Aile Planlaması Dogum kontrolu

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

Dilaraunl

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
4 Ocak 2015
315
61
30
Merhaba hanimlar benim soyle bi skntim var 2 senedir dogum kontrol hapi kullaniyorum ama hayat sartlarimiz yuzunden 3 sene falan daha cocuga hazir degiliz doktorum her ne kadar herhangi bi sorun olmayacagini soylesede ben bu kadar uzun sure kullanmakta cok tedirginim bide deneyimli kisilere sormak istiyorum aranizda 5-6 sene ilac kullanmis olan varmi sorun yasadinizmi?

Ben senelerdir kullanıyorum kızımı dünyaya getirmeden önce 4 sene kullandım. Bıraktım hemen hamile kaldım. Daha sonra aynı yöntemle korunmaya devam ettim. Bir ara içmedim 2 sene falan sonra tekrar onunla korundum.
Kızım 5 yaşındayken bıraktım, bıraktığım ay hamile kaldım.
Yengem senelerdir kullanıyor ama 15-20 sene falan ayaklarındaki damarlarda sıkıntı olmuş tam adını bilmiyorum.
Doktor doğum kontrol hapından demiş.

En iyisi prezervatif.
Esinize guveniyorsaniz 'geri cekme' de yontemini kullanabilirsiniz.
Hapi bence cok uzun kullanma. Ne olur ne olmaz. Zarari yok, sadece kullandigin surece hamile kalmayi engelliyor deniliyor ama ben cok guvenemiyorum.
Eger hap kullanmakta israrciysan da daha bitkisel daha zararsiz olanindan tercih et. Fiyati biraz daha pahali. Burda marka veriliyor mu bilmiyorum ama...

uzun sureli kullanimlarda sadece ireme sagligi acisindan degil farkli sebeplerden dd kisiye zorluk cikarabiliyor. prezervatif en iyi korunma yontemi

En iyisi prezervatif.
Hapi bence cok uzun kullanma. Ne olur ne olmaz. Zarari yok, sadece kullandigin surece hamile kalmayi engelliyor deniliyor ama ben cok guvenemiyorum.
Eger hap kullanmakta israrciysan da daha bitkisel daha zararsiz olanindan tercih et. Fiyati biraz daha pahali. Burda marka veriliyor mu bilmiyorum ama...

Geri çekilme bir korunma yöntemi değil, hamile kalma riski de yüksektir (bkz. Meryem Uzerli), yanlış yönlendirmeyelim.

Konu sahibi, bence spiral taktırabilirsiniz yukarıda arkadaşlar da önermiş zaten. Prezervatif de kullanabilirsiniz ama doğru kullanarak tabi ki, yanlış kullanımlar da gebeliğe yol açabiliyor.

Geri çekilme bir korunma yöntemi değil, hamile kalma riski de yüksektir (bkz. Meryem Uzerli), yanlış yönlendirmeyelim.

Konu sahibi, bence spiral taktırabilirsiniz yukarıda arkadaşlar da önermiş zaten. Prezervatif de kullanabilirsiniz ama doğru kullanarak tabi ki, yanlış kullanımlar da gebeliğe yol açabiliyor.

esine guveniyorsan diye belirttim zaten. esi kontrolluyse gayette korunuluyor, cook cook dusuk bir ihtimal hamile kalma ihtimali dedigim sartlar cercevesinde.

esine guveniyorsan diye belirttim zaten. esi kontrolluyse gayette korunuluyor, cook cook dusuk bir ihtimal hamile kalma ihtimali dedigim sartlar cercevesinde.

Eşe güvenmekle alakası yok ki sperm mikro yapıda bir şey, kaçırmamasının garantisi yok. Bu zamana kadar siz hamile kalmadınız diye kalmayacağınızın da garantisi yok. Geri çekilmeden farklı korunma yöntemleri kullanmanızı tavsiye ederim ben şahsen.

Benım bır cocugum olmasına ragmen doktorum bana 6 aydan fazla kullanacaksan spiral takalım demıstı pre. gecmıstık sonradan

uzun süreli doğum kontrol hapı kullanımının meme kanseri riskini azalttığı bile kanıtlandı ama bizim önyargımız yıkılmıyor yinede. bende pko olduğu için haptan başka yöntem önermiyor doktorum. 17 yaşından beri aralıklarla kullandım. çocuk olduktan sonra 5 senedir kesintisiz kullanıyorum bi sıkıntım olmadı. içinize sinmiyorsa doktorunuza danışın.

uzun süreli doğum kontrol hapı kullanımının meme kanseri riskini azalttığı bile kanıtlandı ama bizim önyargımız yıkılmıyor yinede. bende pko olduğu için haptan başka yöntem önermiyor doktorum. 17 yaşından beri aralıklarla kullandım. çocuk olduktan sonra 5 senedir kesintisiz kullanıyorum bi sıkıntım olmadı. içinize sinmiyorsa doktorunuza danışın.
Size doktorunuz hangi markayi onerdi eger yasaksa yazmak bilmiyorum ozelden bi isim verebilirmisiniz ?

En iyisi prezervatif.
Ozelden yazabilirmisiniz rica etsem:)

Spirali hic dogum yapmamis kisilere takmiyolarmis oyle bi sknti var ondada
O zaman kayıtlı olduğunu sağlık ocağına gidip oradan prezervatif alacaksın ücretsiz. İstediğin kadar temin edebilirsin. Sağlık bakanlığı tarafından dağıtılıyor. Bu senin benim hakkım yani.

Merhaba hanimlar benim soyle bi skntim var 2 senedir dogum kontrol hapi kullaniyorum ama hayat sartlarimiz yuzunden 3 sene falan daha cocuga hazir degiliz doktorum her ne kadar herhangi bi sorun olmayacagini soylesede ben bu kadar uzun sure kullanmakta cok tedirginim bide deneyimli kisilere sormak istiyorum aranizda 5-6 sene ilac kullanmis olan varmi sorun yasadinizmi?

3 sene uzun dönem spiral tercih etseniz

pko sebebi ile gençliğinden evliliğine kadar toplamda 6 sene doğum kontrol hapı kullanmış ve bıraktıktan 3 ay sonra hamile kalmış biri olarak tavsiyelerim şunlar:

kendi kafana göre değil doktor kontrolünde kullanmalısın.
sigara içiyorsan kesinlikle kullanmamalısın.
6 ayda bir muhakkak kadın doğum uzmanına görünmelisin.

spiral mevzusu da şu şekilde: benim bildiğim doğum yapmayan kadınlara takılmıyor. doğum yaptıktan sonra 2 ay içinde felan takılıyor diye biliyorum zira benim öyle oldu. doğumdan sonra 2 ayın içinde takıldı şu an çok rahatım.

prezervatifi ben hiç sevemedim kendimi mutlu ve rahat hissedemedim o sebeple hiç istemedim.

Ben 12 yıl kullandım ve pkolu olmama rağmen ilacı bıraktıktan 7ay sonra kendiliğinden hamile kaldim yaşım 36 ben bi yan etkisini de görmedim killanma kilo artışı vs kullandigim ilk ilac duane 35tiama 2 yıl kadar diğer 10 yıl yasmin kullandım çünkü kullanmasam adet olmuyodumki çok şükür şimdi 32haftalik hamileyim

Ben 5 yıl kullandım. Bıraktıktan 6 ay sonra hamile kaldım. 3 aylıkken kaybettim. Bu durumun ardından 6 ay sonra tekrar hamile kaldım ve kızım şu an 5 yaşına.

X