Erkek Bebek Bekleyen Anneler Yenidoğan Sünneti Düşünüyormusunuz

NACRUN

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
25 Haziran 2007
25
0
Merhaba hamiş arkadaşlar
Ben 30 haftalık hamileyim ve oğlum olacak. Doğumdan sonra oğlumu sünnet ettirsem mi bir türlü karar veremedim. Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz.

Bende 30. haftamdayim ve doktorum oglumuzun yari sünnetli oldugunu söyledi. Aslinda ben dogar dogmaz sünnete pek hos bakmiyorum ama sanirim buna mecbur kalicam. Bence 4-5 yas sünnet icin en uygun yas, en azindan derdini anlatabilecek durumda olurlar.

Ayy ben kıyamam ya hem okula başlamadan sünnet ettirmek en güzeli çok küçükken ne sen ne de çocuk hiçbirşeyden anlamıyor ben oğlumu giydirip gezdirmek eğlence yapmak istiyorum bazıları şimdi kestir bi mevlüt okutursun eğlencesini aklı erince yaptırırsın diyorlar ama olmaz yani ozaman gelince gereksiz olur bence

Ben de 31 haftalık erkek bebek bekliyorum.Arkadaşlar birkaç doktorla görüştük biz. Doğar doğmaz sünnet ettirmek çok doğruymuş. Çünkü en önemlisi hiç acı çekmiyorlarmış. <Göbekle beraber çok çabuk iyileşiyormuş. Ve erkek çocuklarda oluşan iltihap olayına da direk çözüm bulmuş oluyorsunuz. Doktorlar ya doğar doğmaz ya da 6 yaşından sonra diyorlar. Ama hatırlayacağı yaşta olursa travma ileride cinsel sorun gibi problemler yaşadığından en mantıklısı doğar doğmazmış. Tabi yine de çocuk doktoru görüp karar veriyormuş.

henüz hamile degilim,Allah birgün kismet ederse ve bir erkek bebek dünyaya getirirsem hemen sünnet ettirmek benimde aklimda...yegenim icin bu konuyu epey arastirmistik,olayin bilincine varacagi yasta yaptirmak cocuga atlatana kadar psikolojik baskida yaratiyormus,arkadasin dedigi gibi aciyi cok hissetmiyormus bebekken...
sizlerde saglikla yavrularinizi kucaginiza alirsiniz insallah..

Benim çevremde olan bütün çocuklar sünnet olmaktan çok korkuyorlar.Onları görünce doğduğu gibi sünnet ettirmek daha mantıklı geliyor. Hemde yenidoğduğu için çok acımıyormuş , daha kısa sürede iyileşiyormuş.

kızlar bende hemen yaptırmaktan yanayım,gerçektende doğumun üstünden çok zaman geçmeden yaptırılırsa canları çok az yanıyormuş.bilinci yerinde olupta yapılırken o acıyı çektiğini görmek istemem ben :KK43:

açıkçası ben hemen yaptırmaktan yana değilim.hem çok küçük oldukları için hemde ilerde anlatacakları bir sünnet töreninin olması için.kızlar sünnet olayını bu kadar büyütmeyin travma felan.eskide kaldı artık bu tarz şeyler.yada benim çevremde kalmadı.kızlar artık daha bilinçliyiz ve çocuklarımızı eskisi gibi evde ilkel şartlarda değil hastanelerde genel anestezi altında bile yapılabiliyor.bende allahın izniyle erkek annesi olucam ve ben yaptırmayı düşünmüyorum.ama sağlık açısından bir mecburiyetim olursa o zaman yapacak birşey yok tabi.

ben de 29 haftalık hamileyim. İlk başta bende sizin gibi doğar doğmaz yaptırmayı düşünüyordum. Ama araştırma yaptım bebek için aslında daha iyiymiş. Çünkü acı hissetmiyormuş fakat erkekler için sünnetin önemini biliriz. Onlar sünnetle erkekliğe adım attığını düşündükleri için büyüyünce çocuklar soruyorlarmış. Onun için vazgeçtim. Aman sakın kimse 4 yaşında sünnet yaptırmasın.

biz esimle konustuk anlastik dogumdan hemen sonra sünnet yapilcak ins. dogdugu gün yada ertesi gün...
kiyamiyoruz ama en dogrusu kücük yasta yapilmasi benim oglum 3 yasinda cook gec kaldik ona kardesi dogsun onunkinide yaptirmayi düsünüyoruz yada bakalim belki ondan önce yaptiririz

cocuklarin psikolojisinide düsünmek lazim ve gec yasta yapilan sünnetin cocugun ilerki yillardaki cinselligini cok etkiliyormus ... uzmanlarda kücük yasta yapilmasini öneriyorlar

Sünnet için 2- 6 Yaş Arası Uygun Değil

Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arif Verimli, sünnetin sadece dinsel bir tören olmadığını, aynı zamanda ''psikoseksüel bir olay'' olduğunu belirterek, bu nedenle çocuğun somut olarak cinselliğin farkına vardığı ödipal dönemi (2-6 yaş arası) sünnet için doğru bulmadığını bildirdi.

