Doğuştan Rahmi ve Vajinası Olmayan Var mı Aranızda?

yaklaşık 7 yıl önce antalyada ömer özkanda ameliyat oldum 2 hafta öncede evlat edinme başvurumuzu yaptık bebeğimi yüreğimde büyütüyorum çok mutluyummm :))

Arkadaşlar hiç üzülmeyin derdi veren allah dermanınıda verir bir sürü ameliyat çeşidi var ameliyat olunca sorun kalmıyo bebek konusuda isteyen taşıyıcı annelik yaptırır isteyen rahim naklini bekler isteyende bizim yaptığımız gibi bebeğini yüreğinde büyütür bugünümüze şükürler olsun bebeğimi karnımda taşımıyorum ama rabbi öyle güzel bi sevgi verdiki içime görmediğim bebeğimi özlüyorum bir gün gelicek biliyorumm allah hepinizin gönlüne göre versinnn

hayat işte...
evladı olanlarıda görüyoruz 76 yasında kadın hastaneye yatıyoda bi kere deyipte arayıp sormuyolar bunlar da yaşanıyo... evladı olanın derdi baska olmayanın derdi baska... dünya imtihan dünyası ve bizler imtihan içindeyiz elhamdülillah... ya rabbim bizi imtihan ile sınamasaydı bu hepsinden beter olurdu... rabbim dert vermiş dermanınıda vermiş gelene kapı acık gidene de sözümüz yok. sıkma canını böyle düşün

bazı arkadaşlar ameliyat olmadanda mutlu olduklarını eşleriinin sorun yaratmadığını söyledikleri halde neden ameliyat olmak istediğinizi tekniklerini araştırdığınızı merak etmiyorum değil hani cevabını söylerseniz sevinirim

seni sevindirelim nisanur26,,kendi adıma konuşursam.. eşim ne kadar mutlu olduğunu söylede ben ameliyat olmak istiyorum..fiziken ne kadar etkisini göreceğimi bilsemde en çok ruhen rahatlamak için..ayrıca bu durum doğuştan olduğu gibi her insanda döl yolu uzunluğu farklı olabiliyor..doğal olarak ta rahim ve vajina yokluğu olan biizm gibi kişilerin cinsel hayatları da farklı olabiliyor..ameliyat tekniklerinide araştırmadığımı bilmeni isterim hepsi ile ilgili emin olki çok detaylı bilgim var..ben sonuçları ile ilgili bilgi almaya çalışıyorum..malum herkeste olan bir durum değil..evliliği yaşadıysan da herşeyin cinsel hayat olmadığını göreceksin ilerleyen zamanlarda..ameliyat olmakla evlilik olmuyor maalesef..son olarak şunu söylemek isterim senin yerinde olsam(ki olmak istemem) ukalalık yapacağıma yardımcı olurdum seve seve..mutlu olman dileğiyle..

Sevindirelim seni nisanur 26, kendi adıma konuşursam, öncelikle yazılanları okumuşsun fakat anlayamamışsın sanırım,mutlu olmak derken elbette havalarda uçuşmuyoruz..bu durumumdan dolayı evliliğime yansıyan bir problemimiz olmadığını, buna bağlı olarak ta huzursuzluğumuzunda olmadığını bilmeni isterim..bu sebeple bir an önce ameliyat olmak gibi bir kaygım yok..bu sendrom doğuştan olduğu için kişilerin döl yolu uzunluğu da, çok olmasada farklı olabiliyor..ayrıca cinsel hayat ta sadece 9-10 cm den de ibaret değil.. ameliyatın ne kadar etkisini göreceğimi bilsem de ben en çok ruhen rahatlamak için istiyorum.. bende isterdim elbette her şey normal olsun..Ayrıca ameliyat tekniklerini de ARAŞTIRMADIĞIMI bilmeni isterim..ameliyatla ilgili kulak dolma bilgiler edinmedim..aksine hocaların direk kendilerine muayene olup bilgi edindim..sordum ve öğrendim..benim merak ettiğim ameliyat sonuçları..malum herkeste olan bir durum olmadığı için ameliyat olan kişilerle iletişim kurmak istedim..bunlardan biride sendin ama maalesef yardımcı olacağına ukalalık yapmaktasın bu da ilk ukalalığın değil..seninde yerinde olsam(ki olmak istemem) seve seve yardımcı olurdum.

