Aile Planlaması En Sağlıklı Korunma Yöntemi

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

paprika86

Üye
Kayıtlı Üye
23 Haziran 2016
45
49
38
Evlenmesine sayılı günler kalan biri olarak bu aralar küçük/büyük sorunlarımla sizin başınızı ağrıtıyorum, farkındayım :) O yüzden tüm sorunlarım için peşinen kusura bakmayın demek isterim.

Şimdiki sorum: evlenince ilk geceden itibaren hamilelikten nasıl korunmam gerekir?

Nişanlımla hemen çocuk düşünmüyoruz. O nedenle korunmak istiyorum ama bunun en doğru ve sağlıklı yöntemi hangisidir? Doğum kontrol hapları şişmanlatır diye duyuyorum. Spiral sağlıklı bir yöntemdir diyenler de var. Bu duyumlarımın doğruluk payı nedir?

Doğum kontrol hapı genellikle tercih edilir. Spiral doğum yapmamış olanlara uygulanmıyor diye duymuştum, ne derece doğru bilemiyorum. Eşin sorun yapmazsa prezervatif en uygunu bence.

Evlenmesine sayılı günler kalan biri olarak bu aralar küçük/büyük sorunlarımla sizin başınızı ağrıtıyorum, farkındayım :) O yüzden tüm sorunlarım için peşinen kusura bakmayın demek isterim.

Şimdiki sorum: evlenince ilk geceden itibaren hamilelikten nasıl korunmam gerekir?

Nişanlımla hemen çocuk düşünmüyoruz. O nedenle korunmak istiyorum ama bunun en doğru ve sağlıklı yöntemi hangisidir? Doğum kontrol hapları şişmanlatır diye duyuyorum. Spiral sağlıklı bir yöntemdir diyenler de var. Bu duyumlarımın doğruluk payı nedir?
En sağlıklısı evlilik öncesi jinekoloğa görünmek.Spiral olmaz.

Doğum kontrol hapları kısır yapar,şişmanlatır hikayelerine inanma. Doğum kontrol hapını bıraktıktan sonra 6 ay hamile kalamayabiliyorsun çünkü vücut normale dönmeye çalışıyor. İnsanlar hapı bıraktıklarının ertesi günü hamile kalmak istiyorlar olmayıncada kısır oldum diye ortalıkta geziniyorlar. Stresten hiç hamile kalamıyorlar..
Yıllarca doğum kontrol hapı kullandım,en güvenli yöntemdir. Bıraktıktan sonra 2. Denememde hamile kaldım.
Spiral taktıramazsın şuanda. Prezervatifte bence kötü bişey. Tam ilişkinin ortasında onu tak fln :) kötü yani.. Bide o hissi sevmiyorum ben.
Düğünden önceki ay başlaman lazım hapa,koruyuculuk için. Git bi doktora daha garanti olur,anlatır hepsini.

En sağlıklı yöntem gerekli kontroller yapıldıktan sonra doktorun söyleyeceği yöntemdir.

Düğününüze günler kaldıysa tek çare kondom.

Evlenmeden önce ve sonra olmak üzere iki kere doktora gittim. İkisi de hap önerdi bana. Spiral doğum yapmadığınız için uygulanmıyor. Zaten yan etkisi fazlaymış. Aylık iğneler var onların da yan etkisinin çok olduğunu söylemişti doktorlar.

En sağlıklı yöntem kişiye göre kararı verilmiş yöntemdir.

Doktora git, gerekli muayeneni testlerini ol ve doktorunla konuş bu doğum kontrol olayını. Sana uygun , senin için en sağlıklı yöntemi söyleyecektir.

Doğum kontrol hapları ile ilgili lütfen yanlış bilgilere de inanma, yıllardır kullanıyorum kilo sorunum olmadı. Hapı bıraktığım gibi de hamile kaldım. Hatta imkansız bu kadar çabuk olamaz adetimin düzeni bozuldu hapı bırakınca diye de adet söktürücü içtim ...Çok şükür sağlıkla aldım bebeğimi kucağıma, lütfen kulaktan dolma bilgilerle, tavsiye edilen haplarla uğraşma. Doktor sana en uygun yöntemi söyleyecektir.

Evlenmeden once doktora gitmistim. Bana aynen sunu demisti. Ben kendi esime bile hap kullandirmiyorum, bence prezervatifle korunun demisti. Duzgun kullandiginiz surece gebelik ihtimali sifira yakin. Ki iki sene prezervatifle korunduk bi sikinti olmadi. Ustelik de benim gibi hemen mantar ya da enfeksiyon kapan biri iseniz en iyisi prezervatif. Ha tabi latex alerjiniz falan varsa bilemem tabi. En dogru cevap doktorunuzda tabiki

Vücuda kimyasal madde almak bana doğru gelmiyor.en sağlıklısı prezervatif.3 sene korundum hiçte bişe olmadı..

Düğününe sayılı günler kaldıysa hap kullanman işe yaramaz. Çünkü tam korumanın başlaması için ilk kutuyu bitirmiş olman gerekiyor. Spiral kullanamazsın durumun müsait değil. Kondom kullanmaktan başka çaren yok gibi görünüyor. Oda ilk ilişki için sıkıntılı olur sanırım. Bilemedim

morbid obez olup, tüp mide Ameliyati ile zayıflamış, ve hormon bozukluğundan dolayi yıllarca doğum kontrol hapı kullanmış biri olarak, artık zayıfladım, evlenirken de doğum kontrol galiba devam ettim. 3-4 sene kadar kullnmisnoomMa rağmen, hapı bıraktığımın 3. Ayında hamile kaldım :) obez iken, kilo almaya meyilli bunyem olmasına rağmen bana kilo aldirmadiysa, kimseye aldırmaz. Ve ben okadar 3insan kilosunda zayiflip hamile kaldiysam, herkes kalabilir :) tek sikayetim, yoğun kuruluk yapması. Can acitici

O değil de 30 yaşında, eğitimli bir insanın nasıl korunayım diye bir internet sitesinde danışması çok tuhaf değil mi? Siz böyle yaparsanız genç evlenen, eğitimsiz kesime ne diyelim nasıl anlatalım ki biz?

Şu doğum kontrol hapını zararlı bulanlar da lebelebi şekeri gibi ağrı kesici, antibiyorik falan almıyorsa benim adım sephoraa değil.

O değil de 30 yaşında, eğitimli bir insanın nasıl korunayım diye bir internet sitesinde danışması çok tuhaf değil mi? Siz böyle yaparsanız genç evlenen, eğitimsiz kesime ne diyelim nasıl anlatalım ki biz?

Şu doğum kontrol hapını zararlı bulanlar da lebelebi şekeri gibi ağrı kesici, antibiyorik falan almıyorsa benim adım sephoraa değil.
Bu eğitimle ilgili bir şey değilki . İnsan bazen karar veremiyor. Hepsi hakkında fikir sahibi olmama rağmen ben de düşünüyorum doğumdan sonra ne yapsam diye. Herkesin bünyesinde farklı etkileri olabilir hapların.

Bu eğitimle ilgili bir şey değilki . İnsan bazen karar veremiyor. Hepsi hakkında fikir sahibi olmama rağmen ben de düşünüyorum doğumdan sonra ne yapsam diye. Herkesin bünyesinde farklı etkileri olabilir hapların.

Karar veremiyorsaniz doktorunuza danışın. O size en uygun yöntemi önerecektir. Eğitimle alakası olmadığının ben de farkına vardim son zamanlarda. Eğitimli insanlar bile doktora danismiyor belli ki.

X