Bilgi veren Arif Verimli, insanın psikolojik ve cinsel gelişim evrelerinde 0-1 yaş arası ''ağızcıl dönem'', 1-3 yaş arası ''anal dönem'' ve 3-6 yaş arasında da ''ödipal dönem'' olduğunu, ancak bu dönemlerin birbirleriyle kesin sınırlarla ayrılmayıp, birbirlerinin içine geçişli olduğunu söyledi.

Verimli, kişilik ve cinsel yapılanmanın çok büyük oranda 0-6 yaş arasında oluştuğuna işaret ederek, ''Sünnetle ilgili yapılacak bir yanlış, çocuğun gelecekteki kişiliği, cinsel yaşamı ve cinsel kimlik gelişiminde çok ciddi bir travma etkisi yapabilmektedir'' dedi.

Prof. Dr. Arif Verimli, sünnet kıyafetlerinin de abartıdan, (kral, prens, padişah kostümleri gibi) uzak olması gerektiğini, şık ve erkeksi bir takım elbisenin, erkek çocuk için daha yapıcı bir ödül olacağını söyledi.

Verimli, sünnet süresince yapılacak gezi ve eğlencelerin motive edici olduğunu, ancak sünnetin bir sağlık durumu gibi ele alınması ve çocukla bir yetişkin gibi konuşulmasının travma etkisi yaratmasını engelleyeceğini vurguladı.

Arif Verimli, ayrıca herkesin gözü önünde stadyum gibi alanlarda sünnet yapılmasının da doğru olmadığını, bunun çocuklara değil, ailelerine yapılan bir yatırım olduğunu belirtti.

annem tutturmustu yok gelin türkiyede yaptirin sünnetini falan
ama hayir burda kimseye haber vermeden yaptiricaz sonrada sünnetini yaptik dicez ins.
türkiyeye gitcem 3 aylik bebekle birde oglumun sünnetini yaptiricam kalcagim zaten 10 gün bisey
orda bebegemi bakiyim oglanlami ilgileniyim yoksa kardeslerimlemii
allah korusun bi sorun ciksa mahvolur cocuk oralarda yarasi varken bide ucaga bincek...
düsünememis iste

ben oğluşmun pipisini kestirmicemmm bana hatıra kalsın hemde evlenmesin oğlum ben kıskanırım gelinden. veya gelini içgüvey alırım çektirim geline anaaaaaa ya gelin beni kk ya şikayet ederse:KK43: şaka bi yanada ben 1 yaşında yaptırırız diyorum ama işin içine sağlık girerse ne olur bilemem

ben oğluşmun pipisini kestirmicemmm bana hatıra kalsın hemde evlenmesin oğlum ben kıskanırım gelinden. veya gelini içgüvey alırım çektirim geline anaaaaaa ya gelin beni kk ya şikayet ederse:KK43: şaka bi yanada ben 1 yaşında yaptırırız diyorum ama işin içine sağlık girerse ne olur bilemem

Allah iyiliğini versin kız bende senin gibiyim kıskanırım bennnnn geçende birinin kızı olcakmış konuşuyoduk veririz kızımızı falan dedi yoooook ben veremem oğlumu kimselere dedim :asigim: Şeniz

ayy kızlarr çok kötüsünüzz yaa :) ne diyim ki sizlere bilmem ilk zamanlar bende paylaşamam oğlumu veya kızım olsaydı yine aynı olurdu.ama bir zaman sonra mecburen hayatın akışına kapılıcaz kızlar.şaka bi yana inşallah evlatlarımızı hayırlı sağlıklı huzurlu ve iyi insanlarla karşılaştırsın.( ayy daha doğmamamış bebeklerimiz için neler düşünüyoruz inanamıyorum vallahi )

aslında bu sünnet olayı mantıklı .yani telaş istemeyen bir an önce bu işi halletmek isteyenler için gayet mantıklı ama ben istemem açıkçası. oğlum büyüsün, güzel bi düğün yapalım ona , genç bir anne olarak bende süslenip püsleneyim. sünnet annesi olmanın da gururunu yaşayalım demi ama. he bide altınları da unutmamak lazımyerimsenibensırnaşık şey

dün çocuk cerrahi bölümü ile görüştüm. doğumdan 3 ay sonra tavsiye ediyorlarmış. tabi farklı görüşler olabilir. sizler de dr.unuza danışın isterseniz.

Arkadaşlar sünneti yeni doğduğunda yaptırıp acısını hissettirmesek büyüyünce de güzel bir sünnet düğünü yapsak olmazmı.kim bilcek canım daha önce kesildiğini:)zaten şimdi sünnetler önce tören sonra hastanede operasyon şeklinde yapılyo.

X