Endometriozis Kabusu için bir soru

esmerralda

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
1 Nisan 2009
13
0
44
Merhabalar
Ben yaklaşık 2 yıl önce çikolata kisti ve sol tarafımdaki miyom sebebiyle açık ameliyat oldum..Doktorum bana ameliyattan sonra herhangi bir ilaç yada doğum kontrol hapı önermedi.Ameliyatın başarılı geçtiğini söyledi ama bana endometiromanın 1. yada 4. evresi gibi bir evresinden bahsetmedi şu an ilk defa evreleri olduğunu forumda okudum.Ameliyatımdan sonra 2 yıl geçti uzun süre duyacakalrımdn endişe ettiğim için kontrole gitmedim ,ameliyatın bende travması büyük olmuştu...Ama son günlerde mens öncesi ve sürecinde fiziksel,psikolojik rahatsızlıkalrım artınca yeniden doktora gittim..Bende yeniden nükseden çikolata kisti yok ama hatsalığıun tüm olumsuzkalrını yaşıyorm...Regl öncesi yaşadığım ve ayın büyük bölümünü kplayan sistit sorunum var,ürolojiye gidince doktor bana sistit,enfeksiyon olmadığımı bu sonuçlara göre bende sistit olamayacağını söylüyor ama ben şiddetli biçimde sistit belirtileri yaşıyorum.Doktorum bana endometirozisin sisttiti taklit edebildiğini ve çocuk doğrumadan önce bir çözüm öneremeyeceğini söyledi..Şu an sistit sorunum beni çok rahatsız ediyor yaşam kalitemi etkiliyor ve çocuk doğurmadan önce geçici başka bir çözüm olup olmadığını bide sizlere sormak istiyorum..Söylediğim gibi çok şiddetli regl ağrıları yaşıyorum,sistit sorunum var ve artık bir çocuk istiyorum..Doktorum bana bütün hepsi için çocuk doğurmam gerektiğin i önerdi..Herşeyden önce çocuk doğrumalıymışım daha sonra ağrılarıma ve sistit sorunuma çözüm bulunabilirmiş..Endometriozis gerçekten çok illet bir hastalık ve bu endişeyle hayatımı nasıl devam ettireceğim bilemiyorum..

En büyük korkum çocuk olmaması tabi şu aşamada...3. gün Hormon tesetlerim soncunda doktorum bana yumruta kalitemin çok iyi olamdığını söyledi..Hormon değerlerimin arasınd bir denge olmadığını söyledi..
Birde size göstermek istiyorm

E2 87
FSH 4.8
LH 1.9
PROLAKTİN 22.7
T3 3.33
T4 1.12
TSH 1.809

Doktorum çocuk için acele etmem gerektiğini söylüyor.Hormon değerlerim 2 yıl önce ameliyat olmadan önceki değerlerimi koruyormuş herhangi bir değişiklik olmamış ..Yumurtlama kalitem iyi değilmiş ve en kısa zamanda çocuk için tedavilere başlamam en iyisiymiş..
Bir doktorum olmasına ve bana açıklamasına rağmen sanırım halen tatmin olamadım ve birde sizlerin görüşlerini almak istiyorum.Çocuk sahibi olamama gibi bir ihtimal var mı acaba?Gerçekten çok endişeleniyorum.Şimdiden teşekkür ederim.

Canım fsh seviyen ve tiroid hormonların iyi gibi geldi bana ama dr neden öyle dedi bilemem..Başka bir dr a daha görün istersen...Neden çocuk sahibi olamayasınki..Bak ben gerçi tedaviyle oldum bende de endometriozis,adenomyosiz ve myom vardı..Dr bana implantasyon olmayabilir yani tutunma olmayabilir diyordu...Ama ben ilk denemede ikizlere hamile kaldım.Gayet de sağlıklı bir hamilelik geçiriyordum..4 buçuk hamileyken aylıkken bambaşka bir sebep yüzünden kaybettim bebeklerimi..Şimdi tekrar hamile kalmayı planlıyorum....

Canım fsh seviyen ve tiroid hormonların iyi gibi geldi bana ama dr neden öyle dedi bilemem..Başka bir dr a daha görün istersen...Neden çocuk sahibi olamayasınki..Bak ben gerçi tedaviyle oldum bende de endometriozis,adenomyosiz ve myom vardı..Dr bana implantasyon olmayabilir yani tutunma olmayabilir diyordu...Ama ben ilk denemede ikizlere hamile kaldım.Gayet de sağlıklı bir hamilelik geçiriyordum..4 buçuk hamileyken aylıkken bambaşka bir sebep yüzünden kaybettim bebeklerimi..Şimdi tekrar hamile kalmayı planlıyorum....

