Doktorumuzdan öğrendiklerimiz

WaterLilly

Rüya'm benim
Kayıtlı Üye
17 Ocak 2007
490
3
Ben pimpirikli bir anneyim ve doktorum da aynen benim gibi, böylece ona güveniyorum kendim ayrıca kafayı yormuyorum. Bugün ikinci ay doktor kontrolümüz vardı, öğrendiklerimi sizinle paylaşmak istedim. Tabi ki yazdıklaarım benim doktorumun kişisel görüşleri başka doktorlar başka düşüncelere sahip olabilir. Doktorumun da kızımdan 10 günbüyük bebişi var o yüzden içim daha rahat, kendi çocuğunda ne uyguluyorsa bize de onu tavsiye ediyor.
işinize yarayan şeyler olabilir belki.

1- pnömokok aşısı 1 aralıktan itibaren sağlık ocaklarından yapılıyormuş karma ve verem ile birlikte 2. ay dolduktan sonra yapılıyor. bayramdan sonra yaptıracağız bakalım inşallah sıkıntısı olmaz yavrumun. bu aşıların ateş yapma olasılığı %15 civarıymış eskiden ise %70 miş. ateş yapma ihtimaline karşılık yarım fitil vereceğim .

2- inek sütü allerjimiz devam ediyor ama çok şükür ki çok şiddetli değilmiş ve benim aklıma hiiiç mi hiç gelmeyen çok sevdiğim tarhana çorbası da bu şikayetleri arttırıyormuş. biraz daha dikkat edeceğim.

3- sütüm olsun diye abandığım şekerli gıdalar kuzumun poposunu tahriş etmiş biraz. ayrıca köpüklü ve pürtüklü kaka sütün yağından oluyormuş. ıspanaktan koyu renkli kaka tehlike işaretiymiş aman dikkat.

4- zinco damla kullanmaya başlamıştım ben bitkisel diye. ama bu damla yağ içerikli olduğu için eğer bebişin ciğerlerine kaçarsa 8 saat sonra yoğunbakımlık olurmuş bebiş o yüzden kesinlikle tavsiye etmiyormuş, ben de bırakacağım halbuki işe yarıyor gibiydi. gaz sancısıyla uğraşmayı kesinlikle tercih ederim. gaz için hiçbir şey vermiyor kendi çocuğuna, önermiyor da. saç kurutma makinası veya çok ağlarsa arabayla dolaştırmak işe yarar diyor.

5- buhar makinasını sadece grip olduğunda kullanmalıymışız yoksa ortama sinen nem daha sonra daha ciddi sorunlara yol açabilirmiş. onun yerine odaya geniş bir kapta su koymamız daha iyiymiş.

6- bu aylarda dilini dudaklarına sürtmesi ve elini emmeye çalışması beyin gelişiminin bir sonucuymuş ben dili kaşınıyor sanıyordum. dilini ve elini keşfediyormuş. eğer baş parmağını emerse vazgeçirmek gerekirmiş ileride sosyal problemlere yol açarmış.

7- temiz kullandıktan sonra emzik kullanımı zararlı değilmiş emzik kullanan çocukların daha erken konuştuğu kanıtlanmış.

8- bu aydan itibaren kesintisiz 7 saat uyuyabilirmiş bebişler (nerdeee)

9- annenin yedikleri gaz yapacak diye bir şey yokmuş. en azından genel anlamda gaz yapan yiyecek diye birşey yokmuş, bireysel tepkiler olabilirmiş kola, kurufasülye, lahana yiyebilirmişim (korkuyorum hala ama deneyeceğim zaten süt diyetindeyim yavruşum beslenemeyecek yoksa)

10- kuzumunher tıkırtıya zınk diye uyanması hala morro refleksiymiş (ama ne sinir bozucu ben uyutuyorum babası bir öksürüyor benimki elleri sıçratıp zınk diye açıyor gözleri)

11- rota virüs aşısı yapmıyor kendi çocuğuna da yapmamış,, 10 yıl önce bu aşı yürürlükten kaldırılmış, komplikasyonları sebebiyle. şimdi geliştirilmiş ve yeniden başlanmış kullanılmaya ama dedim ya pimpirik benim doktorum biraz daha zaman geçsin belki bir dahaki çocuğuna yaparız o zaman güvenilirliği daha da kanıtlanmış olur diyor. bende kabul ettim.

bir daha 2 ay sonra kontrolümüz var inşallah bu arada hiiç ihtiyacımız olmaz doktora.

hepinize özellikle bebişlerinize sağlıklı günler. umarım faydalı bilgileri vardır.:asigim:

