Aile Planlaması Doğum kontrol hapının uzun vadedeki zararları

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

medusa84

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
9 Şubat 2012
13
0
Arkadaslar merhaba.gecen hafta rahim kalınlaşmasından kürtaj oldum.ve doktor bana miranova adlı doğum kontrol hapını 6 ay kullanacagımı söyledi.tamam dedik hapı aldım eve geldim.hiç bir ilacı önce prospektüsünün okumadan içmem.bunuda okudum ve bi an çok kötü bişey gibi geldi bana.tamam kısa vadede kilo alımı bas dönmesi vs yapıyomuş ama uzun vadede yapabilecekleri çok korkunç geldi bana.meme kanseri,karaciğer kanseri ve adını şuan hatırlayamadıgım bi kaç şeyi daha etkileyebileceği yazıyordu.ileride bu hastalıklara yakalanma riskimizin artacagını bile bile içmek ne kadar doğru bilemiyorum.1 ay sonra gittiğimde bu hapı kullanmak istemediği söyleyeceğim.umarım daha az zararlı başka bi hap vardır.zaten önceden beri bi söylenti vardır dogum kontrol hapının meme kanseri yapabileceği konusunda.bu konuyla ilgili duydugunuz bişey varmı ve siz bu hapı kullandıgınızda uzun vadedeki zararından korkmuyormusunuz arkadaslar ?

eger aılende meme kanseri karacıger kanseri oykusu warsa(anne,baba,teyze gibi) dogum kontrol hapını kullanmak sakıncalı olabılıo tetıkleyebılıo.. eger rahım yumurtalık kanseri gıbı öykü warsa aılede , bunada ii gelıo, yumurtalık ve rahım kanserını engellıo.. yanı kişiden kişiye değişio etkısı.. o yuzden doktor onerısınde kullanılmalı.. mesela annemde yumurtalık kisti wardı, bu yuzden bende bı problem olmuo hatta durumu iileştirio.. arkadasımın annesınde meme kanserı wardı o yuzden kullanamıo kız..

X