Dermoid Kist bilgisi olan?

xruyax

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
20 Eylül 2011
1.041
504
Merhhaba kizlar

Dün kadın doğum uzmanına gittim , adetim ilk günüydü (ilk günüm 2-3saatlik bir agrım olur)
Agri kesici ve rapor almak için gittim, alttan muayene yapti , kist görünüyor dedi daha sonra ultrasona yönlendirdi dermoid kist var 43mm dedi , daha sonra ise Mrg çekilmen gerekiyor dedi farklı bir gün için tarih verdi ayrıca benden 4 tane kan testi istedi Afp, Cea, CA125, Ca19-9
Kötü birşey mi var , kötü huylu bir kist mi dediğimde ise hayır sadece dermoid kisti yani içinde sıvı biriken ve kıl olusan bir kist dedi sende de su an o var dedi
Mrg ve testlere de bakalım net bişey ozaman söylerim dedi, bu süreçte bu testleri yaptıran varmı?
Yazı ve makaleler okudum kistin zaten ultrasonla belli oldugu yazıyor,
Kötü birsey yok demesine ragmen bu testleri istemesi aklımı karıştırdı bilgisi olan varmı veya benzer durum yaşayan , genelde forumlara ve sitelere baktgıımda dermoid kist hep cm olarak bahsediliyor ve ameliyat cm oldugunda önerilir yazısını görüyorum
Dün doktor bana ameliyat olmam gerektiginide söyledi kafam cok karıstı , o kötü hastalıgıa yakalandımda söylemiyormu diye düşünmekteyim
:2::2:

Bu kistler neden saç, diş gibi dokular içerir?

Dermiod kistler germ hücrelerinden oluşurlar. Germ hücreleri; gebeliğin başında dokuları oluşturan hücrelerdir. Germ hücreleri gebelik ilerledikçe bebeğin doku ve organlarını oluştururlar. Yetişkin insanlar oluşan dermoid kistler, bu germ hücrelerinden oluştuğu için kist geliştikçe insanda bulunan çeşitli dokular meydana gelir. Özellikle de ektoderm dokular daha çok bulunur; saç, kıl, tırnak vb. gibi.

Dermoin kistler genellikle ilişki sırasında kasıklarda ağrı belirtiler göstertebilir. Büyümüş kistler karında şişkinliğe neden olabilir. Büyük dermoid kistler insan hareketlerinde ağrılara sebep olabilir. Dermoid kistlerde de diğer kistlerde olduğu gibi yırtılma, patlama gibi olaylar olabilir. Kist yırtıldığı ve patladığı zaman kistin içerisinde bulunan ektoderm dokular; saç, tırnak gibi, karna dökülüp sancılar yaratabilir. Nadir olarak bu kistlerde enfeksiyon olabilir.

Tanı:

Ultrasonografi ile dermoid kistin varlığı tespit edilebilir. Tomografi ve MR sonuçlarında da fark edilebilir. Şüpheli görüntü üzerine yapılan laparoskopi ile kist içeriğinin görülmesi ve patolojik değerlendirme kesin tanıya götürür.

Tekrarlar mı? Kansere dönüşür mü?

Bu kistler genellikle kanser yapıcı maddeler bulundurmaz. Fakat içerisinde inmatür dokular bulunursa, kistin kansere dönüşebilme ihtimali çok az da olsa vardır.

Tedavi ve ameliyat:

Dermoid kist için herhangi bir ilaç veya iğne tedavisi yoktur. Laparoskopik veya açık ameliyat ile kistin alınması gerekir. Çok nadir bir ihtimalle kist ile birlikte yumurtalığın tamamının alınması gerekebilir. Kistin inmatür dokular içerip içermediği öğrenilmek için, ameliyat sırasında kist içerisinde bulunan ektoderm dokular karın içerisine dökülür, daha sonra karından alınan ektoderm dokular patolojiye gönderilerek sonuç beklenir.

