Doğum sonrası yanliz olmak.

mercan86

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
18 Ekim 2012
105
8
Merhaba kızlar. Benim 3.5 yasinda bir oglum var ve 28 haftalik hamileyim. Tahmin ettiginiz gibi doğum ve sonrasi endiseleri sardi beni. En büyük sıkıntım ise dogum sonrasi yanlız olacagim. Ben almanya dogumluyum 6 yil once geldim Annem rahemtli oldu. Ablalarim yakinimda ama calisiyorlar. Kayimvalidem o yardim konulrinda ilgisiz. Esimde yogun calisiyor. Dogumdan sonra ne yapacagim bilmiyorum cok endiseliyim .lohusalikta yanlizlik beni korkutuyor.

İki cocukla mutlaka zor olur ama acikcasi yalniz olmak bence avantaj. Sezeryanla dogum yaptim ve 1 haftalik filandik annemi gonderdim, cok eahat oldu:) annem burdayken daha cok panik yaptiriyordu bana:) iki cocukla nasil olur bilemem ama cocugun yapisi da onemli belki cok uslu bir bebek olur hic zorlanmazsiniz.

Merhabalar, öncelikle kaybınızla ilgili olarak başınız sağolsun. Lohusalıkla ilgili olarak yalnız olmanın sizi korkutmasını çok iyi anlıyorum ancak şunu söylemeliyim ki dezavantajı olan herşeyin muhakkak ki avantajları da olacaktır. Bu açıdan bakmak size psikolojik açıdan biraz daha yardımcı olabilir. Lohusalıkla ilgili daha önce tecrübeniz var aslında, elbetteki her Doğum ve sonrası diğerinden farklı ama en azından alacağınız önlemlerle ilgili olarak sizi ipucu verebilir.
Örneğin buzluğunuzu lohusayken yemekle uğraşmamak adına hazırlayacağınız öğünlük şeylerle depolayabilirsiniz köfte, doğranmış soğan, sebze, zeytinyağlı aklınıza ne gelirse. Ev işlerinde destek alabiliyorsanız bunu öncesinden programlayabilirsiniz. Eşinizle bu konuyu şimdiden konuşarak beklentilerinizi ifade edebilirsiniz. Aynı şey kardeşleriniz için de geçerli. Akşama yemeğinizi birinin getirmesi veya bir iki çamaşırınızı yıkaması bile destektir aslında. Bütün bunlarl lohusalık döneminde konuşmaktansa şimdiden bu korkularınızı ifade ederek yardım istemeniz sizin ve karşımızdakilerin işini kolaylaştıracaktır. İfade edilmeyen beklentiler karşı taraftan anlaşılamayınca bekleyen kişi açısından hayal kırıklığı yaratır bu nedenle bunun tek çözümü iletişim kurmaktır. Yardım istemekten çekinmeyin. Ben inanıyorum ki ikinci çocukta daha kolay bir süreç geçireceksiniz ilk çocuğunuzda edindiğiniz tecrübeler sayesinde, kendinizi strese sokmayın, her anımız önemli ve değerli bunun farkına varabilmek mühim olan. Çevrenizi ve etrafınızı beklentilerinizden haber verin, yemeklerinizi öğünlük stoklayın ki çözdürmek ve pişirmek kolay olsun, ev işleri düzeninizi oturtun, yardım istemekten çekinmeyin. Tecrübeli bir anne olarak bu dönemi çok keyifli geçireceğinize inanıyorum, herşey gönlünüzce olsun.

Merhaba, öncelikle sağlıklı bir şekilde kucağınıza almanızı dilerimm.. yalnız kalmanın iyi tarafları olduğu gibi kötü taraflarıda var ama önemli olan olaylara nasıl bir psikoloji ile yaklaştığımız eğer kendinizi iyi hissedip yapbileceğinize inanırsanız gerçekten başarırsınız bence, benim tercihim ikinci doğumumda tek başıma süreci geçirmek hem doğum sorunlarım hem yeni yaşamıma adapte olmaya çalıştığım ilk günlerde etrafımdaki bebek ve anne sağlığına dair doğru bilinen yanlışları anlatmakla geçti bir de bunların stresi eklenmişti ve gerçekten sakin, huzurlu ve acelesiz geçirsem daha rahat olurdum. Süreci bir kere atlatmış birisi olarak sadece eşimlede ilerler diyorum. Ablalarınızın akşam ziyareti yaparlar yapamadığınız şeyler için yardım istemekten çekinmeyin. Ayrıca eşinize bebek izni veriliyor bunuda hatırlayın eşinize durumu anlatın size yardımcı olmasını isteyin yemek ve ev işlerini devralmalı hayat müşterektir ve halledebileceğinize baştan inanın siz 9 ay vücudunda bir canlıya ev sahipliği yapıp ona hayat veriyorsunuz, kadın isterse herşeyi yapar, yapar ve bu sizi daha da güçlendirir, ve yine siz bir canlıya 3,5 yıldır eminim çok bakıyorsunuzdur bence harika ve çok kolay geçecek. #huggiesannediyim #sarılmanınmucizesi

eşiniz bi süre izin alsın bence. ben ikinci doğumumda yanımda ne annemi ne kv mi istemiyorum. ilkinde beni çok zorladılar kaprislerinden bıktım.en iyisi eş. yada yemek temizlik yapan bir yardımcı.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…