Doğurganlığın normal olmasını dengeleyen hormonlar problemli ise kısırlığa neden olur

• Konu Sahibi mayatupbebek
  • Başlangıç Tarihi
M

mayatupbebek

Ziyaretçi
Hipogonadotropik hipogonadizm adı verilen, beyinden salgılanan doğurganlık düzenini ayarlayan hormonların azalması nedeni ile genital organlardan salgılanan hormonların da azalması durumudur. İlaçlarla tedavisi mümkün olan nadir infertilite nedenlerindendir. Erkeklerde genellikle kıllanma azlığı, memelerde büyüme, testislerde gelişme geriliği, sertleşme problemi, cinsel isteksizlik gibi bulgulara rastlanır. Hastaların meni testlerinde ciddi bozukluklar veya azoospermia görülür. Hormon analizleri yapılarak teşhis konulur. Tedavide beyinden salgılanan ve sperm-testosteron yapımını sağlayan hormonların (FSH-LH) dışarıdan verilmesi (iğne şeklinde) gerekir. Ancak bu tedavi kısa süreli değildir, düzenli ilaçlarını kullanan hastalarda 6 aydan önce az oranda hastada sperm çıkışı görülmekle birlikte 12. ayda %70-80 oranında sperm çıkışı görülür. Kadınlarda, hiç adet görememe ya da uzun aralıklarla az miktarda adet görme, yumurta geliştirememe, rahim iç duvarının kalınlaşamaması, infertilite, cinsel isteksizlik, ateş basmaları, kemik erimeleri, depresyon gibi bulgularla kendini gösterebilir.

slm ben 28 yaşında hipogonotropik hipogonadizm hastası bir bayanım. 2008 yazında ankara da özel bir merkezde mikroenjeksiyon tedavisi oldum. 3 yumurtam oluştu iyi orta ve kötü kalitelerde embriyolar maalesef tutmadı.ender rastlanan bir kısırlık nedeni olduğunu söylemişsiniz peki sizin merkezinize benim rahatsızlığımla başvuran hastalarınız oldumu başarı oranları nedir. teşekkürler

Son düzenleme:
benım butun hormonlarım iyi çıktı ama prolaktın 40.08 cıktı dostınex kullanıyorum 2 hafta oldu acaba duşmuşmudur bu ay hamıle kalabılırmıyım acaba

aynı sorunla karşı karşıyayım malesef .doktorumda bana beyin den gelen bir kadınlık hormonu varmış ve beyin onu salgılamıyoırmuş dedi .bu yüzden normal yolla hamile kalmam imkansızmış.bana da iğne yapılacak dedi bende gebe kalmanın yolu yokmuş.benim sormak istediğim iğneyle nasıl bir tedavi uygulanacağı kusuruma bakmayın ama gerçekten bilmiyorum .
bu tedavi nasıl uygulanıyor biraz açarmısınız lütfen

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…