Tatlı Tarifi Elmalı Muhallebi

Ocean

Nirvana
Pro Üye
Anneler Kulübü
10 Mayıs 2007
8.283
1.849
38
Çok hafif ve de lezzetli olan bu tatlıyı ne zaman yapsam herkes bayılıyor, tarif istiyor ve tepside bi tane bile kalmıyor :))))

Öncelikle 1 kg yani 4-5 tane elma gerekiyor.(elmaların büyüklüğüne göre değişir sayısı) Diğer malzemeler evde olan şeyler.. Hiç yağ yok bu tatlıda.

1 kg elma
4 yemek kaşığı şeker
yarım kahve fincanı su
MUHALLEBİ İÇİN:
3 su bardağı süt
1 su bardağı şeker
3 yumurta sarısı
2 dolu kaşık un
1 paket vanilya
KÖPÜK İÇİN:
3 yumurta beyazı
3 kaşık şeker

Öncelikle elmalar soyulur, küçük küçük doğranır. Yarım fincan su ve 4 yemek kaşığı şeker ile pişirilir. İsteğe göre elmaları çok ya da az pişirebilirsiniz.
Muhallebi için gerekli malzemeler karışıtırılır ve mikserle çırpılır, orta ateşte karıştırılarak pişirilir.. İnmesine yakın vanilyası ilave edilir..
Yuvarlak borcama pişirdiğimiz elmaları eşit şekilde yayıyoruz.( ben yuvarlak bi borcam kullanıyorum, her türlü kap olur) Daha sonra üzerine muhallebiyi gezdiriyoruz..
Son olarak yumurta akları ile şekeri mikserle kar gibi olana kadar çırpıyoruz. Muhallebinin üzerine köpüğü bir kaşık yardımıyla yayıyoruz. fakat çok bastırmamaya özen gösterin, köpük sönebilir. En sonunda 200 derece fırında köpüğün üzeri hafif pembeleşinceye kadar pişiriyoruz. (10-15 dk)
Sonra buzdolabında soğuttuktan sonra servis ediyoruz.. Afiyet olsun..

Son düzenleme:
elıne saglık degısık bır tatlı elmalı tatlıları severım zaten en kısa zamanda denıyecem

Bu tatlıyı duymuştum ama hiç denemedim. Çok teşekkürler. Fırsatın olduğunda resmini de ekler misin canım?

Bu tatlıyı duymuştum ama hiç denemedim. Çok teşekkürler. Fırsatın olduğunda resmini de ekler misin canım?

ilk fırsatta ekleyeceğim canım..doğum günüm dolayısıyla evde yaş pasta var..
o bitince yapıp ekleyeceğim..

az önce yaptım görüntü güzel oldu ..tabi bu gece bekleyecek tadına yarın bakacağım.yarın tadının nasıl olduğunu da yazarım artık.

nihayet tadına baktım çok güzel oldu.sadece muhallebinin sekeri bana çok geldi onu bi daha ki sefere azaltıcam.daha hafif olucak .tarifi veren arkadasa teşekkürlerrr..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…