Erdem Tezel burun estetiği

nemesis_y

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
29 Eylül 2024
10
5
Yaklaşık 7-8 ay önce Erdem Tezel’e burun estetiği (rinoplasti) ameliyatı oldum. Piyasada daha makul fiyatlara ameliyat yapan doktorlar varken kendisinin güven veren konuşmalarına güvenip 1 kere olsun düzgün olsun diyerek yüksek bir meblağ ödedim ancak sonuç benim için tam bir hayal kırıklığı oldu. Düğünüme bile hayal ettiğim burunla giremedim, düğün görüntülerine baktıkça hala üzüntüsünü yaşıyorum. Ameliyat olmadan önce sizinle öyle tatlı konuşur ki en doğru yerdeyim diye düşünürsünüz ameliyattan sonra ise sizi sürekli oyalar yalanlar söyler. Gerçekler oldukça farklı zaten tek mağduru ben değilim biraz araştırmayla bulabilirsiniz.

İlk başta ameliyat sonrası burnumda kalan kemer için düğünden önce lokal anesteziyle törpü istemiştim güya düğünden 1-2 ay önce yapacaktı fakat sonrasında beni oyaladı şehir dışındayım kongrem var vs diye ve ben bu yüzden düğünüme böyle bir burunla girmek zorunda kaldım. (fotolarda görebilirsiniz). Sorun yalnızca kemer değil bu arada burun ucumda da problem var aşağıda detaylı açıkladım.
Düğün sonrası kliniğine kontrole gittiğimde asistanı ile birlikte burnumun muhteşem olduğunu, benim gereksiz yere takıntı yaptığımı iddia ettiler. Ben çok ısrar edince burnuna dolgu yapalım yeter diye beni geçiştirmeye çalıştı. Ameliyatlı buruna yapılan dolgunun nekroz yapma riskinin yüksek olduğunu söylediğimde saçmaladığımı söyledi (nekroz riski burada çokça yazıldı okuyabilirsiniz) Kaldı ki burun ucum baya düşük ve columellada sorun var ama hadi neyse sırf kemer gitsin yeter demiştim başta. Ama diğer doktorlarla görüşmem neticesinde anladım ki sırf lokal anesteziyle burun kemerim törpülenirse burun ucum tuhaf kalacağı için revizyona girmem şartmış. (Aşağıda detaylı bahsettim)

Bu nedenle kendisinden ücret iadesi istedim başta kabul eder gibi yapıp günlerce beni oyaladı sonra da arayıp seni ben ameliyat edeyim söz veriyorum düzelticem yine olmazsa paranı geri veririm, diğer doktorlar burnunu mahveder sadece ben düzeltebilirim diye defalarca arayıp ısrar etti. (yaptığı manipülasyona bakın). Bu saatten sonra siz olsanız kendisine güvenir miydiniz? Ben de güvenmedim.

Bu arada detaylara girmeden ufak bir dipnot geçeyim. Yukarıdaki konuşmayı yaptıktan sonra Google’a kendisi hakkında art arda yapılan olumlu yorumların zamanlamasının oldukça manidar olduğunu da belirtmeliyim :) Ardından ben de kendi yorumumu paylaştım görebilirsiniz. Fakat nedense hala kendisinin ne kadar muhteşem bir doktor olduğuna ilişkin yorumlar peşi sıra yüklenmeye devam ediyor :)

Şimdi gelelim burnumdaki problemlere:

Fotoğraflarda göreceğiniz üzere eski burnumla yenisi arasında olumlu anlamda neredeyse hiçbir fark yok. Burnumda hala bariz şekilde kemer mevcut.
Ameliyat sonrası burnun hala kemerli kalması estetik ameliyatın doğasına ve yapılış amacına aykırı bir durum takdir edersiniz ki. Fakat kendisi bunu ‘doğal olsun diye burnunda biraz kemer bıraktım’ şeklinde açıklıyor. Kaldı ki kendisinden böyle bir istekte bulunmamıştım, herkesin bu ameliyattan beklentisi gibi benim de beklentim kemersiz, ucu kaydırak gibi olmayan ama yeterince kalkık düzeyde, makul oranda küçültülmüş ve kibar görünümlü bir burundu. Doğal görünümlü burun yapmak burunda var olan kusurları olduğu gibi bırakmak değildir. Hem kemersiz hem kalkık aynı zamanda doğal görünen bir sürü burun var ki ben de kendisinden böyle bir sonuç istemiştim. Kaldı ki aşağıda sayacağım problemler önceki burnumda yoktu.