ço k teşekkürler benim kızımda seninkiyle hemen hemen aynı gün söylediklerinden çok yararlandım n olduğunda

waterlilycim bende antalyadayım merak ettim canım doktorunun ismi ne hangi hastanede...
birde inek sütü alerjimiz devam ediyor demişsin ya canım anlamadım inek sütü mü verdiniz yoksa alerji testi mi yaptırdınız
rotavirüs aşısını bizim doktor kesinlikle önerdi ve bende yaptırdım kii doktorumuza bende sonuna kadar güveniyorum.çünkü rotavirüs çok çok zor bir hastalık
öğrendiklerini paylaştığın için teşekkürler çok güzel yazmışsın

rotavirüs küçük çocuklarda özellikle kış aylarında görülen ishallere neden olmakta, hatta vücudun su kaybı yerine konamazsa ölümlere yol açabilmektedir. 5 yaşına gelene dek neredeyse her çocuk rotavirüsle karşılaşmış olmakta, rotavirüs ishalleri dünya çapında önemli bir sağlık sorunu olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle, 1999’da ilk geliştirilmiş olan rotavirüs aşısının bazı ciddi yan etkiler ( barsak tıkanıklığı ) nedeniyle kullanımdan kalkmasından beri güvenli bir aşı geliştirme çalışmaları sürüyordu. Bu çalışmaların sonuçlanması, yeni rotavirüs aşılarının güvenilir olduğunun gösterilmesiyle, bu aşılar dünyada pekçok ülkede kullanıma girmiştir. 2007 yılı başından beri ülkemizde de mevcuttur
(alıntıdır)

benimde yarın 2 aylık olacak kızım.bilgiler için teşekkürler.bu söylediğin aşıları zaten vuracaklarmı yoksa biz bunlarıda istiyoruz diyelimmi???

canım bana şu inek sütü alerjisi bebeğinde ne gibi etkiler gösteriyor yaza bilirmisin benim oğlumdada garip garip lekelr oluyor yüzünden bekliyorum cvbını

zinko yu tavsiye etmedimi bende kullanıyordum hatta az önce verdim ama şimdi aklıma takıldı bundan böyle vermeyeyim saol canım bilgileri paylaştığın için

ya zınco kullanıyorum ve korktum şimdi benım dr umda zıncoyu onerdı bıze oncesı ben colınıx kullanıyordum işe yaramıyınca zınco kullanmaya başladım offf sasırdım sımdı

Benim oğlumda çok gazlı diye doktorumuz vermişti zinco yu ama isabet oldu ne zamandır vermiyorum... tadını ben bile beğenmiyordum ki kaldı ki el kadar bebe ne napsın yoğun bi dereotu tadı hakim , baktım oğlum her seferinde yüzünü buruşturuyo vermeyi kestim... ama ben size rezene' yi öneririm çok rahatlatıyo hele gece yatmadan önce içiriyorum sabaha kadar deliksiz uyuyor ...ve rezenede hafif tatlımsıdır eğer kullananalar varsa bilirler, nedenini çözememiştim ( çünkü bize söylenen asla küçük bebeklere şekerli su vs. vermeyin) lafı uzatmayayım geçenlerde oğlumun göbek fıtığı için çoçuk cerrahına gittik hem sünnet işini konuştuk hem göbeğini gösterdik.. o da bize dediki sünnet etmeden önce şekerli su veriyoruz bende sebebini sordum meğerse şekerli su bizde olduğu gibi bebeklerde de endorfin hormonunu salgılatıp bebeğin ağrılarını giderirmiş...bunu duyduktan sonra gönül rahatlığıyla rezeneden veriyorum artık...sizde deneyin görüceksiniz...

canım bana şu inek sütü alerjisi bebeğinde ne gibi etkiler gösteriyor yaza bilirmisin benim oğlumdada garip garip lekelr oluyor yüzünden bekliyorum cvbını

canım kızarıklık veya lekeler şeklinde değil, huzursuzluk, kusma, burun tıkanıklığı ve biraz da hırıltısı vardı. bazı bebeklerde ağlama krizi yapıyormuş son aşamada. ben diyetime dikkat edince bu belirtiler azalıyor

zincoyu kullanan arkadaşlar kafanızı karıştırmak istemezdim, kullanacaksanız genzine kaçırmamaya dikkat edin. anne sütü kaçarsa birşey olmazmış bu arada.

zincoyu kullanan arkadaşlar kafanızı karıştırmak istemezdim, kullanacaksanız genzine kaçırmamaya dikkat edin. anne sütü kaçarsa birşey olmazmış bu arada.

watercim senn bebişin doğum tarii 8 ekim miydi?
siz2.ay asılarınızı oldunuzmu?

watercim senn bebişin doğum tarii 8 ekim miydi?
siz2.ay asılarınızı oldunuzmu?

Evet canım seninkiyle aynı doğdu kızım. Aşılarımız bayram sonuna kaldı. bizim sağlık ocağında verem aşısını salı günleri yapıyorlarmış, o yüzden salı olacak diğerlerini de.

Evet canım seninkiyle aynı doğdu kızım. Aşılarımız bayram sonuna kaldı. bizim sağlık ocağında verem aşısını salı günleri yapıyorlarmış, o yüzden salı olacak diğerlerini de.

tamam bende ööle hatırlıyordum ama emin olmak için sana bi daha soriim dedim.ya watercim bizim gecen asımız 11 kasımda oldu.bidahaki aşı tarihiniz 24 aralık dedi hemşire ve ası takviminede ööle yazdı.ama burda bakıyorumda baya bi geçe kalıo bizim aşılar.hatta kızım o tarihte 2 bucuk aylık.azönce eşimede sööledim o da sana ası tarihlerini sormamı istedi bana yazabilirmisin ik raihinizden itibaren.bizim 10 ekim 11 kasım bide 24 aralık.acaba alık hemşire yanlışmı yazdı.yoksa normalmi???

X