Ev sorunu hala devam

Hah işte ev sahibi de ben kimsenin barınma hakkını ucuz sağlamak zorunda degilim diye düşünüyor.
Neden ? Çünkü hayat ona da pahalı.
Çocugu olanın okul masrafları.
Yeme içme ve dahi kendisinin de barınma masrafları yok mu ?
Ha ev konusunda da lüks evde oturmam beğenmediğim bodrum katında otururum.
Evim giriş kat benim.
Lüks değil mesela.
Ben de demiyorumki o versin ucuza ama evi 1000tl iken 5000ne kadar cikartsin mesela 9000 bin istememeli yada hakki olmamali sonucta enflasyon yuzde100se ev kiralari yuzde750 artmamali. Ben de tabiki yuzde 25i onaylamam ama bu ev benim kafama gore rakam veririm demek olmamali herkes oyle dusunurse kavga tartisma daha ciddi durumlar cikiyor.

Ben de demiyorumki o versin ucuza ama evi 1000tl iken 5000ne kadar cikartsin mesela 9000 bin istememeli yada hakki olmamali sonucta enflasyon yuzde100se ev kiralari yuzde750 artmamali. Ben de tabiki yuzde 25i onaylamam ama bu ev benim kafama gore rakam veririm demek olmamali herkes oyle dusunurse kavga tartisma daha ciddi durumlar cikiyor.
enflasyon %100 olsaydı keşke diyorum ben de.
Her şey de ev kiraları kadar çok artmadı mı zaten ?
Özel okul, dershane ücretleri desem size mesela ?
Hadi diyelim devlet okuluna gidiyor çocuk ama servis kullanmak zorunda ve bu ailenin 2 çocugu da okula gidiyor olsa toplam atıyorum 5.000 tl yakın mesafe için servise para ödemesi yapmak zorunda.
Bugün en kötü test kitabı olmuş 150 tl.
Geçen sene kızımın okul formaları 1500 tl tuttu.
Peki bu sene ? Meçhul.
O evden alacagım kira da benim giderlerimin bir kısmına merhem olmadıktan sonra boş tutsam daha mantıklı değil mi ?

Merhaba arkadaslar,
Ev sahibi evi satiliga cikarmisti daha onceden de konu açmistim.Şimdi sizden fikir almak istiyorum. Ben de kiralik daire bakiyorum ama fiyatlar İstanbulda on binden aşagı yok.Maasin ucte ikisi evin giderlerine gitcek demektir bu hadi o da keyse bazilalari emlak gideri bi kira, depozito bazilari 2aylik pesin, bazilari da 6aylik pesin istiyor. Ben de tasinayim bu ev kirasi stresinden kurtulayim diyorum ama hesaplayinca 100bini buluyor şaka gibi:/. İstanbulda oturan arkadaslar ben tek yasiyorum sadece maasim var ailemden bi katki yok.Nasil tasinabilirim kenardan bi 20bin falan biriktiriyodum ama bu rakamlar butceyi cok aciyor ki calistigim yer de daha zam yapmadi maaslara. Kredi mi cekmek mantikli yoksa evden belli bi sure daha cikmiyayim mi kirayi duzenli oduyorum.Kafam kariştı işime kendimi zor veriyorum :/
Ev satılsa bile sizi hemen cıkarnazlar ki. O esnada biriktirin. Valla Allah yardımcınız olsun. Çalışan bir insan bu kadar zorluk yasamamalı.

Ev satılsa bile sizi hemen cıkarnazlar ki. O esnada biriktirin. Valla Allah yardımcınız olsun. Çalışan bir insan bu kadar zorluk yasamamalı.
Amin insallah bi sekilde cozmeye calisicam ama sirf kiralar yuksek diye de isimden cikmak istemiyorum umarim bi kapi acilir.

Ben ilce olarak esenyurt disinda heryerde bakiyorum levent, zincirli kuyu taraflarinda isyeri. Hani otaraf yakin olsun isterim de yok ogle uygun bisey
Zeytinburnu ilçesindeyim. Burası da nispeten evlerin ekonomik olduğu bir yerdi. Burada bike 15 bin diyorlar. Ve 6 aylık peşin duydum şoke oldum. Sadece eve giriş için 135 bin gerekiyor.

