oyunları da güzel bakabilirsiniz

Bence hava durumu ne olursa olsun parka bahçeye çıkmalılar. Çocuklar enerjilerini atamıyorlar bolca koşmaya düşmeye zıplamaya ihtiyaçları var. Hava durumu değil nasıl giydirdiğimiz önemli diye düşünüyorum

Rollar Coaster oynatıyorum ben kendini lunaparkta gibi hissediyor. Çamaşır sepeti veya yemek masasının sandalyesini ters çevir içine yastık koy ve videoys göre hareket ettir. Çok eğlenceli oluyor. nişasta ve tıraş köpüğü ile kar yapabilirsiniz. Evde körebe ve saklambaç oynayabilirsiniz.

-mış gibi oyunları bu yaşlarda oynayabilirsiniz. Plastik mutfak malzemelerine hamurdan yemekler yapıp birlikte yersiniz, çay partisi yaparsınız. Yermiş gibi yaparken hmmm, içermiş gibi yaparken hüüüp sesleri çok eğlendiriyor Bu arada bazı sofra diyaloglarından öğretirsiniz. Çok güzel olmuş, eline sağlık, teşekkür ederim gibi. Mış gibi oyunu olarak doktorculuk oynayabilirsiniz, oyunları kombine yapmak daha eğlenceli oluyor ve çocuk sıkılmıyor. Evde oyuncak hayvan figürlerimiz var mesela bizim. Oyun hamurunu çamurmuş gibi yapıp, hayvanlardan birinin ayağını hamura saplıyorum. Bir ip bulup kurtarıp ambulansla veterinere götürüyoruz vs vs. Bu yaşlar çocuk için oyun kurma yaşı olmadığı için biraz desteklemek gerekiyor. Kendi başlarına oynayabilecekleri en temiz oyun lego. Slime, kinetik kum gibi malzemeleri tek başına oynatmak felakete sebep olabilir Oral dönem bittiği için yemeyeceklerdir, ama denemek istedikleri her yere sürerler Silenebilir tahta ve su bazlı boyalar ile yine tek başlarına oynayabilirler. Kalemler su bazlı olduğu için ıslak bezle duvardan koltuktan kolayca silinir, cildine zarar vermez. Yıkandığında giysilerinden kolayca çıkar. Parmak boyası ile kağıt, eski tişörtler, vb yerlere baskılar yapabilirsiniz. Cırt cırtlı sebze meyve setleri var, kesme tahtası ve bıçağı ile mutfak oyunlarında kullanabilirsiniz. O cırt cırtlı meyveleri farklı eşleyip puzzle gibi ikili eşlemesini sağlayabilirsiniz. Sonraki dönemde bu oyunu gözü kapalı yaptırabilirsiniz.

Kısa süreli çıkabiliriz ama parkın konumu müsait değil gerçekten. Yani sol tarafı deniz, sağ tarafı açık. Kalan iki tarafta 3’er katlı iki apartman var o kadar. Yani tamamen açık bir alan, temmuzda atlet giymeden tişört şort giymişlerdi ve akşam burunları aktı. Biraz daha soğuduğunda kozmonot giydirip götürebilirim ama şuan evin önünde falan scooter biniyorlar, montla iniyoruz. önümüz açık deniz olduğu için soğuk oluyor epey. Biz izmirden taşındığımız için alışkın olmadığımız bir soğuk

Ay çok teşekkür ederiimm

Slime ve kinetik kuma hiç cesaret edemiyorum çünkü oyun hamurlarını fayans aralarından bir ayda temizledik hahahfjfj

Evcilik malzemeleri, hayvan figürleri ve polis/ambulans arabalarından edineyim

Ya evet kendileri oynuyor ama araba sürmek, bebek sallamak, kovalamacadan öteye gitmiyor. Harika fikirler, çok teşekkür ediyorum

Birlikte hiç oynamıyor değiller ama oyunu benim kurmam gerekiyor bazen. İstekleri farklı çünkü, mesela oğlum kızımı yere yatırıp üstüne koltuktan atlamak istiyor tabii ki kendileri oynasın ama eğitici oyunlarla da desteklemek istiyorum.

