ek gıdaya başlayanlar neler veriyosunuz?

ERVUS

CANIM OĞLUM İYİKİ DOĞDUN
Kayıtlı Üye
6 Kasım 2007
809
13
ben yoğurt ve meyve pürelerine başladım
siz neler veriyosuuz

ben de dün itibariyle meyve püresi vermeye başladım oğluşuma....
dr umuz bir ay sonra ddiydi ama ben dayanamadım....
sütün iyi dedi kilosu gayet iyi dedi ama...
bebelacın meyve püresi ni aldım veriyorum iki günde bi kavanozu bitirecek çok sevdi hemde çorbaya geçene kadar kaşıkla yemeği öğreniyor....
bize drumuz 5. ayda meyvelere başla dedi ama ben dayanamadım günde iki kez bebelacın meyve püresinden yani 4. aydan itibaren olanını veriyorum..
aslında denemek amaçlıydı ama baktım ki yiyor bende vermeyi düşünüyorum
öğlen öncesi 11-12 gibi bi kez öğlenden sonrada bi kez
yarım kavanozu yiyecek bi günde fazla abartmıyorum şimdilik
bi dahaki haftaya meyve suyu yapıp vericem şeftali bitmeden
sende yavaş yavaş meyveye başla istersen
bende bu konuda görümcemden yardım alıyorum
zaten kendiside hemşire....

ben henüz başlamadım 6. ayına girsin öyle.erken bence.ama tatlara alışsın diye meyve falan yerken serçe parmağımla biraz yalatıyorum.okadar.benim bildiğim yoğurt 6. aydan sonra veriliyor.yani doktor öyle söylemişti.

bende hero baby nin meyve pürelerini veriyorum 4.aydan itibaren olanlardan. hergün düzenli vermiyorum ama sütüm yettiğince sütümü içiyor iyice boşaldığında göğüslerim yada dışarı çıktığımda emzirme olanağım olmadığında filan veriyorum ama benimki bi kavonozu bitiriyor yediğizaman. normade yarısını yiyordu bi seferde ama geçen otobüste ağlamaya başladı kavonozun hepsini yedi. üstünede birsürü su içti biberonundan. geldik eve bide beni emdi sonrada rahatsız oldu ama yedikçe yiyor istiyor. yoğurtta yediriyorum elma püresi, suyu, sütle bebe bisküvisi, suyla yapılan yine hero baby muhallebisini veriyorum düzenli olmasada alışsın diye. alıştıda artık zaten kaşıkla çok güzel yiyor artık:))) peynirde yiyor. herşeye alıştı kerata:)))

walla kardelenciğim, herşeyi yer olmuş senin minnoşş:)) maaaşallah!!
ben henüz hiç birşeye başlamadım:KK43: doktor hayır! hayır! deyip duruyor. bende çok hevesleniyorum ama.. baktım ki gerçekten herkes öyle söylüyo, ilk 6 ay anne sütü.. hadi bari bu kadar dayandım bari tam olsun diyorum. kasımın beşinde 6 ayımız doluyor inşallah. neler yediricem oğluşuma nelerhihoyyyt

birde bişey sorayım, kavanoz hazır meyve püreleri veriyorsunuz? evde cam rendede yaptığımız meyve püreleri verilmeyecek mi? mesela o püreleri hazırlayıp dolapta muhafaza edip, onları versek?
bakalım biz nelerle başlayacağız oğluşuma. doktora gittiğimizde sanırım bir beslenme programı verir artık.

hepinize sevgilera.s.

ben daha yolun başındayım ama size bi bakayım dedim happy_spk arkadaşımıza katılıyorum sütünüz geldiği kadar bebekler anne sütü içmeli ama 6aydan sonra sütün yanında ek gıdalaraa başlanabilir ama hazır mamalar değil al yapımı şeyler kereviz brokoli püresi havuç meyve püreleri tabi el yapımı dışardakilerde katkı maddesi vardır çünkü güvenemem şahsen hepiniz sağlıkla büyütün yavrularınızı

ben de armut, elma gibi meyvelerin sularını verdim kaşıkla ama çok değil..su bile veremiyorum çoğu kez....annem olmasa ne yapardım bilmiyorum..geçenlerde nar suyu verdim çok sevdi..ardından demir damlasını verdim..ağzı kapkara oldu ve kapkara kustu korktum..sanırım ikisini birlikte vermek yerinde bir davranış değildi..

