Aile Planlaması Dogum kontrol hapı, Yasmin gercekden tehlikelimi?

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

85ophelia85

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
9 Mayıs 2012
4.168
326
Kızlar, ben yarım senedir yasımıni kulaniyorum. Bir süre önce, yasminin ne kadar kötü olduğunu okumuştum, ama her insanın üzerindeki etkisi farklı olmalıdır diye, ciddiye almamıştım.
daha şimdi, ablam aradı, ve yasmini hemen burak, yapılan bir araştırmada en zararlı haplar arasında olduğunu ve kansere yol açtığını ve hatta burda (Hollanda'da ) 10 kişi ölduğunu söyledi.

sizin bir haberiniz varmi?
bende geyirme dışında hiç bir sorun olmadı şimdiye kadar:26: biraz baş dönmezsi oluyor ama, ben o tansiyonum düştüğü için sanmıştım, çünkü eskisinde kulanmadigimdada bu olurdu..

bu arada arkadaşı yasmini hemen değiştirmiş, onun yerine Microgynon 20 gecmiş, bu en güvenirlili olanmiş,
şimdi, yalan habermi emin olamıyorum, acaba bir bilginiz varsa ve paylaşırsanız sevinirim!

Ayrıca, Microgynon 20 kulanan arkadaşlar varmi? Etkileri nedir? Mesela, istenilmeyen kilolar vermiyordur, değilmi?

merhaba,

nikah başvurusu için sağlık ocağına gittiğimde oradaki ebe bana "yaz" ya da "yasmin" kullan demişti. düğünüm mayısta olacağı için daha başlamadım ama tehlikeli olsa ebe önermezdi diye düşünüyorum.:26:

bu arada kızlar dediğim gibi düğün mayısta. benim ne zaman ilaca başlama gerekiyor??

en zararsızı o.ben de kullanıştım 9 yıl önce

uzun zaman yasmın kullandım. bekardım adet duzensızlığım ıçın verdıler kullandım. kıst çıktı gene yasmın kullandım. evlendım 3-4 ay yasmınle korundum. sonra dedim" bunca sene yasmın kullandım zaten adet duzensızlığımde var bırakayım hemen çoçuğum olmaz nasılsa" dedım 2. ayda hoopp süpriz
açıkcası dunya uzerınde mılyonlarca ınsan kullanıyo. bukadar onemlı bı etkısı olduğunu snamıyorum. kıloya gelınce boğazımı tuttuğum donemde 10 kılo bıle vermıştım tutmayınca aldım tabı gene. onunda yasmınle ılgısı yok

en zararsızı o.ben de kullanıştım 9 yıl önce
Yasminin tehlikeli oldu ittihası yeni yeni çıkmaya başladı, uzun süredir kulanmadigim için korktum ya:44:

Doktor daha az hormon içerdiği için önerdi ama bünyeme hiç yaramadı. Reglim bittiğinde bile sanki daha regl olmamışım gibi şişlik ve sinir yaptı. Elbette herkeste böyle olmaz ama bana iyi gelmedi. Bende bıraktım. 6 ay sonra yeni topladım.

Son düzenleme:
doğanın normal akışına karşı durmak için her Allahın günü içilen ilaçların yaz olsun yasmin olsun a olsun b olsun en zararsızı diye bi sınıflaması olduğunu sanmıyorum açıkçası, ben bir sağlık personeli olarak hiç yeltenmedim o işe, etrafım ebe hemşire aile sağlığı elemanı doktor vs dolu hiçbiri de önermiyo, 30 günde diyelimki 15 kez ilişkiye giricem ama yinede 30 gün kullanmak zorundayım, ben bunu yapacağıma eşimin sadece ilişki olacağında çıkar at tarzı korunması daha mantıklı ve özverili değilmi

Yasemin kullandığınız süre içerisindemi kist cikdi, yoksa kullanmadan öncemi? Aslında bende memnunum, çünkü adetin ilk gunü ağrılardan yataklık olurdum, bu hapa başladığımdan beri hiç ağrı kalmadı, gercekden bu araştırma doğruysa, cok üzülürüm..

Son düzenleyen: Moderatör:
Her ilaç hakkında dönem dönem böyle söylentiler çıkıyor..
Epeydir kullanıyorum..
Kilo aldırmadı, ani duygu değişimleri yaşamadım..
En ufak bir zararını görmedim.
Umarım ilerleyen zamanlarda bir sorun çıkmaz..

Merhaba..