Merb bilgi verdiğin için teşekkür ediyorum mesajını okuyunca umutlandım..
Doktorum mens öncesi ultrason ve hormon değerlerime bakarak yumurta kalitemin iyi olamdığını söylüyor..Bkalım Osman Bey ne diyecek..Yakında Ankaraya gitmeye durumum var ve kendisinin yorumunu merak ediyorum ..Belki kendisinede görünebilirim bilemiyorum oldukça umutsuzum ama mesajın umut verdi teşekkür ederim.

Canım benim gördüğüm TSH düşük ama yine de refarans aralıklarında ama düşük seviyede...yani iyi seviyede yine de...

Östrojenin yüksek biraz ama çok da yüksek değil sanırım...

FSH in 4 ama yüksek değil ki bu..Anlamadım yani...:bbo:

Yine de başka bir dr a görünmende fayda var bence...

Acil şifalar diliyorum...a.s.

Canım benim gördüğüm TSH düşük ama yine de refarans aralıklarında ama düşük seviyede...yani iyi seviyede yine de...

Östrojenin yüksek biraz ama çok da yüksek değil sanırım...

FSH in 4 ama yüksek değil ki bu..Anlamadım yani...:bbo:

Yine de başka bir dr a görünmende fayda var bence...

Acil şifalar diliyorum...a.s.

Canım gecenin bir yarısı yazdığın için,iyi dileklerin için,değerlerim hakkında yorumun için teşekkür ediyorum..Umrım seninde en yakın sürede bir çocuğun olur..Doktorum değerlerimin kendisi arasında dengede olmadığını söylüyor yani tek tek bakınca aralıklar dışında değil ama değerlerin kendisi arasında uçurum fazlaymış .Bakalım Osman Bey nasıl bir yorumda bulunacak..Tekrar yine yeniden teşekkür ederim

Hayıt suyu var aktarlarda..civan perçemi,aslan pençesi..bazı arkadaşlar soğan suyu kürü,incir kürü yapıyorlar yumurta kalitesini arttırmak için...Ben de kullandım..Bir de civan perçemi oturma banyoları yaptım..Nette araştırısan daha geniş bilgiler var bu konuda..Ayrıca eşimin dediğine göre yeşil çay endometrisozise iyi geliyormuş.Rusya da yaygınmış..Eşim de doktor bu arada..

badem merhaba ben civan perçamini 1 aydır kullanıyorum ama çayını içiyorum oturma banyosunu yapmadım 10 yıl önce çuk kisti ameliyatı oldum ve 9 yaşında bikızım var ameliyattan 3 ay sonra hamile kaldım şimdi 9 aydır uğraşıyoruz ama henüz bişi yok ama bişi farkettim normalde yumurtlama zamanında yumurta akı kıvamında bi sıvı gelir o uzun süredir bende gelmiyodu hatta kesin yumurtlamada bi sorun var ondan kalamıyorum diyordum ama civan perçemini içmeye başladıktan sonra adetimden sonra yum dönemimde ilk defa yumurta akı kıvamında beyza bi sıvı geldi ve çok şaaşırdım sanırım civan perçemi işe yaradı zaten kadınlar için çok faydalıymış diğerlerini bilmiyorum ama denerim belki bilginiz olsun istedim işe yarıyo civan perçemi

badem merhaba ben civan perçamini 1 aydır kullanıyorum ama çayını içiyorum oturma banyosunu yapmadım 10 yıl önce çuk kisti ameliyatı oldum ve 9 yaşında bikızım var ameliyattan 3 ay sonra hamile kaldım şimdi 9 aydır uğraşıyoruz ama henüz bişi yok ama bişi farkettim normalde yumurtlama zamanında yumurta akı kıvamında bi sıvı gelir o uzun süredir bende gelmiyodu hatta kesin yumurtlamada bi sorun var ondan kalamıyorum diyordum ama civan perçemini içmeye başladıktan sonra adetimden sonra yum dönemimde ilk defa yumurta akı kıvamında beyza bi sıvı geldi ve çok şaaşırdım sanırım civan perçemi işe yaradı zaten kadınlar için çok faydalıymış diğerlerini bilmiyorum ama denerim belki bilginiz olsun istedim işe yarıyo civan perçemi

Canım ben de hala kullanıyorum

Merhaba esmerralda,

Göndermiş olduğunuz hormon düzeyleriniz anormal değil, meraklanmayınız ve endişelenmeyiniz. Sizde gebeliğin oluşması ile büyük ölçüde sorunlarınızın çözüleceğini düşünüyorum. Bunun için de size önerim, kabul görmüş bir tüp bebek merkezine başvurunuz. Sağlıklı günler geçirmenizi ve doğru-etkili tedavilerle buluşmanızı dilerim.

Op. Dr. Osman Denizhan Özgün
Maya Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi

Osman Bey ,
Bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim..Doktorumun verdiği bir ilaç sayesinde endometriozisin belirtisi olan ağrılı regli döneminden kurtulmuş görünüyorum..Bir ilaç sayesinde hayatımda ilk defa ağrısız atlattım bu dönemi..İçimi ferahlatan yorumunuz için de çok teşekkür ederim

X