happy spk canım rendelediğin şeylerin hemen tüketilmesi gerek. yani bebişine taze olarak vermelisin. rendelendikten sonrasaklaman doğru olmaz.bakteri üretirler. yani rendeni yap bebişe yedir o kadar . ridacım bebişinde deneme bacım böyle şeyler :)
kayınvalidem gündüz ne veriyor bilmiyorum ama bildiğim kadarıyla hepsinden azar azar yiyor.gecen acılı bi tarhana çorbası vermiş. sonra vermemiş bağlamış benimki ağlamaya. mecbur doyana kadar yedirmek zorunda kalmış.. ben sütlü pirinçli veriyorum, sebze püresi verdim karnıbahar patates pirinç ve havuçlu ama verirken bile kokusundan benim midem bulandı böööö. yavrum a da zar zor yedirttim. birde elma şeftalı püresi denicem bakalım. yavaş yavaş başlıcam diğer tahıllı gıdalara. evde hazırlanan şeylerdende yemeli ama hazır olanlardan da yemeli. yanlış yapıp besin değerini düşürdüğümüz gıdalarda olabilir. onların içinde ne kadar koruyucu madde de olsa onlar için yararlı olan birsürü madde var diye düşünyorum.tabi hazır olanları az kullanmak gerek.. kardelen buğraya maşallah. ben hiç peynir yedirmedim. ama yoğurdu güzel yiyor. artık babannesi neler veriyor bilmiyorum. sürekli arayıp şunu ver bunu ver de demek istemiyorum. ayıp olur . bilmiyorumbenim kız ara yerde Allah a emanet büyüyp gidiyor artık...

bende meyve püresi vermiştim demiştim ya vazgeçtim vermiyorum bugün itibariyle akşam kakasını yaparken zorlandı yavrum ve hafiftende karnı ağrıdı sanırım ve kakasını her zaman sulu yaparken katı yaptı meyve püresinden sanırım...
20 gün daha beklemeyi düşünüyorum şimdi 5 ayı dolsun bari....
ama dediğiniz gibi hazırlarada alışsın görümcem sürekli onlardan verdi...
6.aydan sonra ewde ben hiç muhallebi yapmadım diyo bebelacın kaşık mamalarından verdi...
hemde misafirliğe ve gezmeye çkınca çok pratik oluyo....

bizde 1 aydır ek gıdalara başladık
sabah mamasının içine labne peyniri ve bebe bisküvisi(bayılıyor buna)
öğlen cam rendede yapılan meyve suları
akşam üstüde kendi yaptığım yoğurt... tabiki azar azar ama veriyorum
diğer zamanlardada anne sütü
benim dr ek gidalara yavaş yavaş başla alışsın kaşıkla yemeğe dedi
muhallebide ver dedi ama ona 6,ayda başalamayı düşünüyoruz

Bende 6. aydan sonra ek gıdayalara başlıcam sütüm yeterli gelio arada bi tattırıyorum ama doyumluk değil tabiki sonrasında da hazır mamalarla değil evde kendi elceyizlerimle kuzuma hazırlıcağım mamalarla beslicem her ne kadar doğal deselerde inanamıyorum neticede fabrikasyon değilmi ne kadar doğal olur evde hemen yapacağımı tüketmesi daha sağlıklı olacağını düşünüyorum çalışmıyorum evde olduğumdan bu konuda zorlanmıcam çalışan bi anne olsaydım belki daha farklı düşünürdün zaten anasağlığa götürdüğümde de ek gıdaya geçtiğimizde o hazır mamalardan değil kendin hazılıcan dedi bide sana bi liste vericez dedi bakalım bekleyip görücez eğer öle bi listem olursa sizinle paylaşırım

