Ekonomiden anlayan makul hanımlar bi akıl verin napabilirim?

İstanbulda 60kya krallar gibi degil de ortalama bir hayat yasarsiniz. Ama konu sahibinin eski konusunu da okudum. Sanki dis gorunus / yaslanmama takintisi var gibi geldi. Muhtemelen 60k gelirle 120klik bir hayat yasamaya calisiyor.
Yaşlanmamak hepimizin hakkı değil mi ama illa zengin mi olmaliyız? Ben 4 yil önce bunları yapiyordum sonra birden kiralar arttı mecburen ev aldım.maaşım yine yeterdi aracı satmasaydım.sorun araçsızlık.

8k ama beyazlarım var ve başka renk olmuyor bende yoksa coktan bırakmiştım.ama tasarrufa gitmeliyim.ilk bırakacağım o olacak sanırım.
Gücüm yetmiyor gerçekten ay benim bir arkadaşım var hayatında kuaföre gitmemiş saçını kendi kesiyor onu gördükçe şok yaşıyordum onun gibi olcam

Ah home office çalışabilsem kiyafet masrafı yok,saç masrafı yok mis gibi olurdu ama şirketin boyle bir imkanı yok malesef.
Sanırım bi süre kemerleri sıksanız durumu toparlarsınız ben bi dönem bakımlarımı evde kendim yaptım saç boyamı kozmetikciden alıp yapıyorum senelerdir. Bol gelen kıyafetlerim yep yeni daraltırdım kullanıyorum ne bileyim aklınıza gelecek herşey çok kötü günler de geçirdim bazen ped alacak param kalmıyordu. ama şükür eşimle toparladık mesela gidip gelip bakardım makyaj malzemelerine tam ödycem çıkıp giderdim on kere düşünürdüm bişeyi almayı göz kalemim minyatür şeklini alana kadar kullanırdım sadece örnek birazda işin şakası tabi şimdi teksiniz iki kişi olunca ihtiyaçlar da artıyor mutlaka evlenmeden biraz birikim yapın yada aileniz varsa maddi olarak destek felan verebilir ler mi ?

Ailem bana zırnık vermez

Dededen kalma bisiler var ama lanetli gibi asla gelir getirmiyor.haram mı yedi netti bilmiyorum hiç faydası olmadı rahmetlinin mallarının.daha doğrusu çocuklarının beceriksizliği de neyse
Bizim de oyle atalardan kalanlardan bir sey gelmiyor maalesef akrabalarla is yapmak zor.

Diger yandan sizin krediyi dusunce elinize 45 kaliyor ben de bu civarda aliyorum ve 21 kiraya veriyorum yani size bakarak maasinizin yarisi kadar param.kaliyor ona ragmen az da olsa birikim yapmaya çalışırım evim arabam yok açıkçası araba için yukarıdaki yorumu dikkate alin yilbasina kadar birikim yapip gerekirse yine orta halli ikinci el bir araç alabilirsiniz birikimi pesinat yaparak. O hesaba göre yaklasik 100 bin birikim yapsanız ustune de kredi cekip araba alsaniz 2 sene sonra borcunuz bitince elinizde hem araba hem ev olur gerekirse o zaman da aracin modelini yükseltirsiniz. Yani altin da alabilirsiniz (ytd) birikim yapmaniz gerekiyor ben 60 bin alsam sanırım arabami alabilirdim.
Gelir gider tablosu yapabilirsiniz neye ne kadar gidiyor ve hangi kalemler olmazsa olmaz hangileri azaltılabilir, harcama sonrasi elinize ne kalıyor bu kalan ne kadar arttırılabilir buna bakarak bir yol.cizebilirsiniz. Forumda ekonomi/finans başlığı da var arada bakarim ben de. Orada düzenli birikim için basliklar var etkilesimde oldukça insan hevesleniyor, motive oluyor. Bunu tavsiye edebilirim size.

Benim de ev kredim var ve masraflar bunaltıyor. Sizi anlıyorum.
Öncelikle, sakın ve sakın evi satmayın.
Bunun bir seçenek olduğunu düşünmeyin bile...
Satarsanız, arkanızı döndüğünüz an pişman olursunuz, bir daha da yerine koyabilmeniz uzun yıllarınızı alır.

En büyük zorluk, bence tabii, mesafe ve harcadığınız taksi parası. Onu mümkün olduğunca konforlu ve ekonomik hale getirmeye çalışmak lazım.

Benim yegenlerim sürekli bla bla car diye bir uygulama kullanıyorlar, bir yakadan öbürüne gidip geliyorlar. siz de bir inceleyin isterseniz. Kısaca, benzin masrafını azaltmak isteyen araç sahibi bir vatandaş, işine giderken, yolu üstündeyseniz, sizi de alıyor ve belli bir noktaya bırakıyor, buna karşılık siz de ona taksiden çok daha makul ama toplu taşımadan daha pahalı bir para ödüyorsunuz, benzinine katkı. Benim yeğenlerin ikisi de genç hanımlar, 2-3 yıldır kullanıyorlar hiç bir nahoş şey yaşamadılar.

Eviniz hayırlı uğurlu olsun.

Her şey aynı anda olmuyor maalesef. Bir şeylerden kısmadan mal sahibi olunmuyor. Ama zaten şu an kuaför botoks vs bıraksanız bile birikmişiniz yoksa araç işi zor. 2 senem kaldı borcumun demişsiniz. 2 sene idare edip o sırada da mümkün olduğu kadar birikim yapıp araç alın. Şu an ev satmak hiç mantıklı değil.

