Mutfak Püf Noktaları Düdüklü olmadan nasıl yapılır?

karakedibu

Guru
Kayıtlı Üye
20 Haziran 2007
251
1
43
arkadaşlar benim düdüklü tencerem yok.bakliyat ve eti pişirirken zorlanıyorum.yani et gıyır gıyır ses cıkartıyor ve bakliyatların bazısı pişiyo bazısı pişmiyo kabuklar azıma sert geliyo düdüklü olmadan nasıl pişiriyosunuz???????????????
yardıncı olursanız sevinirim.............

düdüklü olmadan zor tabi canım ister istemez pişirme haşlama süreleri uzuyor..
nohut, fasulye önceden ıslatılıp haşlanınca güzel oluyor...
ama ben et de çok fazla kullanmıyorum normal tencerede ya haşlıyorum ya kızartıyorum ya da fırında yapıyorum canım...

canım bakliyatları bir gün önceden ıslatıp şişmesini bekle.
o zaman yumuşacık olurlar..
et konusunda da teflon tencerede kısık ateşte pişirirsen hem lokum gibi olur hem de tadı lezzetli olur..ama önceden haşlaman şart..ana yemekle haşlamamalısın..

canım mutlaka bir gün önceden ıslat ve içine biraz karbonat koy böylece yumuşak olur
suyunu da bir iki kez değiştir hem gazını iyice almış olursun ama sanırım çok geç pişer düdüklü olmadan

canım benimde düdüklüm yok korkuyorum çünkü :KK43: bekarken annem düdüklüyle pişirirken mutfağa bile girmezdim. Ben bakliyat pişirirken bi gece önce ıslatıyorum sonra o suyu döküp yeni suyla haşlıyorum belli bi süre sonra bi tane alıp bakıyorum yumuşamışmı diye, sonra etini soğanını salçasını kavurunca süzgeçle bakliyatı süzüp ekliyorum biraz kavuruyorum sonra haşladığım suyu içine koyuyorum. Tuzunu biberini koyuyorum bir iki fokurdayınca kapatıyorum. Haşlanmış olduğu için fazla pişirirsen dağılıyor bu seferde.
Islatıken karbonat koymakda iyi fikir yalnız ben suyu değiştirmeyi düşünememiştim karbonat kokusu olmuştu bi dahada öle yapmadım.

bakliyatları aksamdan ıslat eti ise teflona kısık atese koy tuz sakın atma ve suyu cekerse şayet soğuk su katma o zaman yumusacık olur

X