Saol doktorun böyle gereksiz seyler istemesini anlam veremedim sordugumda ise dün konu hakkında bilgi sahibi degildim en azından aydınlatabilirdi zaten ılgisiz ve aşırı sinirli bi doktordu . simdi kansere dönüüştrmicegini biliyorum ama istemesi sacma geldi acaba dermoid degilde baska birsey mı diye geçti aklımdan gerçi sordugumdada kötü huylu degil demişti sanırım hepsi para tuzagıydı özel hastaneydi cnki.:44:

Arkadasim bendede vardi ama ben inanılmaz bi agriyla gittim Dr ilk gittim Dr ablamadi yolladi beni sonra başka Dr gittim babada kan testi mr falan yaptilar sonra Dr bu sonuçları al büyük araştırma hastanesine git dedi bana neye ugradigimi sasirdim korktum cerrahpasaya gittim orda prof.bi doktora mr verince bana geri atti bu mr la anlasilcak seymiymis ben muayene etmeden bunlarla hic birşey yapmam boşuna cektirmisler bunu san dedi bi araştırma hastanesine git sen

benim adet düzensizliğim vardı
doktora gittiğimde dermoid kist olduğunu söyledi
benimkisi 6 cmdi ve hamile kalmamı engelliyordu
30 ocakta kapalı ameliyatla kistim alındı.
tedavini ihmal etme canım

benm adet düzensizligim yok aksine inanilmaz düzenli adetin ilk günü disinda hic karin agrim bile olmaz dedigine göre 43 mm'mis ama ihmal etmicem ayin 31. de randevum var baska bir doktor da umarim farkli biseyler duyarim😞

Gesendet von meinem iPhone mit Kadınlar Kulübü

benm adet düzensizligim yok aksine inanilmaz düzenli adetin ilk günü disinda hic karin agrim bile olmaz dedigine göre 43 mm'mis ama ihmal etmicem ayin 31. de randevum var baska bir doktor da umarim farkli biseyler duyarim😞

merhaba rüya. öncelikle geçmiş olsun. ben de dermoid kist ameliyatı oldum, benimki 9cm di. ölçümleri mm olarak söylüyorlar. seninki 43mm=4 cm civarında. sen doktor konusunda şanslısın bence, dermoid kist olduğunu ve kötü huylu olmadığını hemen söylemiş doktorun. gereksiz olduğunu düşündüğün o testleri bana da yaptılar, kistlerde rutin olarak isteniyor sanırım. benim kistin teşhisi neredeyse bir hafta sürdü, kist var hemen alınmalı heterojen yapıda dediler. "kötü huylu değil" ya da "dermoid kist olabilir" diyen olmadı. ultrason raporunda yazanları gözümde yaşlarla internette araştırdım durdum bir hafta. ve dermoid kist olabileceğini okudum, mr çeken uzmana dermoid kist olabilir mi dedim evet belki olabilir dedi ve biz rahat bir nefes aldık. kesin teşhis konulana kadar çok zor bir süreçti bizim için. bu kist zamanla büyüyebiliyormuş. eğer alınmazsa kendi etrafında dönme riski varmış ve bu risk tehlikeli imiş. eğer hamile kalmaya engel olmuyorsa doğumu sezeryan yapıp kisti de alıyorlarmış. ancak benimki çok büyüktü ve çok ağrı yapıyordu, hemen alındı. açık ameliyat oldum, doktorum öyle tavsiye etti, ben de kabul ettim. sormak istediğin bir şey olursa cevaplarım. istanbulda yaşıyorsan doktorumu tavsiye edebilirim. Allah acil şifalar versin..