Legolarımızı taşınırken atmak zorunda kaldık. Eşim gece uyku sersemi kırık legoya bastığı için ayağı kesilmişti. Yasaklı oyuncak şuan bizim için Delirtiyor ahşap puzzle bakayım bi, biz de 2-3 parçalı olanlardan var ama sıkıldılar artık değişiklik istiyor onlar da haklı olarak

Bak şunlar çok güzel, bir sürü çeşidini almıştık o zaman. Çok sağlamlar, baya severek yapıyordu.
https://ty.gl/quffv7ay4v6js
MAKETÃÄ°NÄ°Z 4 Adet 24 Parça AhÅap Puzzle Yapboz Bir Arada Set-2 Fiyatı, Yorumları - Trendyol

Rica ederim Bizdeki çoğu oyuncak kızımdan kalmadır, yukarıda kız erkek olması konusunu yazmışsınız inanın hiç fark etmiyor onlar için. Birlikte oynanan oyunlar beyin gelişimleri için o kadar faydalı ki, her bir yeni oyun gelişimlerine büyük katkı sağlıyor. Kızımın bebekliğinde aldığımız taşıtlarla şimdi oğlumla oynuyoruz. Set olarak satılıyor mu bilmiyorum fakat ambulans, itfaiye aracı, polis arabası, uçak, kamyon, ekskavatör birer tane almanız güzel olur. Her biri ile ayrı oyun kurarsınız, bazılarını birlikte kullanıyoruz biz. Sizde kamyon mutlaka vardır renkli ponponları kamyona yükleyip ekskavatörle doldur boşalt oynuyoruz bazen. İnce motor becerilerini geliştiren dikkat de gerektiren güzel bir oyun bu da. Ponpon olması da şart değil, pişmemiş makarna bile olur :) Şimdi yukarıda bir yorumda görünce aklıma geldi. Yükselen zekanın çok güzel etkinlik kitapları oluyor. Çocuklarınız hareketli ve oturmayı sevmeyen yapıda ise masa başı oyunlar oturmaya alışmasına çok yardımcı oluyor. Kızım bebekliğinde katı parmak gıdaları ayakta evin içinde gezerek yemek isterdi, arabayla bir yerlere giderken koltuğa oturmak istemezdi. Masabaşı oyunlar oturmasına çok yardımcı oldu Yükselen zekanın bizdeki kitaplarından örnek olması açısından göndereyim. Cırt cırtlı kitap hem eğitici ve dikkat geliştirici hem de tekrar tekrar oynanabilecek güzel bir kitap. Cırtları karışık yapıştırırsa bulurken kolaylık olması için cırtların arkasına hangi sayfaya ait olduğunu yazmışlar. Onu da foto olarak ekledim. Yaz sil kitabı da silgili kalemle geliyor, defalarca oynayabileceğiniz bir oyun bu da :) Umarım size de faydalı olur, şimdilik aklıma gelenler bunlar. Yeni bir şeyler hatırlarsam yazarım yine

Eklentiler

• 1000040474.jpg
    139,4 KB · Görüntüleme: 10
  • 1000040476.jpg
    134,6 KB · Görüntüleme: 7
  • 1000040477.jpg
    82,2 KB · Görüntüleme: 13
  • 1000040470.jpg
    124,1 KB · Görüntüleme: 13
  • 1000040471.jpg
    119,7 KB · Görüntüleme: 8
  • 1000040472.jpg
    136 KB · Görüntüleme: 12

Ya listeme bunları da ekledim şahane ya oğlum bebek sallar, kızım araba sürer ama içgüdüsel ayrı oynamak istiyorlar mesela oğlum kızımın salladığı bebeği alıp bebekle savaşmaya çalışıyor birden İkisinin oyun şekli farklı olduğu için sıkıntı oluyor aslında yoksa üçümüz ya da babalarıyla oynayınca güzel oynuyorlar ama işte sıkılıyor onlar hep aynı şeylerden bende üretkenlik konusunda tıkanıyorum bazen

Çok teşekkür ederim çok güzel fikirler verdiniz

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…