benimde ayni derdim var dogustan rahmim yok.bu konu hakkinda konusmak istiyorum.cunku baska kimseyle konusmayorum.bizi en iyi yine biz anlariz.lutfen beni eklermsn nisanur berrak_8686_@hotmail.com lutfen

MErhabalar arkdaşlar bende sizlerle aynı durumdayım ama malesef sizin kadar umutlu değilim. bnm krmozomlarda anormal normalde bayanım ama kromozomlarım erkek kromozomlarıymış. testiküler feminizasyon denen bi hastalık uterus ve vajen oluşmamış vajinoplasti yapılması lazımmış ama yaptırsam bile evlenecek olsam karşımdaki insan bunu anlayışla karşılamaz bence yüzden saldım kendimi yalnız yaşayıp yalnız kalacam sanırım ((

merhaba kızlar.görüyorumki rabbimin bizler için hazırladığı çok değişik hayatlar var.ben 26 yaşındayım.1.5 yıllık evliyim. benim doğuştan rahmim yok.yumurtalıklar gelişmiş ama ne yazıkki rahim gelişmemiş.rabbimin takdiri işte. Allahtan ki eşim çoook anlayışlı. taşıyıcı annelikle evlat sahibi olabiliyoruz ancak. bu ay başladık tedaviye. kuzenim yapcak taşıyıcı anneliğimizi. bu ay doğum kontrol hapına başladık ikimizde.ben iğnelerimi olacam ve yurt dışına gitcez uygulama için.kendi evladımı kendim taşımayı onu içimde hissetmeyi okadar çok isterdimki anlatamam.ama bu yolla meleğime kavuşacaksam da yaparım.inşallahh rabbim verir meleğimizi...

vajinoplasti yaptıranlar kimi öneriyorsunuz kime gitmeliyim yaptırn arkdaşlar bu konuda bilgi verebilrmsinz

