Nöroloji - Beyin ve Sinir Hastalıkları Epilepsi......( Sara) Paylaşalım

Arkadaslar esim ilk kez 1.5 sene once sabaha karsi epilepsi nobeti gecirmisti. Bunun userine 1 sene kadar ilac kullandi. Ilac kullandigi esnada hic nobet gecirmemisti. Buna guvenerek doktora danismadan ilaci birakti. 2-3 ay ilac icmedigi halde yine bir sey olmamisti. Ama ne yazik ki 1 hafta once yine sabaha karsi ve ayni sekilde bir nobet daha gecirdi.
Biz gunduz nobet gecirmesindense gece nobet gecirmesine raziyiz. Su ana kadar yasadigi iki nobeti de uykuda gecirmesi hep uykuda gecirecegi anlamina mi gelir acaba? Bilgisi olan yanitlarsa cok sevinirim.

Arkadaslar esim ilk kez 1.5 sene once sabaha karsi epilepsi nobeti gecirmisti. Bunun userine 1 sene kadar ilac kullandi. Ilac kullandigi esnada hic nobet gecirmemisti. Buna guvenerek doktora danismadan ilaci birakti. 2-3 ay ilac icmedigi halde yine bir sey olmamisti. Ama ne yazik ki 1 hafta once yine sabaha karsi ve ayni sekilde bir nobet daha gecirdi.
Biz gunduz nobet gecirmesindense gece nobet gecirmesine raziyiz. Su ana kadar yasadigi iki nobeti de uykuda gecirmesi hep uykuda gecirecegi anlamina mi gelir acaba? Bilgisi olan yanitlarsa cok sevinirim.
Oncelikle gecmis olsun benimde basima geleni anlattigim yaziyi okumanizi istiyorum.. nobetler stres ve heyecana bagli tabi En onemliside ilac. Nobetin hangi anda olacagi belli olmaz ama hareketinin yavaslamasindan anlayabilirsiniz

Oncelikle gecmis olsun benimde basima geleni anlattigim yaziyi okumanizi istiyorum.. nobetler stres ve heyecana bagli tabi En onemliside ilac. Nobetin hangi anda olacagi belli olmaz ama hareketinin yavaslamasindan anlayabilirsiniz
Cevabiniz icin tesekkurler. Yazinizi bulamadim. Bu arada esim her iki nobetini gece gecirdigi icin oncesini anlayamadim. Bir anda siddetli bir sekilde titreyip kasilmaya basliyor.

Allah yardımcınız olsun. Benim annem 46 yasinda gecen yil mart ayinda ansizim nobet gecirdi hastaneye kaldırdığımizda ortaya cikti 45 yil sonra ilk defa ilac verdi omir boyu kullanmasi icin hep kullandi gecen hafta 3 gun boyunca icmemis ve haberimiz yoktu agir nobet gecirdi ve yogin bakimda solunumu durdu doktor bir kucize lazim cunku epilesi icacini birakmak intihardir dedi. O gece kriizini durduramadilar ve yataga bagladilar 3 gun boyunca yogun bakimda kaldi sonra normal odada 1 hafta kaldi su an sol tarafi sinir sikismasondan dolay uyuşuk. Canim annem allahim benim omrumden alip sana versin allahim acini yasatmasin bir anneyi yataga bagli caresiz ve bos bilincsiz bakislarini her gozune baktigimda hatırlıyorum. .. ILACLARINI ICIRIN MAKYAJINIZI YAPMAYIN ICIRIN GEREKIRSE UYUMAYIN ICIRIN :KK43:
Arkadasim buldum yazini. Buyuk gecmis olsun. Esim asla bu hatayi yapmaz bundan sonra. Kendi de cok korktu. O icmese bile ben zorla iciririm zaten.

Benim keppra 3000 ile nöbetlerim durmadı. 100 mg lamiktal ilave edilince kesildi. Ancak hafıza problemlerim ayyuka tırmandı. Eczacı hanım bana omega3 önerdi Red krill marka. Yanından sollar B komplex aldım. Zira ABD deki epilepsi hastalarının yorumlarını okurken b6 ve b3 seviyesinin düşük olmasının ilaçların tesirini düşürdüğünü yazmışlar. Metinözata da aynı şeyleri yazmış omega takviyesi de dahil. Sonuç hafıza sorunum %70 aynı hafta düzeldi. Keppraları 1000 mg düşürdük. 100 mg lamiktal davam. Çok şükür nöbetim kalmadı. Bu arada içinde efedrin yazan hangi ilaç olursa olsun kullanmayız. Nurofen Aferim ve bazı burun spreyleri. Nöbetin kaynağı olabilirler.

Geçmiş olsun. Öncelikle ilaçlarınızı doktorunuza danışmadan bir daha kesmeyin. Sonra ilaçla daha da zor kontrol altına alırsınız. Uyrukluda oluyorsa uyukudan kalktığınız ilk saatte de olabilir. Akşam bir şekerleme sonrası mesela. İlaçlar ve bol vitamin takviyesi hayatınıza güven getirecektir...

Epileptikler hamile kalabilir. Sağlıklı insanda sağlıklı bebek oranı %96, maksimum dozda antiepileptik kullananlarda %92 dir. Son dönemde Kepprada bu oran da gözlenmiyor. Keppra lamictal ve tegratör tavsiye ediliyor. ABD de yapılan araştırmalara göre antiepileptik kullanımı doğurganlığı düşüren faktörlerden. Evli epilepsi hastalarının doğum oranı %65 miş. % 35 istediği halde çocuk sahibi olamıyor. Epilepsi ilacı ( Keppra lamictal tegratör dahil) kullanan hanımların 34 yaşından itibaren AMH yumurta rezerv sayısına ve fsh hormon düzeyine baktırmasını önemle tavsiye ediyorum. Fsh hormon seviyesine reglin3. günü bakılır. 11 ve yukarısı ise hemen aşılama için doktora gidin. AMH 0-1,6 arası değerler verir. 1 in altı over (yumurta) sayınız düşüyor demek. 0,4 over sayınız sınırda demek yani tüp bebek için bile son şansınız anlamına geliyor. Hamileliğe hazırlık evresinde ilaçlarımızın vücudumuzdan emdiği folik asit (b10), b3, b6, ve omega3 desteği almanızı tavsiye ediyorum. Sizin beyin fonksiyonlarınıza da iyi gelecekler. Hatta bu vitaminlerin eksikliği çok ise ilaçların tesirini azalttığı söyleniyor. Bebeğinizin beyin gelişimi için de çok faydalılar.

Son bir yılda gradmal miyoklonik epileptik nöbetim 8 ay kadar dirençliydi. 3 tane binlik keppra kontrol altına alamadı 2*50 mg lamictal işe yaradı. Doktorum Ebru Özay yavaş yavaş kepprayı 1000mg, lamciktal 100 mg seviyesine zamanla getirdi. Nöbetsiz bir şekilde hayatımı sürdürüyorum. Yan etkilere katlandım tabi ki. Unutkanlık, odaklanma güçlüğü, gece görülen kabuslar uyuku problemi, küçük döküntüler. Vitamin takviyeleri yan etkileri %70 oranında azalttı. İş hayatımda epileptik olduğumu bilmiyorlar ve etkin biçimde işimi yapmaya devam edebiliyorum. 39 yaşımdayım ve tüp bebek ile hamile kalmayı deniyorum. Sonucum 20 aralıkta belli olcak. Umarım verdiğim sizler için faydalı olur...

X