Ev yapımı Roll-on ve ruj yapımı :)) ben yapacağım sonuçları yazacağım kızlarr :)

Lilliumm

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
9 Ekim 2012
1.853
5
Canlarımm öncelikle herkese Merhaba... Bi kaç ay önce televizyonda kanallar arası gezerken bi program gördüm ve dikkatimi çekti, Pervin Budak konuktu.. hem roll-on hemde ruj yapmıştı .. (kendi de kullanıyormuş) Ben de yapacağım dedim.. ve malzemeleri aldım bugün yapacağım inşallah :) İşe yararsa buraya yazacağım sizede bi faydam dokunur belkimm :)
Malzemeleri ve yapılışları yazıyorumm :)

Ruj yapımı için malzemeler ;

- 1 yemek kaşığı balmumu – yoksa vazelin ( eritebilmek için altında kaynar su dolu kap olmalı)
- 1 tatlı kaşığı gliserin
- 1 çay kaşığı karabiber yağı
- 1 çay kaşığı kırmızı gıda boyası
- 1 çay kaşığı vanilya

Yapılışı ;

Balmumunu benmari usulu erittikten sonra içine diğer malzemeleri atıp karıştırıyoruz ve ruj kabına döküp soğumasını bekliyoruz ve dudağımıza uyguluyoruz :)

Doğal roll-on için malzemeler ;

1 yemek kaşığı balmumu ( eritilmeli)
1 çay kaşığı karbonat ( karbonat zaten koku gidermede bire bir )
½ çay kaşığı Toz zencefil
1 tatlı kaşığı lavanta yağı

Yapılışı ;

Malzemeler eritilen balmumunda ilave edilir. Elde ettiğiniz roll-on soğukta muhafaza edilmelidir.

İşte bu kadar kızlar :) Ben deneyeceğim umarım güzel olur.. :)

Kızlar konuma cevap yazmamışsınız neden ama :2: :2:

Herneyse .. Denedim ama çok katı oldu balmumu . .Aşırı katı hemde sürülmüyor.. Bide vazelinle deneyeceğim umarım olur :)

iz filan bırakıyormu acaba leke gibi bu rollon?
malzemeleri aktardan mı temin ettiniz?
paylaşımiçin teşekkürler..

iz filan bırakıyormu acaba leke gibi bu rollon?
malzemeleri aktardan mı temin ettiniz?
paylaşımiçin teşekkürler..

Canim oncelikle ilgi gosterdigin icin ben tesekkur ederim :)

Malzemeleri aktardan aldim evet.

Fakat roll on cok kati oldu yani sabun kivaminda oldu surulecek gibi deil. . Onu nasil yumusatabilirim ki. . :/

Canim oncelikle ilgi gosterdigin icin ben tesekkur ederim :)

Malzemeleri aktardan aldim evet.

Fakat roll on cok kati oldu yani sabun kivaminda oldu surulecek gibi deil. . Onu nasil yumusatabilirim ki. . :/

o sıvı olan malzemeden az fazla koysan acep yumuşar mı bilemedim

o sıvı olan malzemeden az fazla koysan acep yumuşar mı bilemedim

Bakım yağlarından biraz daha fazla koyacağım bi sitede resimli açıklamasını gördüm orda çok bakım yağı koyuyordu bende öyle yaparım artık :) Olmassada yapcak bişi yok :)

Kızlar yok olmuyo hiç bi türlü..

Malzemeler elimde kaldı bari onları güzel değerlendireyim

Giliserini saçlarımı uygulayacağım kızlar ama Balmumunu nasıl değerlendireyim bilemedim

Balmumuyla saçına rasta yapabilirsin. (Aman ha !)
Ya da heykel yaparsın hobi edinirsin belki kim bilir...

Mrb Lillium,

Balmumunu hic kullanmadim ama bu tur karisimlari tutturmak hic kolay dgl. Kullandigin her maddenin ne ise yaradigini bilmen gerekir ki hangi oranda olmasini hesap edebilirsin ve olabilcek sorunlari cozebilirsin
Bende dogal maddelerle kozmetik urunler yapiyrm ve sana karisimin icinde en onemli eksikligi soyleyeyim: her tur bakteri, mantar olusumuna karsi ve kullandigin diger malzemelerinin bozulmasini engeleyen bir koruyucu eksik. Benim kullandigim dogal grepfurt cekirdek yagi. Bunu nerde bulabilirsiniz hic fikrim yok cunku ben bunu fransadan siparis ediyrm (belcikada yasiyrm). Saymis oldugum korucudan baska DOGAL koruycu bulabilirsin belki...

Birde bu karisim gercekten ter kokusunu engelleyecek mi? Cunku ter kokusuna neden olan koltuk altinda olusan bakterilerin yasayisindan olusur. Kisacasi, ter kokuyu onlemek icin o bakterilerin cogalmasini hatta olusmasini engellemek gerekir. Bakteri cogalimini onleyecek bir dogal madde gerekir. mesela Nane ozu...
Nane suyu'da kullanabilirsin, cunku nane suyu ferahlatir ;-)

Benden bukadar, varsa ogrenmek istedigin baska seyler, seve seve yardimci olurum. Birde kendi kosemde bakayim size bir tarif verebilirsem..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…