ekim anneleri oruç tutuyormusunuz

kilcikxixzxix

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
20 Ocak 2008
90
0
41
kızlar oruç tutanınız var mı ben ilk gün tuttuum 1gün tutup birgün tutmamayı düşünüyorum sizce neyapmalıyım

ben şahsen doğum bu kadar yaklaşmışken ve imsakla iftar arası bu kadar uzunken tutma taraftarı değilimm..çünkü günde3 litreye yakın su içmemiz gerekiyo bebeğin amniyon sıvısı için akşam ezanından sonra hiç uyumamamız lazım imsaka kadarki bu kadar su içebilelim..ayrıca uzun süre aç kalmak tansiyon ve kan şekerinin düşmesine ve bunlarda denge kayıplarıyla birlikte düşmelere neden olurkii tutmayışımın en önemli nedeni bu sert düşüşler bebeğin eşinden ayrılmasına ve doğumun başlamasına neden olur ..vbe ne yazıkki doğum eylemi böyle başlamış bebeklerin çok azı yaşıyabiliyoo..
hem islam kolaylık dinidir rabbim gebelere farz kılmamıştır allah ömür versinde borcumuzu ödeyip sonra tutalımmkaydirigubbakcemile5

haklısın destina eşimde izin vermiyor işte sonra nasıl tutacağız bilemiyorum herkez tutarken kolay olacaktı tabi .....olsun tutarız sonra demiiiii bebişleri düşünmemiz lazım

Katılıyorum destinaya, sonuçta farz olmayan bişey şuan bizim için neden riske atalımki yüzüp kuyruğuna gelmişiz değmez risk almaya, su bu dönemde çok önemli sıvı kaybı tansiyon ve şeker düşmesi kaçınılmaz, dinimize göre bize farz değil, hatta tutarsak kendimize ve bebeğimize eziyet etmiş oluruz ki bu da günah sayılabilecek bir durum oluşturur yinede Allahla kul arasına girilmez herkesin vicdanı ve düşüncesi farklıdır tutmak isteyen annelere Allah sabrını ve şifasını versin.

Arkadaslar,suan normal insanlar icin bile tutmak bu kadar zorken,ne olur kendinizi ve bebeklerinizi zorlamayin.kendinizi iyi hissedebilirsiniz ama bebeklere ne kadar zarar verdiginizi goremeyebilirsiniz.bu ramazanda tutmayip sonrasinda kazasini tutarsiniz.hicbir doktorunda onay verecegini dusunmuyorum.
yinede tutanlara allah sabrini,sihhatini eksit etmesin.

Son düzenleme:
Kızlar ben cuma günü doktora gittim hem kontrolüm vardı hem de bu oruç olayını görüşmek için, doktorum oruç tutmanın bebeğe hiçbir zararı olmaz kendini iyi hissedersen tutarsın hissetmezsen tutmazsın demişti. Yani oruç tutunca bebğin riske girmesinin sözkonusu olmadığını söyledi. Ama tutma zorunluluğu yok tabi, ben ilk gün tuttum bugün de tutuyorum kendimi iyi hissediyorum şimdilik tutmayı düşünüyorum.

slm arkadaşlar
kendimi bildim bileli 3 aylar ve 6 gunleri dahi kacirmazdim ama işin içine bebek girince rolantiye aldik bu yıl çünkü günler çok uzun ve ben ne yazıkki açlığa hiç dayanamöıyorum sanki benim yeiğimi aynen içimden silip süpürüyor yaramazım:)
zaten dinimizde zorlama yok Rabbim sağlığı yerinde olan kullarına farz kılmış he aslında çok şükür bizlerde sağlıklıyız ama içimizde besleyip şu zamana kadar yaşatmış olduğumuz kuzucuklarımız var ve zamanımız giderek azalıyor.destina nın da dediği gibi ne yapalım onlara bişey olmasında biz borcumuzu öderiz.
Bu arada tutabilen arkadaşlarımızda var onlarınkinide Rabbim akbul etsin.3 hafta önce dr gittiğimde dokktorum bu yıl tutman sağlıklı değil sonra ödersin demişti.zaten babası ve anneannesi kıyamıyorlar minik oğluşuma Asker olacak olmaz diyor anneannesi:dance:

ben de şu su olayından tırstığım için cesaret edemedim bebğime bişey olsa ömür boyu vicdan azabı çekerim şimdi güne 3 litreyi geçtiği halde bile drum daha çok iç diyo akşam okadar dar vakitte nasıl içerimki zaten sıcaklarda okula da gidiyorm işallah seneye telfi ederiz