öncelikle cevabin için çok tşk ederimm.. baya yardımci oldun :)) 43 mm 4 cm hespalandgni dktorum söylemedi.. herneyse benim hiç belirtim veya şikayetim olmadi.. yumurtaliğimda oldugunu söyledi sadece hamile engel bi durum olur mu bilemiyorum.. fakat ameliyattan inanilmaz korkuyorum.. ayrıca doktorun ilgisiz ve sert çıkışları üstüne birde özel hastane olmasi hep bi umut isigi uyandırıyo içimde ama yinede kendimi hazirliyorum buna. hem adetin ilk gününde gittim hem testimde dermoid kisttir yazmiyo dermiıid kistin yanina soru isareti konulmuş ve sonuca mr önerilir yazilmiş ilk günüm hep agrili ve fazla kanamali gectigi için kan pıhtısı diye umut ettim ama 43 mm cm işaretse yanılma payoda olmayabilir. hernyese bu arada doktorunun adini ve adresini isterim istanbuldayim bende yine çok teşekürler

bu arada ameliyatın nasil geçti nekadar sürdü açık ameliyat mi oldun iyileşme süreci nasildi ve ameliyat sonrasi ağrın veya mide bulantı/ kusma gibi durumlar yaşandinmi? narkozun etkisi ne kadar sürdü çok soru sordum farkındayim 😬

bu arada ameliyatın nasil geçti nekadar sürdü açık ameliyat mi oldun iyileşme süreci nasildi ve ameliyat sonrasi ağrın veya mide bulantı/ kusma gibi durumlar yaşandinmi? narkozun etkisi ne kadar sürdü çok soru sordum farkındayim 😬

öncelikle cevabin için çok tşk ederimm.. baya yardımci oldun :)) 43 mm 4 cm hespalandgni dktorum söylemedi.. herneyse benim hiç belirtim veya şikayetim olmadi.. yumurtaliğimda oldugunu söyledi sadece hamile engel bi durum olur mu bilemiyorum.. fakat ameliyattan inanilmaz korkuyorum.. ayrıca doktorun ilgisiz ve sert çıkışları üstüne birde özel hastane olmasi hep bi umut isigi uyandırıyo içimde ama yinede kendimi hazirliyorum buna. hem adetin ilk gününde gittim hem testimde dermoid kisttir yazmiyo dermiıid kistin yanina soru isareti konulmuş ve sonuca mr önerilir yazilmiş ilk günüm hep agrili ve fazla kanamali gectigi için kan pıhtısı diye umut ettim ama 43 mm cm işaretse yanılma payoda olmayabilir. hernyese bu arada doktorunun adini ve adresini isterim istanbuldayim bende yine çok teşekürler

dermoid kistte özellikle mr sonucu çok önemli. mutlaka mr çektir, kesin teşhis konulmalı. bu kist doğuştan oluyormuş, benimki de 9cm olana kadar hiç belirti vermedi, adet günlerim çok düzenliydi. 9cm olunca diğer organlara ve sinirlere baskı yapmış, bende karın, bel ve bacak ağrısı oldu. doktorum süleyman engin akhan. web sitesinde iletişim bilgileri var, telefonla ulaşabilirsin, eğer açamazsa mail yaz, sana döner. çok kibar, anlayışlı ve işinin ehli bir doktor. ben çok memnun kaldım. özel kliniği var, muayene ücreti 2012 de 200 tl idi, şu anda ne kadar bilmiyorum. bence sen istenen tüm tetkikleri yaptır. mr raporunu ve kan tahlillerinin sonuçlarını da al, bütçene uyarsa süleyman beye bir muayene ol, ameliyat gerekip gerekmediğini o söyler. güvenilir bir doktordur. ameliyatım bir buçuk saat sürdü, sonrasında Allaha şükür çok ağrım olmadı. ben de inanılmaz derecede korkuyordum, ameliyat olacağım sabah panik atak krizi geçirdim korkudan. ama kesinlikle korktuğum gibi olmadı. kolay değil biliyorum ama kendini korkudan yıpratmana hiç gerek yok. yaşım 28, ben kan tahlilini bile ağlayarak yaptırıyordum, o kadar korkak biriyim ama bu ameliyatı yaşadım ve eğer güvenebileceğin bir doktor olursa korkmana gerek yok diyorum. ameliyat sonrası bulantı kusma olmadı, dikiş ağrısı oldu ama dayanılmayacak ağrılar çekmedim elhamdülillah :)) sen muayene ol, eğer ameliyat derse merak ettiğin tüm sorulara tekrar cevap yazarım. geçmiş olsun tekrar.

