Aile Planlaması Doğum kontrol hapı sorunu?

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.
Hap aldıktan sonra ishal kusma gibi bir durum yoksa büyük oranda korur.

Evlenmeden önce içtim evlendikten sonra içtim Bi ara hapım bitti yarın alacağım derken hoooop o gece oğlum kalmış..
Şimdi yine hapa başladım ama korkuyorum içerken kalınır mı acaba..

Bazen 1 gün bile içmeyince hamile kalınabiliyor.

Ben yaklaşık bir buçuk yıldır doğum kontrol hapı kullanıyorum. Başlamadan önce epey bir araştırdım, tam vaktinde ve atlamadan almanın önemi var gerçekten. Gebelik riskiyle alakalı şöyle bir istatistiğe rastlamıştım: Düzenli olarak bir sene boyunca doğum kontrol hapı kullanan her yüz kişiden birinde hamilelik gerçekleşmiş. Hiçbir yöntem zaten yüzde yüz sonuç vermiyor(örneğin prezervatiflerde de yüzde üçlük bir hata payı var).

Ben 1,5 yıldır kullanmama rağmen gebelik yaşamadım ama dediğim gibi yüzde yüz garantisi yok. Saatinde almaya özen göstermenin yanı sıra regl günlerinizi takip edip yumurtlama döneminizi hesaplar ve o tarihlerde ilişkiyi azaltırsanız ciddi bir risk olacağını sanmam.

Anladım. Peki kullanıldığı sürece saatine dikkat edilirse ve unutulmazsa herhangi bir durumda koruyordur değil mi
Şimdide hamile kalabilirsiniz bir gün hapı unutursanızda.Ben mesela hamile kaldım.Haplar bitmişti bir hafta ara vardı adet oldum vs iş çıkışı eczaneye uğrayıp 2 gün yenisini almadım.Yani 2 gün içmemiş oldum ve hamile kaldım.Dr söylediği yumurta önceki aydan kalmış çünkü hemen adetten sonra hamile kaldım.

Evet 2001 den 2011 e kadar kullandim, o donem herhangi bir zarari olmadi, ama su an 35 yasini gectigim ve sigara kullandigim icin doktorum izin vermiyor.
Sigara içenler minipil kullanabilir.Türkiyede var mı bilmiyorum en yaygını cerazette.Emziren anneler ve sigara içenler kullanabilir.Sadece kadın hormonunu içeriyor.

Doğum kontrol hapı hamile kalma riskinizi düşürüyo %100 korumuyor. Ilave olarak eşinin de korunması lazım. Hapla hamile kalan çok kişi var.

Eğer saatlerine dikkat edip hap atlamıyorsanız %90-95 koruyucu
Ama hiçbir yöntem %100 güvenilir değil maalesef.
Çift yöntem kullanın.
biraktiktan sonra hemen hamile kalmiyosun biraz zaman gecmesi lazim..ama tabi takdir-i Ilahi
Yoo hemen hamile kalan çok var

Hapı içtikten iki üç saat içinde kusma olmadıysa, ishal gibi bir durumunuz yoksa ve bi takım hapın etkisini azaltan ilaçlar almadıysanız düzenli kullanımda büyük oranda korur. Lakin bence vücudunuza bu tip şeyler sokmak yerine kondom kullanmanız daha sağlıklı olır. En azından kondomu kontrol edip bakma imkanınız da oluyor. Hapın böyle bi imkanında yok

Millet ayda belli günler yumurtluyor. Ben hep yumurtlamaya hazir geziyorum.
Ay güldürdünüz. Allah da sizi güldürsün Benim de ablam öyle spiralde hamile kalmadı ama çıkarır çıkarmaz hamile kaldı. Üçüncü de prezervatifle kaza kurşunu eniştemi eve almadı oturdukları yer o zaman hep akraba falan alt üst, sağ sol hep elti görümce çıkmış balkona, "Seni geberticem gelme eve," diye bağır çağır ortalığı aya kaldırmış. Adam eve gece girmiş korka korka, sabah ablam eniştemi görünce makası almış eline ben sana gelme demedim mi, gel buraya hadım edicem seni diye adamın aklını almış

Kadın haklı
Bu kadar olmasa da ben de baya çirkeflik yapmıştım :)

Kadın haklı
Bu kadar olmasa da ben de baya çirkeflik yapmıştım :)
İstemeyince sorun yok olmamasında ama çocuk isteyince de kafayı sıyırıyor insan, niye olmuyor diye. Ben üçüncüyü istiyorum ileride, evimin yan taradında ruh ve sinir hastalıkları hastanesi var, bacım bir görün diyor. :)

Anladım. Peki kullanıldığı sürece saatine dikkat edilirse ve unutulmazsa herhangi bir durumda koruyordur değil mi

ben 6 sene kullandım bu süre zarfında da hamile kalmadım. hatta bıraktıktan sonra 4 ay daha hamile kalmadım (bu 4 aylık süreçte de hamile kalmamak için geri çekilme yöntemi kullandık vücudumdaki kimyasalı gitsin de öyle hamile kalayım ama kalırsam da sorun olmaz diye başka yöntem kullanmadık, nitekim o sürede de hamile kalmadım)
zaten doğum kontrol yöntemlerinin koruma oranı %99,9 iken bu sitede millet nasıl gidip de %0,01'lik oranı yakalayıp hamile kalıyor ben şaşırıyorum.
fare sülalesinden misiniz tavşan mı diye sorasım geliyor.
bence hamile kalmazsın çok da şaapmamak lazım.

İstiyorsanız olur inşallah .
Ama ben de kardeşime bacınızın verdiği aklı verirdim :)

Hiç öyle riskli şeylere girmedim içe boşalma vb ama 5 senedir kullanıyorum hiç hamile kalmadım.
Ama kullanırken başka hapla etkileşimi, mide veya bağırsak problemi vb bunlara hep dikkat etmek gerekiyor, vücut tarafından emilimi ve dolaşımı sırasında bir sıkıntı çıktığında olanlar olur...

İstiyorsanız olur inşallah .
Ama ben de kardeşime bacınızın verdiği aklı verirdim :)
Kalabalık aile seviyorum. İleride annemler gibi olalım. Ben ne zaman oraya gitsem hepimiz toplaşırız, kardeşler anneme. Gırgır şamata. Diyorum benim de böyle bir ailem olsun ileride.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…