Ayrıca Nisanur hanım sizinle nasıl görüşebilirz size ulaşmaya çalışyrum

Son düzenleme:
Genel bakış
Vajinanın kısmi ya da tam olmamasına vajinal agenezi (vajina yokluğu) denir. Başka bir deyişle; başarılı bir cinsel yaşama izin verecek uzunlukta vajina boşluğunun olmaması olarak tanımlanabilir. Vajina yokluğu ile seyreden en iyi bilinen durum Mülleryan agenezi veya diğer ismiyle MRKH (Mayer Rokitansky Kuster Hauser) sendromudur ve olgularının yaklaşık %80 - 90’lık kısmını oluşturur. Diğer iyi bilinen bir sebep; Testiküler feminizasyon (androjen insensitivite sendromu) dur.
Vajina yokluğunun sıklığı kaynaklar arasında farklılık göstermekle birlikte Dünya’da yaklaşık olarak 4000 - 5000 doğumda bir görüldüğü tahmin edilmektedir. Türkiye’de yılda MRKH sendromuna sahip yaklaşık 120 bebek doğmaktadır. Testiküler feminizasyon ise daha nadir görülmektedir. Olguların çoğu ileri yaşlara kadar tanı almadığı için sayıları her geçen yıl katlanarak çoğalmaktadır.
Tanı yöntemleri
Doğuştan vajinanın olmaması ile karakterize en iyi bilinen Mülleryan agenezi veya MRKH (Mayer-Rokitansky-Kuster-Hauser) Sendromudur. Diğer iyi bilinen bir sebep; Testiküler feminizasyon’ dur. Gebelik sırasında yapılan takiplerde ultrasonografi ile bebeğin iç organlarında meydana gelen kusurların bazıları tespit edilebilmektedir. Ancak; anne karnında vajinanın yokluğu veya vajinanın gelişim basamakları direk olarak görülememektedir. Eşlik eden rahim ve böbrek anormalliği varlığında vajina yokluğundan şüphelenilebilir. Ancak; kesin tanı doğumdan sonra konulabilmektedir.
Her yeni doğanın genel sistemik muayenesinin yapılması gereklidir. Bu muayenenin bir parçası da genital sistem muayenesidir ve bu sırada vajinanın yokluğu rahatlıkla anlaşılır. Vajina yokluğunun yeni doğan döneminde fark edilmesi çok önemlidir. Çünkü; vajina yokluğuna eşlik eden diğer sistemlere ait problemlerinde erken teşhis edilmesine yardımcı olur. Örneğin; böbreğe ait bir anormallik tespit edilerek, böbrek yetmezliğinin önüne geçilebilir. Yine, testiküler feminizasyonun erken fark edilmesi ile kanserleşme potansiyeli olan testis, ergenliğe kadar yakından takip edilir.
Vajina kısalığı veya yokluğu ile doğan bebeklere; kromozom analizi, hormon ve enzim çalışmaları, ultrasonografi ve magnetik rezonans görüntüleme, idrar yollarının görüntülenmesi gibi birçok tanı yöntemi yapılmalıdır. Çünkü; vajina yokluğuna neden olan tüm sebepler araştırılmalı ve kesin tanı net bir şekilde ortaya konulmalıdır. Örneğin; rahimi olmayan bir hastada kromozom analizi 46XY olarak bulunursa, MRKH sendromu olmadığı anlaşılır. Bunun dışında; bazı enzim ve hormonal problemlerde vajina yokluğu görülebilmektedir. Bu yüzden vajina yokluğuna sebep olan faktörler ve ek problemler net olarak açığa çıkarılmalıdır.
Sebep net olarak ortaya konulmadan yapılan tedaviler başarısızlığa yol açacaktır. Bazı hastalıklarda tedavi daha yeni doğan ve çocukluk çağında yapılırken, bazı durumlarda ergenlik yaşına gelindiğinde tedavi yapılmaktadır. MRKH sendromlu hastaların; vücut büyümesi ve meme gelişiminde bir anormallik olmadığından, genelde ergenlik çağında adet kanamalarının başlamaması şikayeti ile başvuruyorlar. Rahimi olup vajinası olmayan hastalarda; her ay adet kanamasının içeride birikmesinden dolayı ağrı olabilir ve bir müddet sonra karında kitleye sebep olabilmektedir. Bu aşamada fark edilip rahim ile vajina arasında kanal oluşturularak adet kanamasının dışarıya akışı sağlanabilir ve üreme organlarının kalıcı zarar görmesi engellenebilir. Bu yüzden; 13 - 14 yaşında halen adet kanaması görmemiş ve her ay 2 - 3 gün karın ağrısı çeken çocukların bu açıdan değerlendirilmesi gereklidir. Bazı olgular ise evlendikten sonra ilişkiye girememe şikayeti ile başvurular. Erişkin hastalarda jinekolojik muayene ile vajina yokluğu rahatlıkla anlaşılabilir. Görüntüleme yöntemlerinden ultrasonografi ve magnetik rezonans kullanılarak tanının doğrulanması sağlanır. Aynı zamanda bu görüntüleme yöntemleri ile vajina yokluğuna eşlik eden diğer anormalliklerde saptanabilir.
