Endometrioma, çikolata kisti, yumurtalık kisti

Selam kizlar, ben de benzer surecten gectim. Cikolata kisti degildi ama kistim 13 cm e kadar buyumustu, Uni hastanesinde uzun tetkikler sonucu ameliyat yolu gorunmustu bana da. Cerrahpasada(ki bir sorunum oldugunda en guvendigim yerdir hala) ilk tetkikler yapilmisti, kist buyuk oldugu icin jinekolojik onkolojide de bakilmisti, MR'da temiz cikinca rahatlamistim hatta. Belli bir buyuklugu asinca direkt onkolojiye yolluyolarmis, o zaman bilmiyordum tabi korkmustum. Sonra hemen acilden Amh ye baktilar ki ona gore ameliyat karari verecekti doktor. Amh iyi cikinca ok, ameliyat olabilirsin demisti. Cunku arkadaslarin da yazdigi givi, ameliyat esnasinda kisti temizlerken rezerv de bir miktar zarar goruyor. Ama iyi bir doktorun elinde hic bir gormeden ameliyatinizi olursunuz. Onemli olan doktor bu noktada. Hatta size soyle soyliyim, ameliyat oncesi Amh 5,6ydi, ikisene gecti uzerinden su an amh 8,1. Pcos oldugum icin boyle yuksek.

Simdiden gecmis olsun, İstanbuldaysan ve doktor tavsiyesi istersen ozelden yazarim

Ek olarak, endiselerinizi anliyorum ama korkmayin lutfen acik ameliyata bile gerek yok, ben laparoskopiyle olmustum bu ameliyati.

Ek olarak, endiselerinizi anliyorum ama korkmayin lutfen acik ameliyata bile gerek yok, ben laparoskopiyle olmustum bu ameliyati.
Benim gündemimde henüz ameliyat yok çünkü kistlerim çok büyük değil. Ama ilerde evlenir çocuk sahibi olmak istersem süreç farklılaşabilir. Açıkcası şimdiden araştırıp fikir ediniyorum. Bilgim olsun her şey hakkında ki o gün geldiğinde net kararlar alabileyim diye. Doktorum alternatifleri sundu her şeyi anlattı zaten. Ama işte yine de yaşayanlardan dinlemek bilgi almak yararıma oluyor

Doktor dogum kontrol hapi onerdi mi? Dogum kontrol haplari kisti kontrol altina alip kucultebiliyor ve adeti de duzene sokuyor. Bende bir ay denemistik ama faydasi olmamisti, faydasini gorenler oluyor ama.

Doktor dogum kontrol hapi onerdi mi? Dogum kontrol haplari kisti kontrol altina alip kucultebiliyor ve adeti de duzene sokuyor. Bende bir ay denemistik ama faydasi olmamisti, faydasini gorenler oluyor ama.
Adetlerim düzenli şükür bende de pcos var ama düzenle ilgili bi sorunum yok. O yüzden kullanmıyorum doğum kontrol ilacı. Çünkü çikolata kisti nırmal kistlerden farklı. Adet oldugun sürece büyüyen, ameliyat olsan bile bi zamab sonra yeniden oluşan bir kist.

Evet, ben kisti kucultmek icin onerip onermedigini merak ettim. Benim de adetlerim duzenlidir, gun sekmez ve pcos var. Bende denemislerdi dogum kontrol hapini, hatta ameliyattan sonra da cocuk dusunmuyorsan kullan demisti doktorum.

Evet, ben kisti kucultmek icin onerip onermedigini merak ettim. Benim de adetlerim duzenlidir, gun sekmez ve pcos var. Bende denemislerdi dogum kontrol hapini, hatta ameliyattan sonra da cocuk dusunmuyorsan kullan demisti doktorum.
Peki bir soru sorayım evli misiniz ve çocugunuz var mı? Pcos sunuz ya o yüzdn soruyorum. Bazıları çok rahat cocuk sahibi olurken bazıları tüp bebeğe kadar giden bi sürece giriyor. Herkesin serüveni ayrı. Kist + pcos daha karmaşık hale sokuyor sanırım

Evliyim, cocugum yok. Biz genetik sebeplerden oturu normal yolla cocuk sahibi olmayi hic dusunmedik, ilk secenegimiz hep tup bebekti zaten. Gecen hafta ilk tup bebek gorusmemizi ve muayenemizi yaptik. Pcos avantajli oluyor tup bebek seruveninde, fazlaca yumurta toplama.sansi oluyor, tabii kalitesi de onemli bu surecte. Onun icin de her zaman iyi beslenmeye dikkat etmek lazim.

