Doğum sonrası çatlaklarına yakalanmamak için!

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
34.962
30.196
60

doğum çatlakları, doğum çatlakları için, Doğum sonrası çatlaklar için, doğum sonrası çatlaklardan kurtulmak için, Doğum sonrası çatlakları, Doğum sonrası çatlaklarına yakalanmamak için, gebelik, hamilelik
Gebelik sonrası oluşan doğum çatlakları, bir çok bayanın hamilelik öncesi tereddüte düşürmektedir. Oluşan bu çatlaklar uygulanacak bazı bakım teknikleriyle giderilebilir. Bu bakım teknikleri hakkında bilgi veren uzmanlar, bayanlarımız için bazı önerilerde bulundu.

Çoğu gebenin korkulu rüyası gebeliği süresince göbeğinde ve kalçalarında çatlaklar oluşmasıdır. Bu çatlakların ortalama olarak 100 gebeden 90’ında görüldüğü söylenmektedir. Peki anneler görüntü olarak sıkıntı yaratan bu çatlaklardan korunabilir mi? Her derdin bir dermanı olduğu gibi gebelikte oluşan bu çatlaklardan da korunmak mümkündür.

Gebelikte bebeğin rahim içinde büyümesine bağlı olarak annenin karın derisi gerilir. Derinin katmanlarında meydana gelen hasar sonucunda ise gözle görülebilen çatlaklar oluşur. Öncelikle gebelerin, karın bölgesi derisinde bu hasarın meydana gelmesini engelleyebilmek için sağlıklı, elastik ve nemi istenilen düzeyde olan bir cilde sahip olmaları gerekmektedir. Şüphesiz ki bunda genetik yatkınlığın büyük rolü vardır. Ancak sağlıklı ve dengeli beslenmenin sağlıklı bir cilde kavuşmak için bir kural olduğu da gerçektir. Sağlıklı bir cilde sahip olabilmek ve bu döneminde çatlaklardan korunmak için yapmanız gerekenleri şöyle sıralayabiliriz;

*Gebelik döneminde kilo alımlarınızı kontrol edin. Ani ve fazla alınmış kilolar göbek çatlaklarına neden olacaktır.

selam; her nekadar kontrollü kilo alınmalı dense de özellikle 3. trimester dönemi kilolarızın birden artabileceği dönem. Gebe kalmanız itibariye, karın, bacaklar ve göğüsler bol miktarda nemlendirilmelidir. Birde annenize bakın, eğer bolca çatlakları varsa ne yazık ki biraz şanssızsınız kaçınılmaz çatlaklarınız olabilir. en azından önlemek için: zeytinyağı-susam yağı-portakal yağı.. gibi yoğun nem tutan doğal yağlardan yapacağınız karışımlar çok faydalı oluyor. Birde galenic ürünün çatlak önleyicisinden 4 adet bitimenizi tavsiye ederim.(bu kısım biraz maliyetli)
çatlaksız bir hamilelik dilerim:))

Şuan son ayımdayım hiçbişey yoktu bende arada bir kakao yağı kayısı yağı sürüyordum sonra bir gün aynada kırmızı damar damar olmuş göbeğimi gördüm alt kısımda olduğunda fark etmemiştim eşim farketmiş ama bişey dememiştikeşke söyleseydii neyse şidi daha fazla yağ sürüyorum ama gidengitti düzelmeyecek mii çok üzülüyorum yaaa annemde hiç çatlak yok ama benm karnımda oluştu ne yapabilirim ayrıca vücudumda tüyler arttı karnımdaki kılları bile aldırmam gerekiyor artıkın napcamben düzelir miyim kiiii çok mutsuzum

hamilelikte 13 kilo aldım biay hiç almadım mesela bir ay ise3,5 kilo birden aldım
annemde acaip çatlaklar oluşmuş hamileliğinde ama oda çok kilo almış ondan sanırım
bende bir çizgi bile olmadı krem sürmedim tiksinti gelmişti çünkü ama çatlak yok
sanırım aşırı kilo amakla ilgili çatlak oluşması

offff...ben daha hamile bile değilim ama ne çatlaklar var :2: 1.67 boyum 50 kiloyla evlendim.60 kiloyum şuan.2 yıl oldu.gerçi 50 kiloykende çatlağım vardı ama.artık yeni çatlaklarım olmuş yeni farkettim.hemde çokkk.diz arkası,göğüs,popo,ve bacakların üst kısmında.hatta oralarda yeni kırmızı çatlaklarım oldu :2: çok moralim bozuk.daha hamile bile kalmadan çatır çatır çatladım .ühühhüühühüüh...aktardan 5-6 farklı yağ aldım.hepsi karıştırılıp hergün sürülcek dedi.içindeki yağları unuttum ama kakao yağı vardı onu hatırlıorum.bide kayısı yağı vardı gerisii unuttum.biraz üşengeçlikten sürmüorum.birazda şeyden,o tür yağlar tüylenme yapıo ya,korkuorum ondan.gerçi benim çatlaklarım tüy bölgesinde deilki bee anaaa yapim bari ben onu.ne salaam yaaa.ayyy karışım nerdeyse 1 yıldır duruyo.kötü olmuşmudurkii :S neyse yapim ben.faydasını görürsem ilerde yazarım size.yağlarıda arastırır bulurum...

bende hamileyken çok ünlü bir ürün kullandım ve çokta pahalıydı. fakaat son haftalarımda çatladım ama az.. bence bu ürünler çokta işe yaramıyor en iyisi çevremde gördüğüm kadarıyla kakao yağı. bende sürdüğüm zaman uzun süre nemli kalıyordu. katısını alacaksınız. bir nevi deriyi kaplıyo

Selam,
Anne adaylarina benden de bir tavsiye, dogal alternatifleri gebeyken cok aradim cunku...
Ben adi siklikla duyulan kremlerin hicbirini kullanmadim. Sadece Argan ve Kukui yagini, bir gun biri, bir gun digeri olacak sekilde, catlamaya meyilli kol icleri, gogus ust kisimlari, karin, kalca, bel ve diz arkalarima surdum. Haftada bir gun de esit miktarda karistirdigim zeytinyagi-acibadem yagi ve az miktar portakal yagini(guzel koku icin) kullandim. Sonuc sifir yeni catlak. Ki benim dogum oncesinde olusmus kucuk catlaklarim vardi eskiden kalma, cildim catlamaya musaitti ancak korktugum olmadi :)

Argan yağını denemenizi öneririm.

Son düzenleyen: Moderatör:
lierac kullanıyorum, 31 haftalığım, şimdiye kadar çatlağım yok, inşallah hiç olmaz .

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…