Benim kuzenim doktor ve bana bu hapı önermişti. Ben ona zararı var mı? diye sorduğumda bana '' Aslında ne hapı alırsan al hepsinin faydası kadr zararı var içlerinde en az zarar vereni bu. Kilo değişimi konusunda da kullanım boyunca vücut 3 kg su toplar yani 3 kg kadar alabilirsin ama zamanla bu dağılır atılır'' demişti..

hayır kullanmadığım donemde çıktı. drda hemen doğum kontrol hapı verelım anca o gecırır dedı. yasmın kullandım bırkaçgunde soğan kuru yaptım. erımış kendılığınden hemde 6,5 cm dı

ben 1 yıldır yasmin kullanıyorum hiçbir yan etkisini zararını görmedim ama yinede bilinçli kullanmak lazım ben 1 yıl daha kullanmaya karar verdiğim için geçenlerde doktora gidip hormon testlerimi yaptırdım yumurtalıklarıma baktırdım yapılması gereken bütün testlerimi yaptırdım şükür allaha bir sorun çıkmadı doktor kullanmaya devam edebilirsin dedi. yani yan etkisi olmasa bile arada sırada bu testlerin yapılması gerekiyor diye düşünüyorum o zaman sorun yaşanmaz herhalde

ben dogum kontrol hapını hiç sevmedim.istek felan bırakmıyordu ve kuruluk yapıyordu.aapendist ameliyatı olmustum ve hamile kalmamam gerekiyordu.9 ay kullandım.ama yasmin bana çok iyi gelmişti cildime felan.once baska bir şey başlamıştım.şişmiştim resmen.1 ay sonra buna gectim rahatlamıştım.

İyi ölmemişim 3 ay aralıksız kullanmıştım.Doktorum en az yan etkisi olan diye vermişti hatta doğum kontrol haplarının ne kadar yararlı olduğunu felan bile anlatmıştı.Korktum şimdi.

Ya herkez bir şeyler diyip korkutuyor, kime inanacagimi şaşırdım...
etkisi bu bakımdan iyi demek! Cok ilginç, oysa bu haberin gazetede bile yeri olmuş..

bu test fikri gercekden süper bir fikir!

ha bak, sen dedinde aklıma geldi, bendede hiç istek yok.. Ama nezaman 7 kulanmazsam, daha farklı hissediyorum.
adam korunsa, sorun edermi acaba, bir arkadaşımızın dediği gibi son noktada, kendi başını caresinemi baksa bunu aslında teklif Et'im, ama hiç orali olmadı :26:

İyi ölmemişim 3 ay aralıksız kullanmıştım.Doktorum en az yan etkisi olan diye vermişti hatta doğum kontrol haplarının ne kadar yararlı olduğunu felan bile anlatmıştı.Korktum şimdi.
Bende, bir süre sonra 10 kısının arasına katıla bilirim diye düşündüm, sonucda her insanın üzerinde farklı çalışıyor.

valla ben hap konusunu gündeme bile getirmedim tabiki o korunacak, vücuduna hiçbi zararı yok
bizde her isteyene veriyolar bu hapları, Avrupada test yapıyolar insanlara, mesela kalp damar hastalığı olanlarda çok tehlikeli bu haplar, benim ailemde kalp damar hastalıkları var yani genetik olarak yatkınım niye riske edeyim ki kendimi, ezbere ilaç veriyo doktorlar, biçok kişide eczacıya sorup alıyo,kimse demiyo ya yumurta rezervlerim zaten yetersizse ve ben bunları baskılarsam ilerde çocuğum istediğimden geç olursa diye, şanslı olanlar var hapı bırakıp hemen hamile kalıyo, ben şahsen göze alamam yaşım olmuş 27

Evlenmeden önce dr tavsiyesiyle başladım.Piyasadaki yan etkisi en az olan hap bu demişti.Gerçekten de bi zararını görmedim.1,5 yıl kullandım.3 gün içmedim hemen hamile kaldım

bu arada;

Canım ben düğünümden 2 ay önce başlamıştım..Yani senin bu sıralar başlaman lazım...

Google'dan şöyle bir göz attım, Hollanda kaynıyor, türkcesinde araştırayım dedim tık yok:44:

Gecen sene bir eczacıda bana aynısını demişdi, bu yüzden riske girmediğini ve sizin yaptığınız yöntem şeklinde beraber oluyorlarmış, cok mantıklı! Utanıyorum demeye ama, her erkek sorun çıkartmaz değilmi şu korunma şeklini..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…