Doğum sonrası ücretsiz izinden sonra tekrar ücretsiz izin alanlar

kufyesili

Aktif Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
6 Ocak 2023
512
1.730
Merhabalar,

Ben kamuda çalışıyorum doğum sonrası 24 ay ücretsiz izin aldım 3-4 ay sonra başlamam gerekli en geç. Ücretsiz sonrası döndüğümde kızım yaklaşık 2 buçuk yaşında falan olacak. Ancak o kadar ben bağımlı bir çocuk ki şimdiden kreşe başlatmam gerekiyor. Ama benim yine de çekincelerim var. Babanne dede halalarına bile yanaşmayan bir bebek. Benim ailem zaten uzakta. O yüzden korkularını yensin diye kreşe verelim diyoruz ancak eşim geçen doğum sonrası ücretsiz izinden sonra memura tanınan iki defaya mahsus olan ücretsiz izni kullanabiliyor musun dedi. En azından biraz daha büyümüş olur 3 yaşını geçer. Bunu ben de düşünmüştüm ama kurumdaki amirin inisiyatifine mi bağlı bilemiyorum. Bu konuda bilgisi olan var mı? Ya da bu şekilde iznini uzatan?

Doğum izninden önceki süre 7 yıl. Ücretsiz izin yönetmeliğini çok öncesinden araştırmıştım ama işte doğum sonrası biraz amirin izni vs gerekli mi emin olamadım.
Dogum izinleri vs haric 5 yil dolduysa hakkiniz var. Sure tutmayabilir gun gun hesaplayin

Doğum izninden önceki süre 7 yıl. Ücretsiz izin yönetmeliğini çok öncesinden araştırmıştım ama işte doğum sonrası biraz amirin izni vs gerekli mi emin olamadım.

Sebep belirtmenize gerek yok ama idare takdir hakki var ztn verilir demiyor verilebilir diyor. Ben kullandim bir sure onay suresi olmustu.

Doğum izni sonrası 5 yılı doldurana kesin veriliyor. Dilekçe yazın.

5 yılı doldurduysanız iki defaya mahsus 6 ay ücretsiz izin hakkınız var ama birim amirinizin inisiyatifinde. Öncesinde görüşme şansınız olursa netleştirin ona göre hareket edin. Bizim birim amiri bir kişiye vermemişti. Çünkü kanunda verilebilir diye yazıyo.

Sebep belirtmenize gerek yok ama idare takdir hakki var ztn verilir demiyor verilebilir diyor. Ben kullandim bir sure onay suresi olmustu.
Anladım merak ettiğim de buydu çünkü birimin personel ihtiyacı var ve inisiyatif kullanma ihtimalleri yüksek

Bu izin tüm memuriyet hayatınız boyunca 1 defalık bir hak ama bunuda unutmayın. Alacaksanız 6 ay alın hepsini kullanmayın bence. Bizim kurumda 10senesi dolanlar 3 ay yazdırabilmişti bu izni. 5 senesi dolan personel en az 6 ay almak zorunda demişlerdi. 9-5 çalışansanız 6 ay alın 3yaşta başlatın kreşe.
Birde ilkokul çağına kadar yarım gün+yarım maaş hakkı var maddi durumunuz varsa onada bakabilirsiniz.

6ay + 6ay'dan toplam 1 yil degil mi ucretsiz izin? Sizin bebis zaten 24 aylik olmus?
Hayır bu 5 yılını dolduran her memurun alabileceği ücretsiz izin. Benim aldığım doğum sonrası ücretsiz izin. Doğum sonrasını doldurduktan sonra memuriyetten doğan hakkımı kullanabilir miyim diye sordum

Evet ben de kullanırsam 6 ay olarak düşünmüştüm. Daha doğrusu ben bi düşünüp üstünde durmamıştım ama eşim de öyle sorunca bi nasıl olur acaba diye araştırıyorum. Bir de kurumun izni mevzu var tabii. Kreş için 3 yaş daha iyi gibi bebeklikten çıkıp çocukluğa evriliyorlar.
Birde ilkokul çağına kadar yarım gün+yarım maaş hakkı var maddi durumunuz varsa onada bakabilirsiniz.
Bu kısmı asla bilmiyordum ya. Buna da bir bakayım. Sağolun valla

Tamam dogum sonrasi ucretsiz izin de buna dahil degil mi?

Neyse ben yanlis biliyorum sanirim konuyu sulandirmayim.

Birde sendikanız varsa temsilcisinden yardım alabilirsiniz haklarınız konusunda, yarım gün yarım maaş sistemide uygulanan fakat az bilinen bi sistem malum ekonomi kötü olduğuna yapan çok yok. Ben hastanede kullanan bi kaç kişi biliyorum 657ler yani. Kısa bi google araştırmasındada çıkıyo idarenin insiyatifinde değil bu hak vermek zorundalar.

Evet böyle bir şey varmış galiba biraz araştırayım bunu ben bu daha iyi bir seçenek olabilir hatta. Teşekkür ederim

Evet böyle bir şey varmış galiba biraz araştırayım bunu ben bu daha iyi bir seçenek olabilir hatta. Teşekkür ederim
Rica ederim bu hakkı babalarda kullanabiliyor ya anne ya baba alacak şekilde yazıyodu. Bence çok güzel bi hak zaten büyümüş oluyo çocuk

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…