dikkat dağınıklığı

ibolya

Guru
Kayıtlı Üye
4 Mayıs 2007
6.231
23
44
iyi günler meltem hanım, 2007 yılının ortalarında bazı sebeplerden ötürü antidepresan kullanmak zorunda kaldım, eşimle bebek istediğimiz için 6 ay kadar kullandıktan sonra ilaçları bırakıp bebek düşünmeye başladık,ancak bir süre bebeğimiz olmayınca doktora gitmeye karar verdik, tedavilere başlamadan önce doktorumuz rahim filmi çektirmemizi istemişti, bu filmden korktuğum için anestezi istedim ve anesteziyle rahim filmim çekildi,doktorum bir kaç ay sonra sağ tüpümün tıkalı olduğunu söyleyerek histeroskopi yapacağını söyledi, o zaman da yine anestezi aldım ve operasyonum gerçekleştirildi. ardından tedavilere başlandı 4-5 ay kadar tedavi sürdü ve sonuç alamayınca tüp bebeğe gidilmeye karar verildi. o aşamada bir süre bekleme dönemi yaşandı ve o arada hamile kaldım, bu ekim ayında da sezeryanla doğum yaptım, anlatmak istediğim kısa aralıklarla 3 defa anestezi aldım ve hemen öncesinde de antidepresan ilaçlar kullandım. şu anda müthiş derecede dikkat dağınıklığı yaşıyorum. öyle ki bazen bebeğimin altını değiştirmeyi yada karnını doyurmayı bile unutabiliyorum, bazen bişeyi yaparken ne yaptığımı bile unutabiliyorum, bazen de dalgınlık yaşıorum, yapmam gerekenleri unutmamak için kendimi çok kasıyorum ve bu da beni çok yoruyor. sormak istedğim şu. 1,5-2 yıl gibi kısa bir süre içinde aldığım antidepresan ilaçları ve anestezilerin dikkat dağınıklığı üzerinde etkisi var mıdır, bu rahatsızlıktan kurtulmam için ne yapmam gerekli, eğer doktora gitmem gerekliyse hangi bölüme gitmeliyim, bebeğimi emzirdiğim için ilaç da kullanamıyorum bu rahatsızlık ilaçla mı tedavi edilir, bu konuda bilgilerinizden yararlanmak istiyorum. teşekkürler

ıbolya, herşeyden önce bebişinizi Allah bağışlasın. Henüz çok yeni annesiniz. Verdiğiniz bilgiler ışığında bir karar vermek mümkün olmaz. Dikkat dağınıklığınız ve unutkanlığınızın nedenleri muhtelif olabilir. Siz öncelikle bir psikiyatra gitmelisiniz. Teşhis konduktan sonar, tedavi için ilaç kullanamamanız nedeniyle bilahare bir psikologa başvurabilirsiniz.
Sağlıkla,
Dr. Meltme

çok teşekkür ederim meltem hanım, geçmişten bu güne aldığım ilaçları ve anestezileri düşünerek dikkat dağınıklığımın nedenini bunlara bağlamıştım, bu aşamada ilaç kullanamayacağıma göre mecburen bu şekilde idare etmek zorundayım, sizi meşgul ediyorum ama bana tavsiye edebileceğiniz ilaçsız ve kendi kendime uygulayabileceğim yöntemler varmıdır

Estağfurullah. Kendi kendinize yapacağınız dikkat yükseltici aktiviteler. Bunun için size önereceğim aktiviteler, bulmaca çözmek, briç öğrenmek, gibi aktiviteler.
Ama en önemlisi, yaptığınız her işi farkına vararak yapmak. Bebiğinizin altını değiştirip değiştirmediğinizi hatırlamıyorsanız, altını değiştirirken hafızanıza kaydetmek. Bebeğinizi beslemeniz gereken zamanalr için saat kurmak. Yapmanız gerekenleri her an görebileceğiniz bir yere yazmak ve düzenli olarak kontrol etmek.
ıyiliklerle,
Dr. Meltem

X