Benim kistim bu kadar buyukken sigara ve alkol tuketimim oldukca vardi. Ameliyatimdan sonraki surecte en son Mart ayinda kontrole gitmistim ve 4 cmlik ksitim vardi. Martta malum pandemi patlak verdi evlere kapandik, sigarayi ve alkolu once aza indirip sonra tamamen biraktim, iyi beslendim, gecen hafta kontrole gittigimde kist yok olmustu

Bitkisel kurler de var, arastirabilirsin

Amin inşallah canım, paylaşırım tabikide

Allah nasip etsin inşallah en kısa zamanda evladınızı kucağınıza almayı

çok geçmiş olsun korkmayın hiç kolayca geçicek . 2015 yılında bende 10cm ve 5cm kistlerim için açık ameliyat oldum ... aksi bi durum söz konusu olursa yumurtalığımın brini almak zorunda kalabileceğini söylemişti fakat herşey yolunda gitti iki yumurtalığımda yerinde :) peki ameliyat sonrası lucrin tedavisi (geçici menepoz ) uygulayacak mı ? Size tavsiyem evlendiğinizde hemen çocuk düşünün bu o kdr lanet bişey ki ilk 5 yılda tekrar ediyor. Benim 4.yılda tekrarladı maalesef...

Ameliyat sonrası ve öncesi amh değerinize baktırdınız mı? Ameliyat ne kadar düşürdü değerinizi

Ameliyat sonrası ve öncesi amh değerinize baktırdınız mı? Ameliyat ne kadar düşürdü değerinizi
açıkçası herhangi bir bilgim yoktu o zamanlar. Adet ağrısı gibi günlük hayatımda ağrılarım başladı dayanılmaz hale geldi... kadın doğum , genel cerrahi vs... bir sürü bölüme girdim çıktım kimse şu sebepten diyemedi... Bir sürü hastaneye gittim o süre zarfında üzerinden 8 ay geçti ve ben ağrılar içinde kıvrandım Allah kimseye yaşatmasın çok kötü günlerdi... 8 ay sonra tespit edildi kansermişim gibi konuştular ultrasona bakarak... Ankaraya gönderdiler tahlilimi 1 hafta snra çıkıcak dediler , bu arada hemşiresinden doktoruna kadar '' daha yaşın küçük atlatırsın '' vs demeler o bir haftada ömrümden ömür gitti. Öğrendikten snra iyi doktor arayışına girdim . O arada annemde de çikolata kisti tespit edildi genetik bizim sanırım. Annem ile 3 gün arayla ameliyat olduk... Ameliyatın ardından 2 yıl sonra evlendim ama çocuk hemen düşünmedik. Düşündüğüm zamanlarda ovulosyon vs... herşeyi araştırıp öğrenmiştim ve gayet normaldi... 3. ayda gebelik haberi aldım ama 6.haftada kalbi durdu... yaşadığım hormon bozukluğundan dolayı 8 ay snra kist tekrardan oluşmuş ve 4cm di... Düşük sonrası gebe kalamadığım için hsg çektrdim iki tüpüm kapalı çıktı , biri açıldı. Açıldıktan 3,5 ay snra kimyasal gebelik oldu... 2 yıldır olmayınca ve kistim büyümeye devam edince tüp bebeğe başladım ... Amh 1,68 aslında iyi sayılacak bir değer ama kistten dolayı yumurta geliştirme ilaçları ile yine de maalesef gelişemiyorlar. Yumurta toplamada 9 yumurtadan 2 toplandı 1 döllendi... Buna da çok şükür ediyorum...

Allah gönlünüze göre versin inşallah. Hayırlısıyla evlat sahibi olun. Küçücük bir kist ama çocuk sahibi olmaya gelince iş ne de eziyet ediyor biz kadınlara. Umarım güzel sonuçlar alırsınız

hayırlısıyla inşallah tüm isteyenlere versin rabbim teyzemde ve annemde de çikolata kisti varmış ama kolayca gebe kalmışlar hep... Teyzemin sezeryanında kisti de almışlar hatta bir yumurtalığını almışlar o zaman ki şartlar gereği ... Tek yumurtalığı ile ikinci çocuğunu doğurdu...Aile de bir bende problem yarattı bu pis şey...

Allah inşallaj size de nasip edecek

Nişanlıyım şuan 5 ay sonra düğünüm olacak allahın izniyle, bana da öyle dediler sağ yumurtalığımın alınabilme ihtimalini de , bugün de bütün tahlillerimi yaptırdım CA-125 yüksek çıkmış. Sadece şu sancılarımdan kurtulmak istiyorum, biryandanda korkuyorum heyecanlanıyorum, ameliyat açık olacağı için çok korkuyorum ameliyat sonrası sancım ağrım çok olur diyw , yarın ameliyat dediler zaten fazlada dayanamayacam bu kiste çok zorluyor beni ağrısı sancısı

maalesef ya çok büyüdüğünde bağırsağa veya diğer organlara yapışıklık yapıyor ve baskı uyguluyor bu sebepten çok fazla ağrı oluyor. Hiç korkma kolayca geçiyor... Benim annem hemn ayağa kalktı , ben biraz üşütmüşüm o sebepten bir kaç gün geç yürüdüm ama haftasına ayaktasınız merak etmeyin:) bir hafta snra canım sıkıldı evde elektrikli süpürge tuttum :) siz geçici menepozu yine sorun hemen tekrarlamasını engelliyor...

Bügun ameliyat oldum canım çok şükür kurtuldum ama ilk çıktığımda şiddetli bi ağrı oldu şimdi doktorum kalkıp yürümem gerektiğini söyledi sıvı şeyler içmem gerektiğini söyledi

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…