Diyalize yeni başlayan genç hasta ve böbrek nakli

Bizimkiler de Antalyada 1 ay kaldilar. Hastaneden 3 gunde ciktilar. Tam pandeminin basiydi. Sokagacikma yasagi vardi.Abim izin kagidiyla her gun yuruyus yapiyordu.Yuruyus sart.Kilo almamak gerekiyor...Herhangi bir hastalik durumunda ilac kullaniminda doktora danismadan kullanilmiyor.Rutin Ilaclar ilk aylarda yaklasik 20-30 taneydi. Temmuzda gitti kontrole abim. Su anda 12 - 13 tane. Ilaclari saati saatine almak sart. Abim saat kuruyordu.
Tabi bir de isin psikolojik boyutu var. Antalya bu acidan cok eksik kaldi.Oncesi ve sonrasinda bunun da takibinin yapilmasi gerekiyordu.

Haftada 1 gün diyalize giren hasta var mı acaba? Diyalizi 1 güne indirebilsek ( şu an 2 seansa inebilme ihtimali var kan ve idrarına bakılacak) yine de nakil daha iyi bir çözüm mü? Birde şu an katater takılı. Nakile karar versek bile fistül açtırmayı tavsiye eder misiniz? Diyalizde çalışan bir arkadaşım bence hemen açtırın demişti.

Çok zor ya çok. Eşimin yüksek tansiyonu vardı. Ben hayatım boyunca ilaç mı kullanacağım diye kullanmadı. Bu hale geldi. 1 ilaç kullanmazken şimdi 20-30 ilaç diyorsunuz çok kızıyorum kendisine.
Yani nakilin üstünden 3 yıl geçti 12-13 ilaç kullanıyor? Allah size de şifa versin.
Ben Antalya’ya sıcak bakmıyorum. Nakil ameliyatları devlet tarafından karşılanıyor. Çok iyi özel hastahaneler var. Neden Antalya bu kadar öne çıkmış anlayamadım. Burada da çok iyi doktorlar var. İsteyen gitsin tabi ki ama bizim için zor küçük çocukta var o kadar uzun süre kalamayız.

Neden Antalya ? Alper Demirbas diye aratirsaniz az cok sorunun cevabi cikar. Kendisi bu isin bir numarasiydi. O sebeple tercih ettiler. Amagit gel sizin icin zor olursa tabiki kendi sehrinizde secenekler vardir. arastiriniyice.
Tansiyon sakaya gelmez. Sinsi sinsi son raddeye kadar bobrekleri bitirir en son raddede haberiniz olur. gecmis olsun. hemen testleri yapabilirsiniz.

Hemen actirin. Fistulun genislemesi de bir surec. Katater ile zor. esinizin gfr si kac? Kreatin kac?

Gfr illa bakilmistir ama 7 kreatin yuksek..Idrara cikis var mi peki?ordan az cok anlasilabilir .Haftada 2 girmesi bile 3 ten iyidir. Hic girmemek gibi olmasa da..diyetine dikkat etsin.
Tahlillerde kelime olarak arattığımda çıkmadı. Ama ayrıntılı bakarım çok tahlil var.
Evet yüksek. İdrar var. Bence de en azından dinlenebilir. 3 gün olunca çok yoruluyor gelince çalışıyor birde. Üzülüyorum haline.

Böbrek söz konusu olunca herhangi şeylerle ilerlemek doğru değil. Dayimda bu durum vardı diyaliz dediği an hemen donor bulup nakil yaptik. ( Ailemizden uyan olmadı çapraz nakil oldu. Yengem x in kocasına x in karısı da dayıma)

Kac kilo cekiliyor peki diyalizde? Yazin daha zor bu sicaklarda Esiniz cok genc. 3 gun yorar. Abim de ogretmen. Dersprogramini ona gore ayarliyorlardi.

4 sene sonra da enfeksiyon geçirip vefat edebiliyor yani doğru anladım dimi? O zaman neden 6 ay dikkat edip normal hayatına dönebilirsin diyorlar ki. Normal hayata dönünce mikrop kapmamak çok zor.

4 sene sonra da enfeksiyon geçirip vefat edebiliyor yani doğru anladım dimi? O zaman neden 6 ay dikkat edip normal hayatına dönebilirsin diyorlar ki. Normal hayata dönünce mikrop kapmamak çok zor.

Bagisiklik baskilayici ilaclar kullanildigi icin enfeksiyona, hastaliklara daha acik oluyorsunuz tabi. Abim covid oldu.Zaturreye cevirdi ve 24 gun negatife donemedi cunku bagisiklik baskilayici ilaclar yuzunden. Ama onun disinda hayata yeniden geldim diyor. Hic bir kisitlamasi yok yasamaya dair. Dikkatli olucak,kilo almayacak, kontrollerini aksatmayacak, ilaclarini duzenli kullanacak.Gerisi biraz da kader diye dusunuyorum.

Normal hayat deniyo ama normal insan gibi değil yani. Hassas oluyo bünyeleri. Kolluyacak kendini. Benim teyzemde böbrek protein kaçırmaya başlamıştı. Yeniden damar açıp diyalize sokacaklardı. O damarı açarken göğüs çevresinden, kalp kapakcıklarında olan enfeksiyon tetikleniyo komaya giriyo. 45 gün sonrada kaybettik.

Allah rahmet eylesin. Böyle hikayeleri duyunca nakil olmasını hiç istemiyorum. Ama başka çözüm de yok. Allah yardımcımız olsun

Evet tabii değerleri stabil gittikçe daha az giren hastalar var ancak idrar çıkışı yoksa ve değerleri yüksekse rutin 3/7 oluyor hasta. Nakile karar verirseniz fistül açılmaz çünkü olgunlaşması zaten 6 hafta sürüyor ve nakil olursa fistülün kapatılması gerekebilir. (Bunlar işin detayları tabi) ama diyelim nakil işi ertelendi o zaman tabi ki fistül en rahatı. Katater de enfeksiyon riski yükseliyor. Fistül diyaliz hastasının yaşam kalitesini de artırıyor kataterin bakımı zor ve hastayı rahatsız ediyor. Tıkanıyor çalışmıyor vs. Periton diyalizi seçeneği de var. Siz Organ nakline başvurun gerisini gidişata göre düşünürsünüz

Bir tanıdığım 2017 de eşinin böbreğini aldı maşallah ikiside iyi eşinin uyması Allah tarafından çok güzel bir tesadüftu.
Ama hiç diyalize girmedi direk nakil oldu

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…