Aile Planlaması doğum kontrol hapı hakkında...

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.
Aylık iğneyi duydum aslında ama tam korumuyor ve çok yan etkisi var diye duymuştum doğru mu?Tam bilgi almak isterim aslında bu konuda:KK43:
benim bildiğim %97-98 gibi bir koruyuculuğu var ama bir aile sağlık merkezinden yardım almakta fayda var, aylık ya da 3 aylık seçenekleri mevcut. bir de daha geçici bir yöntem ama vajina içi diyafram yöntemi var ama alerjiniz varsa size uygun olmayabilir.bir de cilt altı implantları araştırabilirsiniz. cilt altınıza kapsül gibi birşeyler yerleştiriyorlar yanlış bilmiyorsam. koruyuculuk oranı yüksek diye biliyorum.

ben evlenmeden de kullandım hemde en zararsızlarını evlendikten sonra öyleydi böyleydi derken sivilcelerim cilt yağlanmam karın ağrım %50 azaldı fakat. 3. senenin sonunda daha evliliğimin 1. yılını tamamlamadan. bol ödemli kilolar,nerden tutsan elde kalan hormon değerleri kopkoyu kan (tahlil için damar bulamadılar) tiroid dahil ve bana yaşattığı östrojen patlaması.Allahtan şeker tansiyon çıkmadı bu kadar kilo aldıktan sonra birde östrojeni düzeltmek için ayrı hormon hapı ve alınan kilolar. kesinlikle aynı fikirdeyim insanı abuk subuk şeylere ağlamaya sinirlenmeye itiyor.eğiliminiz varsa hastalıkta yapar.
Eğilimim var evet.Dün de konu açtım bu konuda gerçekten yoruldum çünkü.Bende hayatım boyunca ölüm korkusu vardı bunu içmeye başlayınca arttı saçma sapan herşeyde nefes darlığı çekmeye başladım...Ve gerçekten yoruldum :KK43:

O aldığınız hormonlar emzirme yoluyla bebege geçmiyor mu acaba
Doktor emzirdiğim için bu hapı önermişti.Zararı olup olmadığını sordum tabiki de.Ben bu konuda hassasım asla çocuğuma zarar gelsin istemem.Doktor çocuğa hiç birşey yapmaz dedi.Bu yüzden başladım :KK43:

o hapı kullanmadım ama
3 yıldan fazladır dogum kontorol hapı kullanıyorum
bana sinir yapıyor:eek:

benim bildiğim %97-98 gibi bir koruyuculuğu var ama bir aile sağlık merkezinden yardım almakta fayda var, aylık ya da 3 aylık seçenekleri mevcut. bir de daha geçici bir yöntem ama vajina içi diyafram yöntemi var ama alerjiniz varsa size uygun olmayabilir.bir de cilt altı implantları araştırabilirsiniz. cilt altınıza kapsül gibi birşeyler yerleştiriyorlar yanlış bilmiyorsam. koruyuculuk oranı yüksek diye biliyorum.
Bu konuyu araştırcam gerçekten iğneyi düşünürüm aslında ama o kapsül beni korkuttu :KK43:

Cerazette başlangıçta bu tip düzensiz kanamalar olması normaldir. Zamanla bu durum düzelir. Yani adet oluyorum diye korkma. Doktor kontrolünde kullandığınız sürece sorun olmaz, bebeğin kaç aylık? Büyükse normal doğum kontrol hapına geç bence, ama doktoruna danış tabii. Kafaana göre değiştirme.
Birde şu var doğum kontrol hapları psikolojik etki yapmaz diye bir şey yok, yapar kişiden kişiye göre değişir. Gerginlik, hassasiyet gibi etkiler yapabilir.

evet gelmedi:KK53: herşeye bir cevap duyunca o susmaya başladı.Bu açıdan iyi oldu ama psikolojik olarak düşünmek bile istemiyorum :KK43:

bu artılarından birisi o zaman:KK45:
belkide eşinin askerde oluşu psikolojik olarak seni etkiliyordur
kv berabermi yaşıyorsun

Cerazette başlangıçta bu tip düzensiz kanamalar olması normaldir. Zamanla bu durum düzelir. Yani adet oluyorum diye korkma. Doktor kontrolünde kullandığınız sürece sorun olmaz, bebeğin kaç aylık? Büyükse normal doğum kontrol hapına geç bence, ama doktoruna danış tabii. Kafaana göre değiştirme.
Birde şu var doğum kontrol hapları psikolojik etki yapmaz diye bir şey yok, yapar kişiden kişiye göre değişir. Gerginlik, hassasiyet gibi etkiler yapabilir.
Doktorum normal bir doğum kontrol hapına başlayabilirsin dedi.Bebeğim 1 yaşında.Psikolojik etki yaptığına kesinlikle inanıyorum ben...Peki bu kanama kaç gün sürer bilginiz var mı?

Bu konuyu araştırcam gerçekten iğneyi düşünürüm aslında ama o kapsül beni korkuttu :KK43:
yani ne yalan söyleyeyim bana da pek sevimli görünmüyor. emzirdiğiniz için gerçekten uygun bir yöntem bulmak zor, hem zaten hormonal olarak siz altüst olmuş durumdasınız hem de o ilaç vs hormonlarının bebeğe geçme ihtimali var, işiniz gerçekten zor. alerjiniz olmasa en doğrusu bu dönemde eşinizin korunması ama o da mümkün değil. kolay gelsin.

Doktorum normal bir doğum kontrol hapına başlayabilirsin dedi.Bebeğim 1 yaşında.Psikolojik etki yaptığına kesinlikle inanıyorum ben...Peki bu kanama kaç gün sürer bilginiz var mı?

Yapıyor canım kişiden kişiye değişiyor yan etkileri, eczacıyım ben bildiğim bir konu yani, özellikle senin kullandığın baş ağrısı aşırısı sinir yapabiliyor. Kanaman ne kadar sürer bilmiyorum ama korkulacak bir şey yok. O ilacı kullanırken bunlar olabiliyor. Bence de normal doğum kontrol hapına başlayabilirsin . Bana göre en az yan etkisi olan doğum kontrol hapı Yasmin. Ama doktorun sana hangisini dediyse onu kullan tabi.

yani ne yalan söyleyeyim bana da pek sevimli görünmüyor. emzirdiğiniz için gerçekten uygun bir yöntem bulmak zor, hem zaten hormonal olarak siz altüst olmuş durumdasınız hem de o ilaç vs hormonlarının bebeğe geçme ihtimali var, işiniz gerçekten zor. alerjiniz olmasa en doğrusu bu dönemde eşinizin korunması ama o da mümkün değil. kolay gelsin.
sağol canım bende işin içinden çıkamadım bir türlü:KK43: Ama hap içmek istemiyorum artık şu hissettiğim şeyleri bir daha hissetmek istemiyorum:KK43: atlatmak istiyorum:KK43:

X