Emziren anneler oruç tutmali mi?

u2rem

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
27 Şubat 2008
2.749
1
Anne sütü konusunda yapılan araştırmalar kısa süreli yemek yememenin sütü azaltmadığını ancak ciddi sıvı kaybının sütü azaltabileceğini göstermiştir. 2- 5 ay arasında bebeği olup emziren kadınlar arasında yapılan bir çalışma göstermiştir ki, oruç sırasında anne sütünün içeriğinde bir miktar değişim olmaktadır. Alınan enerji miktarı, protein, vitamin A ve C gibi elemanların günlük ihtiyacın altında kaldığı saptanmıştır. Bu da emziren annelerin oruç sırasında süt kalitesinin etkilendiğini göstermektedir.

Oruç tutmanın ve tüm gün su içmemenin 2 önemli riski vardır:

1-Anne sıvı kaybına uğrayabilir,

2- Eğer su kaybı yeterince fazlaysa, süt üretimi azalacaktır.

Böyle bir durumda eğer anne çok susadığını hisseder veya halsiz hissederse su içmelidir. Bazı oruç tutan anneler için sıvı kaybı diğerlerine göre daha ciddi bir durum olabilir ve süt miktarının daha sonra tekrar arttırılması zor olabilir.

Bu nedenlerle emziren annelerin, özellikle bebeğin sadece anne sütüyle beslendiği ilk 6 ayda bütün gün su içmemeleri doğru değildir. Oruç tutabilmek için gereğinden önce ek gıdalara ve mamaya başlanması da uygun bir davranış değildir. Ancak 6 ayın üzerinde veya başka nedenlerle zaten ek gıdalara başlamış bebeklerde oruç sırasında annenin yememe ve içmemesi daha kolay tolere edilebilir. Ancak bu durumda da mutlaka sahura kalkmak ve iftardan sahura kadar geçen süre içinde bol miktarda sıvı almak şarttır. Ayrıca günü dinlenerek geçirmeleri ve kendilerini fazla yormamaları de gereklidir. Bebeğin aynı aralıklarla emmeye devam etmesi ve ek gıdaların da aynı şekilde verilmesi önerilmektedir.

Şunu da unutmamak gerekir ki, şeker metabolizması ile problemi olan anneler örneğin diyabet veya kan şeker düşüklüğü ya da diğer sağlık problemi olan annelerin oruç tutması risklidir ve mutlaka doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

paylaşım için teşekkürler canımm..ben oruç tutmuyorum oğlum bugün 40 günlük oldu..dshs çok küçük ve süreklı emmek ıstıyor açlığıma dayanırım ama susuz durmam ımkansız gıbı süreklı su tüketıyorummm..o nedenle kazaya kalıyor aslında hıç bırakmak ıstemıyorum çünkı sonradan tutulmuyor...

Evet bende çok istedim tutmayi ama kiyamiyorum da kizima ....kadir gecesinde tutmak istiyorum gene de...inşallah seneye tam tutariz cnm...bu yil bebişleri büyütelim de hayirlisiyla....

ben de tutamıcam bu sene .. emzirirken zor .. ben istesem de eşim izin vermiyor zaten.. sonradan tutmak da çok zor olucak ama napalım ..cokacimcoook

bencede mantıklısı tutmamamk bebişlere yazıkk onları aç bırakmak daha günah bencee.. zaten havalar sıcak bide su içmessek sütümüz azalır allah korusun...

bende tutup tutmamakta kararsızdım.zaten sütüm az mamada veriyorum iyice azalırmı diye korktum.ilk gün denedim ve sütüm azalacağı yerde arttı.ama akşam ezanından sabah ezanına kadar sürekli su içiyorum ve sulu şeyler tüketiyorum.şimdi tutmaya devam ediyorum.verdiğim mamayıda azalttım böylece.böyle giderse ramazandan sonra geçmiş kazalarımıda tutarım :sm_cool:

ben tutmuyorum cok isterim ama sutum azalir yada biter diye cok korkuyorum zaten diger iki oglumda cok azdi ve 2,5 3 ay sonunda bitti bu oglusumda simdilik gayet guzel gidiyo cok sukur sutum yetiyor maasallah
tabii sonunda borcumu tutucam Allah nasip ederse insalah..:KK66:

senelerdir tutuyorum allah cümlemizinkini kabul etsin bu sene bebeğim için tutmucam bende hepimiz biliyoruzki ilk 6 ay bebeğimiz için çok önemli emzirme esnasında bile su içme ihtiyacı hissediyosun dinimizde zorluk yok zaten emziren anneler oruç tutmalı diyede bir hadis yok kaza yapıp kısa günlerde tutarım inşallah:Saruboceq:

Bende tutamıyorum bu sene hem kırkımız çıkmadı hemde bol sıvı tüketmeliyim en başta su tabi..inş sonra tuttarım hepsini..

ben inanılmaz acıkıyorum, ve bitkin düşüyorum yemeyince
suyu hiç söylemiiyorum zaten ..
tutmuyorum bende..

ben pek fazla bişey yemesemde çok susuyorum ve içiyorum yani tutamıyorum.sütüm de azalır diye korkuyordum.zaten az.hiç bir ramazanda oruç yemedim kasten ama kısmet olmadı bu sene.sonra nasıl tutacaz çok zor oluyor.bide tutmazsan parasını verebilirsin diye biliyorum ama doğrumu acaba?günlüğü 6 ytl...müftülüğe sormak lazım aslında en ii onlar bilir.tutanlarınkini Allah kabul etsin.

bende tutmayanlardanım cünkü günde 3 -4 litre su kesin icmem gerkiyor süt icin başka türlü sütüm olmuyor cünkü

bende bu sene kizim icin yiyorum 15-16 seneden beri ilkkez yiyorum cok tuhaf oluyor ama mecburum.kizim biberonda tutmuyor bol sütüm olmak zorunda zaten sinirda gidiyorum korkuyorum bitecek diye .Ramazan bereketli geldi sütüm artti simdide kizim icemiyor fazla geliyor yutamiyor Allah yardimcimiz olsun..........

ben ilk 2 gun tuttum...2. gun ögleden sonra nerdeyse hiç sütüm kalmadı...o yuzdende tutmuyorum...inş. seneye telefi ederiz, bu yılki yediklerimizide tutarız...

herkese merhaba bende ağustos annesiyim 3. bebişimi kucağıma aldım kızlar herkesin bünyesi farklı önce bunu söylüyeyim ben ramazandan önce mama veriyodum bebişime ona güvenerekte orucumu tuttum ama inanın bana sütüm ramazanda inanılmaz arttı bebişim doyuyo yani ayerbacım sende bi soru sormuşsun tatlım tutamadığın orucun parasını veremezsin sağlıklısın çok şükür devam eden tutmanı engelleyen bi rahatsızlığın yok o yüzden şimdi tutamadığın orucun kaza oluyo sonra tutmalısın canım kendinize ii bakın

bende tutmuyorum kızlar çok sıvı tüketmeliyiz ben sadece anne sütü veriyorumm sütümün azalmaması için tutamıyorumm.. seneye inşallah..

X