Açık konuşmak gerekirse 65 bin lira öyle her yere taksiyle gidilecek ya da ne bileyim botoks falan yaptırılacak bi para değil. Evi satarsanız hata olur, bişeylerden kısmak gerek. Bu şartlarda zaten araba imkansız.

Nasil krallar gibi yaşarsın mesela İstanbulda tek başına?
Benim kuaför, botoks, taksi gibi giderlerim yok. Alışveriş düşkünü de değilim. Tasarruf severim ama aşırı da kısmam. İki kişiyiz evde ve gelirimiz sizden düşük, eşim tutumlu değil, aklına her estiğinde dışarıdan yemek söyler tutarına falan asla bakmaz yine de kenara para atabiliyoruz. Ama şöyle söyleyeyim size ne tavsiye versek boşa bence çünkü benim kardeşim de aile evinde, eve hiçbir katkısı yok ama kazancının tamamını yiyor hatta eksilerde sürekli. Ne söylesek de fayda etmiyor, alışveriş, yeme içme, gezme gibi masrafları oluyor. Büyük ihtimal siz de öylesiniz. Bir yerden başlamayı düşünürseniz tavsiye vereyim yine de. Ev alış verişi için haftalık indirim takip edin mesela. Her ay kıyafet alıyorsanız onu kesin, sadece ihtiyaç duyduğunuzda alışverişe çıkın. Taksi kullanımını azaltın, çoğu yere toplu taşıma gidiyor zaten. Şu an açın telefondaki not defterini ve giderlerinizi yazmaya başlayın ay sonuna kadar. Neye fazla harcadığınızı bulursunuz. Bir de kenara mesela 10 atmak istiyorsanız 60 yerine 50 kazanıyor gibi düşünüp o parayı yok sayın, başka bir hesaba atıp hiç dokunmayın.

Evinizi satmayin servis imkani var mi isyerinizin ? Evinizi satacaksaniz da muhakkak daha merkezi yerden ulasimi olan yerden bir ev alin krediyle kira yerine onu ödersiniz hemde birikim olmus olur. Merkezi ev herzaman daha iyidir. Hem ileride degerinden satarsiniz hemde ulasimi kolay olur. Is yerine yakin ev almak daha mantikli arabanin gideri masrafi bitmez. Onun disinda kisisel lukslerinizden de kismanizi gerektirecek bir durum yok anladigim cocuk fln eee o zmn niye calisiyoruz degil mi bakiminizi tatilinizi eksit etmeyin

8k ama beyazlarım var ve başka renk olmuyor bende yoksa coktan bırakmiştım.ama tasarrufa gitmeliyim.ilk bırakacağım o olacak sanırım.
Saça aslaaa aslaa 8 k vermem lütfen bunu senede 1 kere veriyorum diyin, her aysa bence ilk kesmeniz gereken kalem bu. Ben olsam boyarım kumrala falan geçerim. Çok beyazım yoksa boyamam bile. Yaşım 34, henüz boya işine girmedim. Ombre yaptırıyorum 2 senede 1 kere.
Gelirim 60 k benim de. Ama ben küçük bir büyükşehirde yaşıyorum. (Tanımlama garip oldu ama işe yürüsem 20 dk, toplu taşımayla 10 dk sürüyor)
Araç da almıyorum bu yüzden. Ama bence araç size taksiden ucuza gelebilir. Yarı parasını biriktirin aracın. Mesela 250 bin, Sonra üstüne ihtiyaç kredisi çekin saç ve botoks paranız sizin aylık araç kredinizin taksitini öder. Dışarıda yemek yemeyin eğer çok tüketiyosanız. Öyle bi kahve alayım falan yapmayın. Gereksiz üyeliklerinizi iptal edin. Yeni kıyafet almama challenge ı yapın mesela 6 ay.

İstanbulda 60kya krallar gibi degil de ortalama bir hayat yasarsiniz. Ama konu sahibinin eski konusunu da okudum. Sanki dis gorunus / yaslanmama takintisi var gibi geldi. Muhtemelen 60k gelirle 120klik bir hayat yasamaya calisiyor.
Kendi çapımda krallar gibi yaşarım dedim zaten. Çapsız kralımdır belki Lüks sevmediğim ve gereksiz harcama pek yapmadığım için o gelir bana fazlasıyla yeter. Bayağı da birikim yaparım. Tabii herkesin yaşantısı, dolayısıyla da giderleri farklı oluyor. Konu sahibi birikim yapmak istiyorsa bazı şeylerden feragat etmek zorunda.

Kardeşiniz aile evinde ben tek yaşıyorum.bir sürü masrafım oluyor en basiti kombi bozulsa tamirciyi ben ödüyorum.Evde tamir vs yapacak biri yok ufacık bir store taktırmak için bile birini çağırıyorum.kardeşiniz üzerinden beni değerlendirmeniz saçma olsa da öneriler için teşekkürler.bir de siz de öylesiniz demiş

Evim İstanbul un ulaşımsız bir yerinde gibi.Merkezinde değilim.
İstanbul’da taksi olmadan ben de her işimi halledemiyorum, taksiyle de halledemiyorum işin kötüsü, arabam var ama bu sefer de park yeri sağdan soldan çıkan motorcular, yani kolay gelsin

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…