Esmalar hakkında

vilgeta

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
25 Ağustos 2015
524
843
36
Merhabalar. Yeni yeni esmalari zikretmeye basladim ancak dini konularda hic bilgim olmadigi sadece belli basli dualari bildigim ve kurani yeni okudugum icn sizlere birseyler dnismak istiorum

Esmalari okurken sayilari cok mu onemlidir? Yani hem allah rizasi icn hem dilek icn okunuyomus diyelimki dilegim icn okuyorum ve gun icersnde de surekli icmden geciriyorum esmayi.

1. Icmden soylesem de zikir etmis oluyor muyum? Yoksa sessiz bir sekilde illa dudaklarimin kipirdamasi mi lazim?
2. Sayilar ve gunler ne kadar onemli? Bir suru sey okudum yok pazartesi bu okunur yok carsamba bu. ben diyelim ki ya vedud okumak istyorum ama gunu o gun degilse okumasan sorun mu olur? Ya da 1000 tane okunmasi gerekirken ben 1060 tane okursam bu zararli midir?
3. Malum bazi esmalari cok kez okumak gerekiyor eger bu okumalara ara verirsem ve sonra devam edersem gunah midir? Yani 400 esma okudum kalktim su ictm yemek yedm sonra gelip devam ettim 600 tane daha. Bunda bi sorun var midir?

4.cehaletim icn bagislayin ama bazi kaynaklarda El vekil diyor bazilarinda Ya vekil. Nasil zikretmemiz lazim? El ve ya arasinda farklar nedir?

3. Soruna cevap veriyorum esmaları söylendiği gibi çekmesen de ara da versen fark etmez kesinlikle günah değildir, ibadetlerde yapılan hatalar kasten olmadığı sürece günah olmaz, nafile ibadetlerde hiç hiç olmaz

4. Soruya cevap
El takısı ismi belirtmek için kullanılır yani ingilizcedeki the kelimesinin kullanılması gibi, bi Arapça kaidesidir
Ya kelimesi ise Arapça da hitap manasındadır: Ya Ebu Bekir, Ya resulallah gibi. Allah'ın isimleri de bu hitap ile zikredilir

İçinden geçirerek değil de dudaklarının kıbırdaması gerekir. Aslında aklından geçirdiğin hayırlı ameller dahi amel defterine yazılır, fakat kuranî lafızları söylerken dudak kıbırdaması gereklidir (tecvid kaidelerine tam uyulması için )

Ayrıca ibadetler başka gayeler için değil Allah rızası için yapılır. Yani çektiğin zikirlerde ilk amacın Allah rızası olmalı, eğer başka düşündüğün bir şey onun rızasından öne geçerse yaptığın ibadetin ihlası kaçar ve ihlassız yapılan ibadetler makbul değildir :KK43:

Esmaları gün icinde kalben sessiz olarak zikir etmekte bir sorun yok...sessizce icinizden zikir edebilirsiniz.esmaların bir dua ve dilek için ise sayılarına uygun olarak zikir edilmesi gerektigini biliyorum.

X