Düşmeyen Sarılık - Bebeğime Havale İlacı Verecekler - Lütfen Yardım

murexagor

Üye
Kayıtlı Üye
26 Eylül 2022
95
-49
31
Bugün 29. gün.

9. Gün bilubirin değeri 17 olduğunda fototerapi aldık. Kurtulduk derken.

19. gün bilubirin değeri tekrar 18 ‘e çıktı doktor beklenen bir şey değil dese de ikinci fototerapiyi aldık. Hastane çıkışı 9,7 idi değerimiz.

Ve bugün 29. gün aletle tekrar ölçüldü. kandan değil. değer yine yükselmiş 11,8 çıktı.

İki gün sonra tekrar gelin dedi eğer arttı ise havale ilacı vereceğini söyledi doktor.

Okumadığım makale, gitmediğim doktor, yaptırmadığımız test kalmadı.

Genetik test enzim testleri filan da yapıldı hepsi negatif. Karaciğer enzimleri vs normal.

İki şey kaldı dediler bir ultrasonla bakacaklarmış belki safra yolları tıkalı olabilirmiş. O da olmazsa havale ilacı varmış bir tane onu vereceklermiş. Açıkcası istemiyorum böyle bi şey. Doktor 25 yılda 5 kere filan denk geldim dedi.

29 günde 700 gram aldı bebeğim.
Emmesinde sıkıntı yok. Uykulu da değil aksine uyutmakta zorlanıyorum. Ama yüzü gözü sarı onun farkındayım. Genel olarak hareketli yani sarılık dışında bi şey hissetmiyorum.

Biz şuan ne yapmalıyız bilmiyorum. Anne sütü sarılığında değer sürekli yükselmiyormuş. Belli değerde kalıyormuş.

Sizce ne yapmalıyız başına hiç gelen oldu mu önceden? Doktor hastane tavsiyesi de olur…

Safta kanallarına mutlaka baktırın. Ne zaman çekilecek ultrason?

Safra kesesine baktirin benim bebeğim doğumdan sonra kuvezde kaldı başka sebeplerden takibi yapılırken sürekli yükselen sarılık değerinin takibi yapıldı birçok test araştırma sonrası safrada çamur olduğu anlaşıldı

Bizim değerimiz de anne sütüne bağlı uzun süre yüksekti, hastanede yattı 1 gece,
Yorum rica ederim
Dogumunuzu nerede yaptınız, bebek yoğun bakım ünitesi yok muydu hastanenizi, doğum yaptığınız hastanede çocuk doktorunuz varsa sizi takip eden oraya, yoksa ilgili bir çocuk doktoruna başvurun, sarılığı an be an takipte tutsunlar.

Benim bebeğimin de yaklaşık 40 gün sürdü sarılığı, 1 gece yattı hastanede, anne sütü sarılığı dedi Dr tüm değerleri normaldi.

Emiyorsa bol bol emzirin, her an memenizde olsun, mama yiyorsa mama verin (ben hem meme hem mama vermiştim o süreçte sütüm azdı).

Güneş ışığı alsın iyi gelir, d vitamini her gün 3 damla kesin verin, doktor bana verme demesine rağmen şekerli su verdim 2 defa birkaç çay kaşığı (benim bebeğim uzun saatler uyuyordu, uyandiramiyorduk, şeker enerji veriyor uyumasını önlüyor sanırım mantığı bu)

Değerleri takip edilsin mutlaka, en son baş ve gözlerden gidiyor, endişe etmeyin.

Safra ultrasonu ve idrar testi bakılmadı. Neden diye sorduğumda emiyor, kilo alıyor, ateşi yok, uyku hali yok bu nedenle enfeksiyon bulgusu yok dediler idrara bakılmadı.

Safrada sorun olsa mukus şeklinde kaka olur dediler olmadığı için bakmadılar.

Yani ne yapacağımı şaşırmış durumdayım.
Yarın doktora tekrar gideceğiz.

30 günde 600 gram aldı. Yine de sapsarı çocuk….