Pik konusu bence uzun zamandir var yuzune bakilmiycak eve on ustu rakamlar isteniyor aslinda devlet el atmasi lazim bu kiralara maaslarin artisiyla orantili olmali ama nerde o adalet. Benim sozlesme tarihim gecti otomatik yuzde25 artitrarak oduyirum kirali. Anladigim kadariyla kolay kolay cikartamaz yeni alan kendinin ilk evi olmasi gerekir vs. Ama ben uygun bisey bulursam cikarim tabiki neden kaliyim.
Yeni alan sana 30 gün içinde ihtarname çekmeli. Sonra 6 aylık bir süren var tahliye için. Bana sorarsan çıkma derim

Tamam bu insanlara kimse ev vermediğinde sokakta mı yatıp kalkacaklar ?
Mecburen dört duvarı olan bir çatı altında yaşamak zorundalar.
Yani öyle de böyle de içimizde bu adamlar.
Konu siyasete evrileceği için daha fazla yazamıyoruz bu konu hakkında ve bu konu sadece kiracıların değil bu ülkede yaşayan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının sorunu

Bu konuda haklı bulmadım kuzum
Kimse ev vermeseydi bu kdr gelmeyecekler sülalelerini toplamayacaklardi ev satışlarından önce otellerde kalirlar ciddi gelir getirirlerdi şimdi otellerin en ucuz kısmında çalışanları kalıyor. Kimse kusura bakmasın bu konuda yanlış politika kadar halkta suçlu ve kesinlikle onayladığım bir durum değil.
Kira zammı neye göre mesela, bana yüzde 400 e yakın artan bir kalem göster, yarısı bizim acgozlulugumuz
Asgari ücrete zam furyası ee senin refah payin artacak hani benim payım diyenler ile doldurdu ortalığı
Ve sadece para mevzusu değil bak bildiğimiz bir uye ev arıyor tayin personeli kira kamu hizmeti için şarttır daha yeni konusu geçti bazı ilçelerde doktor durmuyor öğretmen kalıcı değil özel okul şart hastahane yok şuraya gitmelisiniz diye.
Su an ev fiyatları dolar ve altın bazlı geriliyor mesela, öyle sürekli uçuyor diye birsey yok, seçimden önce Altın alıp bekleyen şu an elindeki parayı arttırıp ev alabilirdi ztn bunu tahmin eden çoğu kişi satış yaptı ve dolara/ altina gecti
Yüzde 25 belki 2. Yıl uygulanabilir belki makul ve yakin oranlar seçilebilir ama onun dışında kesinlikle savunmuyorum
Ama bu konuda toplumun geldiği yerden de hoşlanmıyorum kiracisini 3 ayda bir zam diye darlayan her sene 5 katı kira isteyen beğenmiyorsa evini satar faize koyar enflasyonun sebebi oluyor katki sağlıyor istemiyorsa başka işler yapar hiç bir yatırımın yüzde yüz en iyi getiri getirme garantisi yok şartı yok

Konu sahibi büyük emlak firmalarına gidin görüşün sadece ilan beklemeyin kiracı ev sahibi arasında sağlıklı ve yeterli iliski kuran firmalar işinizi görebilir hem birebir iletişimde olmazsınız

Konu sahibi büyük emlak firmalarına gidin görüşün sadece ilan beklemeyin kiracı ev sahibi arasında sağlıklı ve yeterli iliski kuran firmalar işinizi görebilir hem birebir iletişimde olmazsınız
Bunu hic duymadim acikcasi arastiriyim

