Eşim sigara içtiği için hamile kalamaz mıyım? Lütfen yardım...

nurbanuelvin

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
1 Ağustos 2024
14
5
29
Kızlar merhaba herkese. Öncelikle Allah isteyen herkese, hepimize sağlıkla bebiş nasip etsin. 10 aylık evliyim. Eylülde korunmayı bıraktık ama hamile kalmadım. (Prezervarifle korunuyorduk).
Maalesef kaygı bozukluğu ve hafif de olsa obsesyon sahibiyim (teşhisli). Anksiyete için ilaç da kullandım ama artık gebelik düşündüğüm için ilaçları bırakmam gerektiğini söyledi doktorlar. Daha ilk denememde hamile kalamadım diye karalar bağladım hemen. Eşim sigara içiyor ve aylar öncesinden çocuk istediğimi, bırakması gerektiğini söylememe rağmen sözünü tutmadı. Hala içiyor. Spermlere baktırmadık altı aydır falan denemediğimiz için henüz bakmıyorlar. Benim her şeyime bakıldı, takıntılı olduğumdan ben daha başlamadan baktırayım dedim. Vajinal ultrason, smear testi vs. Şu an Bütün arkadaşlarım hamile ve ben kendimi çok eksik hissediyorum. Daha erken diyeceksiniz belki ama inanın herkes hamile veya doğuruyor kendimi gündem dışı ve eksik gibi hissediyorum. 9 ay korunduğum için kendimi çok suçluyorum. Ya hemen olmazsa, ya spermler ulaşamazsa vs diye kuruntulardan kafayı yiycem. Keşke hiç korunmasaydım. Şu sıralar tek gündemim bu oldu düşünmekten yoruldum. Eşim sigara içtiği için sanki hiç şansım yok gibi düşünüyorum ve iyice bunalıma girdim. Hep olumsuz düşünüyorum. Sigaraya rağme hamile kalan var mı? Lütfen bana destek olun dediğim gibi kaygı bozukluğum ileri derece ve engel olamıyorum. Maalesef ilaç bıraktığımdan beri de giderek yükseldi kaygılarım.

Kuzum hiç öyle düşünme. Öneri gibi olmasın da yani biz karı koca ikimiz de sigara kullanıyorduk. Ben 1 sene korundum. 1 sene sonra hapı bıraktığım ay daha gebe kaldım. Çocuğu da sağlıklıca kucağıma aldım çok şükür. Belki illaki etkiliyordur ama çevremde de çiftlerin ikisinin de sigara kullanmasına rağmen çok kişi sağlıklıca çocuk sahibi oldu gene. Ona bağlayıp olumsuz düşünme bence. 1 sene korunmasız ilişkide çocuk olmuyorsa altında sebep arıyorlar. 1 seneye kadar normal. Akışına bırak biraz

esinizin sigaradı kadar sizin bu stres durumunuz da engelliyor gebeliği. bu psikolojiyle bir gebeliğe veya bebeğe hazır mısınız bence bir kez daha düsünün. önce sizin iyi olmanız gerekiyor. o bebeğe 40 hafta ev görevi yapacak olan da sizin bedeniniz.

geri kalan konular için de, evet cok erken. 1 yıl içerisinde gebelik olabilir. normal. zaten her ay gebe kalma sansınız %15-20. yani millet de öyle tak diye gebe kalmıyor. az sabırlı olun, sürecin keyfini çıkarın daha bismillah.

evet sigara sperm kalitesini bozuyor. gittiğiniz her üroloji doktoru da alkolü sigarayı bırak, sağlıklı beslen diyecek esinize. tavsiye değil ama benim esim de sigarayı bırakamadı ve o sekilde hamile kalabildim.

yani dediğim gibi önce siz kendi mentalinizi düzeltin. kadın bedeni stres hissettiği sürece gebelik oluşmasına izin vermez. bedeniniz stres yüzünden gebeliğe hazır hissetmiyor ve olası gebelikleri de engelliyor olabilir. bunla ilgili bir cok araştırma var.

2 sene hapla, yani ek bi hormonla korundum.
Hapı bıraktıktan 9 ay sonra hamile kaldım.
Eşim sigara & alkol kullanıyor, ben belki haftada 1-2 alkol kullanıyordum öncesinde. İllaki etkiliyordur ama bence şu kaygınız > diğer etkenler.

İlaçlarınızı düşünürken mi bırakmanız gerekiyormuş, hamilelikte bile kullanılan ilaçlar var diye biliyorum eğer bu kadar kaygılı olmanızı engelleyecekse belki kullanmaya devam etmeniz sizin yararınıza olur. Çevrenizdekiler hamile diye siz eksik de olmuyorsunuz

Allah çocuğunuzu sağlıkla büyütmeyi nasip etsin, bizlere de bekletmeden, aratmadan sağlıkla bebek nasip etsin inşallah.. çok teşekkür ederim cevabınız için

Evet çok haklısınız benim anksiyete problemlerimi çözmem gerekiyor önce. Çok teşekkür ederim cevabınız, tavsiyeniz vw desteğiniz için

doğru söylüyorsunuz, benim kullandığım ilaçlar biraz ağırdı. Folat değerini etkileyecek ilaçlardı o yüzden gebelik düşününce bıraktırdılar. Belki sadece terapiyle de olsa devam edip anksiyeteyi yenebilirim inşallah

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…