Tedavi yöntemleri
Tanı sonrası acilen tedavi yapılması gereken çoğu tıbbi durumun aksine vajinal agenezi olgularına hemen müdahale edilmez. Hastanın kendini tedaviye hazır hissetmesini beklemek gereklidir ve hastanın zamana ihtiyacı vardır. Tedaviyi yapacak olan hekimin ortaya çıkan hassas sorunlarla başa çıkacak tecrübede olması gereklidir. Hasta karar verdiğinde tedavi seçenekleri sunulur ve bu sürece aktif olarak katılması sağlanır. Birçok hasta ve aileleri, tedavi için ergenlik dönemini beklemeyi seçmektedir.
Hastaların normal cinsel hayatlarını sürdürebilmeleri için normal uzunlukta bir vajina oluşturulmalıdır. Vajinanın kısa ve dar olarak tespit edildiğinde vajina genişletici aletler kullanılarak vajina genişletilebilir. Bu aletler günde iki defa 15 - 20 dk uygulanır ve tedavi yaklaşık olarak 2 - 18 ay kadar zaman almaktadır.
Vajinanın tamamının olmadığı durumlarda veya vajinal genişleticilerin yetersiz kaldığı durumlarda cerrahi tedavi diğer bir seçenek olarak hastaya sunulmalıdır. Cerrahinin amacı; doğru eksene ve yeterli uzunluğa sahip, cinsel birleşmeye izin veren bir vajinal kanal yaratmaktır. Bu tedavi için, hastanın durumu daha iyi anlayabildiği yaşları beklemek doğru olacaktır ve 17 - 21 yaş arası ideal zamandır. Cerrahi tedavide hangi yöntemin kullanılacağı, operasyonu gerçekleştiren cerrahın deneyimine bağlı olarak değişebilmektedir.
Yeni bir vajina oluşturulması için deri greftleri ve barsak gibi çeşitli dokular kullanılmaktadır. Derinin kullanıldığı operasyonları takiben uzun bir süre vajina genişleticilerin kullanılması gerekmektedir. Bu genişleticiler kullanılmadığı takdirde; vajina zaman içinde büzüşmekte ve kapanmaktadır.
Yapısı itibariyle vajinaya benzeyen dokulardan barsaklar, yeni bir vajinal boşluk oluşturulması için kullanılabilir. Vücutta vajinaya en çok benzeyen dokulardan biri barsaklardır ve barsağın kullanıldığı operasyonların, şu anda dünyada başarı oranı en yüksek cerrahi uygulama olduğu bilinmektedir.
Bu operasyonda hastanın kalın barsağının 15 cm’lik bir kısmı vajina yapımı için kullanılıyor. Uzun bir boruyu andıran kalın barsağın bir bölümü kesiliyor ve kalan barsak uçları birbirlerine ağızlaştırılarak kalın barsağın devamlılığına herhangi bir zarar verilmiyor. Bu operasyona sigmoid kolon vajinoplasti adı verilmektedir. Hastanın kendi dokusu kullanıldığı için organ nakillerinde görülen doku uyuşmazlığı veya reddi bu operasyon sonrası görülmüyor. Ameliyat sonrası herhangi bir sindirim sistemi problemine rastlanmıyor. Çünkü; kalın barsağın toplam uzunluğu yaklaşık 150 cm’dir ve kullanılan kısım yaklaşık %10’luk kısmıdır. Kalan barsak uzunluğu normal sindirimi idame ettirmek için yeterli olmaktadır. Ameliyat sonrası hastanın ayağa kalması 2-3 gün ve normal hayatına dönmesi 10 gün kadar sürmektedir. Ameliyattan yaklaşık 5-6 hafta sonra çiftler rahatlıkla ilişkiye girebilmektedir.
Derinin kullanıldığı yöntemlerde çiftler ayrıldığı ya da ilişkiye girmediklerinde vajina kapanmaktadır. Barsağın kullanıldığı yöntemde, vajina ömür boyu açık kalmaktadır ve hasta kapanma korkusuyla yaşamak zorunda kalmamaktadır. Aynı zamanda, sadece kadın için değil, partneri için de tatmin edici sonuçlar elde edilmektedir.
Bu operasyonlarda hasta memnuniyetini sağlayan en önemli faktör; problemin başka cerrahi işlemlere gerek kalmadan ilk operasyonda çözülmesidir. Cinsel birleşmenin partnerler tarafından normalinden farklı olmaması ve hastanın uzun süre ilişki yaşamadığı ayrılık, boşanma gibi dönemlerde vajinanın kapanmaması barsaktan yapılan vajina operasyonunun en önemli avantajıdır.