doktorun adını cok duymuştum haftaya pazartesi muayenemi olayım insallah daha sonra dedigin doktorada görünmek istiyorum, ameliyat dersede onda olurum büyük ihtimal. bende 28 yasındayım ve ayağıma dikiş disinda hic hastanelik işlerim olmadı bakalim hayırlısı neyse o olsun, kist de varsa mecbur tedavisinide olucam artk kendmi pskolijk olarak simdiden hazırlıyorum :)):KK25:

ya kusura bakmayın ama böyle konulara kızıyorum işte
arkadaşım boşuna demiyoruz internetten araştırmayın diye
dr usg yapmış dermoid olabilir kötü huylu değil demiş görüntüleme istemiş, daha neden kurcalıyorsun
nete baş ağrısı yazsan basit gerilim tipinden sinüzite, beyin kanamasından tümöre bir sürü şey çıkar. ama belki sende sadece stres kaynaklıdır vs.
ayrıca gereksiz test dediğin şeyler rutindir, ayırıcı tanı için mutlaka gereklidir.
benim de 4cmlik kistim var hepsine bakıldı.
he bir de 4cm=40 mm dr demedi demişsin de onu da onun demesine gerek var mı allah aşkına yahu :KK14:

kizilacak birsey göremiyorum. daha önce basimdan gecmedi tabi ki arastircam daha önce yasamis insanlarla bilgi alisverisnde buluncam bundan dha dogal ne olabilir? belirttigim gibi doktorum ilgisiz ve sinirli bir bayandi.. bunu para icin ypmadigini nerden bilebilirim malesef o kadar güvenim yok doktorlara oyüzden tecrübleli insanlara danisip fikir edinmek ve gerekirse tedavim iicn bilgili bir doktor bulmak en dogal hakkim. burda hosuna gitmeyen birsey olursa sayfayi ziyarette bulunmazsin bu kadar basit

Bence bir tane doktorlar kalma ikinci bir doktora git,
Bir doktor hatası yüzünden yumurtalığımı kaybettim ve yanlış tedavi yüzünden patoloji sonuçunda kanser hücreli çıktı.Tıp fakültesi ben içini açmadan net bir şey söylemem dedi ikinci kez ameliyat oldun 2 ay arayla
Doğum kontrol hapı ile küçülecekken adet getirici ilaç yüzünden 12 mm oldu acil ameliyata alındım.
Ameliyat eden doktorum keşke başka doktora gitseydin demişti.
Bu yüzden ihmal etme ve başka doktora git.

Geçmiş olsun.

Bence bir tane doktorlar kalma ikinci bir doktora git,
Bir doktor hatası yüzünden yumurtalığımı kaybettim ve yanlış tedavi yüzünden patoloji sonuçunda kanser hücreli çıktı.Tıp fakültesi ben içini açmadan net bir şey söylemem dedi ikinci kez ameliyat oldun 2 ay arayla
Doğum kontrol hapı ile küçülecekken adet getirici ilaç yüzünden 12 mm oldu acil ameliyata alındım.
Ameliyat eden doktorum keşke başka doktora gitseydin demişti.
Bu yüzden ihmal etme ve başka doktora git.

