Endüstri Mühendisliği

Hadiolsun

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
27 Haziran 2024
21
6
19
Herkese iyi akşamlar. Sayısal 44 bin yaptım endüstri mühendisliği düşünüyorum.
Endüstri mühendisi olan ve ya bilgisi olanlar ortalama maaş nedir?
İngilizce staj döneminde ne kadar önemli ?Üniversite adı ne kadar önemli?
(Türk alman, cerrahpaşa ,Gazi. 9 Eylül seçenekler arasında ).Ne kadar maaş alır ?(ortalama 35 bin yazıyor kariyernette)

Not:lütfen konum taşınmasın bunlar benim için bir dert.

Son düzenleme:
Bebişim müh. fakültesi mezunu olarak şunu yazayım ki üniversite adı ve de eğitimi çok çok önemli. Mümkünse teknik üniversite seçmelisin ama bunlar tutuyorsa net 9 Eylül derim.

Tabi ki İngilizce okumalısın, ne mühendisliği yapacaksan yap mutlaka bölümü İngilizce oku ve dahi İngilizceyi de kendine kat. Alanında dünyada yapılan işleri anlamak için İngilizce şart bunu iyice kap derim, sadece sen değil bu fakülteye gidecek herkes iyice burayı okusun.

Parayı bilmiyorum yorumum yok:) Bol şans dilerim.

İstanbul'daki okulları tercih et, neredeyse bütün firmalar, sektör istanbul'da işliyor. Endüstri mühendisliğinin öğrenci topluluklarının en büyük etkinlikleri istanbul'da yapılıyor. İtü, marmara en çok etkinlik yapan, öğrencilerinin çok rahat staj bulduğu okullar. Kendini öğrenciyken firmalara iyi tanıtman, öğrenci kuluplerinin etkinliklerinde cv'ni firmalarla paylaşman gerekecekki staj ve işi kolay bulasın. Ben marmara'dan mezunum, bizim üniversitenin endüstri mühendisliği kulübü harika olanaklar sağlıyordu, ben de üyeydim kulübe, bana da çok artısı oldu. Arkadaşlarımdan gördüğüm eğer öğrenciyken kendini geliştirirsen stajların ve iş bulma sürecinde hiç sorun yaşamıyorsun. Firmalar zaten bakıyorlar ne yapmış okurken diye, vaka çalışmasına katılmış mı, bir organizasyonu düzenlemede yer almış mı hepsi önemli detaylar.

Eski eşim endüstri mühendisiydi. Odtü mezunuydu. Herşeyden az biraz anlardı. Mezun olduğunda askeriyeye bot yapan bir firmada üretim müdürü oldu. Ürünlerin hızlı çıkması için üretim bandı kurdu. 1 sene çalıştı orda. Sonra kendi işimizi yaptık. Şu an İsviçre menşeili bir firmada çalışıyor.
Kendinizi geliştirirseniz çok parlak bir kariyeri var.

Gazi için yorum yapabilirim. Bölüm Maltepe de bir binada. Tam bir üniversite ortamı yok çünkü kampüs değil. Gazi eski bir okul olduğu için merkezde harika bir kütüphanesi ve güzel sayılabilecek kampüsu var. Kampusle okul arasi otobüsle on dk falandır. İstanbul ve İzmir in yanında Ankara da okumak çok daha bütçe dostu bence . Artı olarak bunu söyleyebilirim.

Mühendis adayı olarak söyleyebileceğim birkaç şey var. Ben Gazi de okudum . Okul zamanında malesef yabancı dil sorununu cozmedim . İlk sene çok yoğun dersin olmayacak mutlaka İngilizce sorununu çözmelisin. Belirli bir planın olsun Erasmus gibi yurt dışına çıkma imkanını asla kaçırma. Kendini geliştirmeyi ve tanımayı ihmal etme. O kadar boş vakitlerin olacak ki . Hangi bölümü okursan oku önemli olan senin çıktığında kendini tanıyan , özgüvenli ve kalifiye bir insan olman. Umarım seçtiğin bölüm sana mutluluk getirir. Tüm bunların yanında eğlenmeyi sakin unutma. Şimdi geriye baktığımda okul kulüpleriyle gittiğim şehir dışı , yurt dışı geziler aklımda kaldı . Hiç o kadar evlendiğini hatirlamiyorum.

İngilizce hazırlık olan pek tutmuyor(ya sıralamada düşük yada yüksek).
Endüstri olursa 3-4. sınıfta staj var diyor youtube' ta. Staj yaptığın yerler önemliymiş ve birçoğu ingilizce bilen birini ister büyük ihtimalle .

1. Sınıfta ingilizce çalışıp 2. Sınıfta erasmusa gitsem ingilizce temelim olur diye düşünüyorum.

Bugün rehberlikçi ile görüştüm. Endüstri mühendisliği yazmam 10 yıldır kimseye yazmıyorum dedi.40 senedir(abartı)öğrencilerimden iş bulan yok.Eğer asgari ücrete çalışmaya razıysan yaz dedi.En fazla 25- 30 bin maaş alırsın ailen zenginlerse 10-15bin yollarla öyle yaşarsın İstanbuldayım dedi.Başka bir meslek bak yarın gel dedi. Aklım çok karıştı dedikleri ne kadar doğru?

Okula göre değişir kızım, okul iyiyse ODTÜ Bogaziciyse paraya konarsın. Dahs mütevazi bir yerse fabrikada asgari ücretle sürünürsün. Bana dogru geldi

Marmara eskişehir teknik Gazi,cerrahpaşa,.

Aslında bulunduğum şehirde(karadenizde) 1 dükkanları var kira almazlar fakat oda hastaneye pek yakın değil.

Her şeyden önce sen ne yapmak istiyorsun müh. istiyor musun? Bunlar endüstriyi götürebilir ama elektronik kesinlikle iyi bir teknik üniversite olmalı.

Normal semtlerdeki eczacılar da iyi iş yapabiliyor. Bizim ev büyuksehirde, caddede en az 5 eczane var 5i de iş yapıyor. Eczacilara sormak gerek.

Eczacılıkta(dükkan sahibi olanlarda) sanki hiç bir şey yapmıyormuşlar gibi hissediyorum.Yani bildiğin esnafmış gibi hissedilmez mu dışarıya tabureye at çay iç.

Çok vizyonsuz bir bakış açısı olacak belki ama bir gün onlara özenebşlirsin
Ben senden muhtemelen 20 yaş büyüğüm teknik üniversiteden mezunum. İyi bir bölümünden. Özelden söyleyeyim. Şu an yıldım ya. Fabrika gibi bir ortamdayım. Tamam gelirim iyi. Ama sabah 5te kalkıyorum hala. Gerçekten yıldım.
Bilgisayar matematik müh vs oluyor mu?

Yani itü odtü gibi yerlerde olmuyor.Matematik müh. zaten sadece itü ve yıldız teknikte var.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…