Ben Gunde 6 Lt ye yakın Su Icıyorum hemde Durmadan + Sabah KahvaLtısı yapmadıgım zamanlarda Tansıyonum Dusuo ve Dusup bayılabılıyorum O yuzden Oruc Tutmuyorum Zaten tutmamamız gerekıyor...Bu Son ayda

Allah sağlıklı insanlara orucu mecbur kılmış bizler suan bır bebek sorumluluğunu taşıyoruz ve hocalarda tv lerde bangır bangır hamılelerın oruç tutmamasını ılerde kazaya bırakmalarını soyluyorlar hatta hasta olan ınsanın oruç tutma sebebıyle ölmesi bile ıntıhara giriyormuş... bundan pay biçelim.. ve bızler suan bebeklerımıze kılo aldırma aşamasına geldık suana kadar bızler kılomuzu aldık ama su son ayda bebeklerımız kılo alacak oruç tutulursa cılız bebekle karşılaşırsanız hiç şaşırmayın....

aynı sekılde son ayında oruç tutan bır tanıdığım var kızı 5 yasına geldı hala kılosu az ve dırençsiz bır çocuk ve bunun sebebide oruç ya o çocuğun ne gunahı vardı?

Oruç tutanlar bana sanki kendilerini düşünüyorlar gibi geliyor.Şimdi herkes tutarken bende tutayım mantığı bence doğru değil.Sonra tutulsa ne olur sanki?

Tutmak gerekli olsa, zarar vermiyor olsa, zaten dinimizde hamilelere de farz olurdu değil mi?

canım dinimizde zorlama yok şu zamana kadar hep tuuttum ama içimde benimle beslenen bir canlı var tamda kilo alma zamanı o yüzden tutmuyorum seneye ömür verirse kazalarıyla tutarım

BENCE kendinize we o minicik bebeğe işkence yapmayın yazık günah doğuma çoka z birşey kaldı artık .
çok istenirse kadir gecesi günü tutulabilir.

ben bu sene oruç tutamıyorum diye hiç üzülmüyorum benim için bebiğim önemli onun sağlıklı bi şekilde dünyaya getirmek bence en büyük görev nasılsa Allah sağlıklı ömür verdiği sürece oruç tutup borçlarımı öderim.

ben tutamıyorum ramazandan önce hep tutarım nolacak demiştim ama dayanamıyorum midem çok ağrıyo 2 saatte bir falan meyve falan yiyorumm

evet çok sık yemek yemeğe başladık bende oyle sureklı ağzım dolu yemezsem acayıp rahatsız oluyorum halsız düşüyorum

bende bu zamana kadar hep tuttum Allah kabul etsin ama bi anne yavrusu için herşeyden fedakarlık ediyomuş bunu şimdi daha iyi anlıyorum,bebeğim aç kalmasın vitaminsiz kalmasın heleki son ayında daha çok ihtiyacı var bana ve beslenmeye o yüzden bende tutmuyorum..inşallah Rabbim ömür verirse şubatta kısa günlerde 1 gün aralıkla tutmaya başlarım..15 saat bebeğini aç bırakmaya hangi ana yüreği dayanır..zaten yemek yemeyince baş dönmelerim oluyo o yüzden son ayımız tutmayın sonra kaza yaparız inşallahha.s.

kızlar ben dün doktoruma oruç tutabilirmiyim diye sordum,kesinlikle hayır dedi.çünkü 15 saat susuz kalmak rahmin kasılmasına ve erken doğuma sebeb verirmiş,ayrıca bebek en çok kilo aldığı haftalarda dedi sonra kaza yaparsın dedi banayerimsenibenzaten şurda az haftalarımız kaldı bari bebişlerimiz zamanını doldurup gelsinler dimii,bol bol su içmemi söyledi zaten öyle yapıyrum..a.s:ecrin_

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…