Endometriosis (Çikolata kisti)

Merhaba Zeynepçiçek,

senin yorumunu okuduktan sonra ben de deneyimlerimi paylaşmak istedim. Bu hastalığın seyri kişiden kişiye farklılık gösteriyor ama belki yaşadıklarım diğer bayanlara moral veya ders olur.

Ben 2 operasyon geçirdikten sonra 3. ye tekrarladı. Doktorum 7 yıl doğum kontrol hapı ile baskıladı. Bekardım ve yaşın ilerliyor yumurta rezervlerin azalıyor evlen bebek yap diye uyarıyordu. 31 yaşında evledim. 2 yıl sonunda tüp bebek düşünürken doğal yollardan hamile kaldım. doğumdna sonra tekrarladı. Şimdi dr tüp bebek denememi yoksa ameliyat olmamı öneriyor. Şuan iki yumurtalığımdada kist var. Tüp bebekler ile madi manevi yıpranmaktansa allahım çocuğuma ömür vers,n diyerek amliyatı düşünüyorum.
dr ameliyattan sonra şansın hiç kalmayabilir diyor. Çünkü benim de rezervim çok çok az.

Ben de Zeynep gibi zamanında çocuğum olduğuna şükrediyorum. Ve avli olup da endometrioma teşhis konulan bayanlara hemen çocuk öneriyorum. Yaş ilerledikçe tüp bebekle bile olsa şans azalıyor. Lütfen deneyin, sonra pişman olmayın.

Herkese acil şifalar diliyorum ve bebek sahibi olmayanlara bir an önce çocuklarını kucaklarına almak nasip olsun diyorum.

Bu endo yuzundende bebek sahibi olmak cok zor siz sanslilardansiniz ne mutlu size evladiniza uzun omur versin insallah ;-)
Allah benim gibi isteyenlerede tez zmnda nasip etsin

Ben sağ overim alınarak kurtuldum, ama tekrarlıyor, zaten karın ağrısı ve hemoglobin değerindeki düşüklükle kendini belli ediyor.Adetten sonra kimileri patlıyor.Geçmiş olsun diyorum.

Bisey daha soracm kizlar bebde onceden kist falan yoktu sonra incir kuru yaptim bi kac ay sonra dra bi gittim 4,5 cm civari cikolata kisti....Kurden dolayi olmus olabilir mi???

Ben sağ overim alınarak kurtuldum, ama tekrarlıyor, zaten karın ağrısı ve hemoglobin değerindeki düşüklükle kendini belli ediyor.Adetten sonra kimileri patlıyor.Geçmiş olsun diyorum.

geçmiş olsun canım, tekrarlaması işte cok kötü.. bende de vardı , tekrarladı ..

Selam hanımlar ben de sanırım üç yıldır uzaktan uzağa kk klubü üyesiydim neden sahalara inmiyorum dedim ve az önce aranıza katıldım
29 yaşındayım 4aylık evliyim yumurtalıklarımın kistik yapısı var ,yanılmıyorsam ilk kistimle tanışıp patavatsız doktorun ameliyat olmam gerektiğini söylemesi üzerinden 13 yıl geçti neyse ki önceki kistlerim masum kistlerdi doğum konrtol hapları erimelerine yetiyordu geçen sene ise çikolata kistlerim olduğunu öğrendim en büyük hatam kistlerle çok erken yaşta tanışmam ve tüm genç kızlık hayatımda ağrılı adete alıştığım için yine kistim var deyip doktora geç gitmem oldu en son geçen ay muayene oldum sağ 5 solda 4 cm çikolata kistim var (işin ilginç yanı bir yul öncede aynı boydalardı )
Zeynep kamilde gülay hanıma gidiyorum hemen hamile kalmaya çalış dedi yumurtalık kanseri riski varmı diyede bir kan tahlili yaptırdı neyse ki temiz çıktı sonucu götürdüğümde ayaküstü kaç yaşındaydın filan dedi kısırlık bölümüne yönlendirdi sizce gitmelimiyim bu kliniğe ben ilk defa bu ay korunmasız ilişki yaşadım

Bir de sormak istediğim birkaç şey var aslında bu kistlerin sebebini merak ediyorum en güçlü sebeb için bağışıklık sisteminin güçsüz olması diyorlar ben gerçkten çok kötü beslenen biriyim özellikle meyve konusunda neredeyse hiçbirini tüketmiyorum çocukkende böyleydi endometriozis olup benim gibi sağlıksız beslenmeden bu hastalığa yakalandığını düşünen var mı ? 2.sorum adetleriniz hemen başlıyor mu yoksa uzun uzun kahve akıntıdan sonra mı geliyor ? Son sorum ise ilişki sonrası bi kanamanız oluyor mu

Adetleri kahverengi toz gibi bi akıntıya başlar sinir olurum. Bende senin gibi 18 yaşımda kıstler tanıştım normal kist ağrılı adet olurdum alıştım yani çikolata kisti mi tesadüfen öğrendim. Ben su an icin sağlıklı besleniyorum ama eskiden öyle değildi belki bi etkisi vardır. Bence biraz dene öyle git kısırlık merkezine. Ben de 29 yaşındayım 10 aydır deniyorum olmuyor klomen tedavisi uyguladı doktor 4 . 5 tane kist oluştu şimdi de umudumu kaybettim kendi haline bıraktım .

Çok teşekkür ederim inşallah rabbim en kısa zamanda hayırlı evlatlar verir peki siz rahim filmi filan çektirdiniz mi ben de kısırlık merkezi için erken olduğunu düşünüyorum ama forumları okuyunca ne kadar erken yol olsam o kadar iyi olur diyorum sonra bekle diyorum kafam baya karışık

Rahim filmi çektirmedim canım bu aydan sonra cesaretimi toplayabilirsem çektircem canım evet geç kalmamak lazım da sen daha 1 ay denemesi ondan dedim yine de sen bilirsin
Hormonların baktırdın mi

Rahim filmi çektirmedim canım bu aydan sonra cesaretimi toplayabilirsem çektircem canım evet geç kalmamak lazım da sen daha 1 ay denemesi ondan dedim yine de sen bilirsin
Hormonların baktırdın mi
Evet haklısın erken olduğunu düşünmekte dediğim gibi ben de aynı şeyi düşünüyorum sadece gitgel yaşıyorum hayır baktırmadım doktor istemedi daha doğrusu ancak ne kadar doğru düşünüyorum bilmiyorum ama yumurtlama oluyor sanırım ovülasyon testi kullandım bu ay 17.günü gösterdi gerçekten o günde şeffaf akıntı geldi sen şuan hangi aşamadasın canım kısırlık merkezine gittin mi ?

Gitmedim canım soğan kürü yaptım geçen ay bu ay Dinlencem biraz bu aydan sonra rahim filmi inşaallah

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…