Burnumdaki diğer problemler:

1- Fotoğraflarda göreceğiniz üzere burun deliklerim öncesinde simetrik ve düzgünken artık ciddi anlamda asimetrik ve yamuk.

2- Yine eski burnumda düzgün olan columella (iki burun deliği arasındaki direk) fazla oyulduğu için burnumun ucu sarkık ve düşük duruyor, özellikle son iki fotoğrafta daha net görebilirsiniz. Buna tıp dilinde "retracted columella" deformitesi deniliyor.

Bu saydığım problemler sadece benim iddiamdan ibaret değil, muayene olduğum diğer doktorların değerlendirmesidir
. Hepsi de burun estetiğinde isim yapmış başarılı cerrahlar ve burun kemerimin yeterince törpülenmemiş olduğunu, columellanın fazla oyulmasından (retracted columella) ötürü burun ucumdaki yumuşak dokunun aşağıya sarktığını, burun ucumun düşük durduğunu, düzeltilmesi için revizyon ameliyatı gerektiğini belirttiler. Eskisiyle neredeyse aynı görüntüde olan bir burun için dünyanın parasını verdim ve birkaç ay sonra tekrar dünya para vereceğim. Şu noktada biraz olsun hastasıyla empati yapabilen bir doktor sonucun beklendiği gibi olmadığını kabul eder ve ücret iadesini yapar değil mi? Fakat kendisi ısrarla burnumun güzel olduğunu, burnum doğal dursun (!) diye burnumda biraz kemer bıraktığını (!), burun ucumda ise hiçbir hata olmadığını söyledi ve ücret iadesi yapmayı reddetti.

Kısacası kime ameliyat olacağınızı seçerken defalarca kez düşünün, ameliyat öncesinde size söylenen her tatlı söze inanmayın. Malpraktis konusunda söylenen tüm umutsuz yorumlara rağmen davamı da açacağım, yılmadım yılmayacağım. Yargıtay kararlarında gayet hasta lehine sonuçlanan davalar da var. Sonuçta bu bir eser sözleşmesi ve beklenen sonucun verilmemesi de sözleşmeye aykırılıktır. İlla ki çok ciddi şekil bozukluğu veya sağlık problemleri çıkması gerekmiyor. En kötü kaybedersem de kaybederim masraflarına da razıyım artık hiçbir şeyden korkum çekincem kalmadı.

Eklentiler

• IMG_2414.jpeg
    92,3 KB · Görüntüleme: 67
  • 94A85036-7509-4BDB-9C38-BB6BD3F57708.jpeg
    37,5 KB · Görüntüleme: 55
  • DEBB5D12-51D1-42EE-990E-3091C4506510.jpeg
    68,6 KB · Görüntüleme: 52
  • 59980DF6-DC91-465D-841B-BA1F36A5D3FF.jpeg
    49,2 KB · Görüntüleme: 48
  • CA01D8DC-1778-410A-9688-2B76E934F824.jpeg
    96,3 KB · Görüntüleme: 60
Son düzenleme:
canım geçmiş olsun özür dileyerek hepsini okuyamadım ama ilk paragrafı okuduğumda anlaşılıyor zaten konu. maalesef böyle hava gazıyla isim yapmış çok dr var arka planda da şikayetler geliyor. hala nasıl bu meslekte tutunuyorlar anlamıyorum. fotoğraflarına da baktım özellikle alt çekimde eski hali çok daha iyiymiş, ne kadar orantısız yapmış gözüne şey ettiğim. dediğin gibi kemer kısmı ise olduğu gibi duruyor sadece hafif ucunu inceltmiş. alt çekim haricinde burun aynı gibi. ama bu eleştiriyi doktorun işini kıyaslayarak yapıyorum burnunun eski hali de şimdi ki hali de (pek fark olmadığı için) şahsına münhasır duruyor. yani seni rahatsız ediyor olabilir tabii ki önemli olan senin düşüncen ama dışarıdan bir göz olarak ifade ettiğin gibi kötü bir burnun yok maşallah sen güzelsin bir kere. eğer yeniden estetik düşünürsen Hanifi Kaya’yı öneririm eli çok becerikli. umarım çok daha mutlu olduğun bir burun görüntüsüne sahip olursun içine siner de.. geçmiş olsun

Ne yalan söyliyim, okurken abarttiginizi düsünmüstüm ama fotograflara bakinca cok haklisiniz. Dediklerinizde hicbir abartma yokmus. Size baslangicta simülasyon yapmis miydi? Dogal olsun diye kemer birakacagini söylemis miydi?
Cok gecmis olsun ayrica, insallah bundan sonrasi sorunsuz olsun.