Bunu hic duymadim acikcasi arastiriyim

Bu şekilde bir firma ile tanıştım ilk enflasyon sorunu başladığında çok fazla dosyayı bıraktıklarını söyledi kiracılara avukat desteği saglamışlar hatta benim geçtiğim ev icra ile bosaltilmis önce fahis kira ev sahibi kirayı alamamış firmaya geri dönmüşler aylarca boşaltma çabası en son tadilat ile bize denk geldi ev alacaktım param da neredeyse hazır fakat biz çok ani bir kayıp yaşadık eşimin babasını kaybettik benimde babamdi canimdi ve yeni kendimize geliyoruz bu tarz bir evide daha önce akıl etmedik cok içimize sindi biraz oturur duruma göre değerlendiririz. Evcil hayvanım var ve asla konu olmadı, tek beklentim kıranın düzgün yatırılması dedi, ciddi devalüasyon dışında herhangi bir supriz olmayacak dedi ztn hepsi yazıyor biz uzun süreli kiracı arıyoruz ev sahibi yırt dışında gir çık bizim işimizi arttırır komisyona ihtiyacım yok dedi bir araştırın ilana düşmeyen evler denk gelebilir

Peki ihtar cekerse bi ay icersinde benim cikma surem 6ay diyebiliyorum dogru mu
Şöyle diyeyim. İhtardan sonra 6 ay sonra dava açma hakkı doğuyor. Dava hakkı doğduğunda da mahkeme masrafları, avukat ücreti vs size kalır. Çok zararlı çıkarsınız. O yüzden 6 ay dolmadan çıkmanız en mantıklı olanı diyebiliriz.

Şöyle diyeyim. İhtardan sonra 6 ay sonra dava açma hakkı doğuyor. Dava hakkı doğduğunda da mahkeme masrafları, avukat ücreti vs size kalır. Çok zararlı çıkarsınız. O yüzden 6 ay dolmadan çıkmanız en mantıklı olanı diyebiliriz.
Bana ulasan bi durum yok suanlik biraz karsi taraf iletisime gecmeli bakalim ona gore kimse zorla kalmak istemez tabiki ama sirf cikiyim diyipte daha kotu olmaya gerek yok arastiriyirum bi yandan ev vs. Zatn

Benm fikrimde ayni kiralar uctu tamam cikiyim da bodrum kata 8-9bin istemek normal degil ki o evi o rakama almadi sonucta 100bine aldigii ev nerdeyse 1 milyon oldu ama burdaki kar şişme bi kar gercegi yansitmaz tabiki1000lira olsun demem de bodrumun ederi de8-9olmaz arkadasim
valla arkadasim 140 sattigim araba 3 yil sonra 750 bin olmus . simdi alamiyorum oyle bir garip dongu

valla arkadasim 140 sattigim araba 3 yil sonra 750 bin olmus . simdi alamiyorum oyle bir garip dongu
Bu sikintilarin tek sebebi enfilasyon degil enflasyondan yararlanmaya calisan insanlarimiz bisey uc liraysa ebflasyonla alti lira olsun olmaz illa onbes lira olcak cunku katmerli kar etmeleri lazim😊

Bana ulasan bi durum yok suanlik biraz karsi taraf iletisime gecmeli bakalim ona gore kimse zorla kalmak istemez tabiki ama sirf cikiyim diyipte daha kotu olmaya gerek yok arastiriyirum bi yandan ev vs. Zatn
Zaten anladığım kadarıyla ev satılmadı henüz, satılacak dendi size di mi? Bu son dönemde en çok kullanılan ev sahibi yalanı çünkü😅 dediğiniz gibi siz size bir evrak vs gelene kadar beklemeye devam edin, kiranızı vs düzenli ödeyin. Duruma göre şekil alırsınız

Zaten anladığım kadarıyla ev satılmadı henüz, satılacak dendi size di mi? Bu son dönemde en çok kullanılan ev sahibi yalanı çünkü😅 dediğiniz gibi siz size bir evrak vs gelene kadar beklemeye devam edin, kiranızı vs düzenli ödeyin. Duruma göre şekil alırsınız
Ogle yapiyorum arada emlakci ariyo biri eve bakcak gelcek muhabbeti yapiyo tamam diyorum gelen giden yok gelmiycez diye haber de vermiyolar bosuna disarda isim oldugu halde kac kere bekledim mesaj attim donen olmuyo ona da sinir oluyorum artik bende dikkate almiyorum yalan cikiyo cunku

X