Olgu 1: AB isimli hasta 21 yaşında üniversite öğrencisi ve bekar
Bu sorunu ne zaman ve nasıl fark ettiniz?
Bu sorunu ergenlik çağında 18 yaşında fark ettim. Diğer yaşıtlarım gibi adet göremeyince annemle birlikte jinekologa gittik ve dışarıdan görünümün tamamen normal olduğunu, ancak ultrasonografide rahimin görünmediğini söyledi. Yapılan jinekolojik muayenede vajina yolu olmadığı anlaşıldı.
İlk kiminle paylaştınız?
Durumu ilk olarak annem öğrendi. Daha önce duyduğumuz bir şey değildi ve ilk başta inanamadık.
Sosyal çevrenizde nasıl karşılandı?
Yakın arkadaşlarımla paylaştım ve beni inanılmaz rahatlattılar. Bu durumu paylaştıkça rahatlıyor insan…
Vajinası olmayan ancak diğer hormonal gelişiminde sorun olmayan bir kadın olarak neler hissettiniz?
Çözüm olup olmadığını tam bilmiyordum ve çok korktum, psikolojim bozuldu, ilaç tedavisi bile gördüm. Kendimi eksik hissediyordum, kadın gibi görmemeye başladım ve bu durum benim için çok üzücüydü. Sonra ameliyatla vajina yapılabildiğini öğrendik ve kendimi psikolojik olarak birkaç yıl buna hazırladım.
Operasyon öncesi ve sonrası ne tür sıkıntılar oldu?
21 yaşında ameliyat oldum ve ameliyatı olalı yaklaşık 2 ay oldu. Ameliyatımı Prof. Dr. Ateş KARATEKE hocam yaptı ve çok başarılı geçtiğini söyledi. Gerçekten, sorunsuz ve rahat bir operasyon geçirdim. Bu konuda hastanın doktora güvenmesi çok önemli ve doktorum bana çok güven verdi. Ateş bey’in bu konuda çok fazla deneyimi olduğunu yaptığım araştırmalar sonucu öğrendim. Ameliyattan dört gün sonra eve geldim ve inanamadım. İyileşme süresi uzun sürmedi ve normal yaşantıma kısa sürede döndüm.
İmkanınız olsaydı ameliyatı daha önce yaptırmak ister miydiniz?
Sorunu çok geç olmadan fark ettim ve tedavi oldum. Mutluyum…
Evli iseniz evliliğiniz ne yönde etkilendi?
Şu anda evli değilim.
Bugün yasal olsa taşıyıcı annelerin desteği ile çocuk sahibi olmayı ister misiniz?
Şimdi geriye bir tek rahim sorunu kaldı. Rahim naklini kesinlikle istemiyorum ve düşünmüyorum. Sonuçta; vajina ameliyatı kendi bağırsağımdan kesilip yapıldı ve kendi organım olduğu için vücuduma hemen uyum sağladı. Fakat rahim nakli böyle değil. Çocuk sahibi olmak için ameliyat olmayı da biraz gereksiz buluyorum.
Bu konuda taşıyıcı annelik beni çok cezbediyor. Taşıyıcı anne aracılığıyla çocuğum olsun çok isterim. Bunu son derece destekliyorum ve çocuğu kimin taşıdığının bir önemi olmadığını düşünüyorum. Sanırım şu anda ülkemizde bu konuda yasal düzenlemeler yok ve olmasını çok isterim. Çocuk sahibi olabilmem için taşıyıcı annelik tek umut kaynağım…
Bu sorunu yaşayan diğer hem cinslerinize neler önerirsiniz?
Bu sorunu yaşayan hem cinslerime, kendilerini asla eksik hissetmemelerini öneriyorum. Gerçeğinden tamamen farksız bir vajina oluşturuluyor ve hiç bir sorun olmuyor. Korkulacak bir şey yok, ayağa kalkma süresi de çok kısa. Taşıyıcı annelik ile çocuk sahibi olabildiğini bilmek güzel bir şey. Unutmamak gerekiyor ki; son derece normal görünen insanların bile çocukları olamayabiliyor. Sonuç olarak; vajinanın olmaması günümüzde çözümü olan bir problem ve bu sorunu olanlar profesyonel ellerde tedavilerini olabilirler. Endişelenecek bir durum yok…

