Eşimle başım dertte

pardon ama hangi üniversite mezunu masa başında kafası rahat maaşı yüksek bir işe sahip olmuş ki binde bir bile değil.. benim eşimde çok iyi bir üniversitenin çok iyi bir bölümünden mezun ama sabah akşam şantiyelerde ya da gece yarılarına kadar projelerle kafa patlatıyor. ya da nerde görülmüş bir doktorun masa başında aylak aylak gününü geçirdiği, ya da bir mühendisin, ya da pazarlamacının... bir de bunlar iş bulabilmiş günümüzde şanslı sayılabilir türden olanları.. bir de bu imkanlarda bile iş sahibi olamayan üniversite mezunlarıyla dolu ortalık.. ayrıca siz bu bu topiğin sahibi kullanıcıyı ne kadar tanıyorsunuz ki ''Işinde gücünde, elindekine biat eden tipte biri olsaydı da farklı şeylerine kafayı takacak benzer tavrı sürdürecektiniz.'' gibisinden bir tanımlama yapmışsınız. aynı şartlartlarda siz olsaydınız, çalışmaktan aciz aylak aylak gezip karısının maaş kartına bile el koyup bu durumdan hiç rahatsızlık duymadığı gibi ukalalık yapan bir eşe sahip olsaydınız eminim, 'boşver ben eşşek gibi çalışıp kocama bakayım aman hiçbir terbiyesizliğine cevap vermeyeyim bu devran böyle dönüp gitsin' derdiniz!

valla çok haklısınız bende sizimle aynı fikirdeyim kadına yazık degilmi onun canı yokmu adam nasıl haklı anlamadım gitti

valla çok haklısınız bende sizimle aynı fikirdeyim kadına yazık degilmi onun canı yokmu adam nasıl haklı anlamadım gitti

valla Allah sabır versin ne demek eşim üniversite mezunu olacak ama iş beğenmediği için senelerce aylak aylak evde oturacak ben çalışıp maaş kartımı bile ona verecem üstüne bir de ukalalık yapıp bana ve aileme saygısızlık yapacak ben de susacam. ne ala memleket

Konu, icerigi nedeniyle ilgili başlığa tasinmistir.

valla Allah sabır versin ne demek eşim üniversite mezunu olacak ama iş beğenmediği için senelerce aylak aylak evde oturacak ben çalışıp maaş kartımı bile ona verecem üstüne bir de ukalalık yapıp bana ve aileme saygısızlık yapacak ben de susacam. ne ala memleket

kadının hiç mi canı yok belkide oda işini sevmiyor ama kimse ona seçme hakkı sunmamışki yok böyle birşey yaa adamın yaptığı şımarıklıktan başka birşey degil diye düşünüyorum tedavi görmeli bencil çünkü

İŞİN EN BASİT KISMI MAAŞ KARTINI İPTAL ETTİRMEK VE YENİSİNİ BASTIRMAK MIŞ...

Eşinizin karakterinin değişecegini sanmam,ki anne babasının eşinizin işini bırakmasına çok kızdıklarını ve onu iş konusunda başarısız bulduklarını paylaşmışsınız.Kişi kendinden bilirmiş işi...Anne babası size karşı bile kabul etmiş oğullarının karakterini...

Yurt dışında yaşam çalışmayı sevmeyenler için adeta cenneti vaadediyor.
Benim kuzenim ALMANYA da yaşıyor.Neredeyse 25 yıllık evli.Eşi bunca zaman topu topu 4/5 yıl çalışmıştır.Gerisi iş bulma kurumunun bağladıgı işsizlik maaşı.
Kuzenim evlere temizlik ,çilek tarlalarında toplama işi gibi pek çok part time ,geçiçi işlerde çalıştı didindi.Kendisi ne kadar çalışkansa eşi o kadar yayar kendin.
Ona gösterilen işlere burun kıvırdı benim ederim1000 euro vs dedi.900 euro luk işe gitmedi misal olarak.Sonra her yıl parası azar azar kesilmeye başlandı .Şimdi o begenmedigi paraları bile alamıyor.
sosyal güvencesi tam zamanlı çalışmadıgı için onu emekli edemeyecek kadar az.Sadece saglık sigortası var ...

