Dualarımız niye kabul olmaz?

Miray12_34

Bşlngç:70 _ gn:65,7 _ hedef:60
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
9 Mayıs 2018
550
1.394
34
Hepimiz dua ediyoruz, Allah'a sığınıyoruz, ALLAH'tan istiyoruz ama bişeyler eksik, bişeyleri eksik yaptığımız için ya da yanlış yaptığımız için dualarımıza Allahü teala tarafından icabet edilmiyor, ben işte o eksiği tamamlayarak dua edelim istiyorum konu başlığını bu yüzden açtım. Allah c. c. Kuranı Kerim'e
" Bana dua edin duanızı kabul edeyim" diyor. Peki biz neyi yanlış yada eksik yapıyoruz?

Ben bir kitap okuyorum ve orda duanın kabul olması için gerekli şartlar vardır diye yazıyor ve onları paylaşmak istiyorum burda.
1.Sadece Allah'a hitaben dua edilir. Duada Allah'ın güzel esmalarının okunması duanın etkisini artırır.
_"sadece sana ibadet eder, sadece senden yardım dileriz" (fatiha suresi)
_"en güzel isimler Allah'ındır. O halde O'na o güzel isimlerle dua edin. " (Araf 7/180)
2. Dua öncesi mutlaka abdest alınmalı
3.duaya besmele ile başlanmalı. Ayrıca tövbe ve istiğfar edilerek dua edilmeli.
4.dua edilirken mutlaka kıbleye dönülmeli, ayakta dua edilmemeli, diz çökülmeli. (diz çökmemiz bize kul olduğumuzu anımsatır bunun için gereklidir)
5.dua için mübarek gün ve gecelerde özellikle dua edilmeli (kızlar burda özellikle, seher vaktine vurgu yapılmış ve o vakitte dua edilmesi önerilmiş)
6 inanarak, ümit ederek ve ALLAH'tan korkarak temiz kalple dua edilmeli
7.kısık sesle ve yalvarır gibi dua edilmeli
_Rabbinize yalvararak ve içten dua edin. Çünkü O, haddi aşanları sevmez"(Araf 7/55)
_ "Rabbini, içinden, yalvararak ve korkarak yüksek olmayan bir sesle sabah akşam an, gafillerden olma(Araf 7/205)
_"Duanda pek bağırma, pek de sesini gizleme, bu ikisinin arasında bir yol tut" (İsra 7/110)
_"hani o,, Rabbine gizli bir sesle yalvarmıştı"(meryem 19/3)
8.sadece meşru şeyler için dua edilmeli.
9.duanın sonunda 'amin' veya 'duamı kabul et' denir. Peygambere salatü selam getirilir ve fatiha suresi okunur.
_" Ya Rabbi, duamı kabul et" (İbrahim 14/40)
10.duada kul ister Allah takdir eder. (Allah, kul için ne hayırlı ise onu verir)

belkide duanız kabul oluyordur siz farkında değilsinizdir ?
bazen cok istedigimiz dualar ettiğimiz şey kabul olmuyor gibi görünür halbuki bize faydalı olmadıgı için rabbim bizi o ettigimiz duadakinden mahrum bırakıyordur belki daha fazla acı cekmemize engel oluyordur belki hayırlısı o değildir..

Ben dua ettim olmayınca isyan ettim ama sabır çok önemliymiş. Hemencik olsun ostiyoruz ama Allah hayırlı zamanda ve vakitte hiç beklemediğibir zamanda kabül eder ve şaşar kalırsın ve gercekten istediğin bir dileği "Allahım bu kadar guzel şeyleri yaratan sen yıldızları göğü yeri bizi ne varsa sen oldersin o oluverir. O kadar gezegeni güneşi guzel ve yapan sensin. Ben örneğin. Ben çocuk istiyorum herşeyin sahibi ben senden istiyorum ama hayirlisini da istiyorum bir kulun olarak senden istiyorum benim bu isteğim senin için cok kolay. Sen istesen olur ve ben senden istiyorum hayırlısıyla diyin çünkü ben istedim ve gercekten oldu. Herzaman hayırlısıyla da istedim sadece versin istemedim. Verirse ya hayır görmesem.

Allah'a içinizden geldiği gibi dua edin, acaba yanlış mı ediyorum diye düşünmek yanlış. Kalbimizden ne istiyorsanız, içinizden geldiği gibi isteyin. Duaların kabul olmamasi durumunun olduğunu düşünmüyorum. Mesela en basitinden annemiz bizi sever ama annemizden bir şey istersek; eğer bizim için zararlı olduğunu bilirse istediğimiz şeyi vermez, tam tersi vazgeçirmeye çalışır. Allah'ın kullarına sevgisi anne sevgisinden çok çok daha fazla ve Allah her şeyi de biliyor , gelecek de neler olacak onu da biliyor. Bizi bu kadar çok seven Allah , isteğimizi olduğu gibi gerceklestirmiyorsa bizim iyiligimiz içindir, bize zarar verecek bir şeyden bizi koruyordur. Ben bu şekilde düşünüyorum.

Başka bir topikte yazmıştım, buraya kopyalayayım diye düşündüm. Gerçi üstünden 7-8 ay geçmiş ama olsun belki işinize yarar.

Ben belli zamanlarda dua ediyorum ama gezegen saatlerine göre falan değil, hadislerde geçen zamanlarda okumaya dikkat ediyorum. Bu zamanlar kandil vb özel günler dışında her gün seher vakti yani sabah namazından önceki 1 saatlik zaman dilimine denk geliyor, diğeri gece yarısından sonra, bir diğeri ezan ile kamet arası bu da ezan bitip hoca namaza başlamadan önceki zaman oluyor ki ezan biter bitmez 4-5 dakikalık bir süreye denk geliyor. Perşembe geceleri özellikle çok dua ederim. 5 vakit kılamasam da yatsı ve akşam namazlarını kılmaya çalışıyorum ve namazın ardından okunan duaların makbul olduğu söyleniyor.

Bir de dua etmeye başlamadan önce okuduklarım var. Namaz sonrası zaten 33'er defa tesbihatlar okunuyor ondan sonra dua ediyorum ama onun dışında gün içinde içimden gelip dua edeceğim zaman da
3 kere "estağfurullahelazim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyum" (tövbe)
3 kere elhamdülillahi rabbilalemin" (hamd-ü sena)
3 kere "allahümma salli ala seyyidina muhammedin ve ala ali seyyidina muhammed" (salavat)
3 kere de "sübhanerabbiyel aliyyil alel vehhab"

dedikten sonra dua edip sonunda yine

3 kere "allahümma salli ala seyyidina muhammedin ve ala ali seyyidina muhammed" diyorum.

Bunun sebebi 2 salavat arasında edilen dua kabul edilir hadisidir. Diğerleri dua etmeden önce tövbe, hamd ve selavat okunması önerilmesidir. Peygamber efendimiz dua etmeye "sübhanerabbiyel aliyyil alel vehhab" diyerek başlarmış o nedenle de onu okuyorum.

Dua ederken esma-ül hüsnaları kullanmaya gayret ediyorum. Mesela "

Rabbim sana Cami adınla yalvarıyorum, Sen Cami olansın, istediğini istediği yerde toplayan birleştirensin, bizim de kalplerimizi ve yollarımızı birleştir"

Veya

"Rabbim sana Mukaddim adınla yalvarıyorum, sensin Mukaddim, istediğini öne alansın, benim de dualarımı öne al, beklemekle terbiye etme" gibi, Sonra hangi ismi zikredeceksem sayısız okuyorum.

Umarım faydası dokunur.

X