Olgu 2: DS isimli hasta 21 yaşında, Evli ve ev hamını
Bu sorunu ne zaman ve nasıl fark ettiniz?
Sorunu 19 yaşında evlendiğimde eşimle cinsel birleşme olmadığı zaman fark ettim.
İlk kiminle paylaştınız?
İlk olarak eşimin ailesiyle paylaştık. Bu sorun için ameliyat olabileceğimizi öğrendik ve çevremiz çocuk tedavisi gördüğümüzü sanıyordu. Kendi ailemle bile ancak 6 ay sonra durumu paylaşabildim.
Sosyal çevrenizde nasıl karşılandı?
Eşimin ailesiyle aynı evde oturuyorduk ve diğer aile fertleri de aynı apartmandaydı. Annemi uzun yıllar önce kaybetmiştim ve beni tam anlamıyla anlayan kimse yoktu. Eşimin ailesi vajinam olmadığı için benim hiçbir şeye hakkım olmadığını düşünüyorlardı. Eşim bile bazen anlayış göstermiyordu. Bunlar psikolojimi çok olumsuz etkiliyordu.
Vajinası olmayan ancak diğer hormonal gelişiminde sorun olmayan bir kadın olarak neler hissettiniz?
Öğrendiğimde ne olduğunu tam olarak anlayamadım. Evlenene kadar da durumu bilmiyordum. Bekarken öğrenmiş olsaydım kabullenmesi daha kolay olabilirdi. Görücü usulü evlendim ve eşimin ailesiyle birlikte yaşıyordum. Neye nasıl adapte olacağımı bilemedim. Her kadın gibi eşim tarafından beğenilmek istiyordum ve hislerim de bir sorun yoktu.
Operasyon öncesi ve sonrası ne tür sıkıntılar oldu?
Daha önce 3 defa bu problem için ameliyat olmuştum. Bacaktan deri grefti alınarak vajina yapmayı denediler. Bu ameliyattan sonra vajinamın kapanmaması için 6 ay boyunca her hafta protez tedavisi uygulandı ve bu süreç beni çok yıprattı. Bu ameliyattan 2 ay sonra doktorumuz cinsel birleşmeye izin verdi, ancak tam anlamıyla ilişki gerçekleşmedi. Daha sonra tüm uğraşlara rağmen vajinam kapandı. Aradan 1.5 yıl geçti ve ben bir daha ameliyat olmayacağımı söylüyordum. Bir umut diyerek, Prof. Dr. Ateş KARATEKE hocamı bulduk. Daha önce hiç ameliyat olmamış olsam her şeyin daha kolay olacağını, ancak yine de barsaktan yeni bir vajina yapabileceğini anlattı. Gerçekten verdiği güven ve samimiyet beni çok rahatlattı, dördüncü ameliyatımı olmaya karar verdim. Ameliyat sonrası kısa sürede ayağa kalktım ve herhangi bir problem yaşamadım. Hem ameliyat öncesi hem sonrasında verdiği destekle bu süreci çok rahat geçirdim.
İmkanınız olsaydı ameliyatı daha önce yaptırmak ister miydiniz?
İmkanım olsa tabi ki daha önce ameliyat olurdum. Fakat; ben bu problem için imkanlar yaratmama rağmen olumsuz neticeler aldım. Ateş hocamı en başta keşfetmek ve ilk ameliyatımı onun yapmasını çok isterdim.
Evli iseniz evliliğiniz ne yönde etkilendi?
Evliliğimde oldukça olumsuz etkiler yaşadım. Cinselliğin evliliği ayakta tutan şeylerden biri olduğunu düşünüyorum. Çünkü; bunun eksikliğinde gelişen her olumsuzluğu ister istemez buna bağlıyorsunuz. Eşime boşanma teklifinde bile bulundum. Fakat; eşim beni zaman zaman üzse de desteğini hiç eksik etmedi.
Bugün yasal olsa taşıyıcı annelerin desteği ile çocuk sahibi olmayı ister misiniz?
Benim rahimim var ancak çok küçük olduğu için normal yollarla çocuk sahibi olmam imkansız görünüyor. Eğer yasal olursa taşıyıcı annelik yoluyla çocuk sahibi olmayı çok isterim.
Bu sorunu yaşayan diğer hem cinslerinize neler önerirsiniz?
Belki bu durumu öğrenip; boşanmayı, sevdiği olup ayrılmayı veya bekar olup evlenmemeyi düşünenler vardır. Ne olursa olsun; hiçbir zaman ümitlerini yitirmemeleri gerektiğini söylemek istiyorum. Erkeklere de bir mesaj vermek isterim. ‘’Lütfen kadınları bir araç olarak görmeyin ve onlarla hayatınızı kolaylaştırmak için değil, hayatınızı paylaşmak için evlenin’’. Böyle bir durumda duyarlı olmalarını ve eşlerini desteklemelerini öneriyorum.