Ve kuzenimin oğlu üniv.ögrencisi 900 euro ögrenci yardımı alıyor.benim erkek kardesim üniv.mezunu. Türkiye de ...Zehir gibi kafası olan bir adam.Okudugu okulların üzerine KTÜ makine müh.kazandı ve kaydını dondurdu okumak icin para gerekli çünki.Ve üni.mezunu kardeşim patronu nerede isterse orda toz kir içinde şantiyelerde çalışıyor.Bilgisayar programcısı.Yapılan akıllı binaların tüm cihazlarını,zamanlamasını bilgisayar ile yerinde programlamak zorunda.VEEE ASIL KOMİK OLAN.aLMANYADA ÖGRENCİ YARDIMI ALAN YEGENİMDEN 300 TL DAHA AZ MAAŞA çalışıyor.
Özetle demem o ki tek degilsiniz.Eşiniz işsizlik parası durumunu biliyorsa sizin sayenizde oturma iznini alıp bir ömür rahat yaşama arzusu güdüyor olabilir.Yaptıgı terbiyesizliklere gelince alttan almayın ,kendinizi ezdirmeyin .çalışmasını şart koşun.Degişecegini sebaat edecegini sanmam ama şansınızı zorlayın.Aileniz için çok üzüldüm.Maaş kartınızı da iptal edin ve tekrar taleb edin.İmza karşılıgı size teslim edilmesini yada şubenizden kendiniz bizaat kimlik karşılıgı alacagınızı iyice belirtin...Çocuk konusunda hiiiç acele etmeyin...

ne yazıkki tembel erkek ne mezunu olursa olsun içindne gelmiyor haytı hiç göğüslememiş rahat ve bollukda zorluğu görmemiş benim ilk eşimde böleydi kendisi yatardı yıllarca ben calıştım okudum sizin gibi ama bekledim adam olmadı çünkü ailenin küçük çoçuğuymuş her istediğini yapmışlar zorluk görmemiş gördüysede annesi hep telşafi etmiş eee evlenincede bir evine bakamadı bu yüzden şimdiki evl,iliğide bitti ne yazıkki kötü sölemek istemiyorum ama eşiniz tembel ömür billah calışmaz sakın çoçuk yapmayın bence düzelir diye ki zaten bu tembellik daha cok sorun cıkaracak bide kötü terbiyesiz saygısız davranıyor yani he suclu hem güçlü yüz vermetin burnu sürtsün ihtiyacları için fazla destek olmayın bence yoksa sırtını dayar size öle yaşar buda sizi çok üzet ve yorar

Dün yüzüne vurduğum için bugün kendim üzüldüm işte ben böyleyim bir türlü kurtulamıyorum bu halimden. Ona söylemedim tabi birşey öğrenmesi lazım çünkü. Belki daha kırıcı olmadan söyleseydim benimde içim rahat ederdi ama sanırım haketti bunu. Şuan çalışma izni olmadığı için çalışamaz, o yüzden daha ağzımı açmayacağım bu konusa. Çalışma iznini aldıktan sonra bakacağım ne olacak.

İŞİN EN BASİT KISMI MAAŞ KARTINI İPTAL ETTİRMEK VE YENİSİNİ BASTIRMAK MIŞ...

Eşinizin karakterinin değişecegini sanmam,ki anne babasının eşinizin işini bırakmasına çok kızdıklarını ve onu iş konusunda başarısız bulduklarını paylaşmışsınız.Kişi kendinden bilirmiş işi...Anne babası size karşı bile kabul etmiş oğullarının karakterini...

Yurt dışında yaşam çalışmayı sevmeyenler için adeta cenneti vaadediyor.
Benim kuzenim ALMANYA da yaşıyor.Neredeyse 25 yıllık evli.Eşi bunca zaman topu topu 4/5 yıl çalışmıştır.Gerisi iş bulma kurumunun bağladıgı işsizlik maaşı.
Kuzenim evlere temizlik ,çilek tarlalarında toplama işi gibi pek çok part time ,geçiçi işlerde çalıştı didindi.Kendisi ne kadar çalışkansa eşi o kadar yayar kendin.
Ona gösterilen işlere burun kıvırdı benim ederim1000 euro vs dedi.900 euro luk işe gitmedi misal olarak.Sonra her yıl parası azar azar kesilmeye başlandı .Şimdi o begenmedigi paraları bile alamıyor.
sosyal güvencesi tam zamanlı çalışmadıgı için onu emekli edemeyecek kadar az.Sadece saglık sigortası var ...