Ne yalan söyliyim, okurken abarttiginizi düsünmüstüm ama fotograflara bakinca cok haklisiniz. Dediklerinizde hicbir abartma yokmus. Size baslangicta simülasyon yapmis miydi? Dogal olsun diye kemer birakacagini söylemis miydi?
Teşekkür ederim simülasyon yapmadı ama ben özellikle kemersiz ve ucu küçük kalkık olsun diye belirtmiştim sen merak etme demişti. Zaten hep öyle konuşuyor sen merak etme o iş bende çok güzel yapıcam vs diye. Dinlerken ikna oluyorsunuz zaten profesör o kadar kongrelere gidiyor işinin ehlidir diyorsunuz ama en acemi doktor bile böyle bir burun çıkarmaz ortaya. Belki de ben yeterince insan sarrafı olamadım ve inandım kendisine bilemiyorum

Kendi geliştirdiği bir teknik var hep ondan bahsediyor burun kemiğini kırmadan ucunu kaldırıyorum dokulara zarar vermiyorum vs diyor dinlerken çok iyi demiştim ama yine de olarak kemersiz burun istediğimi üstüne basa basa söylemiştim ve o da bunu taahhüt etmişti. Ben işin tekniğinden anlamam benim isteğim doğrultusunda burnuma hangi teknik/işlem uygunsa onu yapıp ortaya kemersiz ve ucu düzgün bir burun çıkarmak zorundaydı.

Son düzenleme:
Aslinda hafif kemer isteyen de insanlar var ama dediginiz gibi bastan bunu konusmasi gerekirdi. Dediklerinize bakilirsa size teyit ettiginden bambaska bir sonuc ortaya cikarmis. Ben olsam ben de tekrar ayni kisiye ameliyat olmak istemezdim.

Malesef suradan gördügüm kadariyla doktorlarin belli bir modeli oluyor onun pek disina cikmiyolar. En azindan burun yapinizi cok degistirmedigi icin ikinci doktorun elinde daha cok malzeme olacak. Istediginiz gibi yapmasi zor olmaz diye umuyorum. Belki paranizi da geri alabilirsiniz cünkü gercekten ortada pek degisiklik yok gibi. Hayirlisi olsun insallah.

Kesinlikle bir de sorun sadece kemer değil ki. Burun ucum düşük sarkık ve yamuk duruyor ve öncesinde eşit olan burun deliklerim de artık yamuk. Allahtan evet burnumda kıkırdak kaldığı için daha kolay bir revizyon olacağını söyledi diğer doktorlar. Kemeri alıp şuan retracted (geri çekilmiş) olan columellayı geri ekleyecekler böylece uç kısım düşük durmayacak burun ucumda ve kanatlarımda hafif daraltma da yapacaklar çünkü kendisi bunu da yapmadı hala kanatlarım geniş ve burun ucum kaba duruyor.

Maalesef paramı iade etmesi gerekirken etmeyip bir de hala üste çıkıyor ben zaten düzelttirmek için aynı parayı belki daha fazlasını vereceğim maddi olarak kendimi zorlayarak. Psikolojim zaten 7 aydır mahvolmuş durumda. Küçüklüğümden beri bağışıklığım çok iyidir hiç hasta olmayan biriyimdir doğru dürüst doktor görmeden büyüdüm ama son aylarda sürekli hastalanıyorum sürekli serum takılıyor kan değerlerim çok düşük çıkıyor hep stresten. Allah büyüktür umarım dosyam hakkaniyetli bir bilirkişinin eline düşer burnumdaki sorunların hiçbiri olası komplikasyon değil çünkü

Son düzenleme:
Ameliyata girip ameliyat sırasında hiçbir şey yapmamış gibi duruyor. Böylesini de ilk kez görüyorum. Burada çok şikayet okudum. Düşük kaldı,çok kalkık oldu diye ama en azından onlarda olumlu,olumsuz bir değişim vardı. Bu doktorun yaptığında asla değişim yok kesinlikle hakkınızı arayın

Evet olumlu anlamda hiçbir değişiklik yok kemerim aynı duruyor ucu da düşük ve büyük. Hiç dokunulmasa daha iyiydi yani çünkü birşeyler yapmaya çalışılırken burun deliklerimin simetrisi bozulmuş artık yamuk burun deliklerim var ve columella retracted olmuş bu nedenle burun ucum düşük duruyor.