Benim oğlumun 3 ay sürmüştü sarılığı, anne sütü sarılığı dediler... değer artmadığı ve başka bi sorun olmadığı sürece bu süreç beslenme ve güneş ışığı ile geçiyor. Her sabah 10 dk güneşe dikkatli bir şekilde yatırdım psikolojimi sağlam tutmaya çalıştım çünkü herkeste olmuyo

Sabah ölçüldü 13,25 çıktı.
Anne sütü sarılığında bu değer max kaç oluyordu hiç bir yerde bilgi bulamıyorum…

Sürekli yazıyorum biliyorum ama yüzünü sapsarı yine. Öğrenmek istediğim anne sütü sarılığında değer kaça kadar çıkıyor..

Ultrason çektirseniz iyi gibi duruyor. Mama da veriyor musunuz? Doktorunuzla görüşüp takviye vermek iyi olabilir.

buyuk kızım 18 le fototerapi aldı. 7 ye dusmuştu hastaneden cıkarken. Sonra 11e yukseldi. Doktor bu anne sutu sarılığı kolay duşmez dedi. Ama artık fazla da yukselmez mudahaleye gerek yok dedi. 45 gunde vucudundaki sarılık gitti.
Arkadasımın bebegının de 2 kere 18 lere cıktı fototerapiye ragmen. Ama genel durumu iyi ve daha fazla yukselmiyor diye ona da müdahaleyi bıraktı doktor. Buyudukçe Gunden gune geçti.

Merhaba benim de bebeğim 40 günlük bugüne kadar 5 kere foto aldık son olarak cumartesi çıktık 16-17-18 değerleri gördük Hematoloji görmesi gerekiyor dediler yarın tıp fakültesine gideceğiz çok endişeliyim.

Bugün 29. gün.

19. gün bilubirin değeri tekrar 18 ‘e çıktı doktor beklenen bir şey değil dese de ikinci fototerapiyi aldık. Hastane çıkışı 9,7 idi değerimiz.

Ve bugün 29. gün aletle tekrar ölçüldü. kandan değil. değer yine yükselmiş 11,8 çıktı.

İki gün sonra tekrar gelin dedi eğer arttı ise havale ilacı vereceğini söyledi doktor.

Genetik test enzim testleri filan da yapıldı hepsi negatif. Karaciğer enzimleri vs normal.

İki şey kaldı dediler bir ultrasonla bakacaklarmış belki safra yolları tıkalı olabilirmiş. O da olmazsa havale ilacı varmış bir tane onu vereceklermiş. Açıkcası istemiyorum böyle bi şey. Doktor 25 yılda 5 kere filan denk geldim dedi.

Emmesinde sıkıntı yok. Uykulu da değil aksine uyutmakta zorlanıyorum. Ama yüzü gözü sarı onun farkındayım. Genel olarak hareketli yani sarılık dışında bi şey hissetmiyorum.

Biz şuan ne yapmalıyız bilmiyorum. Anne sütü sarılığında değer sürekli yükselmiyormuş. Belli değerde kalıyormuş.

Sizce ne yapmalıyız başına hiç gelen oldu mu önceden? Doktor hastane tavsiyesi de olur…
Bugün 29. gün.

Merhaba benim de bebeğim 40 günlük bugüne kadar 5 kere foto aldık son olarak cumartesi çıktık 16-17-18 değerleri gördük Hematoloji görmesi gerekiyor dediler yarın tıp fakültesine gideceğiz çok endişeliyim. Siz ne durumdasınız

Ben sarılıkla ilgili her şeyi okudum öğrendim arkadaşlar. Canınızı sıkmak istemiyorum ama her şeye rağmen sarılık düşmüyor ise geriye iki hastalık kalıyor. Herkes anne sütü sarılığı desede maalesef çok çok düşük ihtimalle böyle olmayabiliyormuş. Annelerimiz kafaya takacağı için bu hastalıkların isimlerini şimdi yazmayacağım. Çünkü bizim bebişimiz de halen sarı tam olarak geçmedi. Ne olacağı belli değil.

Son düzenleme:
Bugün 29. gün.

Benim kızım 2 ay sarılık kaldı , en son bir çocuk doktoru kansızlık sebebiyle olabileceğini söyledi ve kan ilacı kullandım hemen geçti ,kişiden kişiye değişir tabi ama demir seviyesine de bakın derim

X