Doğum Sonrası Depresyon

nebiheren

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
29 Ağustos 2016
1
0
40
Mary McGuiness and Becky Matthews
Klinik Psikoloji: BSMHFT

(Sanjeev Ramharakh, Lynsey Jackson’ın broşürleri temel alınmıştır)

Depresyon nedir?
Herkes zaman zaman kendini keyifsiz hissedebilir. Ancak, keyifsizlik hali şiddetliyse, birkaç hafta boyunca devam ediyor ve günlük hayatı etkiliyorsa kişinin depresyon yaşadığından söz edilebilmektedir.

Depresyon her 100 yeni anneden 10 ile 15’inde rastlanan, oldukça yaygın görülen bir ruh sağlığı sorunudur. Bebek sahibi olmak kişinin hayatında birçok değişikliği beraberinde getiren stres verici bir dönem olabilmektedir. Bu da, yeni anneleri doğum sonrası depresyonuna karşı savunmasız bırakmaktadır.

Çoğu kadın bebek sahibi olmanın neşe dolu bir dönem olması gerektiğini hissetmekte ve annelikle alakalı yüksek beklentiler içine girmektedir. Bu durum depresif duyguların kabul edilmesini daha da zorlaştırmaktadır. Depresyonun bebeğin bakımını oldukça zora sokması sebebiyle Sağlık Hizmetleri Birimi depresyon yaşayan yeni annelerin biran önce tedavi alması gerektiğinin önemini vurgulamaktadır.

Doğum sonrası depresyona ne sebep olmaktadır?
Birçok faktör doğum sonrası depresyonun başlaması ile ilişkilidir:

Doğum sonrası depresyonda aile öyküsü.
Önceden yaşanan depresyon dönemi.
Stres verici yaşam olayları örneğin; iş kaybı, maddi ya da evle ilişkili problemler, yas, aile içi şiddet, ilişkisel problemler.
Aile ya da bebeğin babası tarafından yeterli destek görmemek.
Çocuklukta ya da sonraki zamanlarda yaşanan travmatik deneyimler.
Depresyonun tek bir nedeni bulunmamakta ve yukarıda bahsedilenlerin bir birleşimi şeklinde görülebilmektedir.

Sizi nasıl etkileyebileceği konusunda bazı örnekler

Ne yardımcı olabilir?
Depresyon yaşamak bunaltıcı olabilmektedir. Bu nedenle küçük ulaşılabilir hedefler koyarak kendinize bu dönemde destek olmanız önemlidir. Aşağıda belirtilen bazı önerilerle başlayabilirsiniz:

Depresyon beyindeki kimyasalların değişimi ile ilişkili olduğu için ilaç tedavisi bazı kişilere fayda sağlamaktadır.
Olağan işleri yapmak, zorlayıcı olsa da, örneğin; yataktan çıkmak, giyinmek, yürüyüşe çıkmak, ya da telefonda birileriyle konuşmak vb.Her türlü psikolojik soru ve sorunlarınızda moodist hastanesi ailesi olarak daima yanınızdayız. İletişim bilgileri ve konu hakkında daha fazla yazı için mood. ist sitemizi ziyaret ediniz.Egzersiz yapmak, bebek arabası sürmek ya da bebek arabasıyla tempolu yürüyüş yapmak gibi.Ailenizden ya da arkadaşlarınızdan bebeğinizle ilgili yardım almak.
Akşamları makul saatlerde uyumak ve gün içerisinde uyanmak.
Anne ve bebek gruplarında diğer annelerle buluşmak.
Bebeğinizle beraber eğlenceli aktiviteler yapmak.
Bebek masajı.
Neşeli ve moral veren müzikler dinlemek.
Sizi iyi hissettiren kişileri ya da durumları fark edin.
Depresif duygularınızı nelerin tetiklediğinin farkına varın.
Düşüncelerinizi önemseyin ve fark edin.
Aklınızdan geçen olumsuz düşüncelere iç sesinizi kullanarak meydan okuyun.
Tatbiki mümkün olan problemleri (evle ya da borçlarla ilişkili problemler…vb.) çözmeye çalışabilir veya birinden bu konuda yardım isteyebilirsiniz.
Duygularınızı birileriyle paylaşın, unutmayın ki derdini söylemeyen derman bulamaz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar ben de dogum yaptım, berbat bir hamilelik sonrası 32 haftalık sezaryen doğum, bebek 18 gün küvezde kaldı, süt sağdım götürdüm, eve getirdik 3 gün sonra ben çıldırıyorum diye ağlama krizleri başladı, bebeği getirmeyin bana, görmek istemiyorum gibi şeyler oluştu, bebeğim bile diyemiyorum sevemiyorum sahiplenemiyorum, sadece görev ve yük gibi görüyorum, kucağıma alıyorum nefessiz kalıyorum panik atak geliyor, psikiyatrik destek de görüyorum 24 gün oldu başlayalı, hala iyileştirici etkisi yok, kendimi o kadar suçlu hissediyorum ki böyle olduğu için, benim gibi olan var mı?

En iyis annenizin gelmesi ilgilenmesi , acil şifa dilerim , rahatlamak için uyuyun yada spor yapın

Annem yanımdaydı gitti, rahatına düşkün biraz kendisi, ablam geliyor ama eşi sıkıntı çıkarıyor artık, yeşil receteli ilaç kullanıyorum artık o kadar ağır durumdayım

Merhaba, ben de 4 ay önce doğum yaptım. 2.5 aydır ilaç kullanıyorum ve psikiyatrik tedavi görüyorum. Zamanla düzeleceğimizi umut ediyorum. Yazışmak isterseniz buradayım.

Yalnız değilsiniz, dünyada milyonlarca kadın bunları yaşıyor,Türkiye'de de.. Fakat bunları paylaşmaya utanıyorlar, korkuyorlar çünkü bebeğini sahiplenememek bizim toplumumuzda yadırganan bir şey..

İnanın düşündüğünüzden çok fazla kadın var etrafınızda bunu yaşayan,yalnız hissetmeyin kendinizi..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…