Ve kuzenimin oğlu üniv.ögrencisi 900 euro ögrenci yardımı alıyor.benim erkek kardesim üniv.mezunu. Türkiye de ...Zehir gibi kafası olan bir adam.Okudugu okulların üzerine KTÜ makine müh.kazandı ve kaydını dondurdu okumak icin para gerekli çünki.Ve üni.mezunu kardeşim patronu nerede isterse orda toz kir içinde şantiyelerde çalışıyor.Bilgisayar programcısı.Yapılan akıllı binaların tüm cihazlarını,zamanlamasını bilgisayar ile yerinde programlamak zorunda.VEEE ASIL KOMİK OLAN.aLMANYADA ÖGRENCİ YARDIMI ALAN YEGENİMDEN 300 TL DAHA AZ MAAŞA çalışıyor.
Özetle demem o ki tek degilsiniz.Eşiniz işsizlik parası durumunu biliyorsa sizin sayenizde oturma iznini alıp bir ömür rahat yaşama arzusu güdüyor olabilir.Yaptıgı terbiyesizliklere gelince alttan almayın ,kendinizi ezdirmeyin .çalışmasını şart koşun.Degişecegini sebaat edecegini sanmam ama şansınızı zorlayın.Aileniz için çok üzüldüm.Maaş kartınızı da iptal edin ve tekrar taleb edin.İmza karşılıgı size teslim edilmesini yada şubenizden kendiniz bizaat kimlik karşılıgı alacagınızı iyice belirtin...Çocuk konusunda hiiiç acele etmeyin...

Çok teşekkürler yorumlarınız için. Almanya'dan biraz farklı burası. Mecbursun çalışmaya burda devlet yakanı bırakmıyor çünkü. O yüzden belki bu eşim için zorlayıcı olur, iyide olur inşallah. Arladaşlarınıza çok üzüldüm, gerçekten ilişkileri bozuyor böyle şeyler. Çalışmak istemeyen insanlarıda anlayamıyorum hiç, bir insan boş boş oturmaktan ne keyif alır ki? Birde benim çevremde böyle birini hiç görmedim. Yurtdışındaki gençler küçük yaştan beri çalıştığı için sorumluluk sahibi oluyorlar ne yazikki Türkiye'de yok bu. Limon satmak bir Üniversite öğrencisi veya mezunu için ayıpken burda tuvalet temizliyor onlar yeri geldiğinde. Ne yazikki böyle çok üzücü

e$inin diplomasinin geçerli oldugu, dilini di$ini bildigi bi ulkede i$ begenmeyip çali$mazken
sen onu dil bilmedigi bir ulkeye getirmi$in, dil ogrenecekde diploma tanitacak ve sonrada i$ bulacak :) olme e$egim olme diye bi laf var soz meclisden di$ari
ulke degi$tirerek buyuk hata yapmi$in bence , telafisi zor bi hataya benziyor
e$iyin artik maazaretide hazir çali$mamak için :))

Ölme eşeğim ölme...Konuyu okurken aklımdan geçen buydu.
Yorumları okuduktan sonra bunu yazacaktım,bir baktım yazılmış :)

Eşinin çalışmaya gönlü yok.Şimdi ev geçindirme derdi de olmadığına göre,iyice serecektir.
Hazır bahanesi de var artık.Dil bilmemesini bahane gösterecektir.
İş beğenmeyen adamın,orada pizzacıdaki işi beğeneceğini hiç sanmıyorum.
İstersen karşına alıp ciddi bir konuşma yap.İş konusunda ciddi ve olumlu bir adım atmasını beklediğini söyle.
Belki belli bir süre tanımak iyi olabilir.Mesela 1 sene içinde gibi...

Diğer hırçınlıkları,kendisini ezik hissetmesiyle alakalı olabilir.
Asıl sorun tamamen iş konusu ama çok da kolay çözülebilir birşey değil.
Kararın ne olursa olsun inşallah senin açından olumlu gelişir herşey.

en nefret ettiğim şeydir tembel mıy mıy erkek. erkek dediğin çalışkan olur taşı sıkar suyunu çıkarır.:KK19:

Çok teşekkürler yorumlarınız için. Almanya'dan biraz farklı burası. Mecbursun çalışmaya burda devlet yakanı bırakmıyor çünkü. O yüzden belki bu eşim için zorlayıcı olur, iyide olur inşallah. Arladaşlarınıza çok üzüldüm, gerçekten ilişkileri bozuyor böyle şeyler. Çalışmak istemeyen insanlarıda anlayamıyorum hiç, bir insan boş boş oturmaktan ne keyif alır ki? Birde benim çevremde böyle birini hiç görmedim. Yurtdışındaki gençler küçük yaştan beri çalıştığı için sorumluluk sahibi oluyorlar ne yazikki Türkiye'de yok bu. Limon satmak bir Üniversite öğrencisi veya mezunu için ayıpken burda tuvalet temizliyor onlar yeri geldiğinde. Ne yazikki böyle çok üzücü

