Zeytinyağlılar Enginar Dolması ve Fındıklı Kabak Salatası ( Salina Tuz katkılarıyla) :)

Enginarı çok severim . Bayıldım görüntüsüne , ellerinize sağlık. :KK56:
Kabak ve fındık bir arada , daha önce hiç tatmadığım bir lezzet . Denemem gerek.

Merhabalarr hanımlarr:KK3:

Ben için güzel yemek demek pratik yemektir bide lezzetliyse yemede yanında yat :KK1: bugün size pratik bi menü hazırladım hemde lezzetli, sağlıklı ve az kalorili :KK34:

Aslında bu konuda iddalı değilim eminim aranızda mükemmel yemekler yapanlarınız vardır :KK34: ama maksat eğlenmek, gönüller bir olsun :KK16:

ha buarada söylemeden geçemicem sponsor olarak salina tuz seçtim çünkü malzemelerim arasında doğal olmayan yani marketten alınan tek şey Tuz bide küp şekerlerim var:KK1:

Hakeden kazansın diyorumm ve yarışmacı arkadaşlarıma başarılar dileyerek başlıyorumm :KK56::KK16:

ENGİNAR DOLMASI

Malzemeler

4 tane enginar
1 tane patates
1 tane soğan
2 tane havuç
4 çorba kaşığı bezelye (herbir enginara 1 kaşık olarak düşüyoruz)
2 tane limon
2 tane küp şeker
1 çay bardağı zeytinyağı
Dereotu (süslemek için)
Tuz

Yapılışı

Öncelikle enginarlarımızı yıkayıp daha önceden hazırlamış oldugumuz limonlu suda bekletiyoruz.
Bir kasede limonlarmızı sıkıp, 1 çay bardağı zeytinyağı ve 2 tane küp şekerimizi ve göz kararı tuzumuz ile bir karışım yapıyoruz.
Diğer yandan patates,havuç ve bezelyemizi haşlıyoruz. (garnitür kullanarak pratik hale getirebilirsiniz)
Haşlanan sebzelerimizi küp küp doğruyoruz.
Bir yandanda soğanımızı ince ince doğrayıp az bir zeytinyağı ile kavuruyoruz kavrulan soğanlarımızın üstüne küp küp doğradığımız sebzelerimizide ilave edip birkaç dakika karıştırıp kavuruyoruz.
Enginarlarımızı tenceremize diziyoruz ve daha önce hazırlamış oldugumuz limon-yag-şeker-tuz karışımından 1 er çorba kaşığı enginarlarımızın üstlerinden ve etrafından gezdiriyoruz. (benim küp şekerlerim büyük olduğu için 2 tane koydum eğer şekeriniz küçük ise 3 tane koyarsanız daha hoş olur)
Daha sonra kavrulan sebzelerimizi enginarlarımızın üzerine koyuyoruz ve artan karışımı üzerlerinden dikkatlice dağıtmadan gezdiriyoruz artanıda tencerenin içine döküyoruz daha sonra tecereye 1,5su bardağı su ilave ediyoruz (ben göz kararı enginarların hizasına kadar su koydum) kısık ateşte 20-25dk tenceremizin kapağını açmadan pişiriyoruz.

Servis yaparken üzerini dereotuyla süsleyebiliriz.

Yemeğimizin püf noktası tenceremizin kapağını açmadan pişirmemizdir böylelikle enginarlarımız lokum gibi olacaktır:KK34::KK56:

Eki Görüntüle 680572 Eki Görüntüle 680573 Eki Görüntüle 680574

Afiyet olsun.. :KK56:

FINDIKLI KABAK SALATASI

Malzemeler

3 tane orta boy kabak
Sarımsaklı yogurt ( yaklaşık 2su bardağı)
50gr fındık
Havuç, dereotu,taze nane (süsleme için)

Yapılışı

Öncelikle kabaklarımızı soyup rendeliyoruz. Daha sonra 4-5dk kadar zeytinyağında kavuruyoruz sonra kabaklarımızı servis edeceğimiz kaba alıyoruz.
Diğer yandan hazırladığımız sarımsaklı yogurdun içine fındıklarımızı havanda biraz ezip karıştırıyoruz ve kabaklarımızın üstüne yayıyoruz.

Salatamızdaki püf noktamız fındıklarımızı ağzımıza gelcek şekilde eziyoruz toz haline getirmiyoruz.

Mükemmel bi lezzet denemenizi tavsiye ederim :KK34:

Eki Görüntüle 680582 Eki Görüntüle 680583

Afiyet olsun..:KK56:

Eki Görüntüle 680585

Ellerinize sağlık,çok güzel görünüyor.....

Ellerine sağlık.
Bende enginarla katılmak istiyordum ama benim ki enginarın çiçeğiyle yapılıyor.Bızım oralarda yaprakları da sıyrılıp yendiği için.
Ama vazgeçtim.Bır yarısmaya bir engınar yeter:)
Başarılarr.

Mutlaka Egelisin arkadaşım çünkü bizde de boyu ufak enginarlarla bildiğimiz dolma harcı ile yapılıyor,o da değişik güzel bir tarif...

X