Geçmiş olsun.

tesekkürler sanada geçmiş olsun. sırf buna benzer seyler duydugumdan tek bir doktora güvenip birşeylere kalkışmak istemiyorum mutlaka bir iki doktora daha görünücem

Merhhaba kizlar

Dün kadın doğum uzmanına gittim , adetim ilk günüydü (ilk günüm 2-3saatlik bir agrım olur)
Agri kesici ve rapor almak için gittim, alttan muayene yapti , kist görünüyor dedi daha sonra ultrasona yönlendirdi dermoid kist var 43mm dedi , daha sonra ise Mrg çekilmen gerekiyor dedi farklı bir gün için tarih verdi ayrıca benden 4 tane kan testi istedi Afp, Cea, CA125, Ca19-9
Kötü birşey mi var , kötü huylu bir kist mi dediğimde ise hayır sadece dermoid kisti yani içinde sıvı biriken ve kıl olusan bir kist dedi sende de su an o var dedi
Mrg ve testlere de bakalım net bişey ozaman söylerim dedi, bu süreçte bu testleri yaptıran varmı?
Yazı ve makaleler okudum kistin zaten ultrasonla belli oldugu yazıyor,
Kötü birsey yok demesine ragmen bu testleri istemesi aklımı karıştırdı bilgisi olan varmı veya benzer durum yaşayan , genelde forumlara ve sitelere baktgıımda dermoid kist hep cm olarak bahsediliyor ve ameliyat cm oldugunda önerilir yazısını görüyorum
Dün doktor bana ameliyat olmam gerektiginide söyledi kafam cok karıstı , o kötü hastalıgıa yakalandımda söylemiyormu diye düşünmekteyim
:2::2:

Bundan dort ay once acik ameliyatla dermoid kist ameliyati oldum.tesadufen ogrendim kontrol amacli gitmistim.7 cm di kistim ayni testler bana da yapildi.ben de oyle düşündüm kanserim de doktor soylemiyor mu dedim.bu testleri doktor emin olmak icin yapiyor cikilota kistinde bu değerler yukseliyormus .bi de dermoidin görüntüsü bazen kotu huylulara bdnzeyebiliuormus.sonucta sag yumurtaligim alindi.ihmal etme yumurtak dokusunu sarmasin.bana daha once baska bi doktor var demisti 3cm di ozaman sonra baska bidoktora gittigimde 6 ay sonra yok demişti.ameliyat da korkulacak bisey degil

cok tesekkurler böle bilgi edinmek beni birazda olsa rahatlatio korkum azaliyor ameliyatlarin zor gecmedigini duydukca
sanada gecmis olsun bu arada

merhabalar.bende de bu kist çıktı.Dr um banada mr ve kan tahlilleri yaptı.kan tahlillerinde bişey çıkmadı;mr dada dermoid kist yazıyor.ben daha ameliyat olmadım.kistin büyüklüğü 3,5 cm.ama 1 ay sonra adetten sonra operasyonumu olucam.benim merak ettiğim;bu kist daha sonra patalojiye gittiğinde yine aynı sonuç çıkar mı?aslında biraz da korkuyorum kötü sonuç çıkarsa diye.

kızlar bende de dermoid kisti varmışş AMA VAJİNADAYMIŞ 4 cm miş ameliyat olmam lazım 3 ay önce öğrendim bu ay tekrar gidicem 5 aydır korunmuyoruz çoçuğum olmadı bu kistten mi bilmiyorum doktor alakası yok dedi. çok zorr ameliyat olmaktan korkuyorum vajina da olan var mı böyle dermoid kisti nolurrr cevap verinn

kızlar bende de dermoid kisti varmışş AMA VAJİNADAYMIŞ 4 cm miş ameliyat olmam lazım 3 ay önce öğrendim bu ay tekrar gidicem 5 aydır korunmuyoruz çoçuğum olmadı bu kistten mi bilmiyorum doktor alakası yok dedi. çok zorr ameliyat olmaktan korkuyorum vajina da olan var mı böyle dermoid kisti nolurrr cevap verinn

bilgim yok ama tek doktorla kalma derim ben

X