Merakımı mazur görün ama nerde yaşıyorsunuz siz? Devlet nasıl peşini bırakmıyor. Çalışmamak isteyen çalışmaz. Kuzey Kore gibi bir yer mi? Kusura bakmayın yaşadığınız yeri söylemezseniz anlarım elbet ama çok şaşırdım. :KK53:

Merakımı mazur görün ama nerde yaşıyorsunuz siz? Devlet nasıl peşini bırakmıyor. Çalışmamak isteyen çalışmaz. Kuzey Kore gibi bir yer mi? Kusura bakmayın yaşadığınız yeri söylemezseniz anlarım elbet ama çok şaşırdım. :KK53:

Avrupa'da bir ülke canım ismini vermek istemedim. Devlet kimsenin boş kalıpta çalışanların üstünden sağlanan para ile çalışmayanlara para vermek istemiyor çünkü burda her insanın eşit olması çok önemli birşey. Çalışmak istemeyene iyi bakılmıyor, devlet yardıma gerçekten muhtaç ise yardım ediyor maddi açıdan ama ondan önce iş bulmaya çalışıyor. Birde burda kadın erkek herkes çalışıyor çevremizde, belki onları görürse kendine çeki düzen verir. Kendi akrabalarında da çalışan azdı, öğretilmemiş malasef. Bazen eşime kızsamda zaman zaman yetiştirenlerde kızıyorum. Bir çocuğu nasıl alıştırırsan öyle gider. Allah büyük söyletmesin bende anne olacağım belkide iyi bir çocuk yetiştiremeyeceğim çok korkarım böyle şeylerden ama göz ardı ettiğimiz şeyler çocuğun ilerdeki hayatını etkiliyor böyle.

Ölme eşeğim ölme...Konuyu okurken aklımdan geçen buydu.
Yorumları okuduktan sonra bunu yazacaktım,bir baktım yazılmış :)

Eşinin çalışmaya gönlü yok.Şimdi ev geçindirme derdi de olmadığına göre,iyice serecektir.
Hazır bahanesi de var artık.Dil bilmemesini bahane gösterecektir.
İş beğenmeyen adamın,orada pizzacıdaki işi beğeneceğini hiç sanmıyorum.
İstersen karşına alıp ciddi bir konuşma yap.İş konusunda ciddi ve olumlu bir adım atmasını beklediğini söyle.
Belki belli bir süre tanımak iyi olabilir.Mesela 1 sene içinde gibi...

Diğer hırçınlıkları,kendisini ezik hissetmesiyle alakalı olabilir.
Asıl sorun tamamen iş konusu ama çok da kolay çözülebilir birşey değil.
Kararın ne olursa olsun inşallah senin açından olumlu gelişir herşey.

İnş dediğin gibi olmaz arkadaşım. Ümidim yok benimde ama bekleyip göreceğim. Mecbur çalışmalı çıkar yolu yok bu işin. Keşke Türkiyedeyken çalışmasaydım diyorum, ozaman kendi çalışacaktı mecbur kalıp. Yada geçinemiyoruz diye ailesinin yanına taşınmak isteyecekti. Kimse yanlış anlamasın ama Karadeniz toplumunda bu hep var, kadınlar çalışır erkekler oturur.

İnş dediğin gibi olmaz arkadaşım. Ümidim yok benimde ama bekleyip göreceğim. Mecbur çalışmalı çıkar yolu yok bu işin. Keşke Türkiyedeyken çalışmasaydım diyorum, ozaman kendi çalışacaktı mecbur kalıp. Yada geçinemiyoruz diye ailesinin yanına taşınmak isteyecekti. Kimse yanlış anlamasın ama Karadeniz toplumunda bu hep var, kadınlar çalışır erkekler oturur.

Canım kocan karadenizli mi? Ondan hayır bekleme. Benim sana söylediğim iki arkadaşım var ya onlar da karadenizli. İllallah dediler kocalarından. Hatta bir söz söylerler karadenizin bir şehriyle ilgili. x yerden gelin al gelin gitme diye. Dediğin gibi karadenizlinin kültüründen midir nedir çalışan genelde kadın. Erkekler alışmış hazıra.