Biz nerdeyse tamamen başladık ek gıdaya.Bebişimiz işhal atlattı,kilo alamamış yeterince.Doktorda artık başlayalım ek gıdaya dedi.Zaten son zamanlarda biz yemek yerken oda saldırıyordu yiyeceklere.Tattırmaya başlamıştım ama devamını istiyordu.Şimdi sabah anne sütü alıyor.Arada Hero Baby nin meyve püresinden yediriyorum.Bir kavanozu yiyiyor.Öğlen sebzeli püre yiyor.Akşamüstü kendi yaptığım yoğurttan yediriyorum.Devam sütünden mayalıyorum.Akşam yatmadanda tahıllı mama veya muhallebi yiyor.Eksik kilosunu nerdeyse 10 günde tamamladı maaşallah.6.aydan sonra kahvaltıda ekleyeceğiz.Zaten bende çalışmaya başlayacağım.Bu arada tabi istedikçe emziriyorum.Ben sürekli hazır sebze meyve pürelerinden veriyordum.Ama doktor onların tadı standart olduğundan alışırsa diğer tadları reddeder dedi.Bir gün hazır veriyorum,bir gün kendim hazırlıyorum.

ben kızımı bir rahatsızlığı için ankarada bir prof. a götürdüm. kilo alımı çok iyi anne sütü yetiyor. 6 aylık olana kadar hiçbir şey verme meyve suyu bile dedi. ilk 6 ay sadece anne sütü en sağlıklısı dedi. 6 aylık olunca yoğurtla başlayacak, meyve püreleri ve çorbalar verecekmişim.

Ben tamamiyle başladım artık,ee 6 aylık olduk teyzeleri,sabah kahvatı ,öğlen corba sebze falan..ikindi yoğurt akşam muhallebi,gece devem maması veriyorum..yarından itibarende öğle yemeklerini kıymayla yapacağız..

bizim doktorumuzda 6.aya kadar ek gıdaya karşı olanlardan tabi sütüm yettiği için.bende verme taraftarı değilim ek gıda ama tecrübeli annelerde büyüdükçe ek besine alışmakta çok güçlük çekildiğini söylüyorlar. henüz anne sütü harici hiçbirşey vermedim.verirsem sorun olursa doktoru da arayamam çünkü adam ısrarla verme diyor. öyle arada kaldım yani.şimdilik bekliyoruz 1ayımız daha var.

kızlar bişey sorcam ek gıdaya başlayınca bebişlerde memeyi emmede azalma oldumu?birde gece mert sık sık uyanıyor gece maması gibi bişey versem tok tutarmı acaba_?muhallebi verdim pek işe yaramadı gece...

bende yogurt armut suyu ve corbalardan tattırmaya başladır. gecenlerde yayla corbası ve yogurt corbası verdım yarım çay bardağı kadar. cok severek yedı ve yetmedı hatta aglamaya basladı. ama ben fazlası dokunur dıye vermedım. ardından emzirdimama cogu gıdalardan yavas yavas tattırmaya basladım. yenı yenı tatlar cok hosuna gıdıyo. severek tuketıyo :))))

bende hafta sonu yarımdan daha az armut püresi verdim ezerek iyice suyu çıktı resmen
maşallah kuzucuğum çok güzel yedi zaten gören herkes maşallah herşeyi yiyecek bu diyor...
ama sadece bir günlük verdim 5. aya gelene kadar böle arada vermeyi düşünüyorum

kızlar bişey sorcam ek gıdaya başlayınca bebişlerde memeyi emmede azalma oldumu?birde gece mert sık sık uyanıyor gece maması gibi bişey versem tok tutarmı acaba_?muhallebi verdim pek işe yaramadı gece...

yaseminciğim bende oldu,cünkü doyuyordu,süte yer kalmıyordu.
milupanın sütlü piriniçli maması cok tok tutuyor,dene istersen canım.

kızlar sizinkiler ne kadar yiyor yani 1 kavanoz meyve püresi fazla değilmi?benimki yarısını ancak yiyor istemiyo ağzını kapatıyo ağlıyo :) yaklaşık 1,5 yemek kaşığı felan yoğurdu yiyo bi o kadarda muhallebiyi yiyo ne bilim sizinkilerden az yiyo sanki

ayperincim milupanın sütlü pirinçli maması gece içinmi kaşık mamalarına daha başlamadık 2 gün sonra kontrolde beslenme uzmanına sorarım

X