ne güzel senin adına çok sevindim bende çok istiyorum taşıyıcı anneliği ama maddi durumlardan dolayı elim kolum bağlı bütün umudum rahim naklinde umarım gebelik gerçekleşir de ben ve benim gibilerde bebek sahibi olurlar

nisanur hanım size nasıl ulaiabilrm msn flan warmı doktor ve ameliyatla ilgili görüşecektim sizden haber bekliyorum

nisanur hanım size nasıl ulaiabilrm msn flan warmı doktor ve ameliyatla ilgili görüşecektim sizden haber bekliyorum

merhaba reyhan msn var ama internete fazla giremiyorum ben prof dr gürkan uncuya oldum karın içi zarından vajen olusturdu laparaskopi yöntemiyle yaptı çok memnunum kendine güvenen ve hastasınada güven veren biir insan iki gün yattım hastanede ve on gün sonrada düğün telaşı için koşturdum en önemli yönüde vucudunda kesik izi olmaması kendisiyle görüş derim

Allah razı olsun nisanur hanım belki bi ışık oldunuz siz benim için aşağı ykarı maliyeti neydi kaç günde topladınız kendinizi şimdi nasılsınız candanote1983@hotmail.com adresim bana mail atabilrmisnz inanın böyle bir desteğe çok ihtiyacım var duacı olurum siizn içn

vajinoplasti yaptıranlar kimi öneriyorsunuz kime gitmeliyim yaptırn arkdaşlar bu konuda bilgi verebilrmsinz

Ayrıca Nisanur hanım sizinle nasıl görüşebilirz size ulaşmaya çalışyrum

Bende 12 yaşımdayken vajinoplasti oldum pek hoş bir süreç olmadı benim için hacettepenin çocuk cerrahisinde yapıldı ameliyat. benim rahmin vede vajinamın rahme yakın bir kısmı vardı zaten. KAH'tan dolayı dıştan vajinamın oldugu yer dümdüzdü. Ameliyatla vajinam açıldı ve dudaklar yapıldı ancak hastanede 3 haftası yataktan kalkmadan 1 ay yattım idrar sondasıyla. bu kadar uzun süre sondalı kaldığım içinde 18ime kadar idrar tutma sıkıntısı yaşadım. normalde basit bir ameliyatmış vajinoplasti ancak benimki 8 saat sürmüş ve doktorumda serviste benimle ilgilenmediğinden uzun süre yattım hastanede ayrıca yattığım yerde refakatçi ve tv bile yoktu. Bir ay çıldırttılar beni yani. bu nedenle sadece ameliyatı hacettepede olmayın diyebilirim.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…