Dinden soğumak

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Suheyda96

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
3 Mayıs 2020
287
190
28
Merhaba arkadaşlar.
Sizinle bir şeyi paylaşmak istiyorum.
Ben 25 yaşında bekar bir kızım. Ailemle yaşıyorum. Çocukken hep camiye giderdim, çok muhafazakar bir ailede büyüdüm ve 20-22 yaşlarıma kadar çok inançlı biriydim. Annem bu sürede daha da dine bağlandı. Ama öyle böyle değil. Herşey din oldu. Sürekli bana neden namaz kılmıyorsun, bu üstünde ki çok açık. Yok 30 kere bunu söyle. Yolda yürürken bile kısık sesle dualar sureler okuyor. Daha 10 dakika önce bir video açtı aşırı yüksek sesle benim yanımda. Hoca diyordu ki namaz kılmayanlar cennete gitmicek. Ben dinleyim diye açtı biliyorum. Ama bu beni teşvik etmek yerine daha fazla sinir etti. Anlamıyorum bir katil, cennete gidebilir ama iyi kalpli namaz kılmayan birisi gidemez. Allah affetsin ama saçma geliyor.
Bense anladığınız gibi git gide dinden soğuyorum artık eskiden normalmiş gibi gelen şeyler bana tuaf geliyor. Artık bir kadının neden böyle giyinmesini, neden biriyle evlenmeden ilişki yaşamamasını anlamıyorum. Ailem yüzünden gençliğimi yaşayamadım diye düşünüyorum. Sürekli bu haram, şu haram diye diye hiç bir baltaya sap olamadım. Hiç sevgilim olmadı, ki olsaydı beni gebertirlerdi.
O yüzden dinden (Allah affetsin) çoooook soğudum. Allaha inanıyorum ama artık ahiret var mı yok mu diye kendi kendime soruyorum.
Benim durumumda olanlar var mı?
Bu mesajı niye yazdım onu bile bilmiyorum.

Oyle bir sey yok. Namaz borctur , burda kilmazsan orda zor sartlarda bile olsa kilar ya da Allah in affina girersin. Allah herseyi affeder kul hakkini affetmez. Cok affedicidir. Yanlis ve kati din anlaticilari yuzunden insanlar soguyor dinden. Siz kitabimizi alip okuyun annenizden ustin bilgiye sahip olun.

Ne güzel demiş Mevlana;

Kendine bak kendine...
Özüne, sözüne, benliğine.
İlgilenme kimseyle, kim ne yemiş, ne giymiş
Bundan sana ne. Sen kendini besle,
Bilgiyle, sevgiyle, şefkatle. Ancak o zaman
Ulaşırsın, insan olmanın erdemine..🍂

Allah affetsin dediğinize göre çok da soğumamışsınız:)
İnanç çok kişisel birşeydir. Annenizle sakince konuşun bu konuyu:)

Bu durumunuz sizi rahatsiz ediyorsa annenize soyleyin ustunuze gelmemesini. Rahatsiz degilseniz bildiginiz gibi yasamaya devam edin.
Not: ben inancli degilim

dinde zorlama yoktur herkes istediği gibi yaşar ibadetinde gizli olanı makbuldür. kimin cennete yada cehenneme gideceği Allah ile kulun arasın da anneniz gibi kendini bilmezlerin saçmalıkları yüzünden bir çok insan kendi inancından uzaklaşıyor maalesef

Oncelikle herkesin inanci ve inandığı seye olan bağlılığı kendinedir annenizin size gore abarttığı yolda bile sure okumasi sizi ilgilendirmez sizi neden rahatsiz etmis anlamadim. Siz nasil ki kendinize saygi duyulmasini istiyorsaniz o sekilde saygi duymalısınız. Annenizin sizin yaninizda sohbet açması kendi inancina göre ve bir anne olarak sizin içindir obur dünyadaki yasaminiz içindir eger inanıyorsanız bunu anlamaniz gerekir. Ama eğer ki size karisilmamasinı istiyorsaniz oturup annenizle duzgunce konusabilirsiniz bence

Merhaba arkadaşlar.
Sizinle bir şeyi paylaşmak istiyorum.
Ben 25 yaşında bekar bir kızım. Ailemle yaşıyorum. Çocukken hep camiye giderdim, çok muhafazakar bir ailede büyüdüm ve 20-22 yaşlarıma kadar çok inançlı biriydim. Annem bu sürede daha da dine bağlandı. Ama öyle böyle değil. Herşey din oldu. Sürekli bana neden namaz kılmıyorsun, bu üstünde ki çok açık. Yok 30 kere bunu söyle. Yolda yürürken bile kısık sesle dualar sureler okuyor. Daha 10 dakika önce bir video açtı aşırı yüksek sesle benim yanımda. Hoca diyordu ki namaz kılmayanlar cennete gitmicek. Ben dinleyim diye açtı biliyorum. Ama bu beni teşvik etmek yerine daha fazla sinir etti. Anlamıyorum bir katil, cennete gidebilir ama iyi kalpli namaz kılmayan birisi gidemez. Allah affetsin ama saçma geliyor.
Bense anladığınız gibi git gide dinden soğuyorum artık eskiden normalmiş gibi gelen şeyler bana tuaf geliyor. Artık bir kadının neden böyle giyinmesini, neden biriyle evlenmeden ilişki yaşamamasını anlamıyorum. Ailem yüzünden gençliğimi yaşayamadım diye düşünüyorum. Sürekli bu haram, şu haram diye diye hiç bir baltaya sap olamadım. Hiç sevgilim olmadı, ki olsaydı beni gebertirlerdi.
O yüzden dinden (Allah affetsin) çoooook soğudum. Allaha inanıyorum ama artık ahiret var mı yok mu diye kendi kendime soruyorum.
Benim durumumda olanlar var mı?
Bu mesajı niye yazdım onu bile bilmiyorum.
Ben de siZin gibiyim. Kuran kurlarına gittim arapça Türkçe hatimlerim var... kızımı doğurduktan sonra kelebek hastası bir bebek görmemle başladı sorgulamalarım... ayrıntıya girmeyeceğim ama mantık dışı geliyor artık bazı şeyler. Hala daha tam kendimi bulamadım ama zorlu bir yol girdiğiniz...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X