Son düzenleme:
Canım kocan karadenizli mi? Ondan hayır bekleme. Benim sana söylediğim iki arkadaşım var ya onlar da karadenizli. İllallah dediler kocalarından. Hatta bir söz söylerler karadenizin bir şehriyle ilgili. x yerden gelin al gelin gitme diye. Dediğin gibi karadenizlinin kültüründen midir nedir çalışan genelde kadın. Erkekler alışmış hazıra.

Evet Karadenizli canım. Kimseyi yargılamak değil niyetim, karadenizlilerin çok sevdiğim taraflarıda var. Aileye bağlılıkları, seni onlardanmış gibi görmeleri, neşeli cıvıl cıvıl oluşları, doğallıkları süper. Ama evseki bütün erkekleri üstün gördükleri için maalesef kadınlar hep hizmet etmiş, hem evde hem dışarıda. Erkek çocuk hala o toplumda çok önemlidir kıymetlidir. Kadınları çok eziliyor üzülüyordum onlara ama kendi suçları, çok yüz vermişler. Kadınlar çay toplamaya gider erkekler kahvede okey atar. Yazık günah değil mi

Evet Karadenizli canım. Kimseyi yargılamak değil niyetim, karadenizlilerin çok sevdiğim taraflarıda var. Aileye bağlılıkları, seni onlardanmış gibi görmeleri, neşeli cıvıl cıvıl oluşları, doğallıkları süper. Ama evseki bütün erkekleri üstün gördükleri için maalesef kadınlar hep hizmet etmiş, hem evde hem dışarıda. Erkek çocuk hala o toplumda çok önemlidir kıymetlidir. Kadınları çok eziliyor üzülüyordum onlara ama kendi suçları, çok yüz vermişler. Kadınlar çay toplamaya gider erkekler kahvede okey atar. Yazık günah değil mi

Dediğin gibi neşeliridirler, ailesine sahip çıkarlar. Aslına bakarsan benim ailemdeki erkekler hep çalışkandır. Hatta eşlerini çalıştırmaz çoğu. Ama işte malesef genelde insanların durumu iyi olduğu için çocuklarını tembelliğe alıştırıyorlar. Ve o adam bir daha hiiç elini taşın altına koymuyor. Daha su demeden suyu önünde bulan çocuklar hiç çalışır mı? Ama kadının çok çalışsa da ezilmez ki. Bizde kadınlar çok dişlidir. Pek erkeğe boyun eğmez. Evin her işini yapar ama eğer adam çalışmıyorsa ondan bir kap yemeği de esirger. Bunu yüzüne vurur. Susmaz yani. Ben daha çalışıp didinen, evin her işini yapan ama kocasını da ne de olsa beyimdir diyerek baş tacı yapan bir kadın görmedim karadenizde. :) Elbet öylesi de vardır ama genelde kadının sözü geçer. Bak sen kocana çok yüz vermişsin. Bağırmak ne demek. Hem sorumluluklarını yerine getirmeyecek hem de kendini evin reisi sanacak. Evde eve para getirenin sözü geçer. Bunu ona öğret. Ayrıca niye kocana çalışmadığını söyledin diye üzülüyorsun. Beslemek için sahiplenmedin ya kocanı. Hayat müşterek ya ikiniz de çalışacaksınız ya da çok paranız olacak ikiniz de yatacaksınız.

Son düzenleme:
eline pasaportunu ver ailesinin yanına yolla gitsin
anasının babasının büyütemedigini karıları büyütsün onlar çeksin oldu canım başka
dönsün ailesi ugraşsın sende ailenle kal

Sıkıntılı yahu baya. Pis şımarık şey. Benim de karadenizli bi sevgilim olmuştu da bu iş konusu okul konusu burnumdan gelmişti. İyi ki de ayrılmışım. Bankayı ara o kartı iptal et. Para senin paran sonuçta. Ona vermek zorunda değilsin. Artı ikinci kartı da ona vermezsin. Banka şubesinden çekersin paranı senin kimliğin ve sen olmadan ona kimse vermez o parayı. O zaman köpek gibi iş bulmak zorunda kalıcak. He onun yerine evde aylak aylak yatarsa da de ki ona sana şu kadar mühlet iş buldun buldun o işte dikiş tutturdun tutturdun ister olduğunuz ülkede ister Türkiyede, yoksa yürümez o iş bacım. Böyle bi adama dayandığın mühletçe ömründen ömür gider.

Son düzenleme:
X