Zaten kendisi hakkında değişik iddialar var. Ameliyatları normalden çok daha uzun sürüyormuş benim de aynı şekilde normalden çok uzun sürdü. Yanımda refakatçi bekleyen eşim ve ailem şaşırmıştı hatta neden böyle uzun sürdü diye. Bu kadar uzun sürmesine karşın burnumdaki olmayan değişimi de görüyorsunuz hani zor bir revizyon hastası olsam burnumda hiç kıkırdak olmasa bir yerlerden kıkırdak alıp ekleme yapsa vs neyse ama o da yok..

Bunun bir açıklaması var aslında ama dediğim gibi yalnızca iddia olduğu için buraya yazamıyorum.

Son düzenleme:
Retracted columella nedir diye gözünde canlanmayanlar için şema da paylaşıyım birilerine faydam dokunur belki.

Soldaki retracted columella yani columella içeri alındığı için burun ucu aşağıya doğru bombe yapmış ve düşük duruyor. Benimki de bu şekilde görüyorsunuz. Sağdaki ise olması gereken ideal columella, burun ucu olması gerektiği gibi kalkık duruyor.

Ve bu olası komplikasyon sonucu değil ameliyat sonucu oluşan bir deformitedir. Ameliyat sonrası columella kendi kendini içeri çekmeyeceğine göre Neyse artık takdiri etik değerleri önemseyen hakkaniyetli bilirkişilerimize bırakacağım.

Bakın kemeri hiç saymadım bile onu zaten doğal dursun diye bıraktığını kendi ağzıyla itiraf etti. İlk başta da “ben oraya kıkırdak koydum o yüzden kemer gibi duruyor 6 ayın dolsun bakarız” diyordu. Sonra baktı hala kemer duruyor, “doğal dursun diye bıraktım bence daha karakteristik duruyor sen çok takıyorsun” demeye başladı 10 küsür yıl önce başka bir hastasına da kıkırdak koydum ondan öyle demiş burada okudum

Eklentiler

• IMG_3589.png
    6,3 KB · Görüntüleme: 38
  • IMG_3480.jpeg
    116,8 KB · Görüntüleme: 41
Son düzenleme:
Cok güzel ifade etmişsin herseyi
Zaten resimlerinden belli,okadar haklısınızki
Üzmek için demiyorum ama eski bunun daha güzelmiş
İnşallah bu süreçten doktorunla anlaşarak çıkarsın
retracted columella bende de var
Ve maalesef kemerde
Doktorum duzeletırız dedi subatda 1 sene olacak.bakalım artık ama korku var tabi daha kötüsü olacak diye

Çok teşekkür ediyorum. Sizin burnunuzu görmüştüm yine benimkinden iyi durumda en azından kemer yok. Bence aynı doktora 2.kez güvenmeyin yapacak olsa ilkinde yapardı ama tabi siz bilirsiniz. Burada aynı doktora revizyon olup olumlu sonuç alabileni görmedim henüz.

Uzlaşmak için kendisine oldukça sabırlı ve iyi niyetli yaklaştım. Tek isteğim ücret iadesi alıp başka bir doktora revizyon olup yoluma bakmaktı ama hatasını asla kabul etmedi ve ücret iadesi yapmadı. Ona göre columella ve burun ucumda hiçbir sorun yokmuş, yamulan burun deliklerim için “olur o kadar” ve kemer için ise yukarıda bahsettiğim gibi karakteristik falan dedi

Defalarca kez ısrarım ve gözyaşlarım sonucu benim iyiliğim (!) için revizyonu kendisinin yapması gerektiğini söyledi Diğer doktorlar benim tekniğimi anlamazlar burnunu mahveder içerideki parçaları kırıp atarlar seni sadece ben düzeltebilirim gel tekrar ameliyat yapayım ben senin iyiliğini istiyorum gibi manipüle cümleler kullanarak bunca olayın üstüne kendisine 2.kez güvenmemi bekledi şaka gibi.

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…